Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
За тие што прателе пратка преку сингапур пост. Отприлика за кое време ви стигал предметот откако ќе го објават она despatched to overseas (Country code:MK) ?
ssss.png
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.392
http://prntscr.com/2j0o4c
2ипол долара е тоа нема тракинг намбер за ефтини работи мислам

Затоа меѓудругото не ги сакам ДХ, Алиекспрес секогаш дава тракинг, без тракинг не можеш да бидеш сигурен ни дека продавачот воопшто го испратил предметот...
--- надополнето: 14 јануари 2014 во 11:04 ---
За тие што прателе пратка преку сингапур пост. Отприлика за кое време ви стигал предметот откако ќе го објават она despatched to overseas (Country code:MK) ?
Прегледај го приврзокот 82050
Минатиот Октомври за 4 дена, сега знам некои 2 месеци и сеуште чекаат
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Затоа меѓудругото не ги сакам ДХ, Алиекспрес секогаш дава тракинг, без тракинг не можеш да бидеш сигурен ни дека продавачот воопшто го испратил предметот...
Памет за другпат, иначе се си купувам од ибеј, и еден другар вика пробај од дх и минитхебох демек за поефтино биле и све фри шипинг, а и се мислев од алиекспрес, ама читав дека мн скамнувале ама...
 
Член од
7 март 2013
Мислења
36
Поени од реакции
6
Здраво на сите.
Имам еден проблем , вчера сакав да купам некои производи од aliexprees.com али неможеше пробував со две картички ама неможеше, се обидував многу пати истиот проблем ми го покажуваше. И утрово ми се јавија од банка дека ми се блокирани картичките 15 дена :( дали ќе ги имам парите во картичките?
Стварно не очекував дека ова ќе ми се случи, плус тоа прв пат сакав јас да купам нешто од интернет и испадна вака :(.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Здраво на сите.
Имам еден проблем , вчера сакав да купам некои производи од aliexprees.com али неможеше пробував со две картички ама неможеше, се обидував многу пати истиот проблем ми го покажуваше. И утрово ми се јавија од банка дека ми се блокирани картичките 15 дена :( дали ќе ги имам парите во картичките?
Стварно не очекував дека ова ќе ми се случи, плус тоа прв пат сакав јас да купам нешто од интернет и испадна вака :(.

Картичката ти е блокирана од сигурносни причини, можиш слободно да одиш во банка со лична карта и ќе ти ја одблокираат, мене 3 пати ми блокирале картичка затоа што сум ја користен на сајтови што не се многу сигурни и чекав за нова потоа. Парите мора да ти се таму , ако не ти се значи некој ти ги украдил.
Каков тип на картичка имаш?
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Ако има некој искуство со EMS пошта нека сподели... ;)
 
Член од
7 март 2013
Мислења
36
Поени од реакции
6
Картичката ти е блокирана од сигурносни причини, можиш слободно да одиш во банка со лична карта и ќе ти ја одблокираат, мене 3 пати ми блокирале картичка затоа што сум ја користен на сајтови што не се многу сигурни и чекав за нова потоа. Парите мора да ти се таму , ако не ти се значи некој ти ги украдил.
Каков тип на картичка имаш?


Visa,Master
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
имам нарачано една маска за телфон од dx.com у номври на 11 или 12 и уште нема стигнато, има некој искуство со купување од странава или да си го отпишам?
Друже и мене ми касни пратката, сега пишував со нив на live chat и ми потврдија поради празнициве има доста каснење низ цел свет. Јас порачав на 15.11 и ми вика дека ми стигнало на 29.11 (исто како и кај тебе ми е дека е full shipped) ама ќе си почекаме, ми рече тетката дека ќе стигне кај и да се (y)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Друже и мене ми касни пратката, сега пишував со нив на live chat и ми потврдија поради празнициве има доста каснење низ цел свет. Јас порачав на 15.11 и ми вика дека ми стигнало на 29.11 (исто како и кај тебе ми е дека е full shipped) ама ќе си почекаме, ми рече тетката дека ќе стигне кај и да се (y)
Ја се мислам дека е залутана кај нас по царина и пошти , за овие работи за к.р не не бива... Ако не си проверуваш сам по пошта , по месец дена и поише од коа стигнала поштар ке ти ја донесе дома...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Вчера ми стигнаа 4 пратки, 3 беа нарачани на 23ти септември, четвратата пред 26-7 дена.
Исто и кај мене, пратки што беа нарачани многу одамна и за кои веќе беа вратени парите вчера ми стигнаа. Што ли била работата појма немам.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Мене денес ми стигнаа пратки а ги нарачав на 28 декември.... :))


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 декември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ја се мислам дека е залутана кај нас по царина и пошти , за овие работи за к.р не не бива... Ако не си проверуваш сам по пошта , по месец дена и поише од коа стигнала поштар ке ти ја донесе дома...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Denes podignav pratka koja e stignata vo Mk na 08.01.2014g i pratka od koja krenav race, trebase da pristigni lani vo Noemvri. A utre treba licno da go baram postarot kade mi se ostanatite pratki. Odgovor od Bitolskata posta ;)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Има случаеви и поштарите знаат да си дрпнат пратки...

Инаку еве 2 пати 2-3 пратки ми стигнаат за рок од 2 недели а другите касант.. кузнае..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom