Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Mojata posledna smetka od pred nekoj den e 2.550 den, za sredina na Noemvri do sredina na Dekemvri. Prethodnata od sredina na Oktomvri do Sredina na Noemvri mi bese 1.170 den.
Vo dvete smetki ima greenje skoro 24 casa (Oktomvri-Noemvri nekogas preku den ja gasevme koga bese potoplo)
Ne stalno EVN gi cita strujomerite na vreme. Jas ja zapisav sostojbata na 1 Dekemvri, i kako mozam da vidam na poslednata smetka mi imaat pisano KWh kolku sum potrosil otprilika okolu 4-5 Dekemvri, a mi naplatuvaat kako za do 15.12. Ke gi lupnat ostanatite na nekoja naredna smetka koga ke procitaat strujomer.
Ke dodadam deka sme so malo bebe koe se otkriva mnogu cesto navecer, zatoa ne mi pagja na pamet da ja gasam klimata.

Како ти реаѓира малото на климата преку ноќ, имам слушано дека не е препорачливо да се спие во соба каде цела ноќ дува клима а зашто е тоа така незнам, и јас сум со мало бебе ама спијам во спалната и грејам со панел од 2,5кв и тоа ми ја допонително зголемува сметката, инаку кај мене преку ден во днената каде што ми е климата влажноста ми паѓа и до 40% па почесто ставам да испарива вода за да ја поткренам до кај 60% и тоа ми најголема двоумица да спијам кај климата со малото поради сушењето на воздухот. Како ти се справуваш со тој проблем? Инаку последната сметка ми беше 2800ден и кога би го исфрлил панелот ке падне сигурно на 2000ден, бидејки минатиот месец мерев со апаратчето ми покажа 8кв во една вечер и тоа на надворешни тем. од околу 8-10степени сега сигурно и повеке ми троши на пониските тем.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
Мислам дека врска нема каква е водата. Нема кај него што да се наталожи. Само кога се купува да се обрни внимание на мембраната од склопката. Таа треба да има можност да се замени пошто со тек на време се кини. Дали од песок во водата , дали од друго небитно. Порано или покасно ке се скини, па ако нема опција да се смени толку од бољерот.
Moжеш ли да го илустрираш ова со некоја фотографија?
Мора ли да се расклопи бољерот за да се види тоа?

Никогаш не сум видел внатрешност од проточен бољер, а се обложувам дека 10 од 10 трговци/продавачи ќе ме гледаат чудно кога ќе ги прашам дали бољерот има заменлива мембрана од склопката? :)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Moжеш ли да го илустрираш ова со некоја фотографија?
Мора ли да се расклопи бољерот за да се види тоа?

Никогаш не сум видел внатрешност од проточен бољер, а се обложувам дека 10 од 10 трговци/продавачи ќе ме гледаат чудно кога ќе ги прашам дали бољерот има заменлива мембрана од склопката? :)
Google е твојот пријател.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
Абе да... :)
Ама и со фотографијава јас сеуште не знам во што гледам, и каде е тука „заменлива мембрана од склопката„.
Искрено не ми успеа лесно да ги најдам англиските термини (кои најверојатно не се буквален провод од нашиов израз)... Овака Владе само ќе посочи на што мислел, и ќе знам за сигурно дека не сум гледал за погрешен дел.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Секои две години дискусии во круг... Индукциските плотни се поекономични од плинот и одамна не се толку скапи. Купив горење пред две години за околу 14 илјади денари.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Секои две години дискусии во круг... Индукциските плотни се поекономични од плинот и одамна не се толку скапи. Купив горење пред две години за околу 14 илјади денари.
Сеа се по 25000 индукциските и ја барам некоја плотна што нема да троши многу струја ама неуспеав да најдам. Сите 4ри ти се индукциски или 2 со 2 ?
За проточниве бојлери исто би се надоврзал, помината и стара работа, прво протокот, ако нема доволен проток на вода нема ни да укључи да грее, ако немаш солидна батерија со мешачки вентил (тие се околу 20000ден) или ке се изгориш или ке ти пукне филм дур наместиш некоја средина вода која нит е ладна нит е жешка за да се избањаш и мора да тече со голем млаз водата, на мал проток брзо искључува да грее. Плус сум и алергичен на уреди со моќности од 18 или 24KW за кој треба и посебен струен кабел брзо се откажав од проточниве. Од друга страна го имам у пнуда Аристон Велис со 2коморен резервоар, за брзо туширање прво го загрева едниот од 40литра резервоар после другиот, грачи 1,5Kw +1Kw,,,русиве и радијатори греат со ваков бојлер и 1,5KW.

 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
vidi u Technomarket ima nekoj popust ne Electrolux plotni od 50%, vidov so 4 plotni okolu 6500 den.[DOUBLEPOST=1419177303][/DOUBLEPOST]pardon, sega proveriv pak na flaerot, toa e cena za staklokeramicka ploca, a indukciska e 12500 den (od 24000). :)
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
pardon, sega proveriv pak na flaerot, toa e cena za staklokeramicka ploca, a indukciska e 12500 den (od 24000). :)
Или ти си пак грешка, или јас сум:
http://www.technomarket.com.mk/products/09124110/electrolux-ehl-7640fok

Таа од Електролукс, а најевтина е оваа Горење подоле.
http://www.technomarket.com.mk/products/09127395/gorenje-it-61sc


Еве што сајтот ги дава по пребарување:
http://www.technomarket.com.mk/search?searchQuery=индукци
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Za 12000 samo edna ima na Gorenje, so 2 ringli :)
Opisov i e "Indukciska staklokeramicka ploca" ??? So e sea pa ova, ili e indukciska ili staklokeramicka?.
Sve drugo od indukciski e nad 18000 na stranata na gorenje. Kade e, i koja e taa od 12500 ?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Таа од 15.200 е индукциска во техномаркет и е постар модел од таа што е 18.000 на страницата на горење.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
se otvara akciskiot flaer sto vazi do nova godina i na 7 strana stoi : EHH-6340FSK
cena 12.499 na pola
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
Дап, сега го симнав флаерот... таа е цената, ама само ако се купи и некоја фурна во комбинација со плотната.

Не знам, не ми изгледа посебно привлечна понудава.
Јас конкретно имам нов шпорет, нема шанси да менувам се... ама би бил заинтересиран за некое решо, или плотна со едно до две места за загревање со индукција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom