Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Obicno izolacijata na edna cevka e 5mm.no ne bi bilo loso da e poveke.
Ne deka le dobies nesto plus temp.
Onaka od oko :) 1 stepen
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Znam deka onoj sungerestiot sloj izolacija se navlekuva na cevkite u gr go imam videno i se vikase armaflex a posle od gore ide izolir traka, na veke montirani cevki se sece po dolzina i se napikuva vrz cevkite i posle so trakata se obvitkuva.. Cudno mi e sto nigde po internetov ne najdov nekoj post vo vrska so prasanjevo moe za dodatna izolacija i dali ima efekt pa valjda e nezabelezitelen..
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
@macci Dobro ke bese da izmerese kolkava temperatura na izduv imala klimata PRED i POSLE zamenata na izolacijata, vaka sto da zakljucime koj e efektot od novata izolacija?
Za trakata jasno e deka moralo da ja stavis zaradi secenata izolacija inaku kako bi ja protnal niz bakarite, sigurno ne si gi vadel.

Za koja klima ? Sekoja klima ima upatstvo kolkava dolzina e preporacliva, do koja dolzina ne se dodava freon itn
Немам клима се уште одбрано, рано е, само за нов стан па бирам локација и едната е 6-7 метри од надворешната. Значи коа ќе бирам клима треба по упатството да барам со должина од над 5 метри.

Додавање на фреон е лошо/добро?
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
https://www.daikin.com/press/2009/090218/index.html
Fabrikata sto po join-venture dogovorot od 2009ta Daikin-Gree trebalo da se izgradi(i e izgradena) i vo nea da se proizveduva eve sto:
Прегледај го приврзокот 158344


[Overview of New Companies]
♦Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd.

1) Name : Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd.
2) Location : Zhuhai, Guangdong Province, PRC
3) Founded : Middle of March 2009 (planned)
4) Capital : US$ 74,832,800 (approximately 6.7 billion yen)
5) Investment ratio : Gree Electric Appliances, Inc. of Zhuhai 51%, Daikin Industries 49%
6) Employees : 1,500 employees
7) Areas of business : Activities related to the development, production, sales, after-sales service and export of compressors, accessories, and PCBs !!!
PCB=Printed Circuit Board ili u prevod elektronikata!!

https://www.daikin.com/locations/group/asia/
Daikin Group Companies
Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd.
No.8 Longshan 3 Road, Fushan Industrial Park, Zhuhai, Guangdong City, 519110, China
+86-756-8522-0009

Zhuhai Gree Daikin Precision Mold Co., Ltd.
jinji688, Xiangzhou, Zhuhai, 519070, China
http://www.gd-mold.com.cn/index.html
Прегледај го приврзокот 158345
[DOUBLEPOST=1476835035][/DOUBLEPOST]Eve i na hrvatsko-sprski moze podobro ke se razbere ;)
http://www.frigotrade.com/blog/3/daikin-industries-i-gree-electric-appliances-udruzivanje/
Daikin Industries i Gree Electric Appliances udruživanje
Daikin Industries i Gree Electric Appliances su se sporazumno udružili radi zajedničkog ulaganja za proizvodnju kompresora i kućišta za klima uređaje te ulažu 910 milijuna juanda (133,04 milijuna dolara) u dvije zajedničke tvrtke radi širenja suradnje.

Daikin planira i razvija proizvode, Gree proizvodi Daikin, a proizvodi nose oznaku Daikin. Gree uspostavlja posebnu proizvodnu liniju sa specijalno testiranom opremom za Daikin proizvode radi osiguravanja kvalitete proizvoda po Daikinovim standardima.

Gree i Daikin uložili su u omjeru 51% naprema 49% ukupnog u nove pogone.

Zhuhai Gree Dainik Device Co. Ltd zajednička tvrtka osnovana je da bi se standardizirala proizvodnja inverterskih kompresora i štampanih ploča (PCB) po znatno nižoj cijeni. Oba dijela ključne su komponente kućnih klima uređaja. Druga tvrtka, Zhuhai Gree Daikin Precision Mold Co. Ltd. Proizvodi visoko kvalitetna kućišta, sa nižim troškovima, za pravovrmenu isporuku baznim tvornicama.

Zajednički pothvat počet je sa proizvodnjom kompresora u proljeće 2010. S godišnjim kapacitetom od 1 milijuna jedinica. U 2012. Kapacitet proizvodnje biti će povećan na 1,5 milijuna jedinica godišnje. Proizvodnja PCB-a, koja uključuje upravljanje inverter klima uređajima, također će početi s godišnjim kapacitetom od 1,5 milijuna komada uskoro.

Pet područja suradnje:

  1. Zajednički razvoj inverter klima uređaja,
  2. Zajednička proizvodnja ključnih komponenti,
  3. Zajednička proizvodnja kalupa,
  4. Zajednička nabava sirovina i dijelova,
  5. Proizvodnja kućnih inverter klima uređaja za japansko tržište.
Gree je već proizveo i isporučio prvih pola mil. Inverter klima uređaja koje DAIKIN pod svojim imenom prodaje na japanskom tržištu.
@Strelec
Ceo tvoj tekst o Marketingu kompanije Gree, koji sam ja citirao staje samo u jednoj mojoj recenici.

Moj odgovor je,

ftp://ftp.energynet.rs/GREE/Sertifikati/GREE/EMC atest GWH18TC-S3DNA1B i GWH24TD-S3DNA1B.pdf

To je sertifikat koji imaju klime Gree u Srbiji.Da zadovoljava NAPON i da nece doci do pozara.
To je uvoznik za Srbiju.

ftp://ftp.energynet.rs/GREE/Sertifikati/GREE/
http://www.energynet.rs/?page_id=53&lang=sr

Model Cozy koji se prodaje u Srbiji ima oznaku,,
GWH12MA-K3DNE2L i kosta 350 Eura, kod uvoznika.

Pokazi ti meni @Strelec , sertifikat za taj model klime ?
Pokazi servisnu dokumentaciju za taj model ?
Pokazi dokumentaciju za Makedoniju posto ti i prodajes klime Gree.Ali nemoj da zaboravis da si ti @Strelec , kupio klimu Mitsubishi ?

Ja sam procitao sta si napisao o uredjajima Gree i pomislio da ti zivis u Japanu.Ajde malo pocni da pises i o klimi Gree u Makedoniji,Bugarskoj , Srbiji,Albaniji............
Znas da to nije isto.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Немам клима се уште одбрано, рано е, само за нов стан па бирам локација и едната е 6-7 метри од надворешната. Значи коа ќе бирам клима треба по упатството да барам со должина од над 5 метри.

Додавање на фреон е лошо/добро?
Kaj ja namesti pa i ti na 6-7m, tolku nemoze poblisku ?
Ne e bitno dali se dodava ili ne, bitno e da se zapazi proizvoditelot sto preporaka dava, a monterot sekako nema da dojde so iscitano servisno bas za toj model za da znae dali treba ili netreba da dodade freon...toa ke treba ti da mu go kazes i toa e realnosta kaj nas. Na monterot mu e gajle, ako nedodade freon em pomalku rabota baska pomal trosok za nego. Treba boca da nosi so freon, digitalna vaga i sve toa u cenata da vleze.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
http://www.technomarket.com.mk/products/09143923/panasonic-cs-re12rkew-cu-re12rke
Ovaa klima mislenje ve molam gledam po specifikacija e sosema solidna za greenje imaat akcija besplatna montaza.
Na forumov malce e diskutirano za taa klima:
http://forum.kajgana.com/search/49087348/?q=re12rke&o=date&c[node]=14
inace u gr ja gledam poskapa nego kaj nas a toa retko se slucuva..
http://vimaxclima.gr/index.php?route=product/product&product_id=1941
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Kaj ja namesti pa i ti na 6-7m, tolku nemoze poblisku ?
Ne e bitno dali se dodava ili ne, bitno e da se zapazi proizvoditelot sto preporaka dava, a monterot sekako nema da dojde so iscitano servisno bas za toj model za da znae dali treba ili netreba da dodade freon...toa ke treba ti da mu go kazes i toa e realnosta kaj nas. Na monterot mu e gajle, ako nedodade freon em pomalku rabota pomalku baska pomal trosok za nego. Treba boca da nosi so freon, digitalna vaga i sve toa u cenata da vleze.
Може, за поблиску сакам една помала за дневна и кујна, и една во ходникот за други две соби кок е одалечен 6 метри од надворешен ѕид.
Или да ставам една појака во дневна ама ми е страв да не ја предимензионирам па да се осеќа јако дување.
Значи прашањето првично ми беше за да знам дали двете варијанти се во игра, а после да одлучам. Инаку дневна со ходник околу 30м2 и две соби околу 20м2, не можам сеа да прикачам точен распоред.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
ако имаш изолација на цевките и се обвиткани со трака,не ти треба дополнителна изолација.
гледај изолирај го делот кај излезот на цевките од надворешната.па и самите вентили ако можеш.
обично таму никој не ги изолира и таму се најголемите загуби на топлина.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec
- Sajt nije dostupan -

Mnogo informacija,, nisu dostupne. Zato moras da ides na opciju - ovde -

http://www.energynet.rs/?page_id=53&lang=sr

Hiljadu razlicitih oznaka i modela i mnogo nedostupnih informacija.Razliciti kompresori i elektronika.Daj pokazi ti @Strelec ,dokumentaciju za Makedoniju .
A sto ima vrska sto vo Energynet donele razlicni od tie vo Makeonija, ti tuka lupas linkovi na Gree i od Avstraliski i Americki sajtovi koi se vo T3 klimatska zona namesto T1 pa nikom nista.
Toa sto se nosi vo MK e porazlicno od toa vo energynet sto neznaci i deka i tie srpskite ne se dobri...po ovoj spisok na delovi kompresorot vo Hansolot kaj niv e isto Sanyo twin, Product Kod 00205212...koj si be ti pa za mufte da ti davam info koj sve modeli se nosat u Mk pa uste da gi sporeduvam so srpskite....daj 100evra ke ti napravam elaborat :)
ftp://tehnicka:1@ftp.energynet.rs/GREE/Gree Rezervni Delovi/Hansol/GWH12TB-S3DNA1B_spoljna_SP.xls
Ili Change18 sto tuka na Pero mu ja davale za 550eu polovna so komppresor Mitsubishi-twin SNB130FGYMC i ne ja zema, ke se gree na Vivax ili soznam sto ke resi :)
ftp://tehnicka:1@ftp.energynet.rs/GREE/Gree Rezervni Delovi/Change/GWH18KG-K3DNA5F_spoljna_EVpdf.pdf
Linkovite ne gi otvara zasto forumot ima zastita pa dvete tocki ":" gi brise, posle prvoto ftp...t.e koga ke go otvori linkot i javi greska na linkot samo dodajte ":" za da bide linkot ftp:// inaku go otvara kako ftp// i toa e nevaliden link.

[DOUBLEPOST=1477002373][/DOUBLEPOST]
Може, за поблиску сакам една помала за дневна и кујна, и една во ходникот за други две соби кок е одалечен 6 метри од надворешен ѕид.
Или да ставам една појака во дневна ама ми е страв да не ја предимензионирам па да се осеќа јако дување.
Значи прашањето првично ми беше за да знам дали двете варијанти се во игра, а после да одлучам. Инаку дневна со ходник околу 30м2 и две соби околу 20м2, не можам сеа да прикачам точен распоред.
Za taa varijanta klima vo "mal" hodnik sme zborele, i nema da funkcionira zaradi senzorot sto se naogja vo vnatresnata edinica, ke go zagree hodnikot i ke iskluci. Za klima vo hodnik samo ako klimata ima moznost za izdvoen zican kontroler, pa da go stavis vo nekoja od sobite i tamu da meri temperatura.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
A sto ima vrska sto vo Energynet donele razlicni od tie vo Makeonija, ti tuka lupas linkovi na Gree i od Avstraliski i Americki sajtovi koi se vo T3 klimatska zona namesto T1 pa nikom nista.
Toa sto se nosi vo MK e porazlicno od toa vo energynet sto neznaci i deka i tie srpskite ne se dobri...po ovoj spisok na delovi kompresorot vo Hansolot kaj niv e isto Sanyo twin, Product Kod 00205212...koj si be ti pa za mufte da ti davam info koj sve modeli se nosat u Mk pa uste da gi sporeduvam so srpskite....daj 100evra ke ti napravam elaborat :)
ftp://tehnicka:1@ftp.energynet.rs/GREE/Gree Rezervni Delovi/Hansol/GWH12TB-S3DNA1B_spoljna_SP.xls[DOUBLEPOST=1477002373][/DOUBLEPOST]
Za taa varijanta klima vo "mal" hodnik sme zborele, i nema da funkcionira zaradi senzorot sto se naogja vo vnatresnata edinica, ke go zagree hodnikot i ke iskluci. Za klima vo hodnik samo ako klimata ima moznost za izdvoen zican kontroler, pa da go stavis vo nekoja od sobite i tamu da meri temperatura.
Значи ходник со две отворени соби. Или да меро температура на далечинското преку ifeel опцијата? Утре ако сум во можност ќе ставам скица.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Значи ходник со две отворени соби. Или да меро температура на далечинското преку ifeel опцијата? Утре ако сум во можност ќе ставам скица.
Gjabe se otvoreni vratite koga na 2,5m ke ja namontiras a tamu vo mal prostor brzo ke stane 25-28C....a so skica sekogas e najdobro vaka na pamet zborime.
Eve ti edna slicna diskusija za klima vo hodnik, se raboti za Mitsubishi klima vo vakov raspored so 4ri vrati otvoreni, pa site mu kazuvaat deka nema da funkcionira bez zican kontroler, ili IFeel vo najmala raka moze da zavrsi rabota ama treba ednata vrata sekogas da e otvorena zaradi Infra signalot sto IFeel ja isprakja na sekoi 10minuti od daljinskoto prema vnatresnata edinica.
http://www.forum-climatisation.com/sonde-deportee-sur-pac-msz-fh35ve.html
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Da, a i ima nekakov r2 rotary compresor http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/happening/38/ bi trebalo da e OK dali ima nekoj iskustvo so ovaa klima?
Eve ti koja oznaka e R2 kompresor 5KS150FAB21
https://na.industrial.panasonic.com/products/hvacr-appliance-devices/air-conditioning-compressors/rotary-compressors/series/r2-series/CS503
Gore e americkata verzija vo Evropskata F=E pa se dobiva 5KS150EAB21, go koristi i LG vo Multisplit golemi edinici i tesko deka ke go dobies vo toj osnoven model.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom