Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ce diskutirame ama za iz supljeg u prazno brat, NE.
Uste nesto nemoj da gi potcenuvas proizvoditelite i nivnite instituti i institucii, samo da znaes kakov profil na ludje rabotat tamu, ja vadat masta na sekoj proizvod do najmalo strafce, se vodi racun za sekoe i najmalo unapreduvanje ....
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Daleku od toa deka gi potcenuvam, naprotiv.

Tie napravile klimi, koi sto gi koristime nie tuka (bar pogolem broj), i klimi koi ke gi zadovoluvaat potrebite koga e mnogu poladno (EVI tehnologija), sto mnogu malku gi ima ovde. Nie nemame pari za vtorive, a sakame prvive da ni rabotat bar malku podobro, odnosno priblizno ( a sepak daleku) kako vtorive.

Zatoa velam deka ne gi potcenuvam, tie napravile i takvi i takvi, problemot e sto nie nemame pari za vtorive, gi kupuvame eftinive (prvive) pa pravime napori so nekoi sitni modifikacii, ako e vozmozno (grejac vo tacna ..) da se kolku tolku priblizime kon vtorive.

Proizvoditelive napravile kapace za sekoe otvorce, nego nas ne ni drzi dzepot, pa i zatoa se vpustiv vo vakva diskusija (iako znaev deka ke bidam precekan kako sto i bev, sto za razlika vo drugi zemji sekoja ideja pa makar i pogresna se pozdravuva, ama nie do tuka mozeme da odime i zatoa sme kade sto sme), da kolku tolku razgledame dali mozeme da karime bar i 5%.

A tuka na forumov ima mnogu clenovi, strucnjaci, nestrucnjaci itn..., pa ne mora sekoj posebno da se proiznesuva dali ke diskutira ili ne, vprocem na kogo ne mu se dopaga, neka go skokne citanjeto
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
На колку време е препорачано да се чисти климата ? Ние сме пушачи дома така да мислам дека кај нас ќе треба почесто. Дали можам тоа јас сам или ќе треба мајстор да се вика ? Се чисти само внатрешната или и надворешната единица ?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Tvoeto ne e idea za koja vredi da se diskutira, tuku povece lici na onie koi sakat da napravat perpetuum mobile. Jas tuka ce zastanam so ova prepukuvanje.
Da te potsetam deka do sega gi cenev tvoite diskusii i mislenja, zosto da ne ostane toa i ponatamu? Nemoj toa da go rasipes.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
На колку време е препорачано да се чисти климата ? Ние сме пушачи дома така да мислам дека кај нас ќе треба почесто. Дали можам тоа јас сам или ќе треба мајстор да се вика ? Се чисти само внатрешната или и надворешната единица ?
од мене не сте поголеми пушачи дневно сам во собата кај е климата најмалку 40 изгорувам :D
а за чистење барем на секој 2 недели вади ги филтрите и со благ раствор од некој детергент и топла вода испери ги под туш (нормално ќе направиш пена и со сунгер нежно ќе ги истриеш):D
внатрешната јас сам си ја чистам на секој 3 месеци со специјално средство за клими ја испрскувам со пумпица од тие што се за стакло чистење и чекам 2-3 мин. да почне да врие па ја плакнам со 2-3 литри чиста вода
после тоа поубаво мириса од нова кога ќе ја пуштиш :vozbud:
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
од мене не сте поголеми пушачи дневно сам во собата кај е климата најмалку 40 изгорувам :D
а за чистење барем на секој 2 недели вади ги филтрите и со благ раствор од некој детергент и топла вода испери ги под туш (нормално ќе направиш пена и со сунгер нежно ќе ги истриеш):D
внатрешната јас сам си ја чистам на секој 3 месеци со специјално средство за клими ја испрскувам со пумпица од тие што се за стакло чистење и чекам 2-3 мин. да почне да врие па ја плакнам со 2-3 литри чиста вода
после тоа поубаво мириса од нова кога ќе ја пуштиш :vozbud:
:dudlac:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.276
Zasto na daisekai (mislam 6) nema grejac na tacna.
Хех, ова ме потсети на линков (http://климатици-софија.net/климатик-тошиба-ras-137skvsav-e5/), истото и бугарите се прашувале зашто нема греачи на тошибите на што следи брз rеspond од тамошните дилери. Само кај нас се инертни и ич не им чуе.
Климатик Тошиба RAS-137SKV/SAV-E5
ПРОМОЦИОНАЛНА ЦЕНА С ВКЛјуЧЕН МОНТАЖ. ЕДИНСТВЕНО ПРИ НАС С НИСКО ТЕМПЕРАТУРЕН КИТ.
В цената е вклјучен нискотемпературен кит за предотварјатјаване на образуването на лед в'в в'ншното тјало в режим отопление при отрицателни температури.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
од мене не сте поголеми пушачи дневно сам во собата кај е климата најмалку 40 изгорувам :D
а за чистење барем на секој 2 недели вади ги филтрите и со благ раствор од некој детергент и топла вода испери ги под туш (нормално ќе направиш пена и со сунгер нежно ќе ги истриеш):D
внатрешната јас сам си ја чистам на секој 3 месеци со специјално средство за клими ја испрскувам со пумпица од тие што се за стакло чистење и чекам 2-3 мин. да почне да врие па ја плакнам со 2-3 литри чиста вода
после тоа поубаво мириса од нова кога ќе ја пуштиш :vozbud:
Како тоа ја плакнеш со 2-3 литри вода ? Каде оди таа вода после ?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Како тоа ја плакнеш со 2-3 литри вода ? Каде оди таа вода после ?
па исто со тие пумпиците ја прскаш само ќе пазиш на десниот дел кај што е електрониката да не ти влезе вода
водата истекува по цревото надвор што е за кондензатот кога е на ладење
не е ништо страшно нити опасно само треба внимателно барем 5-10см. на десната страна кога ке прскаш да пазиш да не влезе влага во електриката (по нежно ќе прскаш таму ќе гледаш да најдеш некоја подобра пумпица што не прска многу широко)
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Се гледа дека сте баеги запознати со оваа проблематика, па ве молам за совет доколку вие ви биле во ситуација да бирате клима инвертер наменета пред се за греење на простор од одприлика 40м2( а може и повеке,плус 15 м2 , детска соба) која клима со капацитет над 5кв би ја избрале а до сума 900-1100 е(максимум)
Јас ги имам овие во предвид меѓутоа не сум баш запознаен со нивните технички можности и разлика во квалитет и перфоманси, бучава ,филтри потрошувачка ,капацитет
toshiba suzumi plus ras b16n3kv2-e (4.5/5.5) 65000 energija
toshiba avant ras 167skve5 (4.4/5.2) 56800 energija
istava ja ima cena 52000 aircon
carrier i plus inverter(r410a) 42hvs18a (5.3/5.4) 60.200 energija
daikin oki komfort ftxn50mb/rxh50mb (5.0/6.5) 59500(64700) ics
Фала ви за вашите мислења однапред
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
@tzlatko
Одлично и јасно објаснето како работи дефрост и како да се покачуваат постепено температурите. Браво друже!
Само за моментот дали греачот на тацна делува или неделува на поретки дефрости би рекол зависи од изведбата како е поставен греачот, односно дали е поставен само на тацната или е плус извртен и по изменувачот.
Од трите клими што ги имам користено на двете 5,5ки дел од таа жица-греач поминува и точно по средината на изменувачот па кога фаќа мраз надворешната изгледа нешто вака како на сликата
Прегледај го приврзокот 109685
додека на поголемата 9KW единица само на тацната прави црна лента отопен слој. Може мислеле дека има преголем изменувач пошто е во димензии голема за да и треба греач и по средината па не го измотале.
Вероватно како ке ви се погоди, некогаш греачот е само на тацната, некогаш и по изменувачот...незнам како е кај 12ките, можат @ogledaloogledalo i @strelec80 да постираат слики мислам дека нивните Хансол и Geyi се со греачи.

Дали овој грејач ке се забележи кога не е во дефрост или може да се забележи само кога прави дефрост, бидејки кај тебе на сликата климата е во дефрост. Инаку кај мене вака да замрзне како на сликата кај тебе ми се деси само еднаш и тоа на првиот дефрост и не обратив многу внимаие на размрзувањето ама колку што можам да се сетам почна да се размрзнува одозгора па надолу не вака како кај тебе на сликата да ми покаже линии на средина и на долниот дел, ама за нареден пат баш ке загледам за да ти дадам поконкретен одговор, инаку ако ти врши работа јас и сега ке ја сликам ако може од сликата да забележиш како се поставени грејачите внатре.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.276
Дали овој грејач ке се забележи кога не е во дефрост или може да се забележи само кога прави дефрост, бидејки кај тебе на сликата климата е во дефрост. Инаку кај мене вака да замрзне како на сликата кај тебе ми се деси само еднаш и тоа на првиот дефрост и не обратив многу внимаие на размрзувањето ама колку што можам да се сетам почна да се размрзнува одозгора па надолу не вака како кај тебе на сликата да ми покаже линии на средина и на долниот дел, ама за нареден пат баш ке загледам за да ти дадам поконкретен одговор, инаку ако ти врши работа јас и сега ке ја сликам ако може од сликата да забележиш како се поставени грејачите внатре.
Да ти од скоро ја имаш климата и малку ладни денови за да приметиш. Инаку сликава со мразот на климата не е сега правена, постирана ми е и лани на 194 страна на темава, тоа беа најладните 7-8 дена прошлата зима со магла и температура од константен минус 7-8 дена (-1 до -8), истово го имам напишано на следната 195страна. Во моментот кога е сликана на 20-дек-2013 околу 18:30часот (ова може да се провери од EXIF-ot на сликата) надвор било -4 со временска ситуација замрзната магла според описот на wunderground.com за тој ден. Климата не е во дефрост, пред дифрост е, и затоа е бела скоро целата освен таму кај што поминува греачот, но сепак дувала топло како што сум напишал тогаш. Тоа пред се заради тоа што ова на сликата е 5,5KW единица со поголем изменувач од 3,5ките подобро дише на такво време, и поретко влага во дефрост а дека греачот нешто помага за потопол воздух не би рекол, помага да не замрзне тацната.
Интересно е да се прочитаат постовите од тие денови на темава декември месец лани и проблемите што тогаш се јавуваа кај климите, има и слики со замрзнати тацни од климите, кај некои неможеше да постигне да згрее од пречести дефрости итн.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom