Најекономично греење (затоплување)

DTP

Член од
22 март 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ќе се грее со Сонцето, ама од Април до Октомври.... се друго е митологија ми се чини!?
ne uspav na forumot da procitam nesto za MEK CINI grejacite od Cacak, Srbija. Iskustva, potrosuvacka, trajnost, sigurnost i sl.
Ve molam dokolku znaete nesto i za taa varijanta na greenje.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ме интересира колкава е сметката за електрична енергија со клима,а посебно со три клими?
Денес ја добив сметката за струја од 09. 02. до 08. 03. 2012 и како што ветив те известувам.
Потрошени се 1666 KWh и тоа 669 по скапа, а 997 ефтина тарифа. што се чини 7.107 денари. Следните сметки ќе бидат безначајни во однос на греење..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
ne uspav na forumot da procitam nesto za MEK CINI grejacite od Cacak, Srbija. Iskustva, potrosuvacka, trajnost, sigurnost i sl.
Ve molam dokolku znaete nesto i za taa varijanta na greenje.
тоа е затоа што го ограничија пазарот на монтери и фирми кои го монтираат и воедно даваат гаранции за исправноста (цини и елит и двете се од чачак).. да може да се најде таму и ваму, ама го купуваш и си одиш без никаква гаранција дека работи воопшто (втора класа) а и ако работи и ако се расипе тоа е тоа... начелно првата класа на овие греачи е релативно квалитетна. кано инжинеринг т.е. јас и мојата екипа, за последниве 6-7 години имаме монтирано бајаги греачи од нив до сега точно 7 се расипале од разни причини. процентот е околу 2,5% од сите монтирани, што значи доста добар процент, со што се искажува добар квалитет...

поентата е дека треба правилно да биде димензиониран според радијаторот, ние имаме и спцијален електролит за нив (не вода, не уље, тоа се грешки) со кој се зголемуа термичката спроводливост на истиот и се добива на одреден ефект од аспект на зголемена економичност...

а да.. да не заборавам, кога ке монтирате преку фирма која има договор за гарантен рок, тие монтираат само прва класа на греачи, ке добиете 1 година гаранција.... а ние монтираме со договор и ние не монтираме 2-ра класа... зашто за нив нема гаранција...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не знам кај да го поставам прашањево, ама може ли некој да ми помогне како да изберам инвертер, некој модел да ми препорача? На што треба да обратам внимание коа ќе бирам? Просторијата е 50 квадрата и е поткровје.
 

DTP

Член од
22 март 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
тоа е затоа што го ограничија пазарот на монтери и фирми кои го монтираат и воедно даваат гаранции за исправноста (цини и елит и двете се од чачак).. да може да се најде таму и ваму, ама го купуваш и си одиш без никаква гаранција дека работи воопшто (втора класа) а и ако работи и ако се расипе тоа е тоа... начелно првата класа на овие греачи е релативно квалитетна. кано инжинеринг т.е. јас и мојата екипа, за последниве 6-7 години имаме монтирано бајаги греачи од нив до сега точно 7 се расипале од разни причини. процентот е околу 2,5% од сите монтирани, што значи доста добар процент, со што се искажува добар квалитет...

поентата е дека треба правилно да биде димензиониран според радијаторот, ние имаме и спцијален електролит за нив (не вода, не уље, тоа се грешки) со кој се зголемуа термичката спроводливост на истиот и се добива на одреден ефект од аспект на зголемена економичност...

а да.. да не заборавам, кога ке монтирате преку фирма која има договор за гарантен рок, тие монтираат само прва класа на греачи, ке добиете 1 година гаранција.... а ние монтираме со договор и ние не монтираме 2-ра класа... зашто за нив нема гаранција...
Уште едно мало потпрашање: дали треба на радијаторите да се вгради нешто како за испуштање на воздух. односно што се содржи овој систем и која е приближната цена по радијатор со просечно по 14 ребра (гусани радијатори 4-ри коморни)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Нема веќе исклучување од парно

23.03.2012 - 14:41 |
Граѓаните нема да можат да го исклучат парното греење. Регулаторната комисија за енергетика подготвува нов правилник, кој би требало да стапи на сила до август годинава. Во него се предлагаат 3 модели:

Првиот - Ако станарот од некоја зграда се исклучи, ќе мора да плаќа 50% од сметката за парно. Одлуката која беше на сила пред неколку години, а ја укина Уставниот Суд.
Ова истото ќе важи и за оние кои веќе го исклучиле парното греење. Што значи и тие ќе мора да плаќаат 50% од сметката.
Втор модел е словенечкиот – во оваа земја е забрането станарите да се исклучат од мрежата на Топлификација. Ако не сакаат парно, ќе мора да се селат во куќа.
И 3 варијанета е Германската – каде што граѓаните можат да воведат режим на заштеда на топлинска енергија, односно да стават калориметри. Но заштедата не смее да биде поголема од 50% од висината на редовната сметка.
Регулаторот денееска не сакаше да објасни зошто се носат ваквите измени и по чие барање. Кој модел ќе се прифати, се уште се анализира.
Следен чекор се Подготвителните седници на кој ќе учествуваат градоначалниците и претстваници на Граѓанското Здружение. Тие подоцна новините ќе треба да им ги објаснат на граѓаните
Постојаното зголемување на цената на парното греење, резултираше со масовно исклучување во текот на зимскиот период. Но реагираа станарите кои мораа да платат за комшијата кој го исклучил греењето.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/nema-veke-iskluchuvanje-od-parno
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Нема веќе исклучување од парно
Oва е напад на сите што сме исклучени.
Дајте предлози што да превземеме.
Мој предлог е сите што се огорчени од превисоките сметки, да побрзаат и да поднесет барање за исклучување. Не можат одлуките да важат ретроактивно.
Јас цела зима, веќе четири години наназад, се греев супер, цел стан 72 м2, 24 часа и потрошив вкупно помалку 20000 денари за струја за греење. Кај мене парното е повеќе од 6500 месечно, па пресметајте колку сум заштедил.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Секој оној што му поминуваат цевки низ неговиот стан, има полно право да бара нивно отсранување од неговиот имот.
Или да бара од топлификација надомест,за истите цевки што зафаќаат корисна површина во станот.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Oва е напад на сите што сме исклучени.
Дајте предлози што да превземеме.
Мој предлог е сите што се огорчени од превисоките сметки, да побрзаат и да поднесет барање за исклучување. Не можат одлуките да важат ретроактивно.
Јас цела зима, веќе четири години наназад, се греев супер, цел стан 72 м2, 24 часа и потрошив вкупно помалку 20000 денари за струја за греење. Кај мене парното е повеќе од 6500 месечно, па пресметајте колку сум заштедил.
Нели уставниот суд донесе одлука дека нема право да се наплатува од оние што не се граеат на Топлификација. Не е таа нивна регулаторна комисија над судот. Колку што знам уставниот суд е највисока инстанца, одлуките на уставниот суд мора да се почитуваат или кај нас се е можно. :confused:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не заборавајте дека словенци купија голем колач од Топлификација во Скопје, затоа и словенски модели , иако се заборава дека ние не сме Словенија или Германија по стандард. А тоа значи дека , ако топлификација не може да обезбеди доволно купувачи по цена за која го нуди својот производ остануваат две алтернативи.:
1. да ја прилагоди цената на стандардот на мнозинството купувачи,
2.да затвара ќепенци.
Ние едноставно осиромашуваме за скапите луксузи какво е удобното централно греење.
Методот да се диктираат колонијални услови за да се прави енормен профит во најмала рака се спротивни на капиталистичките постулати дека пазарот го регулира успехот и неуспехот на деловниот потфат.
Преддлогот..кој не сака парно да се сели каде го нема , во најмала рака е смешен....или не е гледано со дрчните очи на сопствениците на Топлификација. А тие се веќе богати доволно за да си го допуштат луксузот да ја купат власта...:)
Мислам дека може да се очекува , оние кои нема да ги платат и оние 50% од ништото што го добиваат..., да бидат наплатени со продажба на нивните станови, во огромен дел од времето на социјализмот, после тужбите без право нажалба од Топлификација.., од страна на истерувачите на долгови.., некако на тоа ми мириса.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Нели уставниот суд донесе одлука дека нема право да се наплатува од оние што не се граеат на Топлификација. Не е таа нивна регулаторна комисија над судот. Колку што знам уставниот суд е највисока инстанца, одлуките на уставниот суд мора да се почитуваат или кај нас се е можно. :confused:
Веројатно ќе донесат нова одлука и тогаш ќе треба таа нова одлука да ја оспориме. Топлификација е пред пропаст, четвртина од корисниците веќе се искличија, а сега се подготвуваат огромен број да се исклучат. Наместо да се борат да ги сочуваат муштериите со квалитет и цена, тие сакаат на овој начин да се одржат. Да беше парното добро и ефтино - никој немаше да се исклучи.
--- надополнето: 24 март 2012 во 21:14 ---
Мислам дека може да се очекува , оние кои нема да ги платат и оние 50% од ништото што го добиваат..., да бидат наплатени со продажба на нивните станови, во огромен дел од времето на социјализмот, после тужбите без право нажалба од Топлификација.., од страна на истерувачите на долгови.., некако на тоа ми мириса.
За ова си во право - ова најстрашно сценарио е многу можно. Во моја зграда парното е околу 6000 месечно и лете и зиме, да не збориме за мене, но за колку луѓе е ова повеќе од половина месечна плата.
Затоа вреди да се бориме и да ја спречиме Топлификација.
Тие си направија ТЕТО од пари од граѓаните и тоа е нивна приватна сопственост, а нас сакаат да не истераат на улица.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Топлификација е апсолутен монопол во Скопје. Од друга страна се работи на тоа насилно да се натераат граѓаните да бидат корисници на нивната услуга и по цена која ги надминува.., реално разумните можности на просечниот граѓанин. Тоа иако на прв поглед изгледа смешно , може да стане трагично , бидејќи регулаторната комисија, која е владино чељаде со ова влегува во неприкосновеното право на приватна сопственост и лична проценка на секој граѓанин за потребата од купување на некој производ, на начин кој ќе доведе до заплена и продажба на становите и продуцирање на бескуќници. Само седети и гледајте што ќе се случува.....
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
hahaah
6000 denara mesecno cela godina ova e nenormalna rabota
jas plakam okolu 130 evra mesecno so centralno parno greenje topla voda ladna voda cela godina
od koja i ja koristam toplata i vo kujna i vo kupatilo
znaci sekoj den banjanje a ne sreda i nedela
cistenje na skali lift i struja vo skalite
imam stan od 70mQ i tie mi se troskovite
okolu 1500 evra godisno plus minus mi se standard so 100 evra pomalku poveke
zimo mi e doma po 26 stepena standard znaci na kratki rakavcinja sum doma i spijam samo so kebe
i pokrivka edna bonus da me prigree
samo sto ne ziveam vo Makedonija
ne mi e jasno kako uspevaat da baraat 6000 denari mesecno samo za greenje vo eden dom a primanje 12 000 denara
kade e struja voda i ostanati troskovi
a plus i ti vikaat moras da imas centralno greenje
a zosto ne recat gratis ke bide greenjeto????
ami ako nemam pari nikako sto treba da se pravi??"?
poklon da im go dadam stanot da ne treba ako ne sakam da se gream
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Конечно ја пронајдоа успешната формула за молзење,ако нека молзат.
Кога има глуп народ, кој е тој да му ебам се да му заебам што ја има таа сила да ми каже на што и како ке се греам и дали ке се греам ? Кој кур е таа топлификација ? Знаете што уствари АКО ВИ Е :pos:
Жими ашимов сега ке ги продаваат становите купени 1500 марки за 150 000 евра,никој нема ни да помисли сега да купи стан во ск кога ке помисли дека само за парно годишно ке треба да оделува по 1200 евра. Ова исто му доаѓа како да се донесе закон секој да мора да има месечен билет од ЈСП возел не возел на 1-ви да си на билетара и 300 денари за маркица.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
hah ova ne e molzenje ova e beter od tursko
togas barem se znaelo kako i sto a sega skopjani ja naebale za site pari
em stan 1000 evra mQ da kupis em parno da plakas bonus Reket
em da bides eban od site strani
epe TONC
 

Kajgana Shop

На врв Bottom