Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Дап, сега го симнав флаерот... таа е цената, ама само ако се купи и некоја фурна во комбинација со плотната.

Не знам, не ми изгледа посебно привлечна понудава.
Јас конкретно имам нов шпорет, нема шанси да менувам се... ама би бил заинтересиран за некое решо, или плотна со едно до две места за загревање со индукција.
Ама со индукциска плотна мораш да менуваш и тенџериња, ѓезвиња , лажички....
Мора да се лепи магнет на садовите за да работи на индукциона плоча. Така да не е баш ефтино ако ги немаш тие садови.

За проточниот бојлер. кај мене работи со кинеска туш кабина слична на твоето видео погоре, не би рекол дека треба скапа батерија. За местење на водата се е навика, ќе си најдеш агол каде ти е најдобраа водата. Инаку ако некој прв пат се тушира ќе му биде проблем да ја намести.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.757
Ама со индукциска плотна мораш да менуваш и тенџериња, ѓезвиња , лажички....
Мора да се лепи магнет на садовите за да работи на индукциона плоча. Така да не е баш ефтино ако ги немаш тие садови.
Не употребувам алуминиумски садови за готвење, повеќето се иноксни садови, понешто се емајлирани садови, а почнав да набавувам и олд-скул едноставни железни тави.

Така да нема да имам проблеми од таа страна. Само не мислам да купувам фул-сајз вградлива плотна (+ фурна/рерна за да „ќарам„ попуст). :)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Абе да... :)
Ама и со фотографијава јас сеуште не знам во што гледам, и каде е тука „заменлива мембрана од склопката„.
Искрено не ми успеа лесно да ги најдам англиските термини (кои најверојатно не се буквален провод од нашиов израз)... Овака Владе само ќе посочи на што мислел, и ќе знам за сигурно дека не сум гледал за погрешен дел.
Да не барам слика , ете зеленко ја ставил. Мембраната се наоѓа под таа склопката со портокалева заштита над неа. Ако загледаш малце ке видиш дека под неа има нешто како бела пластика на која одат две бакарни цевки директно од главниот довод на вода. Е таму е тоа паленото. Е сега финтата е ( барем за сименс кога зборуваме) дека има два типа на бољери. Едните се со бакарни цевки ( како овој на сликата) и се малце поскапи и има со пластични цевки кои се малце поевтини( околу 2000 денари поевтини отприлика). Кај тие со бакарни цевки се менува таа мембраната пошто е настрана ставена. Кај тие со пластични е во склоп на грејачот и не се менува туку е залиена со цел грејач. Еднаш кога ке се скини комотно можеш да го фрлиш цел бољер. Значи кога се купува проточен бољер фино лепо ке го замолиш продавачот да го отвори ( лесно се отвора, најчесто еден пластичен штрав го држи цел надворешен капак) и ако видиш дека склопката е надвор од грејачот тогаш купвај, ако е во склоп заедно со него тогаш барај друг модел. Ми е мака да барам сега слика од пластичниот модел ама мислам дека ознаката му беше 21400 за пластичен , а 21100 за бакарен.
Ајде еве и слика колку да се знае што е што.
[DOUBLEPOST=1419185825][/DOUBLEPOST]
Сеа се по 25000 индукциските и ја барам некоја плотна што нема да троши многу струја ама неуспеав да најдам. Сите 4ри ти се индукциски или 2 со 2 ?
За проточниве бојлери исто би се надоврзал, помината и стара работа, прво протокот, ако нема доволен проток на вода нема ни да укључи да грее, ако немаш солидна батерија со мешачки вентил (тие се околу 20000ден) или ке се изгориш или ке ти пукне филм дур наместиш некоја средина вода која нит е ладна нит е жешка за да се избањаш и мора да тече со голем млаз водата, на мал проток брзо искључува да грее. Плус сум и алергичен на уреди со моќности од 18 или 24KW за кој треба и посебен струен кабел брзо се откажав од проточниве. Од друга страна го имам у пнуда Аристон Велис со 2коморен резервоар, за брзо туширање прво го загрева едниот од 40литра резервоар после другиот, грачи 1,5Kw +1Kw,,,русиве и радијатори греат со ваков бојлер и 1,5KW.

Ако нема доволно проток ни со обичен нема да се искапиш. А и незнам кој ти рекол дека треба некоја скапа батерија за мешање водата. Најобична батерија за најобичен бољер брка работа. Штеловањето на водата е лесно, полесно здравје.
Си ја пушташ жешката на максимум и после му пушташ ладна онолку колку тебе ти одговара без да ја гибаш жешката. Искрено незнам што има комплицирано во тоа. Сега треба малце да се одвикните од старите навики со слаб млаз на вода или помалце да течи пошто нема потреба од тоа. Нема да се потроши водата, не си ја стегајте душата искапете се како луѓе рајат.
За кабелот да, треба да се пушти посалам кабел пошто секако е на трофазна така да обичниот кабел што бил за бољерот и така нема да брка работа. Нема ни тука некоја посебна филозофија.
И за крај последно кога прашав за индукциони плотни некако мрснички ми се видоја со цена од 24000 па нагоре. Кога обична плотна е 6000 , некако не ми се даваја 24000 за индукциона.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.757
ОК @мкд владе фала. Кај мене за кујнски бољер се работи, се мислев за еден Аристон ама сега гледам го нема веќе на лагер. Ќе бапнам некој обичен нискомонтажен од 5л, и онака во машина за садови ќе се пере најчесто (невестата обично пази да вклучува такви работи после 22ч).

Дај(тe) некој совет или идеја за бањски бољер со подобра изолација, и да има и еден влез/изменувач за поврзување на централно греење. Како изгледа овој:
http://set.com.mk/White-Goods/Water-heaters/Waterheater-for-bathroom?product_id=67452
http://www.youtube.com/watch?v=2vGY3UZkL5A


Кај стандардните бољери, дали некој пробал да направи додатна изолација окулу надворешниот ѕид?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Како ти реаѓира малото на климата преку ноќ, имам слушано дека не е препорачливо да се спие во соба каде цела ноќ дува клима а зашто е тоа така незнам, и јас сум со мало бебе ама спијам во спалната и грејам со панел од 2,5кв и тоа ми ја допонително зголемува сметката, инаку кај мене преку ден во днената каде што ми е климата влажноста ми паѓа и до 40% па почесто ставам да испарива вода за да ја поткренам до кај 60% и тоа ми најголема двоумица да спијам кај климата со малото поради сушењето на воздухот. Како ти се справуваш со тој проблем? Инаку последната сметка ми беше 2800ден и кога би го исфрлил панелот ке падне сигурно на 2000ден, бидејки минатиот месец мерев со апаратчето ми покажа 8кв во една вечер и тоа на надворешни тем. од околу 8-10степени сега сигурно и повеке ми троши на пониските тем.
Za suviot vozduh prvo se mislev da zemam navlaznuvac, no do nekade go resiv problemot so susenje alista :)
Imame od masinite i za perenje i za susenje, lani odevme so pustanje susara, no ovaa godina gi susime alistata pod klimata. Ogromna zasteda na struja so nerabotenjeto na susarata i vo isto vreme navlaznuvac na vozduhot.
Mislam deka dobro se spravuva maliot, nie nemame nekakov problem pa pretpostavuvam i on nema, a i ne pokazal takvi znaci. Duri ni lani nemavme nekoi problemi so suvo grlo.
Klimata go susi vozduhot, no daleku pomalku od parno.
I ne spieme vo istata prostorija kade e klimata.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Za suviot vozduh prvo se mislev da zemam navlaznuvac, no do nekade go resiv problemot so susenje alista :)
Imame od masinite i za perenje i za susenje, lani odevme so pustanje susara, no ovaa godina gi susime alistata pod klimata. Ogromna zasteda na struja so nerabotenjeto na susarata i vo isto vreme navlaznuvac na vozduhot.
Mislam deka dobro se spravuva maliot, nie nemame nekakov problem pa pretpostavuvam i on nema, a i ne pokazal takvi znaci. Duri ni lani nemavme nekoi problemi so suvo grlo.
Klimata go susi vozduhot, no daleku pomalku od parno.
I ne spieme vo istata prostorija kade e klimata.

Можеби тоа ти е олеснителна околност што не си во иста просторија со климата, јас ако се преместам со спиење во дневна за да го исфрлам панелот од употреба климата ке ми дува над глава и затоа сеуште се двоумам ама ако фати некој јак минус ке морам пошто да греајм на две места нема да се исплати а панелот сега за 8саати ми троши исто колку климата што ми троши за 18саати а ако стегне ладното сигурно ке троши и повеке од неа. Како и да е ке видеме како ке биде зимата со мразови ако продолжи вака ке се јаде некако али ако почне да стега минусот ке тражеме чаре :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.757
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
mnogu ste se raspisale :)
@nmarkovski i jas ne bi sakal susara da mi raboti, mada nemam posebna tuku kombinirana masina za perenje so susara, AMA kako sto kaza @tzlatko vo Tetovo e uzas vozduhot, taka da ako susis nadvor ce ti mirisaat na cumur alistata.

Ej, protocen bojler, ubavi vreminja bea so nego, mada ne go preporacuvam za instalacija so hidrofor kako sto imav jas, bidejci kako druka hidroforot moze da doadja do gasenje i palenje na kontaktite/greacite. Poveceto od vas i "ne" znaete sto e hidrofor bidejci vasite gradovi gi vodat normalni ludje a ne bagra lopovska kako vo Tetovo.Da Tetovo e najgolema vukojebina, od najubav grad po mene vo Makedonija mi stana najodvraten, taka da koristime voda od hidrofori so rezervoari i gi pozlativ za ovie 10+ godini Jana voda i nekoj grcki. I mojot bese simens so plasticni cevki i tocno za 5 godini otide membranata i cel bojler vo kanta, posle si kupiv ariston ti-shape 100l i super si e, dobro e i izoliran, drzi temperatura, 3 godini go imam. Sega mi ostana trofazna vo wc so 6mm koja e baska vlecena od saat direktno, nezavisno od drugata strujna instalacija :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.679
Поени од реакции
3.971
Citam i ne mozam da ja razberem ovaa "spika" so susenjevo na vozduhov vo zima. Klimata go susi vozduhot vo LETO poradi toa sto taa e najladen element so svojot izmenuvac ( so svoite 5-7 C )vo prostorijata, pa visokot na vlaga sto potopliot vozduh ja sodrzi kondenzira na izmenuvacot od klimata, niz crevo go isfrlame nadvor . Neli ednas ovde postirav tabela so razlicni T na vozduhot i granicni sodrzini na vlaga pri razlicni relativni vlaznosti, mehanizmot na T na rosa e poznat, da ne go povtoruvame. Na kratko vozduhot se susi koga ima LADNO telo vo prostorijata a ne obratno. Pri greenje vo zima nie so svoeto prisastvo ( sekoj covek prosecno ispusta i do 0.1 kg voda na cas vo vid na vodena parea preku disenje i preku kozata), rastenijata, susenjeto alista, pripremata na hrana itn, samo ja zgolemuvame vlagata vo prostorijata, a ne ja namaluvame. Plus so sega novite dogrami ( i pogresno postavenite toplotnite izloacii so pogresno postavena parna brana ) koi odlicno dihtuvaat, sme ja namalile i razmenata na vlaga so navoresniot vozduh. Mnogu slucaevi ima posle stavanje na dobri prozorci i izolacija da se pojavi kondenzat vo prostorijata. Toa e poradi sprecuvanje na prirodnata razmena na vozduhot so okolinata sto sme ja imale so "hotel promaja" prozorcite. Znaci za da ja NAMALIME vlaznosta vo prostorijata treba da kupime susac na vozduhot ili da CESTO PROVETRUVAME so sto se mesa nadvoresniot mnogu posuv vozduh so mokriot vnatresen vozduh.
Ajde sega vam sto so greenje go susite vozduhot razmislete malku sto e toa sto imate suvo grlo, bidejci od greenjeto ne e i ne moze da bide.....[DOUBLEPOST=1419252842][/DOUBLEPOST]Uste nesto se setiv, sto pravite vie vo leto koga se ladite so klima? Togas vozduhot vo sobata e suv bidejci sekoj saat vadjate 1 litar voda od nego, dali vi e poprijatno koga e suv ili koga e mokar vozduhot vo leto?
Ili nesto drugo Tunis 40 C i suv vozduh (kazuvaaat ludje sto bile, vikaat deka ne e neprijatno i lesno se podnesuva ovaa T) ili Brazil Amazon 35 C i 100 % vlaznost.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ajde sega vam sto so greenje go susite vozduhot razmislete malku sto e toa sto imate suvo grlo, bidejci od greenjeto ne e i ne moze da bide.....
Ajde kazi zosto e togas suvoto grlo, stvarno neznam.
I ne mi e jasno zasto site sto se great na parno redat kancinja-sisinja so voda kaj radijatorite posto taka nemale problemi so suvo grlo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom