Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Не давам ич,
Имам шваљерка па ми требаат пари ;)
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Стигна машината :) Фотографија0265.jpg
Вака изгледа импресивно посебно надворешната единица (како помала термо печка е :))
Фотографија0010.jpg ... сигурен сум дека и така ќе се покаже.
Повеќе впечатоци после монтажа.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2013
Мислења
91
Поени од реакции
39
aj kazete inverter do 25 iljadi za 28 kvadrati prostor so odlicna izolacija sto bi zagreval kako sto treba (zboruvame 24-27 stepena).
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
До таа цена гледај да има погабаритна внатрешна.
95% е исто внатре.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не ми е јасно што сакате да прави климата кога ќе постигне зададена температура?
а.Да исклучи скроз?
Б.Да исклучи моторот а внатрешната да продолжи да дува,па макар и млако на прва брзина?
Тоа што го зборите да одржава температура пак ќе се сведе на она намалување на обртаи на мотор аналогно на тоа ќе дава послаба топлина и кога ќе постигне зададена температура што потоа?
Мора да исклучи моторот.
Како замислувате да одржава?нема климата сензор на топлотни загуби па да знае да дополнува онолку колку што се загубите.
Хансолот одржавал а лг то не :)
Добро што прави хансолот кога ќе постигне зададена температура?
Ќе Одржава со 120вати?не го гаси компресорот?ако е така тогаш имате топлотни загуби од х причини.
Или тоа одржавање е на зададена пр.23 па дава топлина до 21,неможе да даде 23(така ќе исклучи).
Па регулира преку термостатот кога ќе е 22 да намали обртаи и да држи распон од 21-22.
Само во тој случај,со софтвер, ќе одржава.
Поскапите инвертри треба да го имаат овој режим(софтвер-програм) на работа.
Оваков програм немаат поефтините инвертри па затоа претходно имаше коментари од некои членови дека инвертер се понаша како он офф клима.
Namestigo prven lg-to pa ke kazis kako raboti???? I ke kazis kako odrzuva :)
Ama realno da kazes kako odrzuva vazi ;).
Da ne ti bidi vaka elaboracijata na prazno sto bi rekle na suvo na nenamestena klima (y)
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Za obicnata on off Ke si go viknis monterot na 5 ta 6 ta godina ke ti smeni starter 1000-1500 den ke potera kompresor uste dve godini ako intezivno ja rabotis I posle too ke si kupis Hansol ;) I greska si raboti i so 110 w minimum za inat na komsijata :) ili zaboraviv ti bese za Hitachi
друже, и на 100 вати да работи со COP 5 тоа ти се 500 вати топлина на издув. Попрво би рекол дека се ладиш на таа потрошувачка отколку да се грееш. Се под 300 вати за мене е ладно дување (млако) колку да се лажеш дека се грееш, плус да не зборуваме дека смета на секој сигурно колку и да е добро поставена внатрешната[DOUBLEPOST=1477119608][/DOUBLEPOST]
aj kazete inverter do 25 iljadi za 28 kvadrati prostor so odlicna izolacija sto bi zagreval kako sto treba (zboruvame 24-27 stepena).
за тие пари таков инвертер да загрева на 24-25с. нема да најдеш, да кажеше 40К имаш 2 добри модела од хитачи и фуџицу овде кај нас
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Namestigo prven lg-to pa ke kazis kako raboti???? I ke kazis kako odrzuva :)
Ama realno da kazes kako odrzuva vazi ;).
Da ne ti bidi vaka elaboracijata na prazno sto bi rekle na suvo na nenamestena klima (y)
Види,штом го опиша како работи на одржавање тогаш очигледно му фали софтрвер за одржавање.
Ќе пишам за лг то.

Можам да кажам како он офф фаворитот работи.
Кога ќе постигне зададена температура,гаси моторот а внатрешната дува,со скоро спуштен перки,да го издува топлиот воздух.
некогаш моторот уклучува и кога уште дува внатрешната млако па продолжува со работа.
а некогаш се гаси и компресорот и внатрешната кога ќе издува и она се гаси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom