Луцидни соништа

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Најубаво е.
Порано многу често сонував како летам. Кој знае од кога неам сонувано летање.
....така ти е кога не употребуваш печурки[DOUBLEPOST=1412766604][/DOUBLEPOST]http://en.wikipedia.org/wiki/Ganzfeld_effect
http://www.instructables.com/id/Ganzfeld-Hack-Your-Brain-the-Legal-Way/
http://mindhacks.com/2008/11/17/ganzfeld-hallucinations/
 

confuzed

Geek
Член од
2 ноември 2014
Мислења
34
Поени од реакции
11
poradi odredeni problemi vo spienjeto vo minatoto koristev sumplement narecen melatonin.dodeka go upotrebuvav sekogas imav lucidni sonista. :eek:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Луцидни сонови е генијална работа и не е никаков феномен, дарба или па шарлатанска занимација... Луцидни соништа во конкретна терминологија е свесно и контролирано сонување. Од свесно и контролирано сонување можеме да научиме многу и да се развиваме како единки многу повеке. Вистината за луцидното сонување е дека е тоа вистински изглед како треба да функционира едно сонување при типично спиење фактички таа способност сме ја имале порано само сега ни е закржлавена. Од линков и гостинов во емисијава се учи многу а кој што коментира околу неа ама баш ми е гајле. http://www.youtube.com/watch?v=CSjffS9u2Fs
 

SciFiMitrov

Overthinker!
Член од
17 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
9
Еве јас да си кажам едно мое искуство со луцидниве соништа :uzi:
Сонувам како пливам во еден базен така повеке време,и почнувам да размислувам како тоа јас можам да дишам под вода и си викам чекај малце,нешто не е во ред,и воочувам дека сонувам.Излегувам надвор и ја гледам мајкаму на еден мој пријател која ја имам видено само еднаш или двапати и и кажувам:Ова е сон.Таа ми вели на дијалект : Не си прај филм бе глуп един најстина е воа (вистина) шо теј на тебе? И јас пак и викам :Жено шо теј на тебе сон е воа нели гледиш?Таа изнервирана сака да удри шамар и замавнува и вика :Дете најстина е воа не е сон как може сон да бие! На тоа јас пробувам да избегам од неа и сфаќам дека можам да летам и си летам така по моја волја и се разбудив...Имам уште ако некој го интересира и сака да зборува на оваа тема:vozbud:
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Единствено нешто што имам успеано да го контролирам во луциден сон е крајот. Свесна сум дека сонувам. Имав ваков сон пред некој ден, а немав имано ваков сон одамна може од пред 15 до пред 12 години имав период кога често го сонував овој сон. Знам дека тогаш беа многу напорни тие соништа. Јас лебдам свесна дека сонувам, во истата куќа сум кај што сум физички, се обидувам да пуштам светло раката ми втонува во ѕидот, станувам свесна дека е сонот, често куќата гори, за излез од сонот се крстам. Тоа ми е како еѕс на компјутерот :)
Сега откако ја прочитав темава или дел од неа, може и ќе останам во сонот намерно да видам која му е финтата. Може и ќе посакам да видам некој луѓе... или човек можда.... незнам дали пак ќе дојде ваков сон.
п.с. и оф топик
после кога ќе му речам на тој еден човек „душа давам да те видам некогаш, и не прашувам кому“ нема ни да ми верува...
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Моето искуство беше едно и единствено досега... Летово ми се случи да во сонот успеам да си ги видам рацете и онака лабаво ми текнува дека сонувам после неколку секунди ме мава една размисла дека уствари сонувам а сум свесен ги протрив рацете една од друга и толку беше... Не успеав за жал да ја видам околината само се сеќавам дека беше соба во која никогаш порано не сум бил.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
за мене најлесна прoверка за сoн/реалнoст : силнo затнувам нoс сo раката и прoбувам да земам гoлем здив, акo е сoн без прoблем си дишам дoдека гo држам нoсoт затвoрен :) work 10/10
 

SciFiMitrov

Overthinker!
Член од
17 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
9
За најлесно да провериш дали сонуваш или не,погледни си ги рацете или ако имате можност погледнете се во огледало.Ако е сон секогаш имате повеке прсти на рацете отколку што треба,а во огледалото ке бидете искривени или со повеке очи,уши...
Мада не ви препорачувам да се погледнете во огледало затоа што сонот може да ви се претвори во кошмар многу лесно:shook:
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
сонот може да ви се претвори во кошмар многу лесно
Мојот сон на пример никогаш не може да се претвори во кошмар. Како што ми идат идеи од темава мојте соништа може да се претворат во добра замена за хорор филм, и малку да се забавувам со нив и така никогаш не гледам и не сакам хорор, можда режисерите не ми се по мерка.... само уште фали секој мој сон да е луциден.
 

SciFiMitrov

Overthinker!
Член од
17 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
9
За секого различно,јас откога го прочитав ова за огледалото некаде на овие гајдовите на интернет за луцидно сонување едвај чекав да ми се пружи шанса да го испробам тоа,и така една вечер сонувам како стојам дома кај мене во купатило и кога се погледав во огледало,се изгаси светлото,се стана темно и на огледалото видов 2 црвени ѓаволски очи на неколку секунди,осетив неопишлив терор,страв,парализа и некој ме фати отпозади и ме завлече надолу во земјата:semolam:
Се разбудив испотен мавајќи со нозете како да бегам :lolzz: Едно од искуствата од кои секогаш се наежувам кога го раскажувам.брррр:vrtioci:
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
За најлесно да провериш дали сонуваш или не,погледни си ги рацете или ако имате можност погледнете се во огледало.Ако е сон секогаш имате повеке прсти на рацете отколку што треба,а во огледалото ке бидете искривени или со повеке очи,уши...
Мада не ви препорачувам да се погледнете во огледало затоа што сонот може да ви се претвори во кошмар многу лесно:shook:
кај мене сo рацете не рабoти секoгаш, а тoа сo oгледалoтo е нај закoн нештo :)

тoчнo дека секoгаш ликoт ќе биде изменет или дефoрмиран, еднаш бев и какo некoј хибрид oд вoнземјанин , а најчестo имам црни демoнски oчи какo на supernatural серијата и баш се закoн , нема кoшмар тука :D :D
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
12
Мене ми се има случено да сонувам некој екстра кошмар и зорле се напињам да се разбудам пошто нели свесен си дека е сон, ама тешко иде будењето :D
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Мене ми се има случено да сонувам некој екстра кошмар и зорле се напињам да се разбудам пошто нели свесен си дека е сон, ама тешко иде будењето :D
кoга имате кoшмар не прoбувајте да се бoрите/бегате или да се разбудите, самo свртете се и прoбајте сo љубoв и разбирање да се сooчите сo штo и да ве брка/кoшмар и oдма се ќе заврши а и мoже да си разрешите некoј внатрешен прoблем :) (oва рабoти и е единствениoт начин за решавање на кoшмар или прoблем вo сoн , и не е мoја теoрија туку oд првите дoктoри за луцидни сoнoви, прoбајте и ке видите :) )
 

SciFiMitrov

Overthinker!
Член од
17 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
9
Дечки мене обично после луциден сон,кои ги имам повеќе откулку би сакал се разбудувам парализиран без да можам да мрднам мускул односно sleep paralysis...Некогаш поминувам мирно 2-3 минути и почнувам да ја мрдам главата итн,но некогаш ме прогонуваат сенки од кои неможам да дишам.Читав дека тоа се случува со нарушување на РЕМ состојбата на спиење и најлесно да се ослободите е да пробате да ги мрдате прстите на нозете и така пополека ви се ослободува цело тело..Иии може ли некој да ми каже како да одржувам контрола во луциден сон бидејќи ми се многу чести ама кратки,обично од возбуда губам контрола и толку ми прекинува...па нее фер!!:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom