Останати фудбалски лиги

  • Креатор на темата Stivie G
  • Време на започнување

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Епа сега не треба сите пари да ги потрошат, зошто да ги потрошат сите? :D
А за прашањево незнам точно, ама ако не се лажам сите добиваат исто пари за телевизиски права, е сега има разлика кој на која позиција ќе заврши во ПЛ сезоната, така да, тука би требало овие трите најмалку да добијат средства, ама не сум сигурен за ова
Не бе , не викам дека треба све да трошат, зборот ми беше дека ипак голема пара добиваат, и доста од тоа ќе им остане у каса :)

Фала за одговориве (y)
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Не бе , не викам дека треба све да трошат, зборот ми беше дека ипак голема пара добиваат, и доста од тоа ќе им остане у каса :)

Фала за одговориве (y)
Епа ќе му остани, зависи, пошто ако отпаднат наредна сезона добиваат бедни 1м фунти за чемпионшип, е толку е разликата. А инаку годинава првпат се добива толкава пара, до лани беше негде 80-90м...
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Епа ќе му остани, зависи, пошто ако отпаднат наредна сезона добиваат бедни 1м фунти за чемпионшип, е толку е разликата. А инаку годинава првпат се добива толкава пара, до лани беше негде 80-90м...
Мислам дека грешка си со ова. Тимовите што отпаѓаат од Премиер лига следните 3 години имаат parachute payments, односно добиваат мислам околу 30тина милиони вкупно во следните 3 години. Затоа е многу лошо да остане некој тим долго во 2ра лига( а има амбиции за прва), зашто ако се случи тимовите што испаѓаат да не влезат директно горе, дечките во следните 2 години ќе бидат надмоќни на финансиски план(доколку не си лечестер, за нив ова не важи).
Идната година во 2ра лига се КПР, Лестер, Виган, Ридинг + Болтон и Блекбурн мислам од лани(Вулвс испаднаа иако имаа топ3 платен список...) + Нотингем, Лидс, Брајтон и компанија што се борат за 1ва лига и имаат колку толку пари и тим да се борат со овие.
Треба да се знае дека секоја година се зголемува парата што ја зимаат тимовите што влегуваат во 1ва лига, сезонава мислам само 60 мил. беа ТВ правата.
Ако КПР, Виган и Ридинг не се распродадат, Болтон и Блекбурн малце да се средат, Лестер да почнат да размислуваат со глава пред да фрлат 10 мил. за греач на клупа, газдите на Лидс да испадне дека уствари стварно имаат пари и Нотингем да ги купи уште 3-4 квалитетни играчи, ќе гледаме најнеизвесна и најквалитетна борба. И без засилувањата ќе биде знам интересна :)
Забегав малце:notworthy:
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Apropo анкетата, само овие и никој друг!
Види фотос
untitled.JPG
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
А овја не,може само ако Вест Хем испаднат,зошто двата тима у пл,са опасна конбинација.Дека нели рвалството им е големо,или грешка сум а:unsure::D?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.538
Поени од реакции
62.416
Ова е сурово...
Појет ги зеде Брајтон во 2009-та, и ги направи кандидати за влез во ПЛ...
За возврат, доби...


Каков педерски потег на овие од BBС на сред емисија да му кажат за вакво нешто, пробувајки да му извадат реакција....
Не знам што направил, зошто се збореше дисциплинска постапка, ама ова е тотален аматеризам, и непочитување...
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Денес е најсреќен ден за сите навивачи на Лидс. Конечно си отиде старата администрација( Бејтс и компањоните негови), и од денес арапите превземаат да го раководат клубот 100% (до сега Бејтс им беше honorable chairman, и советник). Нормално одма носат јако засилување Лук Марфи од Кру за 1 мил. фунти, прв играч за кого Лидс платил над 1 мил. по 8 години :vozbud: . Дечково го барале неколку премиерлигаши и Блекбурн и Вулфс, ама сепак Лидс му дале најдобра понуда. Ако вака продолжат ништо чудно да се борат за првите неколку места сезонава.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Доста активни скоро сите тимови за време на преодниот рок. Скоро сите се засилија, да не пишувам дугачко, Виган,Лидс, Блекбурн и Болтон, најсериозни на пазарот.
Постов го пишувам само заради една необична работа која се случи денес во Словенија( таму лидс праат припреми).Навивачиве почнале на тренерот да му пеат it`s your round Brian( демек он требало да части пиво), на крај на утакмица дошол овој до кај навивачите и им дал 50 евра да купат по 1 пиво сите :pos:Легенда :pos:
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Доста активни скоро сите тимови за време на преодниот рок. Скоро сите се засилија, да не пишувам дугачко, Виган,Лидс, Блекбурн и Болтон, најсериозни на пазарот.
Постов го пишувам само заради една необична работа која се случи денес во Словенија( таму лидс праат припреми).Навивачиве почнале на тренерот да му пеат it`s your round Brian( демек он требало да части пиво), на крај на утакмица дошол овој до кај навивачите и им дал 50 евра да купат по 1 пиво сите :pos:Легенда :pos:
Ај ако сакаш, дај линк да видам до кај се со трансфериве сезонава во чемпионшип? За првпат по којзнае колку години не проверувам за екипиве од Чемпионшип за нивни трансфери...и да и мене би ми било ако Лидс успее да се врати во ПЛ, едноставно таму припаѓа
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Ај ако сакаш, дај линк да видам до кај се со трансфериве сезонава во чемпионшип? За првпат по којзнае колку години не проверувам за екипиве од Чемпионшип за нивни трансфери...и да и мене би ми било ако Лидс успее да се врати во ПЛ, едноставно таму припаѓа
Од иста работа патите во последно време. Припаѓате едно скалило погоре од каде што се наоѓате. :icon_lol:
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Од иста работа патите во последно време. Припаѓате едно скалило погоре од каде што се наоѓате. :icon_lol:
Лидс преговараат да продадат дел од акциите на еден од 20 најбогати луѓе во светот. Нека склопат договор па ќе биде Манчестер Сити all over again за вас :sneaky:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Лидс преговараат да продадат дел од акциите на еден од 20 најбогати луѓе во светот. Нека склопат договор па ќе биде Манчестер Сити all over again за вас :sneaky:
Полека, полека. :D
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Last real champions
Се зезам бе, овие божем арапи биле ама ептен се стиснати, го купија цел клуб и сеа продаваат дел по дел за да имаат за трансфери. Дека Лидс ќе стане ко сити не верувам, ама дека за 3 сезони максимум ќе бидат стабилен премиерлигаш сум скоро сигурен. Главно е да не ги продаваат играчите од академијата, и тие играчи да бидат надополнети со 3-4 квалитетни засилувања. Ама Лидс е ова, така да... ништо не се знае со нив :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Ај ако сакаш, дај линк да видам до кај се со трансфериве сезонава во чемпионшип? За првпат по којзнае колку години не проверувам за екипиве од Чемпионшип за нивни трансфери...и да и мене би ми било ако Лидс успее да се врати во ПЛ, едноставно таму припаѓа
Тука имаш комплетна листа на трансфери од голем број на лиги, меѓу кои и чемпионшип :)
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Само што видов дека имало фантази и за чемпионшип, па ако сака некој да напраиме некоја кајгана фантази лига пишете.
Да не ми биде жабе постот, да пишам и што има ново во кратки црти кај побитниве тимови.
Ридинг и Виган си го задржаа скоро цел тим, ќе бидат ептен конкурентни, мада по мене тешко дека ќе влезат 2те во прва лига, поготово Виган кој игра и ЕЛ.
КПР имаат за плаќање плати повеќе од било кој тим во 2ра лига и пола премиерлигаши, така да сигурно ќе си одат преплатените играчи. И тие ќе останат ептен конкурентни и без нив.
Ватфорд купи некој од играчите што им беа на позајмица од Удинезе + неколку други квалитетни така да можат пак да се борат за влез.
Брајтон исто го задржа цел тим, и они ќе останат ептен опасни поготово зашто сите засилувања од лани сеа се уиграни.
Болтон се појача со неколку играчи од премиер лига што доаѓаат откако им завршил договорот. Ќе бидат опасни и они доколку успеат да продадат 1/2 од тие што не им требаат, а земат тоа што им треба.
Блекбурн го земаа Рубен Рочина играч што играше редовно во премиер лига, ама затоа им отиде Мартин Олсон. Значи пак на исто ниво се, само годинава тешко дека ќе потфрлат ко лани.
Ќе се задржам малце на Нотингем Форест зашто има многу овде што ги следат нив.Е овие профитираа од арапи а не Лидс. Моментално имаат многу компактен тим, пополнет на сите позиции. Им фалеше лев бек, донесоа звер за лигава, Ерик Личај од Астон Вила и Лидс го бараше ама Форест беа побрзи и они го ангажираа. Земаа 1 играч од Олимпијакос кој што беше редовен стартер за 2 милиони, земаа од Хул на позајмица штопер Хобс мислам беше, дечкото има потенцијал да стане ептен добар.И како шлаг на тортата се интересираат за (по мене) најдобриот шпиц во лигата Чарли Остин, чиј трансфер во Хул пропадна медицинските тестови, иначе 8 мил. ќе искешираа Хул. Ако го земат него, топ3 не им бега, буквално од голман до шпиц ќе бидат фул. Имаат многу играчи поготово во средина за ротација.
Лидс не се појачаа баш како што се очекуваше мада има уште месец дена тоа да го направат. После милионскиот трансфер го земаа само уште Ноел Хант. Моментално бараат штопер и крило/а зависи што ќе се продаде. Ако си отидат 3ца ќе дојдат 3ца(штопер и 2 крила), ако си отидат 2ца штопер и крило, ако си отиде 1 само штопер и најверојатната варијанта никој нема да си отиде и никој нема да дојде :)
Best case scenario за сите тимови:
Ридинг, КПР, Форест,Ватфорд, Лидс, Брајтон, Болтон, Блекбурн,Виган...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom