Платите во ЕУ (сликовито и детално)

Член од
23 јануари 2014
Мислења
64
Поени од реакции
79
Словенија:
Просечна плата 1000 евра. Тоа на хартија инаку е 800. Минимална плата е 600.
Трошоци:
-стан 2000 евра/м2, или 600 евра за околу 70м2, соба со трошоци со цимери 250 евра/ човек, кревет во дупка со други е 100е на особа.
-1кг леб 2е
-1кг месо 6е
-1кг јаболка 1е
-ручек во ресторан со пијачка 10е/особа
-автобус 40е/месец
-сметка за мобилен 20е месечно
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Холандија
Минимална плата: 1485 бруто 1300 нето (приближно) за возраст од 23 па нагоре
22 год 1262 бруто; 21-1077; 20-913е бруто.
Трошоци:
-соба да делиш со кујна купатило и се друго со цимери од кај 300 е до кај 600 е (може и повеќе во зависност од местото на живеење);
- стан од 700е па нагоре и најчесто се со вклучени сметки( може треба сам да си платиш нешто интернет/тв или вода);
- да купиш стан/куќа ти е од 120000-130000 е па нагоре пак од зависност од местото;
- Данок за живеачка :) во зависност од општината околу 500 е годишно +/-;
- Данок за кола/патишта - во зависност од дали е возилото бензин/дизел/хибрид/плин и тежината на возилото и која провинција си ( Моментално во утрехт плаќам за возило тешко 1209 kg бензин 2.0 560 e годишно- во друга провинција во која што спаѓа Хаг за истото возило е 640. Доколку возилото е дизел во утрехт би плаќал 1171 е годишно -мала разлика а ? :D)
-Осигурување за возилото 50тина евра месечно (зависи од возраст и колку време немаш штета направено )
- Здравствено осигурување од 120 е па нагоре ( зависи дали сакаш да имаш и забно вклучено и до колку пари 400 е или 800 е или повеќе или пак не- оваа цена е за со забно до кај 400 е што е ништо!!! )
-Интернет/тв/тел- има пакети што се топ за 40 тина е месечно се заедно
-мобилен тел - претплата на т - мобиле со договор на 2 години 500 бесплатни мин/пораки кон сите мрежи холандија 500 мб интернет и телефон првата година ми беше 24 е месечно а втората 40 е)
Цени:
- Бензин 1, 65 до 1.75 l дизел 1.30 до 1.50 l
- за храна , сакајте верувајте сакајте не некој работи се поевтини од мк и тоа зборам за основните продукти -млеко, леб, брашно, некој се иста цена; овошјето и зеленчукот се поскапи за некој процент од мк ама и по пластични за повеќе процценти од мк :D
- Облека да си начекаш попусти што кога ѓи има стварно ѓи има :)
Друго не ми текнува што , ако имате прашање слободно
ајт поздрав и чувајте се :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
- Здравствено осигурување од 120 е па нагоре ( зависи дали сакаш да имаш и забно вклучено и до колку пари 400 е или 800 е или повеќе или пак не- оваа цена е за со забно до кај 400 е што е ништо!!! )
Јас сакам да те прашам како се живее таму? :) И колку е просечна плата? И дали е 24 часа жива Холандија и во другите градови, дали многу трошат за журки и слични ствари.
Здравственото Холандија не го вкалкулира во давачки од плата? Му доаѓа нешто слично на Американскиот систем за лечење?
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Јас сакам да те прашам како се живее таму? :) И колку е просечна плата? И дали е 24 часа жива Холандија и во другите градови, дали многу трошат за журки и слични ствари.
Здравственото Холандија не го вкалкулира во давачки од плата? Му доаѓа нешто слично на Американскиот систем за лечење?
Па искрено по ноќен живот и не сме нешто баш нај нај... има во Хаг и Амстердам (Јас лично не го сакам амстердам) ама што знам не е тоа тоа како во мк. Во принцип холанѓаните се ладни луѓе. Онака има дружба можеби ама пак е ... чудно некако... незнам како да го објаснам. Од типот око за око заб за заб. Незнам дали ќе ме разбереш зш незнам баш и да ја објаснам појавата! Онака живо е практично до 5-6 попладне и после е штама. Има по барови луѓе ама нема некако атмосфера, бар ако ме прашуваш мене. Онака е како да си излегол на кафе. Дискотеки слабо сум заприметил ама ти викам не сме многу по тоа! ( не дека сме стари ама ете :P ) Евентуално ако има некој како панаѓур е тогаш има атмосфера и се е пијано до немај каде! :)
Здравството не го искалкулирав во платата, јас ја напишав најниската плата што е со закон предвидена! Иначе на жена ми во фирма и го плаќаат здравството, пензиско па и моето здравствено го плаќа фирмата, е ние мислам дека само данокот го плаќаме на моето здравствено ( (ДДВ-то). Ама сепак она работи во многу јака фирма. За помалите фирми незнам. А ако работиш кај балканец како што работев јас.... рачунај ништо не добиваш дури и ќе губиш! :D
 
F

FARANG

Гостин
Онака има дружба можеби ама пак е ... чудно некако... незнам како да го објаснам. Од типот око за око заб за заб. Незнам дали ќе ме разбереш зш незнам баш и да ја објаснам појавата!

Going dutch... Така викаат на запад кога секој си плаќа засебно. Ете зашто :pos:
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Going dutch... Така викаат на запад кога секој си плаќа засебно. Ете зашто :pos:
Чудна работа , ако викнеш некој на ручек или вечера или онака на гости, мора после да измијат они садови да помогнат а и ти кога ќе отидеш се очекува истото од тебе! Јас им викам , не сакам кај мене да ми помагате и да ми се мешате у штипки ама нема ни јас кога ќе дојдам кај вас ! Ај гоу балкан стајл ! :D
 
F

FARANG

Гостин
За лежење требало да го испотиш газот и нешто да доучиш, па да работиш. Еве на пример мене ми е убер досадно на работа. Работава со таа у МКД ми е 1%. Значи комбинирано работам и у МКД да се убије досада. Али си ја знам работата, а они мислат дека многу работат. Не виделе што е работа, молиш клинти, организираш, чекаш судство и фирма на суд нефункционална неможеш да наплатиш срцев удар, а ти должи 3000 евра. Се е ваму фино организирано, досадно за мој темперамент.


Хахаха, на западу ништа ново... Ти фали балкан а?
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 07:59 ---
Чудна работа , ако викнеш некој на ручек или вечера или онака на гости, мора после да измијат они садови да помогнат а и ти кога ќе отидеш се очекува истото од тебе! Јас им викам , не сакам кај мене да ми помагате и да ми се мешате у штипки ама нема ни јас кога ќе дојдам кај вас ! Ај гоу балкан стајл ! :D


Овде австалците си носат за пиење кога ти идат на гости. Значи си носи 6 пива, гајба, шише виски... Смешно е ама во принцип не е лошо секој си пие уствари тоа што сака, никој не е обрзан да чува дома 100 врсти алкохол само да се угоди на некого.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Холандија
Минимална плата: 1485 бруто 1300 нето (приближно) за возраст од 23 па нагоре
22 год 1262 бруто; 21-1077; 20-913е бруто.
Трошоци:
-соба да делиш со кујна купатило и се друго со цимери од кај 300 е до кај 600 е (може и повеќе во зависност од местото на живеење);
- стан од 700е па нагоре и најчесто се со вклучени сметки( може треба сам да си платиш нешто интернет/тв или вода);
- да купиш стан/куќа ти е од 120000-130000 е па нагоре пак од зависност од местото;
- Данок за живеачка :) во зависност од општината околу 500 е годишно +/-;
- Данок за кола/патишта - во зависност од дали е возилото бензин/дизел/хибрид/плин и тежината на возилото и која провинција си ( Моментално во утрехт плаќам за возило тешко 1209 kg бензин 2.0 560 e годишно- во друга провинција во која што спаѓа Хаг за истото возило е 640. Доколку возилото е дизел во утрехт би плаќал 1171 е годишно -мала разлика а ? :D)
-Осигурување за возилото 50тина евра месечно (зависи од возраст и колку време немаш штета направено )
- Здравствено осигурување од 120 е па нагоре ( зависи дали сакаш да имаш и забно вклучено и до колку пари 400 е или 800 е или повеќе или пак не- оваа цена е за со забно до кај 400 е што е ништо!!! )
-Интернет/тв/тел- има пакети што се топ за 40 тина е месечно се заедно
-мобилен тел - претплата на т - мобиле со договор на 2 години 500 бесплатни мин/пораки кон сите мрежи холандија 500 мб интернет и телефон првата година ми беше 24 е месечно а втората 40 е)
Цени:
- Бензин 1, 65 до 1.75 l дизел 1.30 до 1.50 l
- за храна , сакајте верувајте сакајте не некој работи се поевтини од мк и тоа зборам за основните продукти -млеко, леб, брашно, некој се иста цена; овошјето и зеленчукот се поскапи за некој процент од мк ама и по пластични за повеќе процценти од мк :D
- Облека да си начекаш попусти што кога ѓи има стварно ѓи има :)
Друго не ми текнува што , ако имате прашање слободно
ајт поздрав и чувајте се :D
Kako moze da e 1485 bruto, a 1300 neto? Kaj se penzisko invalidsko zdravstveno itn? Obicno okolu 30% od bruto platata se davacki, ako se plati od pogolem rang davackite odat i po 50% i poveke.
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 08:03 ---
Јас сакам да те прашам како се живее таму? :) И колку е просечна плата? И дали е 24 часа жива Холандија и во другите градови, дали многу трошат за журки и слични ствари.
Здравственото Холандија не го вкалкулира во давачки од плата? Му доаѓа нешто слично на Американскиот систем за лечење?
80% amsterdam se đankii i pederi. Edna pozitivna strana, trevka ima na sekoe kose (za tie so si pafkaat) ama e 10x poskapa nego kaj nas. Orospii kolku sakas od site boi i dizajni. :)
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 08:06 ---
Хахаха, на западу ништа ново... Ти фали балкан а?
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 07:59 ---




Овде австалците си носат за пиење кога ти идат на гости. Значи си носи 6 пива, гајба, шише виски... Смешно е ама во принцип не е лошо секој си пие уствари тоа што сака, никој не е обрзан да чува дома 100 врсти алкохол само да се угоди на некого.
Smesni se i evropejcive, vo nekoe drustvo ke castis pijacka i ovie kako dug si go racunaat za da nekoj den ti vratat, da ne ti ostanat duzni.
:pos:
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Kako moze da e 1485 bruto, a 1300 neto? Kaj se penzisko invalidsko zdravstveno itn? Obicno okolu 30% od bruto platata se davacki, ako se plati od pogolem rang davackite odat i po 50% i poveke.
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 08:03 ---

80% amsterdam se đankii i pederi. Edna pozitivna strana, trevka ima na sekoe kose (za tie so si pafkaat) ama e 10x poskapa nego kaj nas. Orospii kolku sakas od site boi i dizajni. :)
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 08:06 ---

Smesni se i evropejcive, vo nekoe drustvo ke castis pijacka i ovie kako dug si go racunaat za da nekoj den ti vratat, da ne ti ostanat duzni.
:pos:
Па ако прочиташ убаво тоа ти според закон, и ти заокружив на 1300 ... иначе е нешто помалце. А данокот убави викаш дека е ако заработуваш до 50 000 е годишно е 30% така нешто, а ако е 50 000 нагоре тогаш е 50 %. Само ако си во најниските плати тогаш државата те помага со тоа што ти враќаат данок т.е. имаш колку е најниска нето плата(ти ги рачунаат потребите за живот). А за другите работи пишав дека сам си ги плаќаш. Работодавачот е задолжен да ти плаќа минимално пензиско што е ништо... коа ќе отидеш у пензија ќе имаш 800-900 е плата. Е сеа имаш фирми и што ти ги плаќаат тие работи , ама нормално тамо не ти е најниската законска плата!

http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/minimumloon/vraag-en-antwoord/hoe-hoog-is-het-minimumloon.html
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Радиодифузна такса.

едит. Во кој град во Холандија си, ако не е тајна? :)

нема нешто такво, бар до сега не сме плаќале т.е. не ни стигало сметка. Ваљда е вклучено во тој данокот годишно што го плаќаш :).

Инако во Утрехт живееме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom