Останати фудбалски лиги

  • Креатор на темата Stivie G
  • Време на започнување
S

Stivie G

Гостин
Сите запнаа да имала тема за Чемпион девизијата па еве јас подготвив еден краток вовед.

Англиската Чемпион девизија е професионална лига составена од 24 екипи кои доаѓаат претежно од Англија и по некој тим од Велс. Оваа лига е втора по ранг во Англија веднаш зад Премиер Лигата.
Вкупно се играат 46 кола, 23 на домашен и 23 на гости плус дополнителни натпревари по завршувањето на регуларниот тек.
Во Премиер лигата директно влегуваат прво и второ пласираната екипа а од 3 до 6 место екипите разигруваат за последното место кое води во ПЛ. Последните 3 екипи се селат во понизок ранг на натпреварување.
Чемпионшип лигата е се пополуларна од година во година. Во неа моментално настапуваат поголеми екипи како што се двократнот европски шампион Нотингем Форест, освојувачот на ПЛ од сезоната 94-95 Блекбурн(под водство на Далгиш :D ) како и многу други екипи.
Измината сезона од ПЛ испаднаа Болтон, Блекбурн и Вулверхемптон а од 1 девизија во Чемпионшип влегоа Чарлтон, Шефилд В. И Хадерсфилд.

24-те екипи кои настапуваат во Чемпионшип девизијата во сезоната 2012-13 се :
Брајтон
Барнли
Барнсли
Бирмингам
Блекбурн Роверс
Болтон
Бристол Сити
Ватфорд
Вулверхемптон Вандерерс
Дерби Каунти
Ипсвич Таун
Кардиф
Кристал Палас
Лестер Сити
Лидс Јунајтед
Мидлзброу
Милвол
Нотингем Форест
Питерброу Јунајтед
Хадерсфилд Таун
Хал Сити
Чарлтон Атлетик
Шефилд Венсдеј

Првото коло од претсtојната сезона започнува викендот 17 и 18 август.
Во првото коло ѓи имаме следните 12 двојки

Петок 20-45
Кардиф-Хадерсфилд Таун

Сабота 13-45
Лидс Јунајтед- Вулверхемптон Вандерерс

Сабота 16-00
Барнсли- Мидлзброу
Бирмингам- Чарлтон Атлетик
Барнли- Болтон
Кристал Палас-Ватфорд
Дерби Каунти- Шефилд Венсдеј
Хал Сити-Брајтон
Ипсвич Таун-Блекбурн Роверс
Лестер Сити-Питерброу Јунајтед
Милвол-Блекпул
Нотингем Форест-Бристол Сити


Мој фаворит е Нотингем Форест поради 2-те титули во ЛШ :icon_mrgr:. Исто во ПЛ би сакал да видам и некоја од екипите на Лидс, Кардиф или Блекпул.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.047
Би сакал да ги видам Нотингем и Лидс повторно во ПЛ догодина...Бајдувеј гласав за Нотингем јбг нафташи се и тие,очекувам да влезат у ПЛ.
 

Ставре од Швицарска

Желба по титула :D
Член од
25 август 2011
Мислења
2.700
Поени од реакции
2.805
Чарлтон у прва лига сакам да ги видам од следна сезона :)
Омилен тим ми се ... :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.901
Поени од реакции
84.292
Јас сакам Мидлзброу и Лидс да бидат на први 2 места :cool:
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Бирмингем нека влези..а и Дерби онака интересен клуб мие(везе немам каква е состојбата и во двата)
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.729
Поени од реакции
11.564
Нотингем мора да се врати, веќе 2-3 сезони реодвно ги пратам. Eве сега со нафташиве се, па се надевам ќе се вратат во ПЛ. (y)

Плус омилени ми се на FM.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.964
Поени од реакции
25.278
Сакам Лидс да се врати :)...и никој друг :icon_lol:
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Minatata sezona gi gledav Brighton nekolku pati,oduseven bev od nivniot stil na igra...favoriti za vleguvanje vo PL sigurno.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
За следната сезона сакам Нотингем Форест,Лидс и Блекпул да влезат во ПЛ..Првите 2 екипи се познати во англискиот и европскиот фудбал и имаат големи успеси во историјата (плус имаат големи ривалства со др. тимови од ПЛ),а Блекпул сакам да влезат поради интересниот и атрактивен напаѓачки фудбал ..Нотингем Форест имаат нови богати сопственици и големи се шансите од следната сезона (не сметајки ја оваа) да ги гледаме во ПЛ,додека за Лидс шансите за враќање во елитата се минимални.. Блекпул слично како и во последниве неколку сезони минималните очекувања се да избори место за учество во плејофот и таму да ја бара својата шанса..
 

Rooney's Temper

in front of Old Trafford
Член од
14 јуни 2009
Мислења
2.888
Поени од реакции
2.653
Нотингем Форест можеби нема да влезе директно, ама сигурно ќе избори пласман во топ 6 и ќе игра бараж. Од останативе екипи не сакам да влезат Лидс во никој случај, исто и Дерби не сакам. Би сакал да ги видам Блекпул чисто заради Ијан Холовеј, интересно човече ми е :). Исто не би имал против и Чарлтон да се вратат, симпатичен тим ми се, тешко оваа сезона ама не ја исклучувам можноста. А ако Чарлтон се врати би сакал некако да се протне и Милвол, одвратни навивачи, ама со Вест Хем и евентуално Чарлтон во ПЛ ќе има доста напети утакмици како Њукасл и Сандерленд лани на Ст. Џејмс :D.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Нотингем Форест можеби нема да влезе директно, ама сигурно ќе избори пласман во топ 6 и ќе игра бараж. Од останативе екипи не сакам да влезат Лидс во никој случај, исто и Дерби не сакам. Би сакал да ги видам Блекпул чисто заради Ијан Холовеј, интересно човече ми е :). Исто не би имал против и Чарлтон да се вратат, симпатичен тим ми се, тешко оваа сезона ама не ја исклучувам можноста. А ако Чарлтон се врати би сакал некако да се протне и Милвол, одвратни навивачи, ама со Вест Хем и евентуално Чарлтон во ПЛ ќе има доста напети утакмици како Њукасл и Сандерленд лани на Ст. Џејмс :D.
Оти бе да не влезе Лидс? :) Нека се да се обнови ривалството малце.. :P
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
773
Поени од реакции
334
Неможеш да гласаш за Лестер а они се најголеми фаворити :rolleyes:

Но мислам дека Болтон ке влезе директно,втори Нотингем или Лестер а во Плеј Оф ке играат Волвс, Кардифи и Блекбурн.
 

Rooney's Temper

in front of Old Trafford
Член од
14 јуни 2009
Мислења
2.888
Поени од реакции
2.653
Оти бе да не влезе Лидс? :) Нека се да се обнови ривалството малце.. :P
Не е дека не сакам ривалство, ама и така нас и клубови и што треба и што не треба не гледаат како ривали и играат ко да им е последна со нас, плус реметот е појак вака :D посебно ако познаваш фан на Лидс како мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom