Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Здраво на сите,

Подолго време сум тука, и браво за аргументираните мислења и споделувањето на знаење за греење (и ладење).

Речиси се решив да ја земам Vivax ACP-12CH35GEEI (25.000 ден. линк), и како за беља ми налета комшијата кој работи со клими веќе 10 години (монтер) и ме убедува да сум земел BEKO bynu120/bynu121 inverter (27.000, линк).
Демек, последниве 2 годони, многу помалку интервенции имале на BEKO, отколку на Vivax.

Работата е, за Vivax има доста материјали јна форумов, каков компресор има, COP и сл., па и на офицјалната цев-страна. За BEKO од друга страна не најдов многу информации, освен дека е made in turkey.

Би ценел ако некој знае да сподели, и секако да ме посоветува.

Климата треба да грее (и лади) дневна од 40 квадрати на поткровје (пола е кос кров со минимална висина 1,55м), со 15цм тервол и гипс картон на ѕидови и таван, и Salamander 5D дограма.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
За тој простор ако сакаш и да се грееш ќе земеш осумнаесетка. Имам 18 вивакс geei скоро една година во дневна од 39 квадрати и засега сум задоволен.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vivaxot e najeftin na www.ekupi.mk koja najverovatno e online prodavnica na Pakom, ako odite prema Vizbegovo od desnata strana na patot imaat golem objekt. Skoro se javuvav vo Palom za edna klima i covekov na telefon mi vika cekajte da ve povrzam so nasata prodavnica ekupi. Ima i hrvatska verzija ekupi.hr so koja sorabotuvaat i mislam deka sto i da ima na ekupi.hr moze da se donese i ovde za 7dena. Slucajno ;) na hrvatskiot ekupi ima i Mitsubishi 12ka MSZ-HJ35VA/MUZ-HJ35VA za 580eu pa moze da si prasate dali ja nosat Palom ili ekupi tuka.
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Фала nekojtamu и Strelec. Јас и сакав да земам 18ка, но ме разубедија поради косиот кров, со што осетно се намалува волуменот на просторот кој треба да се загрее.

Некој нешто и за Беко да каже? Anyone?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Tie se za Mitsubishi sa vo Mk, na drugo mesto nema da najdes, ili nivni dileri
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
mozebi. modelot koj mene mi go ponudija za 64 000 kaj niv beshe okulu 1602evra so se montaza
zatoa taka rekov (osven ako neshto ne gi pobrkavme modelite)
a dali samo preku niv moze da se nabavi mitsubishi ne znam i ne sporam okulu toa
so ogled na golemata cena na ovie uredi ne e losho covek poveke da bara i cacka
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
4
Поени од реакции
9
Здраво на сите,

Подолго време сум тука, и браво за аргументираните мислења и споделувањето на знаење за греење (и ладење).

Речиси се решив да ја земам Vivax ACP-12CH35GEEI (25.000 ден. линк), и како за беља ми налета комшијата кој работи со клими веќе 10 години (монтер) и ме убедува да сум земел BEKO bynu120/bynu121 inverter (27.000, линк).
Демек, последниве 2 годони, многу помалку интервенции имале на BEKO, отколку на Vivax.

Работата е, за Vivax има доста материјали јна форумов, каков компресор има, COP и сл., па и на офицјалната цев-страна. За BEKO од друга страна не најдов многу информации, освен дека е made in turkey.

Би ценел ако некој знае да сподели, и секако да ме посоветува.

Климата треба да грее (и лади) дневна од 40 квадрати на поткровје (пола е кос кров со минимална висина 1,55м), со 15цм тервол и гипс картон на ѕидови и таван, и Salamander 5D дограма.
Ако се точни податоците на веб страните тогаш Vivax-от има подобри карактеристики од Beko-то и поефтин е ама пак ако се тоцни податоците :) А за Веко-то имам слушано од мајстори дека ептен се расипувале иако и за други фирми други мајстори истото ми го казувале така да како ке ти се погоди.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Може некој да ме посоветува со кој модел на камин за парно би биле најзадоволни? Се работи за простор од 90 м2. Каминот ќе се ложи во просторија од околу 30 м2. Ние се двоумиме околу „Дипломат 11б“ на „Складова техника“ и „Термо-вулкан“ на „Смедеревац“. Еве линк со карактеристики и на двата камина:

http://www.mbs.rs/termo_vulkan_sr.html

http://www.vudelgo.com.mk/default.aspx?mode=17&pId=9c0597b8-43c0-4e4a-bc14-3985a717137f&lang=2

Едниот е со котел од 24л, другиот - 17л.
Земав од Тимст Струга , model RK1rez, за парно греење. Ложиштето е во просторија од над 40 м2, а целиот објект е 100 м2, со солидна изолација. Цело зимо нема проблем, доволно е само ложиштето за просторијата, но ставив и радијатор за поголема рамномерност на температурата, а и бојлерот ми е врзан на него. На изглед е далку подобар од бугарските и останатото железо што го викаат камин, а и коефициентот на корисност е 72%. Кај железничка имаше и едни чешки камини, и тие ми фатија око,ама солени беа со цена. За цена на моделов прашај си во Тимст, да не те лажам, може смениле цени[DOUBLEPOST=1403981219][/DOUBLEPOST]
здраво на сите во форумот . ми треба малку помош околу поставување на камин за парно греење во куќа приземје 70 м2 и спрат 90 м2 ,оџакот е внатрешен грчки 20 цм Ф , вкупна површина е 160 м2
-каков камин да земам, бренд и колку киловати ( јас си правам сам математика ама слаб сум по тоа околу 19 кв)
-какви радијатори или панели да си земам,
-каква пумпа за да постигне до горе идеално
-какви цевки е најдобро ,бакарни или алупласт и кое ф

и на крај ми треба мајстор да пусти барем цевки по собите пред да ставам кошулица ,бидејќи куќата е во тек со изградба
Ке ти треба над 24kW камин, најчесто тие што се на продажба најмалите се за 150 м2 објект. Имаш бугарски - прити *не препорачувам*, тимст струга, и чешки има кај железничка *не ја запамтив марката*. Коефициентот на корисност на тимст и чешките е тука негде, додека на бугарските е многу помал. За изгледот да не дискутирам, бугарските се "куп железо", но и за цената е истиот сооднос:P. Пумпа ти препорачувам со 3 брзини, wilo се со прифатлива цена и квалитет. Можеш да ги видиш и Grundfos, но мислам дека се поскапи *нудеа и некои решенија со фреквентни регулатори, со помала потрошувачка, па напрај си есап*. Радијатори нудат секакви, најчесто Алгрета, немам искуство ... Бакарни цевки се скапи, алупласт се прифатлива цена, а се трајни. Најважно, ДОБРА ИЗОЛАЦИЈА ЧУДА ПРАВИ
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom