Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Kako vi uspeva smetki od 1000-3000 ja ne znam, kaj mene ispod 4000 nemam videno nikogas. Ne sum rob na potrosnja so osvetluvanje i tehnika ama imam tajmeri na bojler i termo 3.5k preku sklopki. Bojlerot plus eden saat kaj 15h-16h polni na skapa zaradi kondicija. Masina za perenje i susenje isklucivo na evtina. Gotvenje sekoj den. Poslednata smetka 6000 ja dobiv, vo dobra zima ce odi i do 12000.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Kako vi uspeva smetki od 1000-3000 ja ne znam, kaj mene ispod 4000 nemam videno nikogas. Ne sum rob na potrosnja so osvetluvanje i tehnika ama imam tajmeri na bojler i termo 3.5k preku sklopki. Bojlerot plus eden saat kaj 15h-16h polni na skapa zaradi kondicija. Masina za perenje i susenje isklucivo na evtina. Gotvenje sekoj den. Poslednata smetka 6000 ja dobiv, vo dobra zima ce odi i do 12000.
многу е важно со колку м2 располагаш ти а колку има тој со кој се споредуваш, затоа што не е исто ако тој живее во 50м2 а ти во 90 м2, дополнително ако твоето семејство е побројно од неговото, животни навики, на некој на 23 степени му е жешко на некого му студи и т.н.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Kako vi uspeva smetki od 1000-3000 ja ne znam, kaj mene ispod 4000 nemam videno nikogas. Ne sum rob na potrosnja so osvetluvanje i tehnika ama imam tajmeri na bojler i termo 3.5k preku sklopki. Bojlerot plus eden saat kaj 15h-16h polni na skapa zaradi kondicija. Masina za perenje i susenje isklucivo na evtina. Gotvenje sekoj den. Poslednata smetka 6000 ja dobiv, vo dobra zima ce odi i do 12000.
Богами и јас се чудам. И кај мене сметката е секогаш над 4 илјади.
Имам проточен бојлер од 24кв, машина за перење, сушара... Искрено очекував ова сметка да биде помала од прошлиот ноември ама ништо.
Плус тоа кај мене е покомплицирана работата бидејќи станот ми е поделен на два дела а со едно броило.
Воедно барам препорака за добар електричар кој би можел да ми стави контролен саат.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Богами и јас се чудам. И кај мене сметката е секогаш над 4 илјади.
Имам проточен бојлер од 24кв, машина за перење, сушара... Искрено очекував ова сметка да биде помала од прошлиот ноември ама ништо.
Плус тоа кај мене е покомплицирана работата бидејќи станот ми е поделен на два дела а со едно броило.
Воедно барам препорака за добар електричар кој би можел да ми стави контролен саат.
I kaj tebe i kaj goran 0505 gledam eden zbor od modernata tehnologija SUSHARA. BIDEJKI jas rabotam so mashini za perenje i sushenje, imam dolgogodishno iskustvo za toa, TZLATKO mozebi nema da se soglase so mene, no jas tvrdam deka AKO ZA PERENJE VO PROCES NA 60 STEPENI PERENJE DA RECIME mashinata potroshi 1.5kw za sushenje na istite alishta ke potrosi 3kw. Znaci za istitot material jas ke potrosham 1.5kw a vie 4.5kw. Pomnozi po 10 mashini mesecno i eveti +30kw. Za kaj zelenko protocniot bojler........nemam bash nekoj stav okulu toa ali ako se sedi pod tush so saati seto toa lupa na skapa tarifa. Goran spomena i 3.5kr termopecka ako ne se lazam.......seto toa si se zbira i smetkata se bilda.
Inace bidejki e zima, kaj mene nikoj ne sedi po kratki rakavi, sipanicite gi izvadivme vo noemvri (baj d vej vo noemvri poradi sipanicite na moeto dete 21 den klimata voopshto ne se ugasna bidejki non stop imashe nekoj doma), i treba da razbereme deka NIKOJ NE SAKA DA BIDE ROB NA SMETKATA NA STRUJA NO BILDAJKI JA SMETKATA ROB SI NA RABOTNOTO MESTO. SEKOJA para dadena za visoka smetka e frlena para koja mozes da ja iskoristish za poklon na svoite najbliski.
Sekoe dobro.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Se soglasuvam vo potpolnost. Masinata za perenje na 90 C = 2 kwh, za susenje tocno taka 3 kwh (zboruvam za modernive masini) =5kwh x3.3 den=16.5 den x10 -165 den/ mesec. Vo period koga ne koristime susara nitu greenje/lasenje, jas ne sum ispod 3000 den/ mesec a gotvime na plin. Znaci perenje/susenje zaboravite ne se nikakvi potrosuvaci.
MALIOT BOJLER e kradecot, ako go zamenite so masina za mienje sadovi nema toj da vi trosi 1000 den/mesec .
Mene nikoj nema da me ubedi deka normalno 3-4 cleno semejstvo vo stan moze da ima mesecna smetka pomala od 2000 den i toa vo ler period koga nema ladenje greenje. E sega ako ne gleda TV sedi po temnica, nema PC, ne slusa muzika, ne mie sadovi itn togas moze i pod 1000 ......
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
se soglasuvam tzlatko. koga vidov deka maloto bojlerce, koe lupa samo na skapa, e 3kw tamu locirav ushte eden AZDER na struja
vo vrska so gotvenjeto na plin: sekoja godina, barem do pred nekoe vreme, minimum edna boca od plin eksplodirashe i noseshe po gavolite po edno semejstvo. Plus tegnenje so taa bocata, pa montiranje i sekogash prisutniot strav, dali e dobro montirano ili ne. Shporinjata so ramna ploca, koi so termostat ringlata ja vklucuvaat/isklucuvaat, plus vednash zagrevaat netvrdam no veruvam deka se dovolno shtedlivi.
Veruvam deka plinot kaj nas veke nekoe vreme ne e dovolno eftin za da se maltretirame so nego
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
I kaj tebe i kaj goran 0505 gledam eden zbor od modernata tehnologija SUSHARA. BIDEJKI jas rabotam so mashini za perenje i sushenje, imam dolgogodishno iskustvo za toa, TZLATKO mozebi nema da se soglase so mene, no jas tvrdam deka AKO ZA PERENJE VO PROCES NA 60 STEPENI PERENJE DA RECIME mashinata potroshi 1.5kw za sushenje na istite alishta ke potrosi 3kw. Znaci za istitot material jas ke potrosham 1.5kw a vie 4.5kw. Pomnozi po 10 mashini mesecno i eveti +30kw. Za kaj zelenko protocniot bojler........nemam bash nekoj stav okulu toa ali ako se sedi pod tush so saati seto toa lupa na skapa tarifa. Goran spomena i 3.5kr termopecka ako ne se lazam.......seto toa si se zbira i smetkata se bilda.
Inace bidejki e zima, kaj mene nikoj ne sedi po kratki rakavi, sipanicite gi izvadivme vo noemvri (baj d vej vo noemvri poradi sipanicite na moeto dete 21 den klimata voopshto ne se ugasna bidejki non stop imashe nekoj doma), i treba da razbereme deka NIKOJ NE SAKA DA BIDE ROB NA SMETKATA NA STRUJA NO BILDAJKI JA SMETKATA ROB SI NA RABOTNOTO MESTO. SEKOJA para dadena za visoka smetka e frlena para koja mozes da ja iskoristish za poklon na svoite najbliski.
Sekoe dobro.
Каков удар у цеваница е ова со кратките ракави Си го барав.
Него дајте препорака за добар електричар, рачунајте, кај мене е се по 2. 2 бојлера, 2 машини за перење, 2 мали бојлерчиња...
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Каков удар у цеваница е ова со кратките ракави Си го барав.
Него дајте препорака за добар електричар, рачунајте, кај мене е се по 2. 2 бојлера, 2 машини за перење, 2 мали бојлерчиња...
znam deka e off topic no imam eden drugar....kaj niv e sekogash kamen ladno, veruvam deka drzat nekade okulu 18 stepeni a tie brate po kratki rakavi cela familija. Jas koga odam kaj niv sum oblecen kako da rabotam vo javni parkinzi
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Tie protecni boljeri ne se opasni po zivot? koga se tusiras mora da ti bide uklucen celo vreme taka?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
se soglasuvam tzlatko. koga vidov deka maloto bojlerce, koe lupa samo na skapa, e 3kw tamu locirav ushte eden AZDER na struja
vo vrska so gotvenjeto na plin: sekoja godina, barem do pred nekoe vreme, minimum edna boca od plin eksplodirashe i noseshe po gavolite po edno semejstvo. Plus tegnenje so taa bocata, pa montiranje i sekogash prisutniot strav, dali e dobro montirano ili ne. Shporinjata so ramna ploca, koi so termostat ringlata ja vklucuvaat/isklucuvaat, plus vednash zagrevaat netvrdam no veruvam deka se dovolno shtedlivi.
Veruvam deka plinot kaj nas veke nekoe vreme ne e dovolno eftin za da se maltretirame so nego
Tolku godisno i umiraat od strujni udari. Civilizirznite opstestva nemozat bez plin i toj voopsto ne e poopasen od strujata. Koja e logikata da se koristi jaglen ili propan-butan ili zemen plin za termolektrani da ni napravat struja, da ti ja donesat doma so site gubitoci za preonos, a da ne zborime za nejzino proizvodstvo, a ti samo vrtis edno kopce i imas energija.... toa samo nie siromasnite moze da si go dozvolime. Inase ako se gleda ekonomskata strana momentalno ne poeftin od strujata, cak e i malce poskap od skapata tarifa, a kade e tegnenjeto. Mene mi odgovara zatoa sto go koristime na balkon za gotvenje, za skara, a imam pecka za greenje za nedaj boze.......
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Tolku godisno i umiraat od strujni udari. Civilizirznite opstestva nemozat bez plin i toj voopsto ne e poopasen od strujata. Koja e logikata da se koristi jaglen ili propan-butan ili zemen plin za termolektrani da ni napravat struja, da ti ja donesat doma so site gubitoci za preonos, a da ne zborime za nejzino proizvodstvo, a ti samo vrtis edno kopce i imas energija.... toa samo nie siromasnite moze da si go dozvolime. Inase ako se gleda ekonomskata strana momentalno ne poeftin od strujata, cak e i malce poskap od skapata tarifa, a kade e tegnenjeto. Mene mi odgovara zatoa sto go koristime na balkon za gotvenje, za skara, a imam pecka za greenje za nedaj boze.......
se e toa super AMA vo civiliziranite zemji imaat INSTALACIJA ZA PLIN sekade. Tie ne odat na benziska, da tegnat boci, pa klucevi vo race i tako dalje.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.345
Поени од реакции
29.810
se e toa super AMA vo civiliziranite zemji imaat INSTALACIJA ZA PLIN sekade. Tie ne odat na benziska, da tegnat boci, pa klucevi vo race i tako dalje.
... што не не спречува домашната инсталација да ја направиме по пропис. И со сензори за истечен гас.
@tzlatko навистина гасот е поскап од струјата по скапа тарифа? Има некои пресметки или онака имаш отприлика проценка?
Мислам дека некаде понзад се спомна дека гасот е поевтин од струјата по скапа тарифа, и поскап од струјата по евтина тарифа.

Инаку, да не видел некој некаде нешто како решо со загревање на принцип на индукција? Ама баш решо или така нешто помало, не зборуваме за цела плотна/шпорет.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Tie protecni boljeri ne se opasni po zivot? koga se tusiras mora da ti bide uklucen celo vreme taka?
Па ваљда не се, имам роднина во германија го користи повеќе од 20 години. Ние го користиме скоро 4 години сме немале проблеми. Топла вода во секое време. Викаат и дека се поштедливи од обичните бојлери. Трошат струја додека се тушираш. нема уклучување навечер, па имало немало топла вода. Е сега како што рекоа погоре ако дремеш со саати, рачунај по 18кв на саат (земам просек, има 1 2 и 3 степени на топла вода). Брка работа, секогаш има топла вода.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.345
Поени од реакции
29.810
Па ваљда не се, имам роднина во германија го користи повеќе од 20 години. Ние го користиме скоро 4 години сме немале проблеми. Топла вода во секое време. Викаат и дека се поштедливи од обичните бојлери...
Проточните бољери имаат економска логика (во споредба со класичните). Но што правиме со тврдата вода во Скопје, богата со калциум и магнезиум?
На пар пријатели/колеги им се имаат расипано проточни бољери после 4-5 години користење.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.790
Поени од реакции
21.193
Tie protecni boljeri ne se opasni po zivot? koga se tusiras mora da ti bide uklucen celo vreme taka?
Не мора да ти биди уклучен , само да не ти биди ладна водата:).
Јас го имам веќе скоро 30 години и го работиме уклучен. Ете уште сме здрави и живи.[DOUBLEPOST=1419157156][/DOUBLEPOST]
Инаку, да не видел некој некаде нешто како решо со загревање на принцип на индукција? Ама баш решо или така нешто помало, не зборуваме за цела плотна/шпорет.
Едно време јас се заинтересирав , ама некако скапи ми се видоја. Нова технологија, нека падни цената малце . А колку што гледав има логика да бидат поприлично штедливи во поглед на класичните плотни.[DOUBLEPOST=1419157307][/DOUBLEPOST]
Проточните бољери имаат економска логика (во споредба со класичните). Но што правиме со тврдата вода во Скопје, богата со калциум и магнезиум?
На пар пријатели/колеги им се имаат расипано проточни бољери после 4-5 години користење.
Мислам дека врска нема каква е водата. Нема кај него што да се наталожи. Само кога се купува да се обрни внимание на мембраната од склопката. Таа треба да има можност да се замени пошто со тек на време се кини. Дали од песок во водата , дали од друго небитно. Порано или покасно ке се скини, па ако нема опција да се смени толку од бољерот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom