Купување преку интернет (генерална дискусија)

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ми ги одблокираа картичките, и бидејќи сум се обидувал повеќе пати за секоe обидување се наплаќало по 300 денари :mad:. Ова е невозможно што се дешава ... :( И 2500 денари за две картици ми зедоа.
Кај се тука потрошувачите за да бидат известени за ова? Никаде ... од кога ќе ти земат тогаш ќе ти кажат :mad: :mad: :mad: Страшно е се тука во нашата чудесна земја!
Море те репнале го бајги ццц, барем за сите пари да се искараше да ги испцуеше да не ти криво.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.416
Поени од реакции
29.933
Ми ги одблокираа картичките, и бидејќи сум се обидувал повеќе пати за секоe обидување се наплаќало по 300 денари :mad:. Ова е невозможно што се дешава ... :( И 2500 денари за две картици ми зедоа.
Кај се тука потрошувачите за да бидат известени за ова? Никаде ... од кога ќе ти земат тогаш ќе ти кажат :mad: :mad: :mad: Страшно е се тука во нашата чудесна земја!
Прв пат слушам за вакво нешто. Зарем не ти образложија што како и зошто?
Не ја разбирам логиката, како може да ти блокираат валидна трансакција со продавница? (ова не смее туку така да се случи, може времено да ја паузираат и да те прашаат дали си иницирал трансакција -вака е барем во светот). Потоа ти барале пари за секој неуспешен обид за трансакција и за да одблокираат картичката??!?

Дај скен од документите што ти ги дале (мора да ти дале нешто).
Јас имам Виза кредитна картичка и иако до сега не сум имал проблеми (а ќе се јавам да се информирам поточно за ова што го велиш), ако навистина имаат ваква политика веднаш вадам друга картичка. Верувам дека и други ќе реагираат, па нека се сликаат после со загуби и намален број на муштерии.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
7
Дечки, а од која пошта ги подигате нарачките (за во Скопје)? Мене ми пишува дека нарачката е пратена на домашна адреса, ама поштарот го нема, па сакав да проверам директно во пошта.
Па во поштата што припаѓа на населбата каде што живееш,поштарот од таму ги зема и ги носи до дома. Ако не е таму кај Нова железничка поштата али ако е таму сигурно те репнале како мене со царина .
--- надополнето: Jan 18, 2014 3:46 AM ---
Ми ги одблокираа картичките, и бидејќи сум се обидувал повеќе пати за секоe обидување се наплаќало по 300 денари :mad:. Ова е невозможно што се дешава ... :( И 2500 денари за две картици ми зедоа.
Кај се тука потрошувачите за да бидат известени за ова? Никаде ... од кога ќе ти земат тогаш ќе ти кажат :mad: :mad: :mad: Страшно е се тука во нашата чудесна земја!
Епа нека ти одговори за тоа стручнакот по IT овој Flix, пошто он ти кажа дека било нормално тоа, а јас напишав еден пост погоре за избор на банка итн па ти читај си...
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Дечки, пробав да нарачам некои работи преку DealeXtreme, но наидов на проблем при плаќање, користев visa electron и ми јави проблем дека трансакцијата не може да се изврши поради:
-непоседување на доволно средства на картичката
-технички проблеми со странава.

Парици имам на картичкава, пробав уште 2 пати, истото ми го покажа, дали некој знае подетално да ми каже што е проблемот, можеби треба да ја активирам картичката во тутунска или до сајтот е. Фала лепо.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Дечки, пробав да нарачам некои работи преку DealeXtreme, но наидов на проблем при плаќање, користев visa electron и ми јави проблем дека трансакцијата не може да се изврши поради:
-непоседување на доволно средства на картичката
-технички проблеми со странава.

Парици имам на картичкава, пробав уште 2 пати, истото ми го покажа, дали некој знае подетално да ми каже што е проблемот, можеби треба да ја активирам картичката во тутунска или до сајтот е. Фала лепо.
До сајтот мислам дека е... и јас имам пробано со 2 картички виза електрон, една од уни банка, друга од тутунска, истиот проблем ми го даваше...
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Кој порачувал од pro direct може да ми каже како оди shipping-от на патиките?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Кој порачувал од pro direct може да ми каже како оди shipping-от на патиките?
околу 13-15 евра е за до македонија 7-10 работни дена ти стигаат патиките . ама пази сега на пакетот пишува цена така да ќе ти ги царинат.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
сакам да порачам патики саломон од алиекспрес. може некој да искоментира за квалитетот на патиките што се продаваат таму?
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
околу 13-15 евра е за до македонија 7-10 работни дена ти стигаат патиките . ама пази сега на пакетот пишува цена така да ќе ти ги царинат.
Пример патиките да се 35 евра плус 15 за шипингот, тоа се 50 евра вкупно и колку би ми ги царинеле?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Пример патиките да се 35 евра плус 15 за шипингот, тоа се 50 евра вкупно и колку би ми ги царинеле?
25% царина +18% ддв , плус 150 денари за поштарина од царина до градот твој , 30-40 денари една уплатница 30-40 денари друга уплатница .. пресметај си околу 25-30 евра плус на таа сума ќе ти дојди.
--- надополнето: 20 јануари 2014 во 19:46 ---
сакам да порачам патики саломон од алиекспрес. може некој да искоментира за квалитетот на патиките што се продаваат таму?
Има некој што продаваат ефтини ама што се никаква класа ако сакаш да ти дадам линк од продавачов кај што земам јас патики гледам сега почна и саломон да продава . Јас имам адидас од кај овој земено од јуни месец секој ден ги носам коска се патичињата , за 2000 денари а овде 4000 денари најефтините па не сум будала да купувам од овде !
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
25% царина +18% ддв , плус 150 денари за поштарина од царина до градот твој , 30-40 денари една уплатница 30-40 денари друга уплатница .. пресметај си околу 25-30 евра плус на таа сума ќе ти дојди.
--- надополнето: 20 јануари 2014 во 19:46 ---


Има некој што продаваат ефтини ама што се никаква класа ако сакаш да ти дадам линк од продавачов кај што земам јас патики гледам сега почна и саломон да продава . Јас имам адидас од кај овој земено од јуни месец секој ден ги носам коска се патичињата , за 2000 денари а овде 4000 денари најефтините па не сум будала да купувам од овде !
Од кај ги купуваш ти?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533

Kajgana Shop

На врв Bottom