Моногамија

Мојот личен став за моногамијата е:


  • Вкупно гласачи
    40

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.667
Поени од реакции
11.704
До толку сте интелектуално ограничени, па да не знаете на гугл да искуцате по нешто кое ве интересира?
Или барем интристично да си го знаете, некој, фамилија имате или сираци од дом сте?
Интересно.
Господ нека ти е на помош...немам повеќе што да коментирам.
Поарно сираци да бидеме отколку збунети како ти и ада што сте.
И пред да одиш на гугл научи англиски за да видиш што пишува...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ај, бидна, дискусијава отиде опрелично и презаникаде.
Назад на темата, сите (и јас).

Биѓаа.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
И не е потреба пер се, туку е љубов!
Колку пати треба да речам, терај си твоето, остај ме мене и моите да си тераме моето.
Никој не спомна да не ја почитуваме одлуката на другиот.
Прави си што си правиш, но остави можност некој тоа да го смета за неправилно.
На крај, секој нека си прави што си сака, мене единствен проблем е како ќе издржува некој клошар голем број деца од различни врски?
Колективот ли треба да му ги плати.?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
E, jebiga, tueka li se krija zajko?
Сите придонесуваат подедакво за добробитта на секој поединечно и за "колективот"!

Инаку, засега, да чукнам во дрвце, имам пари за се и за отпојќе.


Не се согласувајте, ама не напаѓајте со сите сили како да е различниот став "devil's work"!

'бемга, ќе порасне цивилизацијата на соодветно ниво и се ќе си дојде на место, онака како што треба, како што велам.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
E, jebiga, tueka li se krija zajko?
Сите придонесуваат подедакво за добробитта на секој поединечно и за "колективот"!

Инаку, засега, да чукнам во дрвце, имам пари за се и за отпојќе.


Не се согласувајте, ама не напаѓајте со сите сили како да е различниот став "devil's work"!

'бемга, ќе порасне цивилизацијата на соодветно ниво и се ќе си дојде на место, онака како што треба, како што велам.
Ќе дојде на курот цивилизацијата.
Нит деца нит ништо кое би не забременувало нема да се цени.
Индивидуализам до јаја. Сопствени интереси, абортуси..Абе ко палачинки ќе се штацаат.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јок, ќе се оправи светов, после соодветната катаклизма.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.667
Поени од реакции
11.704
Еве јас имав споменато дека сум во моногамна врска, немам изневерено(а не значи дека не ми се сака со друга, ми се сака, признавам), и сега затоа што мислам дека човекот е полигамен, ја подржувам полигамијата, не значи дека ќа удрам на секс кога сакам и со која што сакам, и дека ќе правам 100 деца ако сум без пари, не во ова опшество каде сите таканаречени моногамни бракови се растураат поради таа ПРИРОДА во нас која верувам дека е полигамна и кога ќе дојди до израз не сакајќи да ја прифатиме како таква, се криеме по хотели и мотели, лажеме, љубомориме и што уште не во име на моногамноста која верувам е НЕПРИРОДНА и НАМЕТНАТА!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
The Magnus, очигледно немаш капацитет да сфатиш. А, и многу ствари НЕ ти се познати од филзофијата и другите учења иако велиш дека ти се апсолвирани.

Во „природата“ на човекот е и да убива, да малтретира други, да биде инцестуозен, да се прејадува, да лаже, да биде алчен и мал милион ствари се во „природата“ на човекот, но затоа што имаме нешто што се вика СВЕСТ (и совест) знаеме кога да речеме стоп.

Никој не вели дека немаме во себе наклоност кон полигамија. Јас имам наклоност кон екцес во јадење, па не се прејадувам и немам 200 кила и покрај мојата желба за храна.

И по 100-ти пат...Самиот секс оневозможува општата љубов која вие тука ја подметнувате ко полигамија да фунцкионира во партнерски односи.
Поинаку, она за шо блебетате неодредено, затоа што НЕ ЗНАЕТЕ да го дефинирате, едноставно дур има ебење меѓу партнерите НЕ функцинира, докажано.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
И по 100-ти пат...Самиот секс оневозможува општата љубов која вие тука ја подметнувате ко полигамија да фунцкионира во партнерски односи.
Поинаку, она за шо блебетате неодредено, затоа што НЕ ЗНАЕТЕ да го дефинирате, едноставно дур има ебење меѓу партнерите НЕ функцинира, докажано.
Не се сложувам, но тоа е мое мислење! Nеwi!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не се сложувам, но тоа е мое мислење! Nеwi!
Токму така, твое мислење.

Затоа што психологијата и традициите на филозофските/духовните учења, недвосмислено и изричито укажуваат на она што јас тука само го парафразирам.
А, здравиот разум и емпиријата само потврдуваат.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne...nikade vo filosofijata nema diskusija okolu mongoamijata, osven vo periodot na sredniot mracen vek.

Inaku, filosofijata e od lugje, religijata e od lugje, a prirodata, da trebalo da ne stokmi monogamni, ke ne stokmela kako kitojte, koi se sparuvaat ednas, vecno i umiraat od taga i umiraat vistinski, ako im pocine partnerot i nikogas drug ne naogjaat.

Nie treba da sme kako Bonobo monkeys, kade funkcioniraat izvopnredno, na animal planet ili na discovery imase za niv, za da nemaat agresija id a ziveat vo mir i ljubov, se opajdaruvaat sekoj so sekogo, sekoj se grizi za malite, za zenkite, bez ljubomora, bez kavgi, za razlika od monogamnite (delumno) simpanza kade ima i ubistva za edno ebenje...pa ti vidi mu ja.

Arno se veli, make love, not war!

Oti koj ebe zlo ne misli!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ne...nikade vo filosofijata nema diskusija okolu mongoamijata, osven vo periodot na sredniot mracen vek.

Inaku, filosofijata e od lugje, religijata e od lugje, a prirodata, da trebalo da ne stokmi monogamni, ke ne stokmela kako kitojte, koi se sparuvaat ednas, vecno i umiraat od taga i umiraat vistinski, ako im pocine partnerot i nikogas drug ne naogjaat.

Nie treba da sme kako Bonobo monkeys, kade funkcioniraat izvopnredno, na animal planet ili na discovery imase za niv, za da nemaat agresija id a ziveat vo mir i ljubov, se opajdaruvaat sekoj so sekogo, sekoj se grizi za malite, za zenkite, bez ljubomora, bez kavgi, za razlika od monogamnite (delumno) simpanza kade ima i ubistva za edno ebenje...pa ti vidi mu ja.

Arno se veli, make love, not war!

Oti koj ebe zlo ne misli!
Под филозофски не подразбирам само “официјални“ филозофски правци и личности.

А животните си ебат сестри/мајки, си јадат деца и сл. други работи.
Па ако се они она кон што се стремиме, треба и во такво меѓусебни односи да ги копираме.

Иначе од свеопшта љубов и духовно воздигување/унапредување на свесноста, до животни стигна у аргументите.
Прајслес
:icon_lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па не ме конташ, ааах, треба да седнеме на пиФо да се доразбереме јас и ти, наскоро! Вака не биѓаа.
Реков, како пример на немање агресија, мирољубивост, а не да си ги ебеме децата и јадеме мајките и обратно, туку навистина, дека премногу агресија има, премалку вистинска љубов, се дехуманизираме, со тоа, се се претовра во анимално "ебење", наместо водење љубов, ти текиња!
А љубов се води, љубов се има, не мора да е со еден и само еден! Или една и само една!
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.667
Поени од реакции
11.704
Во „природата“ на човекот е и да убива, да малтретира други, да биде инцестуозен, да се прејадува, да лаже, да биде алчен и мал милион ствари се во „природата“ на човекот, но затоа што имаме нешто што се вика СВЕСТ (и совест) знаеме кога да речеме стоп.


И по 100-ти пат...Самиот секс оневозможува општата љубов која вие тука ја подметнувате ко полигамија да фунцкионира во партнерски односи.


Точно, во природата е и да убива...а зошто мене не ми се убива преку еден ден туку само ми се ебе, јас не сакам да ја омаловажам свесната страна на битието, таа е корисна, служи меѓу другото за распознавање на погрешно и правилно, насилно и благотворно...што е во сексот толку насилно и погрешно освен њубомората и посесивноста произлезена од наметнатата моногамност и наметнатото мислење дека сексот е грешен???
Мејк лов нот вор како што кажа Гарфилд.
Си разгледала ли некогаш можност за тоа како и дали би функционирало полигамно опшество, има луѓе кои разгледале(не зборувам за мене).
Е сега ние со вакво ограничено размислување сме дааааааалеку од тоа опшество, но ништо чудно светот да почне да се движи натаму...

И да, заборавив да напоменам за важноста на слободното сексуално изразување, за тоа колку важен фактор е сексуалниот нагон кај човекот и дека потиснувањето и ограничувањето на истиот доведува до најразлични неурози, фрустрачии, застранувања и што ли не...а ако не веруваш земи прочитај го Фројд...или и тој можда према тебе не е во право почто земал кокаин(препишан од доктор)но не земал цел живот а посебно не ко ги развивал теориите...
 

dacimf

безобразен
Член од
16 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
7
цццц... Се изначитав се и сешто... Само не ми е јасно... Сите цело време само дефинирате нешто вртите зборови ко киша о Крагуевац, се понашате толку официјално кон тема што секој ја сваќа на различен начин и секој различно и пристапува... Се е ок (освен глупите дефиниции и официјалноста) само не знам зошто се навредувате? А сум сигурен дека 100% од вас не би можеле да се снајдат со една жена и две деца, а не пак со повеќе хахаха... али нема везе ај како било... Се извинувам ако навредив некое официјално газе... :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom