Моногамија

Мојот личен став за моногамијата е:


  • Вкупно гласачи
    40
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Па нема други примери во близина, морам да позајмам. Ај нека не е шеик, нека е обичен човек со 2-3 жени. Што добива тој со тоа? Различно сексуално задоволство, различен излив на љубов...
И друго, што доколку тие стеги се мали за него и тие 2-3 госпоѓи и му се присака и уште со 2-3, за после некое време да му се одмили од овие неколку жени па се сврти накај други 2-3...ова би одело во недоглед.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I ti li si od onie koi ne kontaat??
jas rekov, vzaemna jebena ljubov! Znaci, ne opajdaruenja, svaleraj, itn, tuku vzamna ljubov!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
jas rekov, vzaemna jebena ljubov!
Кажа љубов, тоа го кажувам и јас...и таа љубов не трае вечно (кај ослободените од стеги можеби уште помалку?) или трае...
Која е поентата на ова? На делење љубов кон повеќе жени? Не се тоа деца па да ги сака родител подеднакво, сепак се работи за друг вид љубов, привлечност, компатибилност...и така натаму. Успешноста според ова е далеку помала неголи во моногамните бракови (заедници).
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jebemga Lutrz, kako da ti objasnam, a da ne otidam skorz von tema!?

Ljubovta, konecno, ultimativno e bolka, znaci, trae, pa ne trae, pa dodeka trae e ubavo, koga ne trae e bolka, zivotot e edna klackalica, na ups and downs, na love here, and lova gone. Voa, prosto, onaka, kratko, znam, znam, ne e najsoodvetno, ama kolku da ne ojdam skroz od tema.

A za ljubov kon poveke. Vo ljubovta nema granici, taka jas prifakjam i davam, bezmerno i neizmerno, se razbira so golema svest i sovest da ne povreduvam nikogo, namerno, duri i nenamerno, a koga toa, taka ke go poimat i drugite, koi me smetaat za privlecen, a koi i jas gi smetam za atraktivni, pa koga ke se zpaoznaeme, pa vljubime, kraj na prikaznite.
Se e ljubov so golema pocit, razbiranje i vzaemen voznes.

Nema razlika...isto kaj monogmacite i kaj drugite...se dodeka ima ljubov ima radost, koga ke ja snema, a se slucuva od iks pricini, jebiga, taga, bolka...itn
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ти многу работи не си приметила, посебно не работите поврзани со секс, како што реков, не можеш ти во целост да ја сфатиш сложувалката ако си заведена од една религија или философско учење.
Сексот е многу повеќе од духовна категорија отколку можеш ти да замислиш со твојот ограничен и изманипулиран ум, се што треба за да почнеш е - да ги отвориш очите , прашај и ќе ти се одговори, чукни и ќе ти се отвори, но само ако тоа го направиш со чисто и искрено срце.
ПОолигамијата е мноооогу добро објасната во претходните постови, исто така и љубовта која не познава завист и љубомора.
Телемити а не телемисти....гад демет...буахахаххаха:pos2:
Повторно одиш ад хоминем. А, тоа дава фини назнаки за тоа каква ти е аргументацијата.
И се надевам дека ја гледаш прајслес иронијата во тоа што ти, од позиција на некој кој следи квази-религија, т.е секта, ми говори на мене за заслепеност.
Но, тоа на страна, ова не е религија подфорум.

Значи, сите духовни учења и религии за „обичниот“ човек предлагаат „одуховување“ на сексот (на пример, кама-сутра). Но, затоа што и покрај тоа останува земната/телесна компонента во сексуалноста (која во суштина е страст, како и другите страсти ) сите лами, монаси и останати кои поинтензивно чекорат по патот на „одуховувањето“, се предваат на целосен целибат. Имено, држејќи се до секост и другите земни страсти, нашиот дух го приковуваме за земното, што е целосно контра-продуктивно ако сакаме да ја развиваме личноста. Потребата не приковува.
Ќе повторам, ова е така во сите поважни духовни/мистични/религиски учења.
Останатите кои имаат поинаков став што се ова тиче, најчесто се забегани секти.

Откако ова го изнесов, се надевам дека конечно ти стана појасно за што говорам кога велам дека љубовта која не познава граници, и партнерската љубов која инволвира секс едноставно не може да се поистоветат, токму поради сексот.

Поинаку, ако одиме според тоа како вие ги објаснувате нештата, Мајка Тереза (нека ми опрости) ќе требаше да покажува љубов кон светот и да го спасува, спиејќи со сите во Калкута и пошироко.

Затоа и велам дека реториката која ради-реда лепи етикети на затуцаност и што ти ја знам, само затоа што нема аргументи, е провидна.
Конечно, ни самите не знаете што подразбирате под таа фамозна ваша полигамија, која очигледно е нешто поинакво од колоквијалното прифатеното значење.

И да, телемити, телемисти, телемоти, шкоти, мисти, цисти...тотално ирелевантно за дискусијава.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Adush, a be, aj, definiraj poligamija, monogamija, polihomislavij i monohomislavija.
Za da se najdam so tebe na ist kolosek za razmisla oti vaka, preku tvoeto repliciranje na Magus, ne te razbiram, a sakam, navistina!:back::back:
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Реков, два различни колосека, паралелни, без шанси за допирни точки т.е без шанса за вкрстување, засега!

Секој со своето.

Но примерот со шеикот не ти е најсоодветен бидејќио не се работи за взаемна љубов крунисана во искрена договорност или слично.

Јас говорам за истото што и ти, но со повеќе!
Се жалиш не те читале. Па кога ќе напишеш нешто што држи вода можеби некој и ќе те “прочита“.
Јас сум женет и имам две деца, тоа и според тебе нели ме прави “квалификуван“ за тоа што предходно го напишав.
Ти на пример не си во некоја таква за тебе идеална повеќепартнерска врска, и твоите “објаснувања“ за безгранична љубов (кои ние не ги разбираме :jaj:) немаат подлога.
Наместо да пишуваш само навреди и да се жалиш дека не си разбран, повели опиши РЕАЛНА, по твој терк, повеќепартнерска врска.
Во одреден период од младоста, поточно во пубертет, можеби и на некој му изгледа супер идејата да биде ХИПИК, да шири и да води љубов со повеќе партери истовремено. Ама тој период е преоден не е вечен. Барем кај нормално созреани личности по бесните и луди млади години, доаѓа период созревање како личност и соочување со реалните проблеми права и оврски произлезени од нашите постапки.
Да си ја имал среќата во шеесетите да си во Америка (не денес) можеби и ќе си проживеел некоја година во таква повеќепартнерска врска полна со љубов и разбирање (сеуште не верувам дека тоа е можно ама ете така не лажат по филмови).
Ти вака ми личиш дека си заглавил во пубертет па сеуште сањаш и си ЗАМИСЛУВАШ како тоа ти ќе си го проживееш животот.
Порасни (разбуди се) и почни да живееш реален живот.
Реалните примери за полигамија денес ти се тие. Шеикот што практично ги поседува (бидејќи си платил “поштено“ за нив) жените и немаш тука муабет за никаква љубов, посветеност и разбирање.
Или друг исто реален пример ти е Хефнер со неговите 2-3 (или не знам колку) зајачици кои што практично му се сексуални робинки или можеби мислиш дека тие искрено го сакаат. :pos2:
ФАКТ: Полигамна врска, еден маж повеќе жени, функционира на принцип на потчинетост (на жените) никако на основ на се-взаемна љубов.

Проблемот со тој твојот “колосек“ е што е ИМАГИНАРЕН, не постои.

Бидејќи си уште во пубертет (незрел) да ти објаснам како идат некои работи.
Сретнуваш девојка, ако има взаемна привленчост и согласност логично е и да се “плеснете“ (знам лошо избран збор ама за да ме разбере “соговорников“).
Ако со таа девојка ти е убаво и сакаш повеќе време да си со неа ти се јавуваат и чувства, односно почнуваш да се ЗАЉУБУВАШ.
По подолго време кога си со неа и делите и правите се повеќе работи заедно, почнуваш да стекнуваш и сигурност, доверба... и полека ти се смирува немирот (пеперутките во стомакот) а истовремено чувствуваш јака поврзаност со целокупната нејзина личност и појава и едноставно не можеш без неа, тоа ти е ЉУБОВ.
Бидејќи ти најверојатно не си осетил такво нешто, не можеш ни да разбереш дека тоа не е можно со повеќе од ЕДЕН партнер.
Љубовта кон децата, родителите, пријателите, општо кон луѓето... ( да не набројувам и љубов кон природа... животни итн. итн.) не можеш да ја споредиш со предходно опишаната.:toe:

На темава изглада ти сепак најмалку КОНТАШ за што се прави муабет.

ПС. Знам кога ќе го прочиташ ова што ме очекува ама само ќе те потсетам на нешто, во случај да не си го видел напишано од колешката ада.

Затоа и велам дека реториката која ради-реда лепи етикети на затуцаност и што ти ја знам, само затоа што нема аргументи, е провидна.
:smir:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Jebemga Lutrz, kako da ti objasnam, a da ne otidam skorz von tema!?
.....

Nema razlika...isto kaj monogmacite i kaj drugite...se dodeka ima ljubov ima radost, koga ke ja snema, a se slucuva od iks pricini, jebiga, taga, bolka...itn
Постои нешто што се вика чест и доблест, нешто со кое или не си запознаен или не го практикуваш.
Уште од минати времиња постоел таков кодекс, кој го дефинира и определува машкото, како човек коj може да остане на збор и најде начин да се избори меѓу другото и со "големата" до толку споменувана тука потреба и покрај тоа да и остане верен на онаа која му е драга.
Повеќе драги можеш да имаш и нивното им е е пријателки. Пријателки со кои можеш да си комуницираш, но не и ебеш.
Ако го ставиме ебењето како приоритет, на најмална можна деноминација ќе се сведе сето она за кое сме се бореле и прогласиле за човечко достигнување.
Бидејќи еволуцијата на свеста го подразбира баш тоа. Не од што мрзиш религија да се ебеш наоколу со цел на докажување на поента.
Не одат така работите
А твоево -прочитај подобро- ми доаѓа ко она читај меѓу редови.
За да читам меѓу редови, ти ќе треба да научиш да пишуваш меѓу редови.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.658
Поени од реакции
11.670
Постои нешто што се вика чест и доблест, нешто со кое или не си запознаен или не го практикуваш.
Уште од минати времиња постоел таков кодекс, кој го дефинира и определува машкото, како човек коj може да остане на збор и најде начин да се избори меѓу другото и со "големата" до толку споменувана тука потреба и покрај тоа да и остане верен на онаа која му е драга.
Повеќе драги можеш да имаш и нивното им е е пријателки. Пријателки со кои можеш да си комуницираш, но не и ебеш.
Ако го ставиме ебењето како приоритет, на најмална можна деноминација ќе се сведе сето она за кое сме се бореле и прогласиле за човечко достигнување.
Бидејќи еволуцијата на свеста го подразбира баш тоа. Не од што мрзиш религија да се ебеш наоколу со цел на докажување на поента.
Не одат така работите
А твоево -прочитај подобро- ми доаѓа ко она читај меѓу редови.
За да читам меѓу редови, ти ќе треба да научиш да пишуваш меѓу редови.

Значи да повториме, овде не станува збор за чест и доблест, ни за кодекси ни за човечки достигнувања....навистина треба да се чита повнимателно или едноставно не можете да разберете. Овде станува збор за човечката природа, човечката суштина, човечкото несвесно, човечкото либидо, човечкиот нагон...еве без да мешаме религии, само анализи и размислувања за тоа дали човекот по ПРИРОДА е моногамен или полигамен, а за честа и доблеста, кодексите, другарското ебење и човечките достигнувања еве може да се отвори и посебна тема...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Значи да повториме, овде не станува збор за чест и доблест, ни за кодекси ни за човечки достигнувања....навистина треба да се чита повнимателно или едноставно не можете да разберете. Овде станува збор за човечката природа, човечката суштина, човечкото несвесно, човечкото либидо, човечкиот нагон...еве без да мешаме религии, само анализи и размислувања за тоа дали човекот по ПРИРОДА е моногамен или полигамен, а за честа и доблеста, кодексите, другарското ебење и човечките достигнувања еве може да се отвори и посебна тема...
Нема природа за нас која е разделна од свесниот дел од мозокот, оној кој не прави луѓе.
А како луѓе имаме некои цели и се однесуваме на начин прифатлив за сите.
На пример не се сереме во јавност, не тепаме кој ќе стигнеме, и не ебеме која ќе ни дојде на дофат.
Значи.. за да го разбереш, најверојатно треба да ја разбереш културата.
На пример зошто живееме во куќи и згради а не во пештери и колиби.
Кога ќе можеш да ја видиш поголемата слика, ќе ти стане и јасно, зошто моногамијата е пожелна.
Бидејќи е остварлива, удобна и потребна.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.658
Поени од реакции
11.670
Adush, a be, aj, definiraj poligamija, monogamija, polihomislavij i monohomislavija.
Za da se najdam so tebe na ist kolosek za razmisla oti vaka, preku tvoeto repliciranje na Magus, ne te razbiram, a sakam, navistina!:back::back:

Да, и јас би сакал да ја разберам веќе еднаш...плизззззз
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Да, и јас би сакал да ја разберам веќе еднаш...плизззззз
До толку сте интелектуално ограничени, па да не знаете на гугл да искуцате по нешто кое ве интересира?
Или барем интристично да си го знаете, некој, фамилија имате или сираци од дом сте?
Интересно.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
До толку сте интелектуално ограничени, па да не знаете на гугл да искуцате по нешто кое ве интересира?
Или барем интристично да си го знаете, некој, фамилија имате или сираци од дом сте?
Интересно.
Види Коле, шовонизмот твој е мошне пријатен за тебе, ама не значи дека е валиден и издржан, ама јас не те коментирам лично со квалификативи, така што извади си го од уста и не ме коментирај, в ред.
јас знам, но очебијно вие не знаете.
Оди, намаај малку некоја женка, тоа ти чини ќеиф, а потоа говори со останатите лица на планетава.
За моногамија не ми кажувај додека не се ожениш, а неженет си.
И не барам да читаш меѓу редови, знам дека е за тебе претешко, доволно е да ги прочиташ обилчните редови.

Вони, и ти истај си го од уста и не ме коментирај, јас богољупче не сум ко тебе, уживај си во своите животни патеки и начини. Мене и мојот начин не ме чепкај.

Затоа, а и за неписмената ќелешаана, реков:
никому не сугерирам, никого не убедувам, свој став и начин на живот искажувам...но, за жал, калта која ви ги покрива очите тоа не ви дозволува да го прочитате.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Женет, неженет цел живот сум со некоја. Неколку сериозни, неколку не.
Сепак тоа ме прави валиден за да ја разберам твојата потреба за ебење на некоја надвор од врска/брак.
Епа сега, кога се декларирав ко достоен, прикажи ми..зошто..
Зошто потреба од некоја друга, некоја плус на онаа која ја имаш?
Еве, се трудиме да читаме, ама јебига поет си, не е шала, па не разбираме..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Женет, неженет цел живот сум со некоја. Неколку сериозни, неколку не.
Сепак тоа ме прави валиден за да ја разберам твојата потреба за ебење на некоја надвор од врска/брак.
Епа сега, кога се декларирав ко достоен, прикажи ми..зошто..
Зошто потреба од некоја друга, некоја плус на онаа која ја имаш?
Еве, се трудиме да читаме, ама јебига поет си, не е шала, па не разбираме..
Каде реков ебење вон врска?
Бракот ии врската е договорна состојба на два или повеќе партнери, кои ја создале врз база на влаемна љубов, почит и разбирање со цел унапредување на квалитетот на живеењето и постигнување поголема среќа.

Бракот се официјализира со потпис кај матичар. Но и не мора. Вонбрачна заедница, си чул?

И не е потреба пер се, туку е љубов!
Колку пати треба да речам, терај си твоето, остај ме мене и моите да си тераме моето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom