Оштетената коса ...

  • Креатор на темата Чек Он Ит
  • Време на започнување
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
До сеа секое капење ја пеглав (секој втор ден) па почна да ми се оштетвит и сеа се трудам да го избегвам пеглањево а и гористам некој маски и сл. а и мерц апчињана ги зеам пошо тие се некој витамини работи и сеа освежена е тро а и ќе се шишам неделава па мислам дек ќе се подобрит.



Najdobro e da gi koristis vo kombinacija zaedno i samponot i regenerator i maskata.
Super se :)
А ти од искуство кажвиш?ти се исправвит тебе?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
А ти од искуство кажвиш?ти се исправвит тебе?
Може на девојчето и е поправа косата не знам.
Но не може да се очекува ако имаш полувиткана или коса со волумен или бушава коса и со еден шампон да ти се исправи косата. Може да ти е само поправа минимално и помека косата.
Секое влакно е различно и секој шампон различно делува на секоја коса.

Да беше навистина шампонов за исправање на косата ни ти, ни јас, ни 90% од девојчињата, ни познатите личности немаше да се фенираме и да користиме пегла за коса:)
Moже минимален ефект да имаш а може и никаков.
Мене Нивеа шампоните не ми одговараат:)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ama ја имам забележано на тој шампон имат слика од позади прешкртана пегла, и демек ја правит косата. Знам дека нема логика. Ама зш така пишит :)?
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Ја мијам 3 пати неделно, после тоа - обавезно фен, инаку ке настинам! Немам потреба од пеглање, природна ми е таква (освен ако не сум имала кошмари во текот на ноќта, па сум се разбушавила). Ја виткам кога ќе ми текне, т.е. кога нема да ми биде проблем да станам порано. Силиконски капки користев порано, ама не се покажаа ефектни, па сега користам маска за коса :pipi:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ama ја имам забележано на тој шампон имат слика од позади прешкртана пегла, и демек ја правит косата. Знам дека нема логика. Ама зш така пишит :)?
За да им се продава производот:)

И јас купувам римел на кој пишува 4 пати поволуменски трепки. А на слика да видиш само како изгледаат трепките :vozbud:
На крај испаѓа на сликата се вештачки трепките и римелот изгледа нормално како 1 слој :icon_lol:
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
јас демек имам една маска за коса на Шварцкоп поклон ми ја донесоа ама е навистина скапа, ама не да не вреди за парите нема никаков ефект, да не речам за никаде е!
Користев и силиконски капки е со тие веке ја увидов разликата и косата вистина ми беше мека и лесна за обликување , ама сега решив да почнам да користам бадемово масло зошто многу често почнав да слушам во последно време дека било ефикасно за суви и оштетени врвови, е моите не се такви ама како превентива вреди да се проба
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
имам природно виткана коса а како таква ич не ја сакам. у принцип витканите коси се и прилично суви за разлика од правите , така да им е потребна поголема нега од останатите типови коса . Порано многу ја пеглав нормално со домашна да неречам домаќинска пегла :), и доста ја уништив.Потоа ја средив некако со шишање маски ,капки. И се беше ок до периодот коа решив да станам плавуша . Честото фарбање , шатирање па и нетолку честото пеглање беше шок за косава али сепак до некаде храбро издржа ,не ми е до толку испогорена.:)
Сега избегавам да ја пеглам , мн ретко ја фенирам , и најчесто ке си ја фатам во бушаво репченце или па ке пуштам ветрот да ми ги дува локните :).А мн често си носам и капчиња ради честите bad hair денови. :)
Инаку еве ја мојата рутина што се однесува до косата. Прво ја мијам со шампон од Doctor's со силиконски капки (шо доста помага) , после ставам маска и на крај балзам за фарбана и оштетена коса . Од кога ке се потсуши малце обавезно ја прскам со неизмлив регенератор од шварцков , Глисс . И до пред 1 недела ставав и силиконски капки ама ми се потрошија треба да си купам :).
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Јас лично вака ја негувам:

1. Loreal elseve шампон

најдобриот за мене шампон

2. Fructis млеко најубаво на свет:)


или евентуално
Loreal elseve маска


на секое миење ова

3. Млеко за коса порано на фруктис кои за жал сега ги нема кај нас :(
ова е тоа


затоа сега на Лореал користам млеко за коса после бањање и не се измива

Има исто и жолто вакво и тоа уште поубаво нема слика.
Млекото ја прави дупло помека косата!

4. На неколку бањања и силиконски капки ставам на врвовите

И најубава ми е косата бе :icon_lol:
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
До сеа секое капење ја пеглав (секој втор ден) па почна да ми се оштетвит и сеа се трудам да го избегвам пеглањево а и гористам некој маски и сл. а и мерц апчињана ги зеам пошо тие се некој витамини работи и сеа освежена е тро а и ќе се шишам неделава па мислам дек ќе се подобрит.
quote]

Јејеее се ишишав :) уба е бе, ќе пораснит ај

Може на девојчето и е поправа косата не знам.
Но не може да се очекува ако имаш полувиткана или коса со волумен или бушава коса и со еден шампон да ти се исправи косата. Може да ти е само поправа минимално и помека косата.
Секое влакно е различно и секој шампон различно делува на секоја коса.

Да беше навистина шампонов за исправање на косата ни ти, ни јас, ни 90% од девојчињата, ни познатите личности немаше да се фенираме и да користиме пегла за коса:)
Moже минимален ефект да имаш а може и никаков.
Мене Нивеа шампоните не ми одговараат:)
Абе мене не ми е виткана онака малу и огромна ми е вака ко лав се осеќам ко ќе се искапам и порано многу се пеглав и уба ми беше така ама пак мн се гореше така да морав сеа вака
 
Член од
9 март 2008
Мислења
184
Поени од реакции
4
Веќе две години ги користам од ревлон капките за оштетена коса и сум презадоволна од нив порано ги користев на авон ама не беа нешто посебно најголем проблем поради кои ја оштетувам косата е што ми се мрси брзо и секој ден морај да ја мијам и да ја фенирам па ако има некој ваков проблем дали може да ми каже што шампон користи.:smir:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ја пеглам скоро секој ден и за среќа не ми е оштетена косата, дури никој не ми верува дека немам природна права коса:)
користам маска Fructis и некогаш и силиконски капки, ама сум пробала без нив и пак ми е мека и убава

најубава коса имам:pipi:
 
А

Александра Д.

Гостин
Значи сите, не познавам некој што не си ја уништува да речам косата со пегли, фигаро, восоци, гел итн. Ама прашањето ми беше колку често и приредувате на косата такви хорори ? Употребувате нешто специјално за да не се гори косата ? Дали се двоумите, дали ви е сеедно да си ја уништувате косата или пак гледате што повеќе да ја заштитите ? Сами по дома или мора на фризер ?! :helou:
Ретко..многу ретко. Гледам да биде за нешто посебно како забава, некоја свадба, Нова Година..такви работи. И сепак кога ја оштетувам ако ја пеглам и ставам капки против горење и такви работи да ми остане жива и здрава. Иначе имам многу густа коса...премногу:nesum:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Повеќето спомнувате силиконски капки. Сакам да ги пробам и на мојата коса, меѓутоа не знам од кои да земам.Препорачајте ми некои според вашето искуство. Фала :pipi:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Иам виткана коса, али не многу, и цело време ми е ко изгорена...Значи не ја пеглам а така ми стои...Нишо не и ставам освен еден таму регенераотр мајка ми шо го користи. али не мењава нишо...шо да ставам?
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Иам виткана коса, али не многу, и цело време ми е ко изгорена...Значи не ја пеглам а така ми стои...Нишо не и ставам освен еден таму регенераотр мајка ми шо го користи. али не мењава нишо...шо да ставам?
Редовно, на секои 4-6 недели крати ги краевите и нанесувај маска од ленено семе( претпоставувам дека косата ти е многу сува) и избегнувај да ја сушиш со фен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom