Најекономично греење (затоплување)

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
BTU e единица за количество топлина во Англија. Погледни на Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/British_thermal_unit
Kај нас за количество топлина се корист единицата џул и се означува со Ј или единицата KWh
1 BTU = 1055 J = 0,000293 KWh
BTU/h e единица за мерење моќност. Кај нас моќноста се изразува во вати или киловати ( W или KW )
9000 BTU/h означува уред со моќност 2, 6 KW ( конкретно кај нас, со неа се означени климите 2,5 KW - клима два и пол)
12000 BTU/h означува уред со моќноста 3, 5 KW ( конкретно кај нас, со неа се означени климите со моќност 3, 5 KW - клима три и пол )
Климата што си ја одбрал, според податоците кои се приложени, е сосема О. К. Но и кај нас, слични клими не се многу поскапи.
Што и да одлучиш, нека ти е со среќа!
sprema tebe mislis li deka vredi ili ne??
zatoa prasav tuka bidejki imame poveke licnosti specijalizirani za nekoi raboti i zatoa prasav
ako vredi da si ja zemam uste sega pa letovo da ne ja mislam
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
koja e razlikata pomegu 9000btu i 12000
sakam da zemam klima za letovo pa ne ja odbiram
najdov edna eftina Vortice 9.000 BTU/h
za 200 evrinja nemontirana
dali vredi ili ne???
Земи си ја квадратурата на собата и помножи по 337 ќе видиш дали ќе биде доволно. Претпоставка 20 кв x 337 = 6740 btu, ова е најосновно калкулирање, тука имаш прозорци за кои треба посебна калкулација и тоа дали се северни или јужни, ако е канцеларија и има нон стоп некој дома секој еден човек ослободува 400 бту, па тоа го додаваш во пресметките.
Не сум слушнал ниту прочитал за овој бренд, прашај си и дали имаш гаранција на истата клима. Ако јас би одбрирал за цена тука некаде тогаш би ја зел оваа.

http://technomarket.com.mk/products/00002370/neo-acs-hr12led-r410
--- надополнето: 20 февруари 2012 во 18:34 ---
Dali nekoj znae dali nekoja firma prodava inverteri od marka Mitsubishi ili Daikin ili Hitachi a da se japonski? Toa se inverteri koi za 1kw potrosuvacka davaat nad 5kw toplina. Sekako se dosta posoleni ama me interesira dali voopsto se prodavaat nekade vo Makedonija. Na internet najdov deka se prodavaat vo Hrvatska ama ne najdov nisto za kaj nas. Imam vpecatok deka ovie invertori sto se prodavaat kaj nas gi nema nikade vo zapadna evropa. Ako se lazam neka me ispravi nekoj.
Даикин се белгиски бренд колку што знам, Мицибуши јас начекав кај еден сервисер случајно ама цената им е малку посолена со 12.000 бту беше 850 евра со се монтажа. Се одлучив за Фјуџитсу кој е 695 евра со монтажа со истите перформанси како и Мицибушито.
Јапонец имаш во енергија Тошиба одличен http://energija.com.mk/page.php?page=9&banner=2 спремај една 1000ка за него комплет со монтажа.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
1000ka nema sansi da dadam
mene mi treba samo za vo leto da se ladam otprilika 1-2 meseca max
imam parno centralno i ne se menjam sega za sega
samo sto ne ziveam vo mkd
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
sprema tebe mislis li deka vredi ili ne??
zatoa prasav tuka bidejki imame poveke licnosti specijalizirani za nekoi raboti i zatoa prasav
ako vredi da si ja zemam uste sega pa letovo da ne ja mislam
Климата е добра - земи!
Мислев дали ќе имаш за неа гарнција бидејќи е од странство.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ме интересира колкава е сметката за електрична енергија со клима,а посебно со три клими?
Денес ја добив сметката за струја за јануари и еве, веднаш те известувам:
Сметката изнесува 7.956 денари.
Сметката се однесува на периодот од 12. 01. до 08. 02. 2011. Во тој период сум потрошил вкупно 1.886 KWh, oд кои 733 по скапа тарифа и 1153 по ефтина тарифа.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Денес ја добив сметката за струја за јануари и еве, веднаш те известувам:
Сметката изнесува 7.956 денари.
Сметката се однесува на периодот од 12. 01. до 08. 02. 2011. Во тој период сум потрошил вкупно 1.886 KWh, oд кои 733 по скапа тарифа и 1153 по ефтина тарифа.
Сметка за 27 дена... значи ако земеме просечно траење на месец реално би требела да биде блиску до 9,000 така!? Претпоставувам разлика меѓу оваа и негрејна сметка ти е цца 6000!? По мое мислење со 3 клими не е многу, но не е ни малку. У ствари се зависи од многу фактори: каку часа се грее дневно со трите клими, мислам колку часа не се грее со максимална снага, на колку степени во просторијата.... за изолацијата спомна ми се чини предходно!? И тн.... Еве уште една од разликите во инвертери и не-инвертери те обични клими....Твоите клими претпоставувам се со COP фактор од 3-3,5 така да во просек ти трошат по 1,2-1,3Kw/h.... сметката за струја секако би била помала за 1500 - 2000 доколку тие би биле инвертери! На пазаров наш немаш обична клима со COP фактор подобар од 3,5, би рекол невозможно е да се најде блиску 4.... Што значи сите клими од 12,000 BTU трошат над 1,2 Kw/h.... додека инвертерите се по правило со над 4 COP па дури и 4,5... што значи соодветно на обичната би трошела 0,8-0,9... да не спомнувам хиперинвертерите кои се со страшно мала потрошувачка од некаде 0,6 Kw/h...Барем јас така мислам!? ОК многу се скапи овие вториве...
И во грејна сезона да фатиш ваков однос на евтина-скапа (1150 : 730 - АШКОЛСУН! Јас на пример малата евтина 13-16 часот.... ја поминував на работа, додека ноќната од 22-06 нели со многу помала снага (температура) се грее 18*С за разлика од дневната 22*С, Викендот... навам-натам!..... така да многу аир од евтината немам!
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Me interesira dali nekoj ima maleziski panasonic inverter od technomarket i kako e zadovolen. Dali se isplati sprema cenata? Ako ima nekoj podobra ideja neka pise. Inaku zainteresiran sum za 15000-18000 BTU.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Me interesira dali nekoj ima maleziski panasonic inverter od technomarket i kako e zadovolen. Dali se isplati sprema cenata? Ako ima nekoj podobra ideja neka pise. Inaku zainteresiran sum za 15000-18000 BTU.
Zdravo moe mislenje e deka najdobro ti e da zemes Toshiba ima vo energija vo skopje i ima na lager koj sakas model , modelite Suzumi plus ti se skoro ista cena so Panasonikot vo tehnomarket so toa sto Toshiba e vo vrvot na proizvoditeli na klimi zaedno so Daikin i Mitsubishi... a Panasonik e vo sredna klasa , inaku Daikin se proizveduvaat vo Belgija i vo Ceska i kaj nas gi nema odnosno gi ima vo nekii firmi ama nema na lager ,( treba da platis za niv i so tvoite pari za eden mesec ke ti ja donesat) i se mnogu poskapi znam prasuvav isto nema i Mitsubishi ima samo Fujitsu ama imaat samo 3.5KW (12000BTU) i samo toj model i cenata mu e 695Evra so montaza a posto ti baras za 15000-18000BTU znaci najdobar izbor spored mene ti e Toshiba vo energija posto gi ima na lager i mozes da gi prasas za se i za strucen sovet se ke ti kazat a vo tehnomarket ne ocekuvaj strucen sovet so sigurnost ti kazuvam ...Toshiba modelite DAisekai 5 se japonski ama se mnogu poskapi so koeficient 5 , drugive modeli ti se Thajland...ama se vrvni ne se plasi....vidi na forumi vo hrvatska http://www.klimacentar.com/toshiba/toshiba-inverter.html
vidi i na ovaa strana i ke razgledas se za klimi i cenite na Toshibata im se skoro isti kako i kaj nas ....milo mi e ako ti pomognav ....
evoi web od energija i razgledaj se tamu znaci tie se zanimavaat samo so ovaa problematika i se eksperti....
http://energija.com.mk/index_mkd.php
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
66
Поени од реакции
36
Најекономично греење (затоплување)=Емиграција
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Безплатно ни е и треба да се насочиме во секоја смисла да се искористи она што природата ни го дала.
не не... не ми беше тоа муабетот... мубаетот ми беше дали мислата ти беше дека со сончева енергија ке се грееш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom