Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
јупиии конечно после два месеци од нарачката и цел месец без никаков апдејт на тракингот патиките стигнале во земјава. Конечно!
 
Член од
15 февруари 2010
Мислења
410
Поени од реакции
598
јупиии конечно после два месеци од нарачката и цел месец без никаков апдејт на тракингот патиките стигнале во земјава. Конечно!
Од ebay ти беа нарачани? Јас чекам од 2ри дек. патики уште абер немаат, дури како мине времево губам надеж за дали и воопшто ќе стасаат.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Од ebay ти беа нарачани? Јас чекам од 2ри дек. патики уште абер немаат, дури како мине времево губам надеж за дали и воопшто ќе стасаат.
Патиките ми беа нарачани од али експрес на 12 ноември. Од ebay чекам околу десетина пратки сите нарачани околу 15 ноември, само една е стигната, можеби затоа што испраќачот беше од Полска па ми стигна за 10 дена. Овие другиве се од Кина сеуште ги чекам, па ќе видиме до кога. Да се надеваме дека сега после празнициве ќе се раздвижат малку пратките со оглед на тоа што имаше застој ;)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
јупиии конечно после два месеци од нарачката и цел месец без никаков апдејт на тракингот патиките стигнале во земјава. Конечно!
Хаха те барав прееска реков да ти кажам видов о сабајле дека се во мкд ама еве сега гледам дека ги пуштиле пратките по градовите значи понеделник на пошта :D 55 дена точно чекав за пратката .
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
јупиии конечно после два месеци од нарачката и цел месец без никаков апдејт на тракингот патиките стигнале во земјава. Конечно!
Кога ќе ги земеш или ако веќе ти се земени да пишиш дали ти наплатија ддв/царина.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Кога ќе ги земеш или ако веќе ти се земени да пишиш дали ти наплатија ддв/царина.
Патиките ми се во пошта, треба да одам да си ги подигнам, кога би требало да платам царина нели би требало истите да бидат запленети на царина? или грешам?
Во понеделник ќе одам да си ги подигнам па ќе пишам како сум поминала со ддв-то/царината.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Патиките ми се во пошта, треба да одам да си ги подигнам, кога би требало да платам царина нели би требало истите да бидат запленети на царина? или грешам?
Во понеделник ќе одам да си ги подигнам па ќе пишам како сум поминала со ддв-то/царината.
Како ти пишит последно Send item to domestic location ? Ако ти е ова немаш никакви давачки , ама ако има Sent to customs .. е тогаш би требало да се кај цариниците .
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Како ти пишит последно Send item to domestic location ? Ако ти е ова немаш никакви давачки , ама ако има Sent to customs .. е тогаш би требало да се кај цариниците .
12/16/2013 10:47:00 AM CZECH REPUBLIC PRAHA 120 Insert item into bag (Otb)
12/16/2013 6:50:00 PM CZECH REPUBLIC PRAHA 120 Send item abroad (EDI-received)
1/11/2014 8:34:00 AM MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Receive item at office of exchange (Inb)
1/11/2014 12:04:00 PM MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Send item to domestic location (Inb)

Значи сум поминала без давачки....фала ти ;)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
имам нарачано една маска за телфон од dx.com у номври на 11 или 12 и уште нема стигнато, има некој искуство со купување од странава или да си го отпишам?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Me2
Член од
14 август 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.392
имам нарачано една маска за телфон од dx.com у номври на 11 или 12 и уште нема стигнато, има некој искуство со купување од странава или да си го отпишам?
Провери си го тракингот.......
 
Член од
15 декември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Поздрав до сите, едно прашање. На 10.01.2014 год. добив Известување дека имам пратка за која треба да се спроведе царинска постапка од 36$. Фактура, сметка и вредност за призводот им пратив по e-mail истиот ден, па сакам да прашам за колку дена ке добијам потврден одговор.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.392
па нема тракинг тоа е проблемот

Како може да нема... Логирај се на "DX" Потоа во "My account" па "My Orders" и под "Order number" кликни на бројот (кај мене е 18 цифрен) Потоа влези во "Shipments" и тука би требало да има "Tracking Number" ??????????
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.773
Поени од реакции
1.468
Има ли некој порачувано накит? За златен ланец колку проценти ке ми земат царина?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Како може да нема... Логирај се на "DX" Потоа во "My account" па "My Orders" и под "Order number" кликни на бројот (кај мене е 18 цифрен) Потоа влези во "Shipments" и тука би требало да има "Tracking Number" ??????????
http://prntscr.com/2j0o4c
2ипол долара е тоа нема тракинг намбер за ефтини работи мислам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom