Најдобар бурек според вас прават во...

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Годинава сфатив дека најбоље бурек има у чаршија. Барем за скопскава. Само да најдете каде ви е најмногу по вкус. Плус најефтино е.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Во Маџари во Кисми 40 денари четврт со месо. Обично два четврта мавам и се прејадувам, нормално, пошто немам капацитет ама убаво ми е додека ги јадам. :)
Кога сме веќе кај бурекот, чудно ми е во Бугарија што не знаат што е бурек. Немам видено бурекџилница таму.
Бурек Турско јадење ли е?
Еее у пм ми се пријаде бурек. Отидов ја до Кисми.
 

P.Eskobar

Лева рака на Десницата!
Член од
2 септември 2011
Мислења
95
Поени од реакции
37
Кај Мајче (Чаир) си има најмераклиски јадења од типот на бурек :)
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
најдобар бурек - Зденка и Шунка, во Жито Леб (Bake & Cake). Мислам дека сега и во Скопје ке го имат.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Годинава сфатив дека најбоље бурек има у чаршија. Барем за скопскава. Само да најдете каде ви е најмногу по вкус. Плус најефтино е.
Се слагам.. кој не бил кај „Пеливан“, не знае шо е бурек.. и симит најбољи прават во чаршија.. има едно продавниче по главната улица меѓу пазарот и чаршијата, кон пилициската станица.. за 20 денари симит за душа, лепчето со наут направено.. мириса неверојатно добро... прави симитки, баш тоа глеам и на старциве мои кога им донесов рекоа дека такви не јаделе со години наназад, јебеш носталгија ги удри ... :)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.711
Поени од реакции
19.818
Куки ептен им е добар и бурек и банички бомбонче :)
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Пред неколку дена пробав бурек со месо од пекарата спроти „Хипокрит“. Аууууу, тоа е нешто невозможно колку беше добар.
 
Член од
25 ноември 2011
Мислења
35
Поени од реакции
17
Бурекџилница Бате.Јадам бурек таму откако ми имаат израснато заби :) На било кое друго место да одам да јадам бурек не ми е толку вкусен и убав како кај Бате.Дали е до навика или не не знам, но во скора иднина не мислам да јадам бурек на друго место, освен ако морам.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Во Туркса чаршија...и маалскиот да го изрекламирам "Славна Дебарца".....ЛЕ-ЛЕ!!
 

Kajgana Shop

На врв