Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Греат беспрекорно... Сите три клими работеа цела ноќ.

i kaj mene

edit .imam 1 obicna i 1 inverter.obicnata e vazno voopsto da ne se isklucuva i da raboti na najmala brzina i si ja brka rabotata.ne barajte cuda od obicnite ama da vistina e deka rabotat.e sega ne moze da se sporedat so inverterot bideki davaat razlicni izlezni temperaturi i pri golem stud tezok ili nevozmozen e startot.zatoa e preporaka da ne se isklucuva voopsto.i kaj inverterite ima razlika od firma do firma i od model do model taka da kako ke go pogodis i od toa izleguvaat razlicni mislenja okulu klimite.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
i kaj mene

edit .imam 1 obicna i 1 inverter.obicnata e vazno voopsto da ne se isklucuva i da raboti na najmala brzina i si ja brka rabotata.ne barajte cuda od obicnite ama da vistina e deka rabotat.e sega ne moze da se sporedat so inverterot bideki davaat razlicni izlezni temperaturi i pri golem stud tezok ili nevozmozen e startot.zatoa e preporaka da ne se isklucuva voopsto.i kaj inverterite ima razlika od firma do firma i od model do model taka da kako ke go pogodis i od toa izleguvaat razlicni mislenja okulu klimite.
Кој модел ти е Сплит (обичната) климата, колку време ја користиш, колку е нејзината снага, и колкав простор грееш? Издржа ли сега на овие ниски температури? Квалитетно ли грееше?
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Кој модел ти е Сплит (обичната) климата, колку време ја користиш, колку е нејзината снага, и колкав простор грееш? Издржа ли сега на овие ниски температури? Квалитетно ли грееше?
i dvete se vivaks i sum prezadovolen ako se kineski.obicnata e 3.5 i inverterot 5.5.na pomalata i trebase pomos od pecka termo 3.5kw ama se raboti za prostor od 48 m2 dneven prostor
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
јас имам вивкас 5.5. ганц нова летово ја зедов... на минусниве температури нејќеше ни да чуе да тргне... 3 дена се молевме со климата и се обидував да ја вклучам, кога ке ја вклучев се тресеше цел зид и прозори и кај мене и по 1 спрат нагоре и надолу, комшијата на телефон ми звони и ми вика мана изгаси ја ми се тресат прозорите (тоа е нормален ефект на јаки вибрации кога климата т.е. фреонот е замрзнат)... завчера кога огреа сонцето за прв пат, и кога се искачи температурата до -4 ја вклучив и тргна без проблем и прексиноќа кога беше -20 си работеше... ама нагласувам, работи без престан цело време...

ова морав да го пишам како лаик, за да сватат сите... јас работам со клими (монтажа и сервис) и многу добро знам како функционираат климите и инверторите... значи, за обична клима, ако тргне на ладно, нај убаво е да не се гаси воопшто... и на -30 таа ке работи ако претходно кога било потопло работела... на -6 до -8 е крајната граница на која ке тргне воопшто ако е изладена...

од друга страна... има и една финта, како да ја направиш обичната клима да може да тргне и на -20... јас имам дома дополнително една обична клима марка панасоник 2,5 -ка е (стара нешто повеке од 10 години) и ја имам направено таа модификација и климата си работи и трга и на -15 па и повеке... кога големата нејќеше да тргне, малата сепак тргна... и ноќта во 3 сабајле кога во скопје беше -22 ја вклучив, поработе во место некои 6-7 минути и почна да грее... се прави еден одреден мост помеѓу влезот и излезот на компресорот, контролиран со вентил еден, ама не се исплати да го работам тоа за комерцијални цели... премногу работа и прескапо излага...

и понатака, сепак си стојам зад муабетот дека со клима или инвертер неможеш да се ослониш да ти биде основно греење.. јас секако си имам сопствено парно, и комодитетот да имаш топлина во сите соби, низ целиот стан, и во купатило и сегде, постојано еднаква и иста, без никакви дувања околу тебе е непроценлив во однос на малата разлика која ке ја постигнеш со греење со климите или инверторите... и нај тонч ситуација е кога насабајле ке станеш а климата претходната вечер си ја изгасил па сега нема да ти тргне со греење, затоа што замрзнала... или ете, убав зимски викенд, идеш на маврово 2-3 дена, дома ке ја оставиш ли климата да ти дува за цело време додека си на викнед? нормално нема и кога ке се вратиш, климата нејке да тргне... е тоа нека се размислат сите што имаат клими дома за греење...

и уште нешто... сте разислиле ли што ке се случи со компресорите и електрониките на истите нив ако почне со паѓање на напонот поради енергетска криза како оваа која може и ке се повтори во следните години, секогаш кога ке стегне ваков студ? а и како инфо дека во сервисите под гаранција убаво си пишува дека елкетрониките и компресорите не подлежат на гаранција од скокови и падови на напон. во таа ситуација ке можете да ги тужите евн или елем... ама парите и уредот отидоа јабан... ај сега нема да поставам слики и да докажувам за да не испадне рекламирање... ке го квотирам ова истово и за ден два ке ви покажам нешто многу интересно...
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Jas otidov na rizik i klimata mi e osnovno greenje.Ti stoi na mesto deka ima odredeni nedostatoci ama koga uslovite taka nalagaat ke se pomirime i so niv.Pri pad na napon vo Bitola tocno za nova godina znam deka otkazaa okulu 100 kompresori i Evn ne im ja prizna stetata i mn luge se izgorea.Jas imav sreka i nemav takov problem a imase i izgoren vo eden lokal koj pumpata mislam deka go cinese okulu 2500 eur.Ostanuva dogovorot so mene da se vidime okulu vasiot sistem bideki mi se cini deka klimata vo ladnite denovi e preopteretena pa da ja rasteretime i zacuvame bideki i taa e masina koja se trosi i ne e vecna.Treba tie koi mislat da se great na klima deka prosecniot vek e okulu 7 godini i treba trosokot za nabavka da go kalkuliraat vo mesecniot trosok zaedno so strujata .
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Jas otidov na rizik i klimata mi e osnovno greenje.Ti stoi na mesto deka ima odredeni nedostatoci ama koga uslovite taka nalagaat ke se pomirime i so niv.Pri pad na napon vo Bitola tocno za nova godina znam deka otkazaa okulu 100 kompresori i Evn ne im ja prizna stetata i mn luge se izgorea.Jas imav sreka i nemav takov problem a imase i izgoren vo eden lokal koj pumpata mislam deka go cinese okulu 2500 eur.Ostanuva dogovorot so mene da se vidime okulu vasiot sistem bideki mi se cini deka klimata vo ladnite denovi e preopteretena pa da ja rasteretime i zacuvame bideki i taa e masina koja se trosi i ne e vecna.Treba tie koi mislat da se great na klima deka prosecniot vek e okulu 7 godini i treba trosokot za nabavka da go kalkuliraat vo mesecniot trosok zaedno so strujata .
e да си жив и здрав за овој муабет... поготово за векот на траење... секако сега ке излезат и други кои ке тврдат дека имаат клими кои работат 10+ години....да, така е... ама тоа важи за ониие постарите клими... чекај сега ке прајме муабет кога ке почнат новите модели да откажуваат... поготово кога се експлоатирани и за греење и за ладење...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Jas otidov na rizik i klimata mi e osnovno greenje.Ti stoi na mesto deka ima odredeni nedostatoci ama koga uslovite taka nalagaat ke se pomirime i so niv.Pri pad na napon vo Bitola tocno za nova godina znam deka otkazaa okulu 100 kompresori i Evn ne im ja prizna stetata i mn luge se izgorea.Jas imav sreka i nemav takov problem a imase i izgoren vo eden lokal koj pumpata mislam deka go cinese okulu 2500 eur.Ostanuva dogovorot so mene da se vidime okulu vasiot sistem bideki mi se cini deka klimata vo ladnite denovi e preopteretena pa da ja rasteretime i zacuvame bideki i taa e masina koja se trosi i ne e vecna.Treba tie koi mislat da se great na klima deka prosecniot vek e okulu 7 godini i treba trosokot za nabavka da go kalkuliraat vo mesecniot trosok zaedno so strujata .
и уште нешто... сте разислиле ли што ке се случи со компресорите и електрониките на истите нив ако почне со паѓање на напонот поради енергетска криза како оваа која може и ке се повтори во следните години, секогаш кога ке стегне ваков студ? а и како инфо дека во сервисите под гаранција убаво си пишува дека елкетрониките и компресорите не подлежат на гаранција од скокови и падови на напон. во таа ситуација ке можете да ги тужите евн или елем... ама парите и уредот отидоа јабан... ај сега нема да поставам слики и да докажувам за да не испадне рекламирање... ке го квотирам ова истово и за ден два ке ви покажам нешто многу интересно...
еве што мислев кога реков при пад на напон... сликиве се од куманово, и тоа населено место рајкова куќа... на човекот му е пукнато од струјата и напонот што паѓа... стигнал до тоа ниво што дури во австрија комуницирал со одредени личности за овој проблем...

а проблемот е:


СЛЕДНИВЕ 2 СЛИКИ НЕ СЕ ЗА РЕКЛАМИРАЊЕ туку за да се покаже и докаже нешто, во принцип, дали климите, па и греалките, конвекторите или било каков електричен уред што му е намена да грее ке работат во овие услови, а погледнете го парното т.е. **** систем:


значи вака му е веке подолг период... човекот се вика дејан, млад човек, фамилијарен и изјави добра воља за комуникација со било кого кој има некакви прашања... самиот дозволи телефонот да му се стави јавно на форум за било кој што сака да го праша за овој проблем или било што на 071-29-11-70 ако модераторите мислат дека не треба да стои вака постот,нека бришат слободно...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.284
незнаев дека куманово во америка е. таму му е 110 волти напонот во мрежата:)
 
Член од
10 август 2010
Мислења
66
Поени од реакции
33
незнаев дека куманово во америка е. таму му е 110 волти напонот во мрежата:)
Ваквиот напон во примерот со Куманово..но и насекаде каде што се забележува вакво „работење„ ...е резултат од неводењето на сметка за потребите на корисниците на Фирмата која што стопанисува со дистрибуирање на електричната енергија до крајниот потрошувач кај нас ..односно ЕВН.
Наместо бројот на легално приклучените корисници да биде спрема снагата на трансформаторот кој нив ги опслужува ...потребата од нови потрошувачи се врши на истиот (сега) преоптоварен Трансформатор..и резултатите од тоа се секому видливи
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
До лани се грееев со три панели 2х2.5 и 1х1.5. Најголемата сметка ми бесе 12 656, а просечна темепреатура дома 21 степен.

ОВаа година решив да се греам само со клима. Нео, најчкурткна обична 5кв. Ја пуштив кон средината на декември. ДО ден денеска не е угасена. конвертерот од 1.5 го пуштам чат пат навечер пред спално кога е ептен ладно надвор. Внатре темпереатурата ми 23.2 степени. Сметката за јануари ми дојде 6932 мкд.

Морам да напоненам дека имам демит фасада со тврдо пресовам стиропол 8 цм од надвор и тервол со 50 цм вадушен простор на таван
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Dali nekoj znae dali nekoja firma prodava inverteri od marka Mitsubishi ili Daikin ili Hitachi a da se japonski? Toa se inverteri koi za 1kw potrosuvacka davaat nad 5kw toplina. Sekako se dosta posoleni ama me interesira dali voopsto se prodavaat nekade vo Makedonija. Na internet najdov deka se prodavaat vo Hrvatska ama ne najdov nisto za kaj nas. Imam vpecatok deka ovie invertori sto se prodavaat kaj nas gi nema nikade vo zapadna evropa. Ako se lazam neka me ispravi nekoj.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Dali nekoj znae dali nekoja firma prodava inverteri od marka Mitsubishi ili Daikin ili Hitachi a da se japonski? Toa se inverteri koi za 1kw potrosuvacka davaat nad 5kw toplina. Sekako se dosta posoleni ama me interesira dali voopsto se prodavaat nekade vo Makedonija. Na internet najdov deka se prodavaat vo Hrvatska ama ne najdov nisto za kaj nas. Imam vpecatok deka ovie invertori sto se prodavaat kaj nas gi nema nikade vo zapadna evropa. Ako se lazam neka me ispravi nekoj.
Daikin имаш во Фонко ИНТ (Ке си прашаш таму и за потеклото и за цената но мислам дека сепак се од Белгија)...... спореди ги цените со Хр што ја спомна или со Белгарија...Mitsubishi мислам дека нема на понуда во РМ!.... А Hitachi имаш во Техномаркет, само имај на ум дека се класа или две подолу од споменативе. Еден модел на Hitachi во Техномаркет со цена од 38,000 го рекламираат како оригинал Јапонски (и тоа е многу дискутабилно дали е!?)....Како и да е, распрашај се, немам ништо добро слушнато за Hitachi....http://technomarket.com.mk/products/09026211/hitachi-ras-rac-10eh1
По мое мислење во првата лига инвертери покрај Mitsubishi и Daikin ти се уште Fuji и Toshiba (особено со новите хиперинвертери) ... но не и Хитачи!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
koja e razlikata pomegu 9000btu i 12000
sakam da zemam klima za letovo pa ne ja odbiram
najdov edna eftina Vortice 9.000 BTU/h
za 200 evrinja nemontirana
dali vredi ili ne???
BTU e единица за количество топлина во Англија. Погледни на Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/British_thermal_unit
Kај нас за количество топлина се корист единицата џул и се означува со Ј или единицата KWh
1 BTU = 1055 J = 0,000293 KWh
BTU/h e единица за мерење моќност. Кај нас моќноста се изразува во вати или киловати ( W или KW )
9000 BTU/h означува уред со моќност 2, 6 KW ( конкретно кај нас, со неа се означени климите 2,5 KW - клима два и пол)
12000 BTU/h означува уред со моќноста 3, 5 KW ( конкретно кај нас, со неа се означени климите со моќност 3, 5 KW - клима три и пол )
Климата што си ја одбрал, според податоците кои се приложени, е сосема О. К. Но и кај нас, слични клими не се многу поскапи.
Што и да одлучиш, нека ти е со среќа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom