Оштетената коса ...

  • Креатор на темата Чек Он Ит
  • Време на започнување
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Значи сите, не познавам некој што не си ја уништува да речам косата со пегли, фигаро, восоци, гел итн. Ама прашањето ми беше колку често и приредувате на косата такви хорори ? Употребувате нешто специјално за да не се гори косата ? Дали се двоумите, дали ви е сеедно да си ја уништувате косата или пак гледате што повеќе да ја заштитите ? Сами по дома или мора на фризер ?! :helou:
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Kosata e moja opsesija.Sakam ubava i sjajna kosa.Izbegnuvam da ja susam so fen.Ja unistuvam so pegla, megutoa retko,obicno samo za izleguvanje vo petok i sabota.A posto i onaka mi e prava se pocesto izbegnuvam da ja peglam i za izleguvanje.Koga ja peglam obavezno stavam silikonski kapki na vrvovite,ne znam kolku pomogaat no barem ne mi mirisa na izgoreno kosata.Isto taka koristam i kremi za kosa,sapmoni protiv stareenje na kosata pretezno od avon i sum zadovolna.Redovno odam na frizer na mesec ipol-dva gi kratam ispukanite vrvovi.
I ne ja peglam kosata so domasna pegla nikogas, strav mi e :)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Се пеглам/виткам еднаш неделно, зависи од време, трпение и слично. Не ми се допаѓа природната форма на косата (чудно ми се прекршува, ни права, ни виткана не е), но во текот на неделата обично ја собирам, а за викенди правам свашта со неа.:)
Не би рекла дека употребувам нешто специјално против „горење”, освен маска за коса која се нанесува во вид на пена и не се мие и силиконски капки.
Ја викам другарка ми да ми изигрува фризерка, не би давала пари за пеглање/виткање.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ja peglam sekojdnevno.. Ali ne bas epten za epten da se izgori.. NEgo malce da ja sredam formata..
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Никогаш не ја сушам косава со фен, само ќе ја завиткам во крпа и после само ја пуштам, ќе ставам пена или Gliss kur и сама ми се сушит. Освен ако брзам ќе ја подисушам со дифузер и готово. За пеглање ретко, појќе си ја сакам виткана. И нормално, редовно шишање е задолжително, барем на 2 месеци :devojce:
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
Ja staam gel sekoj den. I varjda za nekoja godina ke me gleate keljav. :pos:
Sakam da si kupam neso za zastita na kosata ali neam pojma so :toe:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Единствено ја сушам со фен после секое миење. Одвратна ми е кога ми се суши сама, со некоја дебилна форма.:) И многу, многу, ептен ретко, во секоја престапна година :)pos:) ја пеглам. Не дека има потреба, и онака ми е доста права, ама се случува во лоша положба да спијам, па кога ќе станам да ми има некоја конусоидна форма. :pos: Па мора да се запегла.:)
По правило фризер е забранет за синдикалци :pos: Ама одам понекогаш, еднаш-два пати годишно, кога ептен ќе ми расцвета врвот, па мора да се отиде. :)

Инаку ништо не ставам за да ја заштитам; порано користев силиконски капки, ама многу ми ја мрсат косата, што и онака пребрзо ми се мрси.:(
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ако не ја исушам со фен веднаш кога ќе ја измијам, кожата на главата ми станува ужас. Што да правам, морам. Морам да ја фенирам малку, иначе ми е никаква (ни права ни виткана, како грмушка). Најчесто ми е испеглана и таква си ја сакам најмногу.
Само кога е време да се шиша, тогаш одам на фризер.
Имам една мана. И кога ќе ми ја среди косата фризерката, кога ќе ми ја испегла, јас мора сама дома да ја препеглам (со пегла за коса, се разбира):nesvest:

Се оштетува, ама затоа има ножици, а коса како коса си расте.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Dva pati vo zivotot totalno si ja imam goreno kosata(do vrv) peglajki ja so domasna pegle, i stanuvav kako onie crkinjite znaete so isprlena kosa! Poslednava godina-dve nikako ne koristam domasna pegla, striktno pegla za kosa(najcesto kaj frizerkata). A da si ja peglam MORAM oti onaka pustena samata moja kosa e epten so nikakva forma, samo isprekrsena, ni kadrava ni prava! Isto, obozavam da ja vitkam so figaro, ama toa se slucuva ednas vo dva meseca poso trae dolgo vreme vitkanjeto i zamara!
Da, mojata kosa e ostetena kosa, megutoa ne vo golema mera! Ne koristam nesto specijalno, samo sampon i maska za kosa!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Откако ја негувам косава, долга... Фен, само кога МОРАМ да излезам од дома брзо после бањање, а тоа гледам да се случува ретко, а и кога ја фенирам косата после сум ко глуварче (и вака ми е бушафа косата, а таман работа послем фен). Пегла не ставам, у никој случај, исто така и восок и гел.
Синдикалец сум, неам пари за такви луксузи.
Ја перам со шампон и балсам, и кога ќе расцвета ја носам кај маалската фризерка на кратење врвови, ме шиша за 50 денари (попуст си иам :) ). Кај и да е пак ќе ја посетам сум расцветал ко градина у пролет. Јаооо
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Три пати неделно ја капам косава, и ја сушам со фен бидејки морам инаку кркмиве нема да ми бида убај!

Со последното сртижење на фризерката и кажав дека косава некако ептен ми не електризира па ми рече силиконски капки да користам!
И од тогаш еве веќе месец дена користам силиконски капки на авон и косава ми е супер!

Еднаш ја испеглав(иако немав потреба) и после пишман бев цела недела! Можам да замислам колку му е тешко на девојките кои се пеглаат! Сватив дека пегланата коса- брзо се мрси,многу се затестува,и не изгледа баш нај нај!(освен ако не си излезен од фризер)

И да, при секое миење користам маска и шамопн од авон! презадоволна сум од производите!
:nokti:
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Ја пеглам косава после секое миење, најчесто тоа задоволство и го пружам на фризерката, но кога имам малку вишок слободно време сама ја пеглам со пегла за коса, обична пегла не сум користела до сега, ако не ја испеглам ја "гужвам" со пена и гел, за помалку да се оштетува користам силиконски капки и некаков си спреј за регенерација, ја фарбам многу често, неможам да се поднесам со иста форма и иста боја на косата подолго од 2 месеци така да пресудете сами колку е малтретирана :helou:
Но и покрај толку горење сеуште е здрава затоа што редовно ја шишам и ја хранам со сите потребни шампони регенератори и маски за коса :smir:
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
До пред некоја недела си ја пеглав косата секој ден али кога видов каква ми е цела изгорена и никаква и покрај сите средства што ги користам се откажав од пеглањето.По природа ми е така виткана косата па затоа во последно време вака преку недела ја оставам виткана, а за викенд обавезно ја пеглам.Користам силиконски капки и разни маски.Да не беа они поима неам што ќе беше со мојата коса...изгорена до корен ваљда:)
 
N

NightFuneral

Гостин
Nitu ja peglam,nitu stavam gelovi,pena itn,ustvari nisto ne stavam.Samo ja mijam so shamponi,obavezno balzam za kosa i eventualno nekad krem,ama u posledno vreme ne mozam da najdam asalen krem.Ne ja susam so fen,zaso mi se pleska,taka mi se tenci kosata.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
ne koristam gel ne se peglam ne i praam nisto :)
samo zimno vreme go koristam fenot.. letno ni fen ne mi treba
 

Kajgana Shop

На врв Bottom