Платите во ЕУ (сликовито и детално)

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Фала за деталниве информации, ова е стварно интересно да се види :) За Германија горе-доле сите имаат претстава каков е стандардот, али кај Бугарите и пред се Романците тешко е да се каже оти се од ЕУ али се најсиромашните од унијата и тешко е да се претстави каква е состојбата кај нив, интересно. Мислев дека полош е стандардот таму...

Да исто така Софија моментално има многу македонци кој што работат, јас додека работев HP Софија ,познавав околу 10 тина Македонци, и на секој кој штотуку завршил факултет и нема работа кај нас би му препорачал да се проба Софија прво, има премногу странски компании кој нудат одлични услови и потоа многу лесно се оди надвор со искуство во една од нив. Романија има многу помалку Македонци пред се што е подалеку и јазикот е многу поразличен, но јас ете без збор Романски супер се снаоѓам веќе 8 месеци, затоа што мнозинството говорат англиски особено помладите.
Значи за имигрирање не се добри , затоа што сеуште им треба многу за да се развијат барем на нивото на чешка,словачка,словенија. Но за одење 2-3 години да поработиш во интернационална компанија за искуство и да заштедиш до кај 5000 евра се добри.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Сите овие бројки се точни, освен за киријата... 500 евра месечно за трособен стан, тоа малце тешко такво нешто да најдеш...
Да, можеш и поефтино да најдеш на пр.од 250 евра за 85 m²
http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-20T/Wohnung-Miete/Nordrhein-Westfalen/Bonn?ftc=1100016006&kw=[immobilien bonn]#result-72916480
или можеш да купиш станче во Келн од 29 м2
за Цена :21 500 €
или Цена за кв.м.:741.38 €
а каде ти во Скопје си нашол м2 по таа цена?!
значи ем платите далеку повисоки ем поевтино од МКД
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Да, можеш и поефтино да најдеш на пр.од 250 евра за 85 m²
http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-20T/Wohnung-Miete/Nordrhein-Westfalen/Bonn?ftc=1100016006&kw=[immobilien bonn]#result-72916480
или можеш да купиш станче во Келн од 29 м2
за Цена :21 500 €
или Цена за кв.м.:741.38 €
а каде ти во Скопје си нашол м2 по таа цена?!
значи ем платите далеку повисоки ем поевтино од МКД
Ај баш пиши му на тој што го нуди 85 m² стан за 250 евра да видиш баш што ќе ти пиши ;) Не биди толку наивен, не ли гледаш дека нема врска понудата и дека е некоја провала. Ќе ти раскажува прикаски и ќе ти бара да ги уплатиш парите (во странство, оти моментално не е во Германија), за он по пошта да ти ги прател клучевите (откако ќе му стигнат парите) и догоровор за кирија итн итн.. Пиши му слободно, 100% го добиваш тоа како одговор.

Јас живеам тука, знам какви се цените, и ти сеа ќе ме убедуваш дека ќирија за 2-3 соби е 300-500 евра. Еве и на самиот линк што го пиша гледаш втората понуда каква е, исто 85 метри квадратни, 1000 евра. Башка јас конкретно зборев за станот во Нирнберг (Баварија, која е најскапа република во Германија), во мали гратчиња точно е дека се пониски цените, ама сепак, генерално ти кажувам 500 Евра за трособен стан ти е ЕФТИНО (за таков град особено), така да џабе покажуваш сеа тука огласи со некои (апла нереални) исклучоци за да ме убедиш дека не е (само затоа што ти кажав дека таа бројка не ти е точна).
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Кириите и цените за стан/куќа многу вариираат, нели. Зависит во кое место се наоѓаат и како е опремено. Во големите градови како Минхен, Штутгарт, Франкфурт, итн. цените во последните години многу пораснаа, но во помалите места стагнираат и може да се најде и нешто поефтино. Ако сакате да видите просек на кирија за м² видете овде: http://marktplatz.immobilienscout24.de/heatmaps/63063401?ftc=2012WFI&_s_cclid=1390159479
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Bibo е во право за огласот од 250 евра тоа е преварант и се познаваат по постапката која ја опиша бибо, не сум тука, ај плати па ќе ти пратам клучеви, дрн дрн сите се тие исти финти и се знаат.

Од 60 до 80 квадрати зависи од локацијата и дали е наместен, али со се трошоци за станот кои се во огласот обележани со плус и сума се движат од 650/700 мин па имаш до 1200 нели.

Станови од 40 до 60 квадрати идат од 400 до 700 евра.

Грубо ако се земе така доаѓа.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Да, можеш и поефтино да најдеш на пр.од 250 евра за 85 m²
http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-20T/Wohnung-Miete/Nordrhein-Westfalen/Bonn?ftc=1100016006&kw=[immobilien bonn]#result-72916480
или можеш да купиш станче во Келн од 29 м2
за Цена :21 500 €
или Цена за кв.м.:741.38 €
а каде ти во Скопје си нашол м2 по таа цена?!
значи ем платите далеку повисоки ем поевтино од МКД
Лол.Даваш информација као демек од прва рака и ко ти укажаа на грешката чекаш некој друг да ти потврди.па доколку не си во германија воопшто не се ни труди да даваш вакви бескорисни информации(некој би ти поверувал и би се заебал).и да беа толку ефтини становите за продажба никој немаше под кирија да седи,сите стан ќе имаа.
ради вакви примери после никој не верува каква е ситуација во странство.
и ете ко веќе се знаеш земи си го станот од 250евра ;).
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Лол.Даваш информација као демек од прва рака и ко ти укажаа на грешката чекаш некој друг да ти потврди.па доколку не си во германија воопшто не се ни труди да даваш вакви бескорисни информации(некој би ти поверувал и би се заебал).и да беа толку ефтини становите за продажба никој немаше под кирија да седи,сите стан ќе имаа.
ради вакви примери после никој не верува каква е ситуација во странство.
и ете ко веќе се знаеш земи си го станот од 250евра ;).
Ти бе арен ли си што зборуваш?!
:facepalm:свашта има на земјава .....
А, како бе ти наоѓаш стан ако не преку тамошни агенции и огласи?! Или одиш по зградите па тропаш од врата на врата прашувајќи?
Ова што велат дека е лажен оглас, не значи дека и останатите се од преваранти- плус со сигурност никој не кажа дека е така- тоа е само претпоставка
за да се увериш-слободно ЈАВИ ИМ се друже- па провери од прва рака и пиши овде

од мрчатори ми е преку таквоото
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ти бе арен ли си што зборуваш?!
:facepalm:свашта има на земјава .....
А, како бе ти наоѓаш стан ако не преку тамошни агенции и огласи?! Или одиш по зградите па тропаш од врата на врата прашувајќи?
Ова што велат дека е лажен оглас, не значи дека и останатите се од преваранти- плус со сигурност никој не кажа дека е така- тоа е само претпоставка
за да се увериш-слободно ЈАВИ ИМ се друже- па провери од прва рака и пиши овде

од мрчатори ми е преку таквоото
Читај си го твојот пост и види си ти каков си па после збори за други.стан за 250евра сите дават,за тебе ќе напраат исклучок и сметки ќе вклучат у тие 250евра.треба да си ептен глуп за да поверуваш дека е толку,али ко што си кажа самиот,свашта има на земјава.
останатите не се преваранти али се над 500евра,ако не си приметил.и ти си го најде ефтиниот стан јави им се ти,мене не ми треба.

И да се надополнам.со оглед на тоа дека прашуваш луѓе кои се во германија дали стварно е така,ондак јасно е дека не си воопшто таму и дека немаш појма како и што е во германија.
е видиш.мене ми е преку таквото од луѓе кои се праат дека знаат се за секаде во цел свет како е ,а воопшто не ни биле во земјите за кои зборуваат.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Мала дигресија...
Јас само би допрашал:
Колку посто од македонците ја зимаат таа плата од 2200 еур а колку плата од 900 евра?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ти бе арен ли си што зборуваш?!
:facepalm:свашта има на земјава .....
А, како бе ти наоѓаш стан ако не преку тамошни агенции и огласи?! Или одиш по зградите па тропаш од врата на врата прашувајќи?
Ова што велат дека е лажен оглас, не значи дека и останатите се од преваранти- плус со сигурност никој не кажа дека е така- тоа е само претпоставка
за да се увериш-слободно ЈАВИ ИМ се друже- па провери од прва рака и пиши овде

од мрчатори ми е преку таквоото

Значи тоа што го пушти од 250 евра е скоро минималната, нормално се наоѓа, тука зборуваме за просечно колку се движат цените.
Затоа што секогаш ќе има некој што нашол на среќа добар стан за 200 евра и некој кој се зафркнал за лош и плаќа 1000 евра.
Јас колку што знам цените се околу 500-600 евра просецно за кирија.
Од секогаш имало ефтини и скапи станови, плус на оглас е едно друго е кога ќе одиш да го видиш станот. Сум бил во многу кој на оглас изгледаат топ и пуштаат слики след реновација, после тоа минале 5-6 луѓе таму и станот е за нигде и не е опремен ни 10 % од наведеното. Има и такви кој во оглас се последнна надеж , но кога ќе одиш да го видиш изгледа топ.

Мала дигресија...
Јас само би допрашал:
Колку посто од македонците ја зимаат таа плата од 2200 еур а колку плата од 900 евра?
Јас тие што ги познавам 90 % земаат 2000 евра :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ај баш пиши му на тој што го нуди 85 m² стан за 250 евра да видиш баш што ќе ти пиши ;) Не биди толку наивен, не ли гледаш дека нема врска понудата и дека е некоја провала. Ќе ти раскажува прикаски и ќе ти бара да ги уплатиш парите (во странство, оти моментално не е во Германија), за он по пошта да ти ги прател клучевите (откако ќе му стигнат парите) и догоровор за кирија итн итн.. Пиши му слободно, 100% го добиваш тоа како одговор.

Јас живеам тука, знам какви се цените, и ти сеа ќе ме убедуваш дека ќирија за 2-3 соби е 300-500 евра. Еве и на самиот линк што го пиша гледаш втората понуда каква е, исто 85 метри квадратни, 1000 евра. Башка јас конкретно зборев за станот во Нирнберг (Баварија, која е најскапа република во Германија), во мали гратчиња точно е дека се пониски цените, ама сепак, генерално ти кажувам 500 Евра за трособен стан ти е ЕФТИНО (за таков град особено), така да џабе покажуваш сеа тука огласи со некои (апла нереални) исклучоци за да ме убедиш дека не е (само затоа што ти кажав дека таа бројка не ти е точна).
250e za 85m2 vo Germanija......:tapp: Garaza se izdava za tie pari. Garant e telefonskiot kontakt so nekoja komercijalna brojka 090 ili slicno za sisanje na ofci kako @cool. Sum naletal cesto na vakvi prevari i koga se oglasuvaat koli, namerno ke stavat niska cena i im naplakaat-kradat pari na stranci sto se javuvaat i ne znaat deka e telefonska prevara.
Poso tie oglasite so direkna komercijalna brojka to est apla prevarite odma im gi brisat administratorite prevarantite ke stavat obicen broj i na toj broj koga ke se javis ke se ukluci tel. sekretarka i ke ti dade drug (komercijalen) broj na koj sto treba da se javis da go dobies prodavacot na kolata,demek na ovoj broj e nedostapen. Ova sum go videl i vo germanija i vo holandija i vo slovenija.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Гледам пишала веќе leandra, јас само ќе го потврдам напишаното. Тие цени што ги има пишано во нејзиниот пост се реалните. 250 евра можеш само соба во Wohngemeinschaft да најдиш. Стан од 500 еур нагоре.
Јас кај што сум цените на недвижнините (за да купиш) се енормно пораснати последниве неколку години. Куќи нормални се продаваат за милиони евра. Доволно е весник огласите да ги разгледаш и ќе видиш... куќа 200-300 квадрата со двор незнам колкав... 750.000 евра. И тако даље...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
E toa e najgolemiot problem na zapad, nekretninite se ogin, taka da tamu e normalno i realno cel zivot pod kirija da sedis.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Значи тоа што го пушти од 250 евра е скоро минималната, нормално се наоѓа, тука зборуваме за просечно колку се движат цените.
Затоа што секогаш ќе има некој што нашол на среќа добар стан за 200 евра и некој кој се зафркнал за лош и плаќа 1000 евра.
Јас колку што знам цените се околу 500-600 евра просецно за кирија.
Од секогаш имало ефтини и скапи станови, плус на оглас е едно друго е кога ќе одиш да го видиш станот. Сум бил во многу кој на оглас изгледаат топ и пуштаат слики след реновација, после тоа минале 5-6 луѓе таму и станот е за нигде и не е опремен ни 10 % од наведеното. Има и такви кој во оглас се последнна надеж , но кога ќе одиш да го видиш изгледа топ.
така друже,нек читнат некоите кои изигруваат „паметњаковичи“ -( валволиноти оној погоре galaxys)
Нормално, кој бара може и да најде, па дури и меѓу 10 ако 8 се превара двата огласа ќе бидат реални.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom