Моногамија

Мојот личен став за моногамијата е:


  • Вкупно гласачи
    40

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас имам три жени и 4 деца, засега. Снајден сум. И?
 

dacimf

безобразен
Член од
16 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
7
Јас имам три жени и 4 деца, засега. Снајден сум. И?
Добро бе друже. Ти се етикетираш себеси ко серафим... Тебе ти е природно... А како можиш да судиш и за другите луѓе шо е природно а шо не?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne sudam! Samo svoeto go kazuvam i ja citiram prirodata onaka kako sto jas ja citam!
:wink::helou:
 

dacimf

безобразен
Член од
16 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
7
хехе... ај ми е мака да ти ги барам јас постовите наназад за јас да те цитирам тебе... и не само на темава :wink: ај нема везе... peace
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Историски гледано јасно е дека првобитните заедници биле полигамни.
Општеството и неговите услови кои настанале со развојот на човештвото, имале "потреба" од создавање на моногамни заедници. За разлика од животните кои живеат во полигамија и каде што потомците кои се производ на тоа ги чува мајката, човекот живее со една жена/маж ( барем така би требало да биде) до крајот на животот. Тоа е апсолутна моногамија и нејзино право значење. Од целиот животински свет, само птиците се верни т.е не менуваат партнер, се додека еден од нив не умре, па и тогаш некои остануваат сами. Тоа не значи дека полигамијата е природна и се препорачува на луѓето, не само заради тоа што постојано е присутна опасноста од полови болести,туку во прашање се емоциите, децата, љубовта која секогаш трпи и некој секогаш ќе биде повреден. Можеби еден цитат на кој ми текнува дава комплетен одговор." Моногамијата е социјално решение на биолошкиот проблем"
Денес постои појава која полека, но сигурно почнува да ги "убива" традиционалните врски и бракови. Тоа е појава во која луѓето, во одреден период од својот живот одбираат партнери за моногамна заедница, за по неколку години друг итн... Некои веројатно ќе кажат дека сето тоа е во ред, дека е искуство и дека едноставно во поголем дел од случаевите е можеби подобро така. Се сложувам не викам не, но не можам да го занемарам и фактот дека таквото постојано менување на привремени партнери, влијае врз емоциите и што е најважно врз емоционалното трошење. Ваквата философија т.е на некој начин култура на живеење влијае и врз карактерот на самиот човек, зашто верувам дека повеќето кои поминале низ такво искуство да имаат таква традиционална "долга" врска или поинаку кажано предбрачна заедница,заедно со себе понесуваат искуство, но и траги кои се рефлектираат понатаму во другите врски.
Бидејќи една од ретките вредности која сеуште опстојува е бракот, иако во последно време често се поставува прашањето колку долго,можам да кажам дека бракот како институција за мене е сериозна и должна за почит, која заедно со моногамијата и те како не сместува на повисоко ниво од она животинското.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
39
Поени од реакции
10
И да, заборавив да напоменам за важноста на слободното сексуално изразување, за тоа колку важен фактор е сексуалниот нагон кај човекот и дека потиснувањето и ограничувањето на истиот доведува до најразлични неурози, фрустрачии, застранувања и што ли не...а ако не веруваш земи прочитај го Фројд...или и тој можда према тебе не е во право почто земал кокаин(препишан од доктор)но не земал цел живот а посебно не ко ги развивал теориите...
Момак, навистина е симпатичен начинот на кој се имаш доведено во заблуда, а уште посимпатичен начинот на кој беспоштедно се трудиш сите останати да не увериш во истата. Ова разбира се, само под претпоставка некој и да те чита, или уште повеке да се одлучи да ти верува. Сепак, најинтересен е отворениот апел за читање на фројд, како небаре вашите теориски становишта комплетно да конгруираат, и аналогно на ова, како аd hoc да е потврдена вистинитоста на твоите тези. Имено, вистина е дека потиснувањето на сексуалната енергија на долг рок неизбежно води во невроза, но исто така е вистина дека слободното или неконтролирано празнење на истата завршува речиси идентично. Затоа Фројд предлага, огромните количества сексуална енергија да бидат канализирани и тоа низ активности кои му се примерени само на човекот. Ако сакаш, би можел и да ти објаснам, како се има случено на еден од најголемите апологети на цивилизаторските вредности и достигнувања, мегу кои бездруго спага и моногамноста, да му припишеш ваква небулоза...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.665
Поени од реакции
11.693
Момак, навистина е симпатичен начинот на кој се имаш доведено во заблуда, а уште посимпатичен начинот на кој беспоштедно се трудиш сите останати да не увериш во истата. Ова разбира се, само под претпоставка некој и да те чита, или уште повеке да се одлучи да ти верува. Сепак, најинтересен е отворениот апел за читање на фројд, како небаре вашите теориски становишта комплетно да конгруираат, и аналогно на ова, како аd hoc да е потврдена вистинитоста на твоите тези. Имено, вистина е дека потиснувањето на сексуалната енергија на долг рок неизбежно води во невроза, но исто така е вистина дека слободното или неконтролирано празнење на истата завршува речиси идентично. Затоа Фројд предлага, огромните количества сексуална енергија да бидат канализирани и тоа низ активности кои му се примерени само на човекот. Ако сакаш, би можел и да ти објаснам, како се има случено на еден од најголемите апологети на цивилизаторските вредности и достигнувања, мегу кои бездруго спага и моногамноста, да му припишеш ваква небулоза...
Морав да го споменувам Фројд пошто почнаа да се мешаат и навредуваат религии, секти итн итн.
ЗНАМ дека не сум во заблуда!
 
Член од
20 јануари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
36
Моногамија ме потсетува на дедо мраз... убава бајка за романтичарите... едно е сигурно, брак е долг кој се стекнува во младоста, а се отплаќа во староста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom