Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6
Zdravo kupiv klima daikin ftx35j3 me interseira dali koga ke dostigne temperatura treba klimata da iskluci zatoa sto non stop duva ne isklucuva ako ja namalam na pomala temperatura 22-23 isklucuva i posle 5 min se isklucuva i pak non stop duva namestena mi e na 25 a na ovoa vreme toplo mislam deka treba za brzo vreme da ja dostigne temperaturata 16 kvadrati soba e dali ima nekoj vakvo isklustvo
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
So sreka @Pero007 Te cekam da mi kazes sto veter ke pravi posto seuste se dvoumam dali ke mi bide premnogu jaka za vo moite 32m2.(obicna fasada+mnogu prozori) Imam uste 5 dena da se odlucam. Mi ostana favorit i da kazese porano ke ja dobiese za 60k so montaza :kezec:
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
aj kazete inverter do 25 iljadi za 28 kvadrati prostor so odlicna izolacija sto bi zagreval kako sto treba (zboruvame 24-27 stepena).
Ако имаш простор да го зголемеш буџетот до 31 000 имаш GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G
За 28м2 со одлична изолација ке биде повеќе од доволна, лани пријател ја има земено за 38м2 со добра изолација неговите зборови се цела зима на куси ракави.

Ако немаш простор до 31к тогаш ако имаш простор за барем малку повисоко од 25к односно 27к тогаш VIVAX ACP-12CH35AERI е добар избор, со грејачи на компресор/кондензатори припрема за wifi и слично исто 28м2 со добра изолација треба да е сосема доволно.

Ако немаш простор и си бетониран до 25к тогаш немаш многу простор за избор и мој предлог би биле:
VIVAX ACP-12CH35AESI = 22K
GREE LOMO ECO GWH12QB-K3DNC4D = 22K


За околу 25к 3.5kW клима од високите класи нема да најдеш но и пониските класи ке бркаат работа, пред 2 год 3.5KW ( VIVAX GEEI ) користев за 50м2 цел стан го греев со нејзе и сето тоа беше економично, со мало бебе ( новороденче ) и немавме никаков проблем. Кај мене беше во стан во средина помеѓу 2 други станеви, завртен на југо запад со ПВЦ прозорци и врати без изолација на ѕидови ( Стара фасада преку 40год, цигла и гипс плоча ). константно држев Т од 25-26 степени преку ден и 22-23 степени навечер. За потрошувачка ако есента сум плакал 2000 ден за струја без клима зимата плакав 4000-5000 зависи од месецот, така да да во најлош случај колку 1м3 дрва без чадење, чистење, цепење, редење, палење итн... Ако земеме дека во зима и без греење на струја сметките се качуваат за малку на стујата мојата потрошувачка би била екстра.

Е сега мојот стан имал бенифиција од комшиите над и лево и десно ( под мене не грејат баш ) и завртеноста кон југозапад, но пак и имал негативност поради 0 изолација на ѕидот така да сметам дека е малку над просекот на природна доплина во зима во споредба со други простории од 45-50м2 ама сепак успешно со греев со 3.5kW клима уред.

Секоја просторија е приказна за себе но 28м2 со одлична изолација како што пиша со 3.5KW инвертер клима уред од подобар бренд не би требал да имаш никаков проблем да затоплиш на 24-26 степени.
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
So sreka @Pero007 Te cekam da mi kazes sto veter ke pravi posto seuste se dvoumam dali ke mi bide premnogu jaka za vo moite 32m2.(obicna fasada+mnogu prozori) Imam uste 5 dena da se odlucam. Mi ostana favorit i da kazese porano ke ja dobiese za 60k so montaza :kezec:
Фала.Здравје понеделник-вторник ќе ја монтирам па ќе пишам.А за монтажата некоја компензација ми е така да исто ќе ми дојдеше :kezec:.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@Strelec Еве го планот за кој што зборев погоре. Значи означени се позициите каде што ми се во план 2 клими, со тоа што втората(во ходникот) би ја користел највеќе за навечер со цел да не ставам преголема клима за дневниот престој со тоа што ќе имам неудобност ако дува јако и е бучна.

Кога веќе го ставив и планот, колкави клими би ми вршеле работа ако се две, а каква доколку ставам само една во дневната. Нов стан, дали ќе греат соседни станови не знам уште, локација исток, еден надворешен ѕид, солидна изолација, пвц дограма, со тоа што е поткровје но ќе биде солидно(дополнително) изолирана плочата. (тие најладни 10 дена не е проблем да ги догревам со панелка ако цената на климата е значајно различна).

Прегледај го приврзокот 158455
Druze me izmaci, ovie li kvadraturi gi imas?
4.dnevna = (495+10+125)x380=24m2
1.hodnik=(10+107+18+91+176+551)x135 + (10+107)x65=6,16+0,83=7m2
6.spalna=2,65x3,37=9m2
5.spalna=3,85x2,85=10,5m2
Ili vkupno grejna povrsina okolu 50m2?
Ima sansi da dojde klima na mestovo so plavo obelezano ?
Klima.jpg
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Druze me izmaci, ovie li kvadraturi gi imas?
4.dnevna = (495+10+125)x380=24m2
1.hodnik=(10+107+18+91+176+551)x135 + (10+107)x65=6,16+0,83=7m2
6.spalna=2,65x3,37=9m2
5.spalna=3,85x2,85=10,5m2
Ili vkupno grejna povrsina okolu 50m2?
Ima sansi da dojde klima na mestovo so plavo obelezano ?
Прегледај го приврзокот 158513
Да така нешто се квадратурите. Па да, може да дојде и таму ако е паметно да се стави, не е проблем.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Да така нешто се квадратурите. Па да, може да дојде и таму ако е паметно да се стави, не е проблем.
Zosto napisa eden nadvoresen zid imas a ja nacrta i klimava kaj hodnikot pa ne mi e jasno dali e izvodlivo, kako bi idele bakarite ? Prema balkonot ?
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Дали чинат оние плинскине греалки што се нудат на нашиот пазар најчесто турски кој ги има на пластичарска по интернетов ... се мислам дали да земам викаат ке мирисало во соба незнам шо .. а да купам греалка на струја ми баботат многу висока сметка доаѓа
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Дали чинат оние плинскине греалки што се нудат на нашиот пазар најчесто турски кој ги има на пластичарска по интернетов ... се мислам дали да земам викаат ке мирисало во соба незнам шо .. а да купам греалка на струја ми баботат многу висока сметка доаѓа
Од модел до модел има разлика но СИТЕ мирисаат повеќе или помалку на крај се одразува на здравје вдишувањето на плин, Поготово за стари луѓе заштедата од струја ке ја дадеш на апчиња и нема да се стоплиш.

Незнам како ти е буџетот но за иста сума имаш панел греалки или пак ако имаш поголем буџет најефтината клима е далеку подобро решение поготово за мала соба.[DOUBLEPOST=1477167765][/DOUBLEPOST]
Da, prema balkonot, zatoa prasav i dali e izvodlivo 6 metri odalecenost od nadvoresnata.
6м за клима не се генерално проблем, макар и од најниската класа.
Види ако можеш да ставеш нискомонтажни ( конзолни ) модели, ако имаш буџет 2 х 3.5Kw една во ходник кај што ти е бележано со црвено и една кај што бележал стелец со плаво.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
U gradba e ova ili gotov e stanot ? Mislam i vo dnevnata kako bi go nosel bakarot do plavoto mesto a da ne se gleda, kanal ke pravis vo zidot?
Во градба, може или внатре, или да ја затворам со гипс картон како агол да направам, ако е изводливо.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Дали чинат оние плинскине греалки што се нудат на нашиот пазар најчесто турски кој ги има на пластичарска по интернетов ... се мислам дали да земам викаат ке мирисало во соба незнам шо .. а да купам греалка на струја ми баботат многу висока сметка доаѓа
Podobro od plinskive grejalki e polovna klima od pazar3,reklama 5
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Во градба, може или внатре, или да ја затворам со гипс картон како агол да направам, ако е изводливо.
Kanal da e skrieno e najdobro samo treba da pazis na strujnite kabli i da ides nad niv i blisku do plafon. A plavoto mesto e idealno za dobra 3,5ka sto pola izduv bi go davala nakaj dnevna a drugiot nakaj hodnikot pa i spalnata pomegju bi se greela ako ne se gasi cesto klimava. LomoLCLH3,5Kw od 31k ke ti brka rabota za dnevna+hodnik sve do spalnata br.5 na krajot.
Ke bides na granica so Lomoto no mislam ke zavrsi rabota, nesto kako Hansol sigurno ke bide posigurna varijanta. Za 5,5ka ne razmisluvaj mal e prostorot za takov golem izduv.
Krajnata spalna epten e pod 90C doagja i tesko da stigne do tamu toploto pa i 5,5ka da stavis na mestoto obelezano so plavo .
Ako i vo krajnata spalna stavis edna poslaba klima da duva direkt prema vratata i hodnikot( nakaj kupatiloto) ke zavrsis rabota. Za splana konzolata e idealno resenie radi mala bucava i rabota na niski brzini, zaradi duvanjeto po podot nema da i treba jak izduv za da postigne 20~21C.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom