Најдобар бурек според вас прават во...

factotum

конвертит
Член од
3 јануари 2012
Мислења
121
Поени од реакции
38
Клас Кичево :)
Клас - Кичево, дефинитивно!!! За тие што поминуваат низ Кичево и сакаат да пробаат вистински кичевски бурек по стар рецепт: Наспроти влезот во поранешниот Дом на АРМ (денес симулација на некаков „факултет“:icon_mrgr:), преку мостот од другата страна на реката!! Единствен проблем е што скоро секогаш се чека на ред...
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Весна во тц Бисер сеа и во населба Лисиче имаат дефинитивно најубаво бурек со месо во Скопје а исто и Буцко во Маџари има многу убав бурек со кулен и со свински врат !
А што сум јадел во Кочани бурек од Експрес ... Ммм прсти да излижеш
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Oд Жужу пица бурекот а со месо во мачеее :)
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Годинава сфатив дека најбоље бурек има у чаршија. Барем за скопскава. Само да најдете каде ви е најмногу по вкус. Плус најефтино е.
Сум налетал на 20 денари четврт. Прејадување...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Сум налетал на 20 денари четврт. Прејадување...
Да не се лажеме....

Само на едно место имам јадено ваков бурек во чаршија и во секое време би го менувал со 60 денари пица-бурек од Вегера(на рекорд).

Додека симит погачите се топ, башка 10 денари, за два саати сум таму :D
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Бурекот се најде на петтото место на листата најдобра улична храна според британскиот весник "Гардијан".
-Тоа е најпопуларната улична храна на Балканот. Направен е од тенки кори, а може да биде со месо, сирење или спанаќ. Може да се јаде во било кое време од денот. Добар е за појадок со црн чај, иако сите знаат дека е највкусен кога со него се пие јогурт - наведува "Гардијан".
На листата на "Гардијан" пред бурекот се најдоа италијанското јадење "Пат Капаро", кое се прави од силно зачинето месо, индиската слатка "Даулат Ки Чат", виетнамскиот сендвич "Банх Ми" и рибината чорба "Бохинга".
 

Krshh

Титула по желба
Член од
25 септември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
7
Не јадам бурек нешто многу али еден од последните пати пробав во Вегера карши Влахов. Морав првин да го држам наведнат настрана да искапе зејтинот па после на сила и со мижење да го изедам.
Налетав на тој од 20 денари во чаршија, некако ми е сиромав па морам 2-3 да земам да се заситам. Не е лош али ништо посебно.

Инаку, читам тука луѓе не знаат што е бурек. Тоа што сите го викаме бурек со месо е вистинскиот бурек, сето останато е пита со нешто друго.
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
У чаршија знам едно местенце кај што баничките се 20 а јогуртот 10 денари, а не само што е ефтино туку и убаво е. Исто на бит-пазар има една бурекчилница каде што прават супер бурек.

За мене најдобар бурек има во ГИ-ЧО, маалска бурекчилница, 2 на 2 метра, ама подобар бурек неам пробано. Цел живот јадам од таму и никако да ми здосади. Едино глупо со местото е што работи до 13ч. ама у суштина после 12 тешко да најдеш бурек, или ќе немаш избор и ќе мора да земеш тоа што има останато. Така да, јадењето таму ми доаѓа како награда коа ќе станам порано. :)
 
O

Orion.

Гостин
Буцко во Маџари. Освен со сирење,месо, пица,имаат и бурек со свински врат и со павлака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom