Луцидни соништа

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Дечки мене обично после луциден сон,кои ги имам повеќе откулку би сакал се разбудувам парализиран без да можам да мрднам мускул односно sleep paralysis...Некогаш поминувам мирно 2-3 минути и почнувам да ја мрдам главата итн,но некогаш ме прогонуваат сенки од кои неможам да дишам.Читав дека тоа се случува со нарушување на РЕМ состојбата на спиење и најлесно да се ослободите е да пробате да ги мрдате прстите на нозете и така пополека ви се ослободува цело тело..Иии може ли некој да ми каже како да одржувам контрола во луциден сон бидејќи ми се многу чести ама кратки,обично од возбуда губам контрола и толку ми прекинува...па нее фер!!:tapp:
симни си ја и прoчитај ја World of lucid dreaming чим си пoзаинтересиран за луцидни сoнoви , ја има на тoрентз , не знам дали мoже линк тука..
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
12
Дечки мене обично после луциден сон,кои ги имам повеќе откулку би сакал се разбудувам парализиран без да можам да мрднам мускул односно sleep paralysis...Некогаш поминувам мирно 2-3 минути и почнувам да ја мрдам главата итн,но некогаш ме прогонуваат сенки од кои неможам да дишам.Читав дека тоа се случува со нарушување на РЕМ состојбата на спиење и најлесно да се ослободите е да пробате да ги мрдате прстите на нозете и така пополека ви се ослободува цело тело..Иии може ли некој да ми каже како да одржувам контрола во луциден сон бидејќи ми се многу чести ама кратки,обично од возбуда губам контрола и толку ми прекинува...па нее фер!!:tapp:
На грб спиеш?
 

SciFiMitrov

Overthinker!
Член од
17 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
9
Не,никогаш не спијам на грб,секогаш на стомак со рацете под перница со главата завртен на десно.
Неможам на друг начин да заспијам :)
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Премногу се возбудуваш, јас кога ги сонувам останувам мирен и се додека некој не ме прекине сонувам така.... Најјакото нешто е тоа што во тој свет ти ја имаш потполната контрола и правиш се што сакаш..
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Во последно време, некако се' почесто ми се случуваат. :pipi:Последниот пат, баш пред некои 2 недели, успеав да одложам еден контролен тест. :pos: Во реалноста не ми се исполни, ама барем тогаш си бев среќна. :noze:

Патем, не знам колку ќе звучи смешно, ама можам да го потврдам тоа со огледалото.
Многу често сонувам како имам расипани, искршени заби... или пак како си ги вадам, и пак си ги враќам. :unsure: Нејсе... застанав пред огледалото и пробував да го пронајдам забот којшто ме болеше. Знам дека буквално сите заби беа црни и разурнати (поточно као да сум џвакала петарди :ROFLMAO:). Како што си ги гледав забите, постпено почна да се формира некој страшен лик, со две страшни очи, и како што се загледував во забот, се' пострашен стануваше. Позадината цела ми се затемни. Знам само дека се тргнав од огледалото, и истрчав во соба. :icon_mrgr:

Hе посакувам никогаш повеќе кога сонувам, да се погледнам во огледало. Nevermore! :ROFLMAO: Коркачка сум, и ми фуфка - ептен. :icon_lol:
 
Последно уредено:

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Hе посакувам никогаш повеќе кога сонувам, да се погледнам во огледало. Nevermore! :ROFLMAO: Коркачка сум, и ми фуфка - ептен. :icon_lol:
Нема појако од огледалото :icon_mrgr:,првите неколку луцидни сите го гледаме "демонот во нас",следен пат застани пак пред огледало и пробај да се смееш :gjavol:или пак допри го огледалото со раце.:smirce:
Очекувам луциден,поможност за некој час...ми недостасува тој филинг :toe::sleep:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.389
Нема појако од огледалото :icon_mrgr:,првите неколку луцидни сите го гледаме "демонот во нас",следен пат застани пак пред огледало и пробај да се смееш :gjavol:или пак допри го огледалото со раце.:smirce:
Очекувам луциден,поможност за некој час...ми недостасува тој филинг :toe::sleep:
Како тоа очекуваш? Си имаш луцидни on a regular basis и по желба?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Како тоа очекуваш? Си имаш луцидни on a regular basis и по желба?
Да имав по желба ќе беше врв.Уште да можев и астрално патување да направам што мислам дека е еден чекор понапред од луциден сон.
На 2-3 месеци по некој ненадејно,по желба со помош на мали хинтови,како спиење на грб,намерно будење после 2 часа спиење - (пред да потонеш во REM фаза каде е најактивен мозокот).Тоа бар мене ми успева.
Кај нас најлесно е со мелатонин.
Уште полесно ако можеш да најдеш билки како Silene Undulata,Entada Rheedii.Ако може да ти донесе некој шо отишол на одмор или патува по земјите каде што ги има.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.389
Да имав по желба ќе беше врв.Уште да можев и астрално патување да направам што мислам дека е еден чекор понапред од луциден сон.
На 2-3 месеци по некој ненадејно,по желба со помош на мали хинтови,како спиење на грб,намерно будење после 2 часа спиење - (пред да потонеш во REM фаза каде е најактивен мозокот).Тоа бар мене ми успева.
Кај нас најлесно е со мелатонин.
Уште полесно ако можеш да најдеш билки како Silene Undulata,Entada Rheedii.Ако може да ти донесе некој шо отишол на одмор или патува по земјите каде што ги има.
Интересно е ова со спиењето на грб. Многумина искусиле овакво нешто додека лежеле во оваа положба. Знаеш зошто е тоа така?
Што е со билкиве? Знам дека сите можеме да прогугламе и да дојдеме до одговорот, али не е лошо и да си помуабетиме прво. :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Одамна не сум имал луцидни соништа, особено последниов период кај спијам како поларна мечка. Али летово кога работев и бев преморен, легнував ко заклан, на грб најчесто, и често имав луцидни соништа, пак поврзани нешто со работа, психички и физички преморен бев, али не сум имал непријатни искуства како членот погоре да бидам парализиран или нешто.
Едноставно дур спијам и сонувам свесен сум дека сонувам, и си викам, пеер не се губи кај ќе ја кољаш газдарицата, кој ќе ти даде плата, и се будам, гледам дека сум у кревет, не со нож у рака, и си продужуем да спијам :D
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Интересно е ова со спиењето на грб. Многумина искусиле овакво нешто додека лежеле во оваа положба. Знаеш зошто е тоа така?
Што е со билкиве? Знам дека сите можеме да прогугламе и да дојдеме до одговорот, али не е лошо и да си помуабетиме прво. :)
Ае да помуабетиме.:)
Тоа со спиењето на грб се поврзува со OBE,сликовито.

Нормално дека може и странично,на стомак,фетус позиција,почесто кај луѓе кои се на лекови или прележуваат некоја болест.
Кај здрави особи најуспешна е таа варијанта со спиење на грб.Не е до сугестија.

Од лично искуство и муабети со други,остварување на луцидниот би го ставил во 3 етапи.
  • Инстант >луциден>Кога почнуваме да заспиваме,она чувство кога ти поминува струја низ телото кoja секогаш доаѓа од нозете-конкретно стапалата и буквално го осеќаш духот како ти се одвојува од физичкото тело.Не секогаш успешен,поради стравот и мала деконцентрација те враќа назад.(Воедно и почеток на астрал,али за тоа друга тема)
  • REM >луциден>Тоа што најрандом и најчесто се случува кај мнозинството.Едноставно си свесен дека сонуваш и експериментираш додека не се уплашиш.Пак стравот игра главна улога во задржување на тој сон.
  • Sleep paralysis >луциден>Минутите пред да се разбудиш,сетилото за вид ти се активира,но мозокот не ги вклучил другите функции.И ова предизвикува паника кај повеќето,ај што се парализирани бонус можат да видат работи што само на сон се гледаат-халуцинации.Па се будат ко гром од ведро небо.Трикот е да останеш мирен и повторно да заспиеш.

Сума сумарум,елиминирање на стравот е клучно во задржување на луцидниот сон.
Друго што би додал онака без некое посебно објаснување.
ЗА луциден - некогаш и траумите помагаат,во лош период од животот полесно се доаѓа до луциден отколку кога се е супер.
Носталгијата и огромната желба да видиш некој/а.
Спиење во период на млада месечина.
Може некоја чаша вино,доволно алкохол колку да го поремети REM дејството.
Преоптеретување со физичка работа додека не фатиш темпо.
Откажување од некој порок.

Билките ти се налик чит у игра.Ако ги имаш не ти треба ништо од горенаведеното.
Зошто и како делуваат е непознато.
Би сакал да постои објаснување за ефектот на огледало,само поради бруталноста и неограничените можности.:D
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Ако при некоја следна епизода се погледнам во огледало сите што спомнавте тука ќе ве тужам за претрпен страв!
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Да не претерам, ама 50% од соновите ми се вакви, што сакам јас тоа се случува. Ретко сонувам, ама кога сонувам, е тоа. Ми се има случено во сонот се да контролирам и да си ја правам интересна, нели, знаејќи дека сонувам, но ми се има случено во сонот да си кажам ,,Ех, ова е сон'' и веднаш да се разбудам.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Кај мене 100% успева после пиење многу алкохол ако се разбудам на пола вечер, се проврткам малку и после пак продолжам да спијам.
Исто многу е битно да јадеш храна со многу триптофан, како сирење, пилешко, банани.
Ако сте храбри може и да пробате 100мг витамин Б6 пред спиење, тоа дава СТРАШНО добри и lifelike сонови.
Последно што сонував луциден сон, имав интервју за работа со МИ6, си реков ај ке одам до крај да видам како ке тера сонот, еден саат имав интервју во сон. :pos:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Последното слично искуство. Станувам во собата, сето темница, а по дифолт теба да е ден, пошто спијам до кај 1-2. И размислувам онака, шетам низ соба, одам до тастерот да пуштам ламба, стегам не се стега, стегам пак не се стега. Едно време ај реков да расчистам дали сонувам или не, се штипнав на раце, ништо. И реков-Педер, сонуваш што сонуваш ти, туку ако продолжиш на кај вратана, или понатаму, да не месечариш нешто случајно па да сибиш мајката по скала или низ тараса. Врати си се назад на кревет.

И така се бапнав на кревет со стомакот демек, онака се плеснав, и по некоја секунда напнав и се разбудив :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom