Оштетената коса ...

  • Креатор на темата Чек Он Ит
  • Време на започнување

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Редовно, на секои 4-6 недели крати ги краевите и нанесувај маска од ленено семе( претпоставувам дека косата ти е многу сува) и избегнувај да ја сушиш со фен.
хахахаха, машко сум, кратка коса иам... не ја сушам со фен никогаш, а маска ќе најдам таква...фала на совет...
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
хахахаха, машко сум, кратка коса иам... не ја сушам со фен никогаш, а маска ќе најдам таква...фала на совет...
Сфатив дека си машко уште од првиот пост, ама мислев дека имаш долга коса според проблемот што си го навел.
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
54
Поени од реакции
14
Ајде препорачајте некој балзам, спреј за коса или нешто такво за обликување на природно виткана коса ..фала :)
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
96
Поени од реакции
43
Пробај ги на Loreal производите ...
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
41
Поени од реакции
22
Syoss или Gliss ( црниот ) според мене најдобри шампони за оштетена коса т.е. за нејзина регенерација ...
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
84
Поени од реакции
53
За оштетена коса само ножици. А, превентивно, треба многу да се тинтра, масла пред миење јас користам арганово, користете квалитетен шампон, по можност од природно органско потекло и без силикон. Оти сите реклами за шампони што ги има како лореал, нивеа не вредат ништо. Подобро да се вложи во квалитетен шампон кој кошта повеќе и регенератор ако користите, и друго ништо не ви треба спрејови за сјај и сл.Косата за да има убај сјај се мие со млака вода, ладна да не речам, никако жешка. И никако чешлање за време на миење на косата, кога е мокра влакното е најподложно на кинење. Едино не ја фарбам, а фен и пегла за коса користам.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
374
Поени од реакции
830
Најдобар лек за сува и оштетена коса е шишање кец, само ножиците и ништо друго.
Штета што немам храброст да се ишишам вака.:D

miranda-od-seksot-i-gradot-se-istrizha-kjelava-71794.jpg
 
A

AnFem

Гостин
За да немате оштетена коса, превентивно престанете да си ги горите косите со тоа хидрогените! И јас сакам жиш црвена коса, ама не сакам метла на глава.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
374
Поени од реакции
830
За да немате оштетена коса, превентивно престанете да си ги горите косите со тоа хидрогените! И јас сакам жиш црвена коса, ама не сакам метла на глава.
Во право си, јас сум црвенокоса, откако ставив бланш на косава.......и од фарби и разни други чуда.....почна косава многу да ми паѓа, дури и темето ми се гледа.
Не можам да престанам да се фарбам бидејќи, со црвена коса најмногу се бендисувам. :(
 
A

AnFem

Гостин
Во право си, јас сум црвенокоса, откако ставив бланш на косава.......и од фарби и разни други чуда.....почна косава многу да ми паѓа, дури и темето ми се гледа.
Не можам да престанам да се фарбам бидејќи, со црвена коса најмногу се бендисувам. :(
Убавината доаѓа одвнатре. Ако веќе зборуваме за површната убавина, ако си убава, ќе бидеш убава секако. Замисли, имаш избор: нешто кое ти го сметаш за привлечно или коса.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
374
Поени од реакции
830
Убавината доаѓа одвнатре. Ако веќе зборуваме за површната убавина, ако си убава, ќе бидеш убава секако. Замисли, имаш избор: нешто кое ти го сметаш за привлечно или коса.
Oдамна немам јас коса, само метлата ми остана. :D
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сите знаеме дека лек за оштетена коса е шишање. Ама то кога косата веќе е кратка? Мене на пример ми е малку под уши:



Малку ми е подолга и морам да ја пеглам два пати неделно. Тоа значи дека ќе ми се оштети набрзо, а пократко од ова - амин.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Oдамна ја фарбам јас.Нема препарат каков не сум користела за косата.Фигаро,пегла,фен...за фарбање да не зборувам.Косата од бујна во метла се претвори.За нега користам брезов шампон,ампули,силиконски капки па понекогаш и рицинусово масло.Полека почнува да наликува на нешто.Сега само во реп ја факам.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10
Народе помагајте ;) Препорачајте ми нешто за многу сува коса, некоја маска за коса или некој спреј за пред пеглање.

фала...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom