Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
3 ноември 2007
Мислења
189
Поени од реакции
58
Јас имав пратка која требаше да стигни некаде во средината на Ноември. Според тракингот пратката бесе во МК од 1 Декември. А не ми беше доставена. Почекав до кај 20ти Декември и после тоа неколку пати звонев на броевите за пријава на недоставени пратки и никој не одговараше. Им пишав неколку мејлови и повторно никој не одговори. За конечно на 31 Декември да ми стигне пратката. Доколку не им пишував и звонев најверојатно некој од поштата ќе си ја присвоеше за себе. Катастрофа ни е поштата
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Јас досега се што имам нарачано од eBay, и воопшто од интернет, се ми има стигнато. И тоа во предвидениот рок. Пред 10 дена ми стигна машко палто кое го порачував за еден другар и си го подигнав без проблем. Ни поштарина ни каснење, ништо. Некои други помали пратки ми стигаат во плико во сандаче, а поголемите си ги подигам од пошта.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
7
Картичката ти е блокирана од сигурносни причини, можиш слободно да одиш во банка со лична карта и ќе ти ја одблокираат, мене 3 пати ми блокирале картичка затоа што сум ја користен на сајтови што не се многу сигурни и чекав за нова потоа. Парите мора да ти се таму , ако не ти се значи некој ти ги украдил.
Каков тип на картичка имаш?
Како ве шеваат значи од банка, утре да ви кажат изедете гомна пред да нарачате ,ќе го направите тоа. Која е таа банка,си го прочитал ли статусот при вадење на картичка што пишува во договорот,ако пишува дека може да ви прават како што сакаат, има други банки каде не те ограничува од каде ќе пазаруваш btw сам си одговорен ако настане измама па блокирање. Што ја интересира банката од каде и што нарачувам јас дали е сигурно или не е,јас сум оштетениот а нивна работа во процесен центар е да ја блокираат затоа дремат на столчиња и земаат добри плати. ако има измама отпосле се реагира и картичката се блокира.
п.с Јас не ти давам плата зошто живееш во лошо мало па може некој да ти ја украде кредитната картичка,кој ку.ац станува оваа посрана држава со полуучен народ,како сака ги вози владата. Утре ќе ти кажуваат колку воздух треба да дишеш, ама народов ќе си трае..таков си е од памтивек.
--- надополнето: Jan 16, 2014 4:26 AM ---
Картичката ти е блокирана од сигурносни причини, можиш слободно да одиш во банка со лична карта и ќе ти ја одблокираат, мене 3 пати ми блокирале картичка затоа што сум ја користен на сајтови што не се многу сигурни и чекав за нова потоа. Парите мора да ти се таму , ако не ти се значи некој ти ги украдил.
Каков тип на картичка имаш?
Како ве шеваат значи од банка, утре да ви кажат изедете гомна пред да нарачате ,ќе го направите тоа. Која е таа банка,си го прочитал ли статусот при вадење на картичка што пишува во договорот,ако пишува дека може да ви прават како што сакаат, има други банки каде не те ограничува од каде ќе пазаруваш btw сам си одговорен ако настане измама па блокирање. Што ја интересира банката од каде и што нарачувам јас дали е сигурно или не е,јас сум оштетениот а нивна работа во процесен центар е да ја блокираат затоа дремат на столчиња и земаат добри плати. ако има измама отпосле се реагира и картичката се блокира.
п.с Јас не ти давам плата зошто живееш во лошо мало па може некој да ти ја украде кредитната картичка,кој ку.ац станува оваа посрана држава со полуучен народ,како сака ги вози владата. Утре ќе ти кажуваат колку воздух треба да дишеш, ама народов ќе си трае..таков си е од памтивек.
--- надополнето: Jan 16, 2014 4:54 AM ---
За тие што прателе пратка преку сингапур пост. Отприлика за кое време ви стигал предметот откако ќе го објават она despatched to overseas (Country code:MK) ?
Прегледај го приврзокот 82050
Да не те разочарувам последниве неколку месеци е катастрофа,како сите селјаци да фатија да пазаруваат преку интернет се и сешто (ѓубрето на кина) и има големи застои во испраќањето на стоката. Од 3 недели (биди среќен) до 2,5 месеци (мах). Збориме за SG. Се ти оди преку China post ако е Сингапур!
--- надополнето: Jan 16, 2014 5:03 AM ---
12/16/2013 10:47:00 AM CZECH REPUBLIC PRAHA 120 Insert item into bag (Otb)
12/16/2013 6:50:00 PM CZECH REPUBLIC PRAHA 120 Send item abroad (EDI-received)
1/11/2014 8:34:00 AM MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Receive item at office of exchange (Inb)
1/11/2014 12:04:00 PM MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Send item to domestic location (Inb)

Значи сум поминала без давачки....фала ти ;)
Да ни си импратила naked фотка со е маил-от, инаку како на некои за патики царина за тебе гратис,м?
--- надополнето: Jan 16, 2014 5:21 AM ---
Во америка крадење на пошта е федерален прекршок - многу сериознa работа
Во Македонија крадење пратки е владино право,оти да работиш како цариник автоматски мора да си парт. војник и си ослободен од било каков криминал!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Како ве шеваат значи од банка, утре да ви кажат изедете гомна пред да нарачате ,ќе го направите тоа. Која е таа банка,си го прочитал ли статусот при вадење на картичка што пишува во договорот,ако пишува дека може да ви прават како што сакаат, има други банки каде не те ограничува од каде ќе пазаруваш btw сам си одговорен ако настане измама па блокирање. Што ја интересира банката од каде и што нарачувам јас дали е сигурно или не е,јас сум оштетениот а нивна работа во процесен центар е да ја блокираат затоа дремат на столчиња и земаат добри плати. ако има измама отпосле се реагира и картичката се блокира.
п.с Јас не ти давам плата зошто живееш во лошо мало па може некој да ти ја украде кредитната картичка,кој ку.ац станува оваа посрана држава со полуучен народ,како сака ги вози владата. Утре ќе ти кажуваат колку воздух треба да дишеш, ама народов ќе си трае..таков си е од памтивек.
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 05:26 ---

Како ве шеваат значи од банка, утре да ви кажат изедете гомна пред да нарачате ,ќе го направите тоа. Која е таа банка,си го прочитал ли статусот при вадење на картичка што пишува во договорот,ако пишува дека може да ви прават како што сакаат, има други банки каде не те ограничува од каде ќе пазаруваш btw сам си одговорен ако настане измама па блокирање. Што ја интересира банката од каде и што нарачувам јас дали е сигурно или не е,јас сум оштетениот а нивна работа во процесен центар е да ја блокираат затоа дремат на столчиња и земаат добри плати. ако има измама отпосле се реагира и картичката се блокира.
п.с Јас не ти давам плата зошто живееш во лошо мало па може некој да ти ја украде кредитната картичка,кој ку.ац станува оваа посрана држава со полуучен народ,како сака ги вози владата. Утре ќе ти кажуваат колку воздух треба да дишеш, ама народов ќе си трае..таков си е од памтивек.
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 05:54 ---


Да не те разочарувам последниве неколку месеци е катастрофа,како сите селјаци да фатија да пазаруваат преку интернет се и сешто (ѓубрето на кина) и има големи застои во испраќањето на стоката. Од 3 недели (биди среќен) до 2,5 месеци (мах). Збориме за SG. Се ти оди преку China post ако е Сингапур!
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 06:03 ---

Да ни си импратила naked фотка со е маил-от, инаку како на некои за патики царина за тебе гратис,м?
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 06:21 ---

Во Македонија крадење пратки е владино право,оти да работиш како цариник автоматски мора да си парт. војник и си ослободен од било каков криминал!

Јас никогаш не сум имал картичка од Македонија, зборувам како е во странство а според тоа што кажуваат другите е истото и кај нас. Моментално работам како Специјалист по ИТ сигурност за една од лидечките компании кои прави софтвер за банки и од искуство можи да ти кажам. Зошто ти би сакала некој да те укради, 70 % од понудите на интернет се измама, плус тоа зависи дали си ги осигурал парите во банка, ако немаш осигурување и сигурноста на твојата сметка ќе е минимална, исто ти си избираш какво ниво на сигурност да имаш на твојата сметка. Листата на blacklisted сајтови автоматски се подновува секој ден така да целиот процес е автоматски.
Банката воопшто не ја интересира ти од каде нарачуваш, таа прави како што ти си потпишал во договорот, е сега ако некој не го прочитал договорот и само ставил потпис нормално е да се чуди потоа зошто картичката му е блокирана.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Јас досега се што имам нарачано од eBay, и воопшто од интернет, се ми има стигнато. И тоа во предвидениот рок. Пред 10 дена ми стигна машко палто кое го порачував за еден другар и си го подигнав без проблем. Ни поштарина ни каснење, ништо. Некои други помали пратки ми стигаат во плико во сандаче, а поголемите си ги подигам од пошта.
Ма гарант шкарт било палтото, не им се допаднало. Префинет вкус имаат нашите поштари.

Дека крадат и тоа како крадат. Не да крадат туку сушат!
И ич не ги боли таквото дека Поштата после во најголемиот број случаи плаќа отштета (се опаметија луѓево и почесто бираат осигурување на пратките). Само сега толку многу повеќе се нарачуваат работи од интернет што крадциве веќе не стигнуваат се да покрадат.
Не се секирај, ако често нарачуваш законот на веројатност вели дека кога тогаш, ќе те покрадат и тебе. ;)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Да ни си импратила naked фотка со е маил-от, инаку како на некои за патики царина за тебе гратис,м?
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 06:21 ---
Ах оваа моја чудесна земја :pipi:
Гарантирам дека немаше нејкед фотки it's just luck :D Не знам навистина си ги подигнав патиките во пошта, не ми направија никаков проблем, никакви давачки плус не ми побараа.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Тие поголеми пратки што се со тракинг број и што можеш да ги следиш секаде, нема шанси поштарите да ги џапнат, они крадат ситници ете по 3-4 долари работи што се без тракинг број...
Поштарот што доаѓа кај мене со години е албанец, и првите 2-3 пати ме прашува вика од кај ти се овие , демек што се нешто од кина ли, поевтино ли испаѓаат тука..

И завчера доаѓа и ми дава писма и си оди и му викам абе не ли стигна нешто за мене ...И вика еј дада мислам чекај да видам и ми извади 3 пратки у најлончиња беа...

Да не му спомнев немаше да ми ги даде...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Поубавите работи ги крадат веднаш, уште кога ќе стигнат во самата главна пошта.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ма гарант шкарт било палтото, не им се допаднало. Префинет вкус имаат нашите поштари.

Дека крадат и тоа како крадат. Не да крадат туку сушат!
И ич не ги боли таквото дека Поштата после во најголемиот број случаи плаќа отштета (се опаметија луѓево и почесто бираат осигурување на пратките). Само сега толку многу повеќе се нарачуваат работи од интернет што крадциве веќе не стигнуваат се да покрадат.
Не се секирај, ако често нарачуваш законот на веројатност вели дека кога тогаш, ќе те покрадат и тебе. ;)
Па со оглед на тоа дека кошта 120 долари + 17 долари шипинг со број за следење на порачката, палтото и не е баш шкарт. Ми стигале многу пратки, и ефтини и скапи, но како што кажав досега не загинало ништо, се надевам дека нема тоа да ме снајде.
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Абе јас да прашам оној 1долар шо ми го зема при поврзувањето на пејпал сеуште ми седи во резервирани средства на картичката. Како да ги процесирам тие пари 2х по еден долар поошо двапити покушав, инаку акаунтот си функционира и си купувам без проблем

испратено од мојот Nexus 7 2013 користејќи Tapatalk
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Имам испратено пратка веке 23 дена имам тракинг број, и кога одам да проверам ми пишува 0 items демек нема ништо на тај тракинг број. шо да правам сега? му пишав на тај од кај шо имам порачено.. Дали на некој му се има исто така случено ?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.162
Поени од реакции
1.386
Имам испратено пратка веке 23 дена имам тракинг број, и кога одам да проверам ми пишува 0 items демек нема ништо на тај тракинг број. шо да правам сега? му пишав на тај од кај шо имам порачено.. Дали на некој му се има исто така случено ?
Мене :facepalm:
Aко после месец дена се уште нема, повторно контактирајго. Овие месеци е хаос.
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Исто така синока правив порачки, на една ми напиша дека е Океј, а на другите демек нешто грешка имало, али еве сеа гледам сите се пратни. Добро шо не пробав поново да порачувам :icon_lol:
 
Член од
23 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дечки, а од која пошта ги подигате нарачките (за во Скопје)? Мене ми пишува дека нарачката е пратена на домашна адреса, ама поштарот го нема, па сакав да проверам директно во пошта.
 
Член од
7 март 2013
Мислења
36
Поени од реакции
6
Значи парите се на картичка , нејверојатно имало некој проблем со трансакцијата. Оди во банката со лична карта ќе ти ја одблокираат.

Ми ги одблокираа картичките, и бидејќи сум се обидувал повеќе пати за секоe обидување се наплаќало по 300 денари :mad:. Ова е невозможно што се дешава ... :( И 2500 денари за две картици ми зедоа.
Кај се тука потрошувачите за да бидат известени за ова? Никаде ... од кога ќе ти земат тогаш ќе ти кажат :mad: :mad: :mad: Страшно е се тука во нашата чудесна земја!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom