Луцидни соништа

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
@Brav апчиња ќе можеш да препишуваш кога ќе завршиш медицински факултет и ќе работиш како доктор.
На форум не.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
@Brav апчиња ќе можеш да препишуваш кога ќе завршиш медицински факултет и ќе работиш како доктор.
На форум не.
А од кај знајш дека не сум завршил? :)

Апчето што решив ПАК да го спомнам и покрај тоа што Магде ме опомени
е природна работа, хормон за спиење. Апчињата само помагаат за подлабок и поквалитетен сон и побрзо заспивање, не се седативи ниту пак се опасни. Се продаваат во аптека без рецепт. Во упатството (или гугле) си пишува за евентуални странични ефекти ако некој реши да ги зема.
Не гледам причина да ми го избришиш постот.


- променето од модератор
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
А од кај знајш дека не сум завршил? :)
Апчето што решив ПАК да го спомнам и покрај тоа што Магде ме опомени е природна работа, хормон за спиење. Апчињата само помагаат за подлабок и поквалитетен сон и побрзо заспивање, не се седативи ниту пак се опасни. Се продаваат во аптека без рецепт. Во упатството (или гугле) си пишува за евентуални странични ефекти ако некој реши да ги зема.
Не гледам причина да ми го избришиш постот.


- променето од модератор
Заврши си ти и 27 факултети ако сакаш. Апчиња на форум не си препишуваме, особено не апчиња кои после кои не е безбедно да возиш на пример.. Така да чил
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Да ја вратам темава он топик.
Мислам дека најдов начин да предизвикувам луцидни сонови кај мене и мислам дека би работело кај сите...:)
Во денот неколку пати се запрашувам дали сонувам и си погледнувам во раката и ги бројам прстите, тоа веќе во навика ми прејде и кога сонувам често ми иди да ги бројам прстите на раката, и ако се повеќе или помалку од 5, сваќам дека тоа е сон и превземам комплетна контрола врз него...;) И што е најдобро идејава ми дојде баш на сон...:D
Од кога активно ја применувам техникава, 3 од 5 соништа ми се луцидни, а ги имав 3 ноќи по ред. :D
-Во првиот сон размислував дали е сон, се изгледаше нормално, но кога ги изброив прстите на раката, имав 6 прсти и сватив дека е сон, тогаш ме полазија морници и за малку ќе се разбудев... Пробав да се концентрирам и да летнам, и се поткренав околу 1m и тогаш повторно ме полазија морници и за малку ќе се разбудев. Наредно нешто што пробав да го направам е да пробам да го искористам времето и да размислувам за една електронска шема и да пробам да го решам проблемот што го имав со неа во реалниот свет, ми дојде една идеја, и тогаш сонот ми излезе од контрола и тргнав да ја тестирам идејата во сонот, што е тотално бесмислено...:cool:
Во вториот и третиот ваков сон што го имав после една година ова со морниците никогаш не ми се случи, но сватив дека сонот може многу лесно да премине во контрола на потсвеста додека правам нешто што сум го зацртал...;) Како и да е, интересна техника, мое мислење е дека со имањето луцидни соништа и ги применуваме за конструктивно размислување, го користиме времето во кое телото се одмара за добри цели.
Но сеуште немам објаснување зошто кога за прв пат по една година имав луциден сон, се што правев што е нереално, ме полазуваа морници?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
Има доста финтици кои може да ги скинете од интернет. Јас летово се нафурав на нив и можам да кажам дека имав доста бенефиции. Во некој удел почнав да правам разлика меѓу сон и реалност, како и да воспоставувам контрола врз нив. Стварта лежи во тренингот на психата. Ако добро ја навежбате нема да имате проблем да си ги контролирате соништата.
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Ама за да се навежбаш треба пракса, а тоа може да се постигне само кога имате таков сон, еве на пример јас вчера сонив еден луциден сон, ама за многу кратко време изгубив контрола над него... Треба вежбање...;)
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
45
Поени од реакции
8
Заинтересиран сум за работава али појма неам ништо... Дали ова луцидново сонување е еден вид визуелизација само доживеано некако пореално?? Дали може со луцидно сонување да доживееш некои работи што не си ги доживеал реално или да доживееш некоја работа по втор пат па да промениш нешто??
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.858
Поени од реакции
34.893
Некои совети за да сонуваме повеќе? Може да ми се деси 10 дена нонстоп да сонувам , а еве сега веќе 2 месеци ништо.

Порано многу сонував една секси другарка , и никако да се одлучам да ја силувам. Ептен е реално неможам да се убедам во сонот дека е сон , а и во случај да се убедам ќе се разбудам. :pos:
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Заинтересиран сум за работава али појма неам ништо... Дали ова луцидново сонување е еден вид визуелизација само доживеано некако пореално?? Дали може со луцидно сонување да доживееш некои работи што не си ги доживеал реално или да доживееш некоја работа по втор пат па да промениш нешто??
не е ни приближнo истo, најдoбар пример за oбјаснвуање е а да земеш сега вo мoментoт и да визуелизираш какo јадеш јабoлка , а oткакo ке завршиш сo oваа визуализација , oди и изеди вистинска јабoлка :D епа луциден сoн ти е какo вистински да јадеш јабoлка :D за тoј штo ниакад не искусил луциден сoн изгледа смешнo, така да единственo ти oстанува да дoживеш вистински луциден сoн и да се убедиш!!
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
45
Поени од реакции
8
не е ни приближнo истo, најдoбар пример за oбјаснвуање е а да земеш сега вo мoментoт и да визуелизираш какo јадеш јабoлка , а oткакo ке завршиш сo oваа визуализација , oди и изеди вистинска јабoлка :D епа луциден сoн ти е какo вистински да јадеш јабoлка :D за тoј штo ниакад не искусил луциден сoн изгледа смешнo, така да единственo ти oстанува да дoживеш вистински луциден сoн и да се убедиш!!
не реков дека е исто.. знам дека луцидниот сон го доживуваш како реалност.. Само уште да има некое добро објаснување како да се оствари луцидното сонување па да пробаме нешто хахах
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
не реков дека е исто.. знам дека луцидниот сон го доживуваш како реалност.. Само уште да има некое добро објаснување како да се оствари луцидното сонување па да пробаме нешто хахах
епа разгледај ја темава има oбјаснувања, и симни си ја книгата
Exploring the World of Lucid Dreaming

.....
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Заинтересиран сум за работава али појма неам ништо... Дали ова луцидново сонување е еден вид визуелизација само доживеано некако пореално?? Дали може со луцидно сонување да доживееш некои работи што не си ги доживеал реално или да доживееш некоја работа по втор пат па да промениш нешто??
Луциден сон е всушност сон во кој сваќаш дека сонуваш, и ако успееш да останеш во сонот, имаш потполна контрола над него...[DOUBLEPOST=1422808901][/DOUBLEPOST]
не реков дека е исто.. знам дека луцидниот сон го доживуваш како реалност.. Само уште да има некое добро објаснување како да се оствари луцидното сонување па да пробаме нешто хахах
Да ја вратам темава он топик.
Мислам дека најдов начин да предизвикувам луцидни сонови кај мене и мислам дека би работело кај сите...:)
Во денот неколку пати се запрашувам дали сонувам и си погледнувам во раката и ги бројам прстите, тоа веќе во навика ми прејде и кога сонувам често ми иди да ги бројам прстите на раката, и ако се повеќе или помалку од 5, сваќам дека тоа е сон и превземам комплетна контрола врз него...;) И што е најдобро идејава ми дојде баш на сон...:D
Од кога активно ја применувам техникава, 3 од 5 соништа ми се луцидни, а ги имав 3 ноќи по ред. :D
 
Член од
22 јануари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
најдоброта идеја добиена од луцидно сонување е генераторот,моторот,најизменичната струја,трансформаторот,гама зраците,радио зраци,индукторот и ред други работи кои Никола Тесла ги добивал во сон.
Самиот се искажал дека во сонот на пример генераторот може да го виде како целина јасно и исто може да го расклопи дел по дел и да види како функциунира.
тоа е најубавото а за најлошото ..
ако по некоја случајност треба да преминете во луцудно сонување прво се поминува фазата парализирање во сон. е недај боже да се освестиш тогаш и да видиш се и сешто .
Јас лично немам искусено луцидно сонување ама се имам парализирано и освестено многу многу пати и е најлошото искуство шо сум го доживеал и ми е страв да пробувам за луцидно сонување :)
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Тоа е поинаков начин на луцидно сонување, со WILD техниката се разбудуваш, си парализиран и имаш халуцинации што е многу страшно искуство. НО, доколку ја применувате MILD техниката, ќе имате само сон во кој сте свесни дека сонувате... Пребарај на нет повеќе... ;)
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Го прочитав воведот и можам да кажам дека скоро секогаш такви соништа сонувам.... ама и ми се случува да зборувам во сон, често пати комотно си направам муабет, е сега ме интересира дали има таква тема фала..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom