Платите во ЕУ (сликовито и детално)

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
Nema osnova za odanocuvanje i moze da preprodavas na crno.

Не се брукај, тоа децата во градинка да ги мафтосуваш така. Данок се плаќа на секој профит што ќе го направиш.
Еве ти пример (на англиски е, ако не знаеш викни ја баба ти да ти преведе)

Input VAT (Vorsteuerabzug)

On purchasing goods or making use of services, companies regularly have to pay valueadded tax themselves. The taxes collected and paid can be balanced out in the input VAT deduction (Vorsteuerabzug). For companies, value-added tax represents a transitory item only.

Example: A car dealer has sold ten vehicles in one month, each at a gross price of EUR 17,850 (net cost EUR 15,000). For each sale, the dealer receives EUR 2,850 in VAT from the customer. At the end of the month, the dealer therefore owes the tax authorities EUR 28,500.

However, in the same period, the car dealer also bought ten cars from the car manufacturer. The net cost of each car was EUR 10,000. The car manufacturer added 19 percent VAT to this amount. The dealer therefore transferred EUR 119,000 (including EUR 19,000 in VAT ) to the manufacturer.

Thus, the car dealer has received EUR 28,500 in VAT and paid out EUR 19,000 in VAT . These totals are communicated to the tax authority (Finanzamt), and only the difference of EUR 9,500 must be transferred by the car dealer to the tax authorities.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Toa vazi samo za novi vozila, koga ednas ke se registrira i ke se plati ddv moze 100x da go preprodades i ni cent danok da ne platis.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
E sega ke ti se napuni toa sandaceto so poraki od tipot *abe ima li neso kaj so se lezi i zima plata ili neso drzavno, za toa sum drugo ne bi fala....*
:D
Еден мој пријател од мкд Албанец пред некоја си пола год бараше од мкд градежници. И ништо не испадна. Од тогаш имам ука, совет и помош лично од мене, што можам и колку можам да кажам и да помогнам. Со други ич не се мешам, барале работници не барале, оти ептен незгодна ствар ти било тоа ни крива ни дужна сакајќи да помогнеш ќе испаднеш ти лажов во очи на луѓе кои те знаат.

Кога стасав до градежници струка, верувам дека имаат потреба огласи фрчат на сите страни за нив. ПВЦ, мвц и ред таму како се делите. Немој да ве плашат овие кои биле на еден месец горе и да почнете со 1000 евра сто пати подобро ќе живеете од МКД. ПОдоцна се ќе среди, нема ништо наеднаш.

1000 евра ви е мин, најадени, напиени, од ништо да не се скратите. Што и да добиете над 1000ка ви е за заштеда. Така грубо сметајте.

Иако јас гледам Лихтенштајн ми изгледа многу добро. Погледнете ја оние со јазик Германски. Гледајте и Скандинавија дојч и скандинавските се ко Македоски и Словенски, ништо страшно. Само време ве убило. Овде цело време врне или снег паѓа. погоре може да замислам што е :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pa normalno deka tuka ke bara gradeznici, nieden svaba ne e nenormalen da rinta od jutra do sutra za 1000 evra na mesec vo gradeznistvoto. I ne e cudno sto ne gi nasol i kaj nas gradeznicite ke gi snema, prosecna starost na zidarite e preku 50 godini. Nikoj neke lopata i asov, site sakaat kravata i sako.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
оопааааааа - македонската Наргиз :vozbud: ме густас ту
Не, далеку од Наргиз половично.Овде и онака нема врска фризура, барем да ми се напраи кеиф, ќе се вратам со долга коса пак :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ej ako ima neso za lezenje so 1500 bona na mesec dolazim i ja.
:icon_lol:
За лежење требало да го испотиш газот и нешто да доучиш, па да работиш. Еве на пример мене ми е убер досадно на работа. Работава со таа у МКД ми е 1%. Значи комбинирано работам и у МКД да се убије досада. Али си ја знам работата, а они мислат дека многу работат. Не виделе што е работа, молиш клинти, организираш, чекаш судство и фирма на суд нефункционална неможеш да наплатиш срцев удар, а ти должи 3000 евра. Се е ваму фино организирано, досадно за мој темперамент.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
За лежење требало да го испотиш газот и нешто да доучиш, па да работиш. Еве на пример мене ми е убер досадно на работа. Работава со таа у МКД ми е 1%. Значи комбинирано работам и у МКД да се убије досада. Али си ја знам работата, а они мислат дека многу работат. Не виделе што е работа, молиш клинти, организираш, чекаш судство и фирма на суд нефункционална неможеш да наплатиш срцев удар, а ти должи 3000 евра. Се е ваму фино организирано, досадно за мој темперамент.
Аман де, па нели у Германија викаат се работи од јутра до сутра, не било ко тука?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Аман де, па нели у Германија викаат се работи од јутра до сутра, не било ко тука?
Се од јутра до сутра се плаќа по минута. Јас сум 8 саати и примеров што е на темава програмер има само 8 саати да ден, ама ни мин повеќе.

Како и секоја работа, кога има проблем остануваш, кога имаш лежерност си заминуваш порано. Апсолутно не е проблем во таа насока. Сега се разбира од профил до профил и професија.

Кај мене на пример работно време е 24 часа, телефонот мора да ми е уклучен 24. Макар и во 3 ноќ да ѕвони мора да се јавам да видам кој е проблем. Секоја струка, своја тежина. И во МКД во 12 ноќта зборам на тел, навикната сум јас. За оние полигавите е страшно ова плус 8 на ден:)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
едно не ми е сфатливо :unsure: доколку маж со свои 30 години и при тоа женет плаќа здравствено осигурување околу 240 евра месечно, студентот мора да плаќа — 70 евра. Од каде му на здравиот , но беден студент да најде секој месец по 70 евра за ова осигурување со оглед на тоа што студентите немаат право да заработубаат повеќе од 400 евра месечно? изгледа и покрај сите поволности во германија ова и’ е еден голем минус
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
едно не ми е сфатливо :unsure: доколку маж со свои 30 години и при тоа женет плаќа здравствено осигурување околу 240 евра месечно, студентот мора да плаќа — 70 евра. Од каде му на здравиот , но беден студент да најде секој месец по 70 евра за ова осигурување со оглед на тоа што студентите немаат право да заработубаат повеќе од 400 евра месечно? изгледа и покрај сите поволности во германија ова и’ е еден голем минус
@Strider нека објасни најдобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom