Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Не можев да ги читам сите мислења така да ќе ви кажам јас на што се греам... Веќе 3та година се грееме на инвертер клима уред со 3 конвектори за спалните соби. Искрено поиплатливо од инвертер ако сакате на струја да се греете нема да најдете... Со дрва да се грееш да најевтино е ама нон стоп ќе мораш да го одржаваш оганот а искрено и не знам дали би заштедил некоја многу голема сума на пари кога би се греел со нив + немам ставено радијатори ама сепак ми е спроведена инсталацијата доколку стујата отиде во ку**ц. Јас греам 100 квадрати и кога ќе споредам со пријатели мои колку плаќаат за струја и парно за истата големина на стан дури на мене ми испаѓа поевтино и од нив.. Е сега и климата има негативности - може да ти се расипе ( дрвата не можат :D :D ) и мораш на секои 3-4 месеци да ги чистиш филтрите поточно да се одржава - барем тие негативности ми текнуваат сега :)... А за најевтино ако сакате да поминете само дрва и спроведување на парно...
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki
Ako moze mala pomos.
Mi treba kamin za vo stan so prostorija od 35m2, so greenje na drva i povrzan na radijatori.
Dali e dobra ideja, i koja mokjnost da e na kaminot.
Fala
Pozdrav
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ako moze kontakt od deckite koi prodavaa gree mislam zorba bea ili taka nekako, mi treba odvlaznuvac a tesko se naoga vo mk

Pozdrav
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
Bi v zamolil za sovet. Vo momentot se razmisluvam za stavanje na klima ured ili inverter koj bi go koristel za prostorija od 35 m2.

Po razgleduvanje vo prodavnicite i po sugestija na poveke prodavaci predlog mi bea dadeni klima uredi od 3.5 kw i toa
St koj go ima vo setec i so se montaza cini 14000 denari i crypton klima koja cini 11000 bez montaza. Navodno dvata se so toshiba kompresor.
Isto taka predlog m dadoa inverteri istite marki.

E sega bidejki nikogas sum nemal klima doma i plus ne sum slusnal za brendovite koi se navedeni ve molam za vase mislenje i sugestija. Isto taka ako moze ; sugstija za toa dali da bide klima ili inverter?

Ve molam spodelete mislenje i za brndovite crypton i ST???
Dali nekoj koristel ili koristi vo momentot[DOUBLEPOST=1406201241][/DOUBLEPOST][quomomn
Најефтиниот инвертер на пазаров... наводно со Тошиба компресор.

Прегледај го приврзокот 95981 Прегледај го приврзокот 959
Vo momentot inverterot crypton cini 19990 vo amc. E sega bidejki razmisluvam dali da zemam vakov so ogled deka ne go znam brendot ve molam za mslenje...
elec, post: 6689427, member: 1813"]Најефтиниот инвертер на пазаров... наводно со Тошиба компресор.

Прегледај го приврзокот 95981 Прегледај го приврзокот 95982
Прегледај го приврзокот 95983[/quote]

Vo momntot
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Bi v zamolil za sovet. Vo momentot se razmisluvam za stavanje na klima ured ili inverter koj bi go koristel za prostorija od 35 m2.

Po razgleduvanje vo prodavnicite i po sugestija na poveke prodavaci predlog mi bea dadeni klima uredi od 3.5 kw i toa
St koj go ima vo setec i so se montaza cini 14000 denari i crypton klima koja cini 11000 bez montaza. Navodno dvata se so toshiba kompresor.
Isto taka predlog m dadoa inverteri istite marki.
Moj совет е обична клима ( без инверетер )
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Vo red go pocituvam sovetot no zosto????
Zosto???? Cena ili????
Поедноставна е конструкцијата, значи помали се шансите да се расипе. Самиот инвертер е електронски уред кој ја менува фреквенцијата на струјата. Тој уред може да се расипе.
Разликата во работењето на клима со и без инвертер е следна:
Ако климата без инвертер ја ставиш на 25 степени ( во режимот на затоплување ), таа ќе се вклучи кога температурата ќе биде 24, а ќе се исклучи кога ќе достигне 26 степени.
Климата со инвертер не се исклучува компресорот. Кога температурата ќе се приближи кон 25 степени инвертерот ја намалува фреквенцијата односно брзината на моторот. Значи по рамноерна е регулацијата кај климите со инвертер.
Можеш да купиш клима со инвертер сепак тоа е твој избор, сега ни цените не се многу различни за со и без инвертер
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
[quotsek
Поедноставна е конструкцијата, значи помали се шансите да се расипе. Самиот инвертер е електронски уред кој ја менува фреквенцијата на струјата. Тој уред може да се расипе.
Разликата во работењето на клима со и без инвертер е следна:
Ако климата без инвертер ја ставиш на 25 степени ( во режимот на затоплување ), таа ќе се вклучи кога температурата ќе биде 24, а ќе се исклучи кога ќе достигне 26 степени.
Климата со инвертер не се исклучува компресорот. Кога температурата ќе се приближи кон 25 степени инвертерот ја намалува фреквенцијата односно брзината на моторот. Значи по рамноерна е регулацијата кај климите со инвертер.
Можеш да купиш клима со инвертер сепак тоа е твој избор, сега ни цените не се многу различни за со и без инвертер
рт за зони и пајак воз., post: 6747328, member: 51585"]Поедноставна е конструкцијата, значи помали се шансите да се расипе. Самиот инвертер е електронски уред кој ја менува фреквенцијата на струјата. Тој уред може да се расипе.
Разликата во работењето на клима со и без инвертер е следна:
Ако климата без инвертер ја ставиш на 25 степени ( во режимот на затоплување ), таа ќе се вклучи кога температурата ќе биде 24, а ќе се исклучи кога ќе достигне 26 степени.
Климата со инвертер не се исклучува компресорот. Кога температурата ќе се приближи кон 25 степени инвертерот ја намалува фреквенцијата односно брзината на моторот. Значи по рамноерна е регулацијата кај климите со инвертер.
Можеш да купиш клима со инвертер сепак тоа е твој избор, сега ни цените не се многу различни за со и без инвертер[/quote]


Vo sekoj[DOUBLEPOST=1406210684][/DOUBLEPOST]
[quotsek


рт за зони и пајак воз., post: 6747328, member: 51585"]Поедноставна е конструкцијата, значи помали се шансите да се расипе. Самиот инвертер е електронски уред кој ја менува фреквенцијата на струјата. Тој уред може да се расипе.
Разликата во работењето на клима со и без инвертер е следна:
Ако климата без инвертер ја ставиш на 25 степени ( во режимот на затоплување ), таа ќе се вклучи кога температурата ќе биде 24, а ќе се исклучи кога ќе достигне 26 степени.
Климата со инвертер не се исклучува компресорот. Кога температурата ќе се приближи кон 25 степени инвертерот ја намалува фреквенцијата односно брзината на моторот. Значи по рамноерна е регулацијата кај климите со инвертер.
Можеш да купиш клима со инвертер сепак тоа е твој избор, сега ни цените не се многу различни за со и без инвертер

Vo sekoj slucaj go cenam mislenjeto, samo bi sakal uste edno doobjasnuvanje bidejki i ne se razbiram mnogu. Od ona sto po prodavnici mi go kazuvaat navodno inverterot e poekonomicen i konstantno ja odrzuva temperaturata. E sega barem od ona sto go citam po prospekti potrosuvackata za 3.5 kw e nesto okolu 1 do 1.15 kw i kaj inverterot i kaj klimata pa toa i malku me buni.
Od druga strana dali imas tvoe mislenje za navedenite marki CRYPTON i ST?
Ti blagodar odnapred
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
[quotsek


рт за зони и пајак воз., post: 6747328, member: 51585"]Поедноставна е конструкцијата, значи помали се шансите да се расипе. Самиот инвертер е електронски уред кој ја менува фреквенцијата на струјата. Тој уред може да се расипе.
Разликата во работењето на клима со и без инвертер е следна:
Ако климата без инвертер ја ставиш на 25 степени ( во режимот на затоплување ), таа ќе се вклучи кога температурата ќе биде 24, а ќе се исклучи кога ќе достигне 26 степени.
Климата со инвертер не се исклучува компресорот. Кога температурата ќе се приближи кон 25 степени инвертерот ја намалува фреквенцијата односно брзината на моторот. Значи по рамноерна е регулацијата кај климите со инвертер.
Можеш да купиш клима со инвертер сепак тоа е твој избор, сега ни цените не се многу различни за со и без инвертер

Vo sekoj[DOUBLEPOST=1406210684][/DOUBLEPOST]


Vo sekoj slucaj go cenam mislenjeto, samo bi sakal uste edno doobjasnuvanje bidejki i ne se razbiram mnogu. Od ona sto po prodavnici mi go kazuvaat navodno inverterot e poekonomicen i konstantno ja odrzuva temperaturata. E sega barem od ona sto go citam po prospekti potrosuvackata za 3.5 kw e nesto okolu 1 do 1.15 kw i kaj inverterot i kaj klimata pa toa i malku me buni.
Od druga strana dali imas tvoe mislenje za navedenite marki CRYPTON i ST?
Ti blagodar odnapred[/quote]
..........................................................................................................................................................................
Продавачот си е продавач и обично не е со технички познавања.
Инаку точно е дека инверторот ја одржува температурата во потесни граници од климата без инвертор.
Веќе укажав дека, ако на обична клима поставиш температура од 25 степени, климата ќе ја одржува на температура од 24 до 26 степени
Инверторот ќе ја одржува во потесни граници, на пример 25 плус, минус 0,3 степени,
Инаку околуи прашањето кој тип да го одбереш - немам препорака. Јас имам три клими сите се различни и ниту една не е од моделите кои тебе ти се достапни.
Гледај да земеш со подолга гаранција. Гледај при монтажа, надворешната единица да ја поставиш што подалеку од прозорецот за да не ти бучи
Инаку сите клими се добри. На крајот не се работи за некоја голема пара па да се грижиш. Одбери и купи, ќе ти се исплати за неколку месеци колку пари за струја ќе заштедиш. Со среќа...
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
Vo sekoj[DOUBLEPOST=1406210684][/DOUBLEPOST]


Vo sekoj slucaj go cenam mislenjeto, samo bi sakal uste edno doobjasnuvanje bidejki i ne se razbiram mnogu. Od ona sto po prodavnici mi go kazuvaat navodno inverterot e poekonomicen i konstantno ja odrzuva temperaturata. E sega barem od ona sto go citam po prospekti potrosuvackata za 3.5 kw e nesto okolu 1 do 1.15 kw i kaj inverterot i kaj klimata pa toa i malku me buni.
Od druga strana dali imas tvoe mislenje za navedenite marki CRYPTON i ST?
Ti blagodar odnapred
..........................................................................................................................................................................
Продавачот си е продавач и обично не е со технички познавања.
Инаку точно е дека инверторот ја одржува температурата во потесни граници од климата без инвертор.
Веќе укажав дека, ако на обична клима поставиш температура од 25 степени, климата ќе ја одржува на температура од 24 до 26 степени
Инверторот ќе ја одржува во потесни граници, на пример 25 плус, минус 0,3 степени,
Инаку околуи прашањето кој тип да го одбереш - немам препорака. Јас имам три клими сите се различни и ниту една не е од моделите кои тебе ти се достапни.
Гледај да земеш со подолга гаранција. Гледај при монтажа, надворешната единица да ја поставиш што подалеку од прозорецот за да не ти бучи
Инаку сите клими се добри. На крајот не се работи за некоја голема пара па да се грижиш. Одбери и купи, ќе ти се исплати за неколку месеци колку пари за струја ќе заштедиш. Со среќа...[/quote]
_________________________________________________________________________________
Vo red Uste ednas Blagodaram za Sugestijata!!! I najverojatno ke go poslusam tvojot predlog i ke odam na ST klima so montaza so 5 godini garancija. Sepak uste nekoj den ke sledam na forumov bidejki gledam deka ima dosta korisni informacii. Pa licno iskustvo od nekogo koj koristel CRYPTON ili ST klima/inverter e poveke od dobredojdeno[DOUBLEPOST=1406226456][/DOUBLEPOST]Dali nekoj koj e na forumov ima licno iskustvo so CRYPTON klima ili ST klima??? Istite se dostapni vo prodaznite saloni na setec i amc. Pozdrav i dobredojdeni se komentari
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@CrniBitola
ако си од Битола земај инвертер да не плачеш на зима, еве мој предлог имаш на линкот подолу, климата е одлична за таа цена и е најмалку две класи над тие другите што сакаш да ги земеш.Имаше тука некој иста таква ама 18-ка ако не се лажам па почекај ќе ти дадат информации од прва рака како и колку грее, знам само дека носат оригинал GREE компресори со најновата G10 технологија за безбедна и квалитетна работа на ниски температури од -15с.
http://www.amc.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=38706&i=34&l=MK&q=&SupplierArticleID=M02350410&Action=
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Koja e momentalno najdobrata ponuda za inverter? Ne mora da e bas najeftin, znaci neka ima sto podolga garancija, dobar COP i sto pomalku kurci palci za odrzuvanje. A, pa da e so montaza.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Koja e momentalno najdobrata ponuda za inverter? Ne mora da e bas najeftin, znaci neka ima sto podolga garancija, dobar COP i sto pomalku kurci palci za odrzuvanje. A, pa da e so montaza.
Најскапиот секогаш е најдобар друже. Избегавај кинески по секоја цена. Гледај само и само цената нема да утнеш. Кога купуваш кола во Германија не купуваш кинеска кола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom