Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
:vozbud:[DOUBLEPOST=1477050434][/DOUBLEPOST]Dali bil nekoj na Tehnoma?
Izlozuvaat tamu nasive klimadjii?
Nema nekoj saemski popust?
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Da ve prasam,dali e podobro klimata navecer da se isklucuva ili da se namali temperaturata i da raboti cela vecer?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Da ve prasam,dali e podobro klimata navecer da se isklucuva ili da se namali temperaturata i da raboti cela vecer?
Има наназад на темава... Не е добро да се гаси, поготово кога е поладно. Додека постигне температура потоа, ќе потроши струја речиси исто како да не си ја изгасил. Заштедата ќе ти биде во ранг 5-7% во најдобар случај.
Плус е подобро за компресорот да има што помалку ладни стартови.

Некој советува само да се намали навечер на 19-20 степени, и тоа правам. Преку ден ми е наместена на 24.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Da ve prasam,dali e podobro klimata navecer da se isklucuva ili da se namali temperaturata i da raboti cela vecer?
Koga ke ja namalis navecer kompresorot mozebi nema da raboti ako e potoplo temperaturata ako e dostignata ama ke sedi podzatvorena I ke vrti celo vreme kako da imas ventilatorot za ladenje pusteno na zima samo nesto potifko.
Takva ti e lg
Dodeka na ovie drugite marki ventilatorot ne raboti koga ke ja dostignat temperaturata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Gasenjeto na kompresorot vo nadvoresnata edinica najvekje ima vrska so zivotniot vek na kompresorot, sto pomalku Start/Stop ciklusi, tolku podolgo ke sluzi. Primer kaj mojata mnogu falena klima Mitsu FH-35VE, toj zivoten ciklus e daden vo specifikacijata na kompresorot i iznesuva (momentot sto ne mi se dopagja) nesto pomalku od 170.000 On/Off ciklusi. Sto toa znaci bi go zamolil @Sass da mi objasni, dali 170.000 se dovolni i dali On/Off ciklus e i koga ke ugasi na postignata vnatresna T, ili samo cold-start nautro se broi prvoto pustanje....iako mislam deka e prvoto i deka sekoj prekin na kompresorot vleguva vo ovie 170.000.
Na ova toplo vreme so nadvoresni T >12C sigurno i pocesto od 10pati dnevno gasi na zadadena 23C....na zadadena 24C dosta poretko gasi ama pa na 24 mi e pretoplo vo ovoj period od godinata. Elektronikata i e taka podesena da i pri 1C namaluvanje na zadadena T (primer od 24 na 23) odma gasi (menuva program ili so prai neznam ama gasi) i na mnogu ladno go pravi toa gasenje pri namaluvanje T a ne pa sega na toplovo. Na AutoFan namestena so toa mrzlivo sporo duvkanje 1va ili 2ra brzina na 1cas znae da gasi i po 10tina pati zosto prebrzo diga T senzorot na izmenuvacot koj od slab protok na vozduh nemoze da ja izduva toplinata i da go oladi izmenuvacot pa i pocesto gasi, a 10pati On/OFF cikusi na 1 cas spored mitsubishi e nedozvolivo??? Si vikam ako ne nedozvolivo sto ste ja podesile taka na sekoja promena da gasi ?? Ili poentava e pobrzo da se potrosat tie 170.000 ciklusi??? Care negledam da go namalam gasenjevo osven da ja teram na podesena povisoka T (24C) i na manuelno pojak izduv vo 3ta. I toa kaj mene e namestena vo otvoren prostor od 45m2 i hodnik spoen so toj prostor nakaj spalnite i site vrati otvoreni. Kako ne im gasi na drugive vo pomal prostor neznam, ili ne kazuvaat ili mojava nesto ne e u red.
FHkompresor.jpg
 

Attachments

  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Gasenjeto na kompresorot vo nadvoresnata edinica najvekje ima vrska so zivotniot vek na kompresorot, sto pomalku Start/Stop ciklusi, tolku podolgo ke sluzi. Primer kaj mojata mnogu falena klima Mitsu FH-35VE, toj zivoten ciklus e daden vo specifikacijata na kompresorot i iznesuva (momentot sto ne mi se dopagja) nesto pomalku od 170.000 On/Off ciklusi. Sto toa znaci bi go zamolil @Sass da mi objasni, dali 170.000 se dovolni i dali On/Off ciklus e i koga ke ugasi na postignata vnatresna T, ili samo cold-start nautro se broi prvoto pustanje....iako mislam deka e prvoto i deka sekoj prekin na kompresorot vleguva vo ovie 170.000.
Na ova toplo vreme so nadvoresni T >12C sigurno i pocesto od 10pati dnevno gasi na zadadena 23C....na zadadena 24C dosta poretko gasi ama pa na 24 mi e pretoplo vo ovoj period od godinata. Elektronikata i e taka podesena da i pri 1C namaluvanje na zadadena T (primer od 24 na 23) odma gasi (menuva program ili so prai neznam ama gasi) i na mnogu ladno go pravi toa gasenje pri namaluvanje T a ne pa sega na toplovo. Na AutoFan namestena so toa mrzlivo sporo duvkanje 1va ili 2ra brzina na 1cas znae da gasi i po 10tina pati zosto prebrzo diga T senzorot na izmenuvacot koj od slab protok na vozduh nemoze da ja izduva toplinata i da go oladi izmenuvacot pa i pocesto gasi, a 10pati On/OFF cikusi na 1 cas spored mitsubishi e nedozvolivo??? Si vikam ako ne nedozvolivo sto ste ja podesile taka na sekoja promena da gasi ?? Ili poentava e pobrzo da se potrosat tie 170.000 ciklusi??? Care negledam da go namalam gasenjevo osven da ja teram na podesena povisoka T (24C) i na manuelno pojak izduv vo 3ta. I toa kaj mene e namestena vo otvoren prostor od 45m2 i hodnik spoen so toj prostor nakaj spalnite i site vrati otvoreni. Kako ne im gasi na drugive vo pomal prostor neznam, ili ne kazuvaat ili mojava nesto ne e u red.
Прегледај го приврзокот 158453
а што правиме ние со обичните он-оф кој дневно се палат и гасат најмалку 50-60 пати ????
моето НЕО веке 4 години кога работи вака, значи ако ја истера оваа година треба да бидам пресреќен по твое :D
во врска со мицубишито гадно си се зезнал, да земеше хансол нема така да ти правеше, тој работи со 120w на одржување :P
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
@Strelec Еве го планот за кој што зборев погоре. Значи означени се позициите каде што ми се во план 2 клими, со тоа што втората(во ходникот) би ја користел највеќе за навечер со цел да не ставам преголема клима за дневниот престој со тоа што ќе имам неудобност ако дува јако и е бучна.

Кога веќе го ставив и планот, колкави клими би ми вршеле работа ако се две, а каква доколку ставам само една во дневната. Нов стан, дали ќе греат соседни станови не знам уште, локација исток, еден надворешен ѕид, солидна изолација, пвц дограма, со тоа што е поткровје но ќе биде солидно(дополнително) изолирана плочата. (тие најладни 10 дена не е проблем да ги догревам со панелка ако цената на климата е значајно различна).

flat.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
а што правиме ние со обичните он-оф кој дневно се палат и гасат најмалку 50-60 пати ????
моето НЕО веке 4 години кога работи вака, значи ако ја истера оваа година треба да бидам пресреќен по твое :D
во врска со мицубишито гадно си се зезнал, да земеше хансол нема така да ти правеше, тој работи со 120w на одржување :P
Kupi mi Hansol ti ja davam ovaa bez doplata, moze?
Ima uste 1god garancija
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Не ми е јасно што сакате да прави климата кога ќе постигне зададена температура?
а.Да исклучи скроз?
Б.Да исклучи моторот а внатрешната да продолжи да дува,па макар и млако на прва брзина?
Тоа што го зборите да одржава температура пак ќе се сведе на она намалување на обртаи на мотор аналогно на тоа ќе дава послаба топлина и кога ќе постигне зададена температура што потоа?
Мора да исклучи моторот.
Како замислувате да одржава?нема климата сензор на топлотни загуби па да знае да дополнува онолку колку што се загубите.
Хансолот одржавал а лг то не :)
Добро што прави хансолот кога ќе постигне зададена температура?
Ќе Одржава со 120вати?не го гаси компресорот?ако е така тогаш имате топлотни загуби од х причини.
Или тоа одржавање е на зададена пр.23 па дава топлина до 21,неможе да даде 23(така ќе исклучи).
Па регулира преку термостатот кога ќе е 22 да намали обртаи и да држи распон од 21-22.
Само во тој случај,со софтвер, ќе одржава.
Поскапите инвертри треба да го имаат овој режим(софтвер-програм) на работа.
Оваков програм немаат поефтините инвертри па затоа претходно имаше коментари од некои членови дека инвертер се понаша како он офф клима.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
а што правиме ние со обичните он-оф кој дневно се палат и гасат најмалку 50-60 пати ????
моето НЕО веке 4 години кога работи вака, значи ако ја истера оваа година треба да бидам пресреќен по твое :D
во врска со мицубишито гадно си се зезнал, да земеше хансол нема така да ти правеше, тој работи со 120w на одржување :P
Za obicnata on off Ke si go viknis monterot na 5 ta 6 ta godina ke ti smeni starter 1000-1500 den ke potera kompresor uste dve godini ako intezivno ja rabotis I posle too ke si kupis Hansol ;) I greska si raboti i so 110 w minimum za inat na komsijata :) ili zaboraviv ti bese za Hitachi
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Има мажи ама и никој не би половна клима 50к.со други зборови, нема пари :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom