Крива Паланка

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Не се вика бадијала „Паланка”...„Паланка” значи ниту град ниту село:pos:
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
Mandrak напиша:
Не се вика бадијала „Паланка”...„Паланка” значи ниту град ниту село:pos:
што е смешно??? Тоа било порано...сеа е ГРАД
Не толку убав, ама кога ке дојдат на власт овие моите , ќе биде подобар


:)
 
Член од
5 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
0
Slabo palancani na temava da pisuvaat,skoro i da nema nikoj na forumov od Palanka osven Gusar.Pozdrav do Gusar:icon_lol: !!Ja se zacleniv na forumov samo radi temava....
Nemam vreme da pisam povekje ali vetuvam deka ovaa nedela ke pisam i bi zamolil od drugive forumdzii da ne ne potcenuvaat kako grad,moze sme mal,ama sme i ubav grad,bi sakal da cujam pozitivni vpecatoci od nekoj koj vekje ne posetil(kazete i sto ne vi se dopadna za da znaeme so treba da se smeni i da se podobri) ali bidete objektivni!!

Pozdrav do Gusar(daj nekoja slika islikaj pa zakaci ja na forumov da gi zainteresirame lugjevo da dojdat da ne posetat).Ja ne sum doma momentalno a i nemam sliki od Palanka,a na Google ima se osven sliki od Palanka:nerv: (samo nekolku se)

Aj sega pozdrav i se citame naskoro!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
GUSAR-VMRO напиша:
што е смешно??? Тоа било порано...сеа е ГРАД
Не толку убав, ама кога ке дојдат на власт овие моите , ќе биде подобар


:)
Гусар, нема гајле, нема да се надмудруемо сега овде. Тија твоите и мои су...све мој до мојега:pos:и знам дека ќе биде подобро, знам дека Паланка конечно ќе заличи.
Кажи ми само нешто друго што ме интересира мене, а верувам и други овде на форумов. -Дали во Паланка покрај што има ептен убави жени, има и други атрактивни нешта на кои вреди да се обрне внимние?
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
kao sto gledam Mandrag se fatil samo za Probistip Kratovo i Palanka :pos: de beee ostaj ne ima i drugi gradovi mavaj tamu seir :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Cesto odam vo Palanka bidejki imam natprevari tamu i licno mene ic ne mi se sviga Palanka tolku e pusto i poveke mi lici na selo.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
schtranga напиша:
kao sto gledam Mandrag se fatil samo za Probistip Kratovo i Palanka :pos: de beee ostaj ne ima i drugi gradovi mavaj tamu seir :)
Па Которско-Шопски крај интересен ми е:)
 
Член од
5 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
0
Palanka si e ubavo gradce,toa e sto e malku siromasno e druga prikazna.I samiot sum svedok na toj pustos sto go donese ovaa decenija na neodgovorna griza za gradot,bezraboticata itn.Moze infrastrukturno gradceto e na nisko nivo,ali ko zboruvam za gradovi jas povekje bi sakal da cujam dali ste zadovolni od priemot na lugjeto,dali ste imale dobra druzba koga ste ne posetile,kako ste si pominale i sl.BTW celata drzava nie pusta i zapustena,od toj fakt nema so da begame,ali daj kazete so mislite deka mu fali na gradot a sto nie obicnite gragjani moze da vi ponudime i da vi go napravime sekoj prestoj poubav i pointeresen od prethodniot.
Mrazam plukanje po bilo grad(mal.golem,ubav,grd,cist,necist),mislam deka se zavisi od lugjeto,kakvi se lugjeto takvi se gradovite...
Pak edna poraka do Gusar:stavi sliki od gradot,od nokniot zivot,pa stavi i edno simitce da se znae deka e palanecka tradicija:icon_lol:

Ajde pozdrav do site so bile vo Palanka a i za tie so ke ni dojdat!!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Palancanec напиша:
Palanka si e ubavo gradce,toa e sto e malku siromasno e druga prikazna.I samiot sum svedok na toj pustos sto go donese ovaa decenija na neodgovorna griza za gradot,bezraboticata itn.Moze infrastrukturno gradceto e na nisko nivo,ali ko zboruvam za gradovi jas povekje bi sakal da cujam dali ste zadovolni od priemot na lugjeto,dali ste imale dobra druzba koga ste ne posetile,kako ste si pominale i sl.BTW celata drzava nie pusta i zapustena,od toj fakt nema so da begame,ali daj kazete so mislite deka mu fali na gradot a sto nie obicnite gragjani moze da vi ponudime i da vi go napravime sekoj prestoj poubav i pointeresen od prethodniot.
Mrazam plukanje po bilo grad(mal.golem,ubav,grd,cist,necist),mislam deka se zavisi od lugjeto,kakvi se lugjeto takvi se gradovite...
Pak edna poraka do Gusar:stavi sliki od gradot,od nokniot zivot,pa stavi i edno simitce da se znae deka e palanecka tradicija:icon_lol:

Ajde pozdrav do site so bile vo Palanka a i za tie so ke ni dojdat!!
Дома во Паланка не сте лоши како луѓе, ама во Скопје кога ќе дојдете за никаде сте. Вистинско Штотуку Откриено Племе :) -Сум имал колеги паланчани и секогаш најголеми конфликти на работа имале со колегите баш тие, не се колегијални, ужасно се себични, работеле секогаш зад грб некому, а имам и кираџија паланчанец и му се спремам да го бркам зашто прекардаши више :star:
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
Palancanec напиша:
Palanka si e ubavo gradce,toa e sto e malku siromasno e druga prikazna.I samiot sum svedok na toj pustos sto go donese ovaa decenija na neodgovorna griza za gradot,bezraboticata itn.Moze infrastrukturno gradceto e na nisko nivo,ali ko zboruvam za gradovi jas povekje bi sakal da cujam dali ste zadovolni od priemot na lugjeto,dali ste imale dobra druzba koga ste ne posetile,kako ste si pominale i sl.BTW celata drzava nie pusta i zapustena,od toj fakt nema so da begame,ali daj kazete so mislite deka mu fali na gradot a sto nie obicnite gragjani moze da vi ponudime i da vi go napravime sekoj prestoj poubav i pointeresen od prethodniot.
Mrazam plukanje po bilo grad(mal.golem,ubav,grd,cist,necist),mislam deka se zavisi od lugjeto,kakvi se lugjeto takvi se gradovite...
Pak edna poraka do Gusar:stavi sliki od gradot,od nokniot zivot,pa stavi i edno simitce da se znae deka e palanecka tradicija:icon_lol:

Ajde pozdrav do site so bile vo Palanka a i za tie so ke ni dojdat!!
Aj, aj...
А кој е уствари????? (ако се срамиш..пиши ми приватна порака :)))
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
The Real Highlander напиша:





Gusar, izvini shto ti ja prezemav za kratko ulogata na vodich niz gradot. Pozdrav do tebe i do brat ti. A be daj mesti mi ja taa bratuchetka ti.
Koj e? Koja bratucedka??
Kazi si de...sigurno ne sita :))
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
Крива Паланка - запустен и сиромашен град


„Нема работа. Поголема сиромаштија здравје”, велат паланчани
Ова го изјавуваат сите жители во Крива Паланка, кои А1 денеска ги праша имаат ли работа и како живеат. Во најсеверниот град во државата не работи ниту една фабрика, сите имаат катанец на вратите.
Најголемиот стопански објект таму, рудникот Тораница, веќе подолго време е затворен. Паланчани живеат од социјална помош.
„Нема работа, нема фирми во Паланка. 12 години имам работено, 11 години дома седам. Ме отпуштија и немам работа, работев во килимара. Барам работа и нема, живееме со една пензија од 3.000 денари на мајка ми”, рекоа жители на Крива Паланка.
Младите не гледаат иднина во Паланка.
„Искрено, иднината ја гледам надвор од градот. Маж ми работи и со неговата плата живееме, тешко е. Сум барал работа многу пати, ама џабе, ништо”, изјавија млади луѓе од Крива Паланка.
Од 20.000 жители, колку што има во Крива Паланка, само 5.000 работат. Во буџетските установи, јавните претпријатија и по локалните дуќанчиња. Граѓаните се снаоѓаат како знаат и умеат.
„Ако најдеш некаде да работиш приватно, ќе работиш. Ако не, одиш на граница. Ако не можеш ништо на граница, тогаш со малку пари го тераш месецот, женет сум, имам дете 6 месеци, така да тоа ти е нашата држава”, рече еден паланчанец.
Трговијата со Бугарија преку Деве Баир, иако нелегална, засега обезбедува социјален мир во градот.
Македонско-бугарската граница во најголем број случаи ја поминуваат пешки со торбичка врата, пренесуваат по некое парче текстил или прехранбени производи, ги препродаваат во Македонија и така обезбедуваат егзистенција во текот на месецот, во услови кога ги имаат загубено своите работни места и безнадежно чекаат нови вработувања.
Луѓето што ги сретнавме на границата не сакаа многу да зборуваат каде и зошто одат. Велат, пазарат за дома.
„Одиме сирење и кашкавал да земеме, јас сум од Паланка. Ние не носиме, така одиме, нешто за нас да си купиме, пазариме”, велат жители на Крива Паланка.
Ниту еден странски инвеститор досега не покажал интерес да вложи во градот на границата, пругата кон Бугарија остана неизградена. Ниту сточарите повеќе ги нема на пасиштата.
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
ТЕРИТОРИЈАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА




Општина КРИВА ПАЛАНКА

Седиште на општината: ГРАД КРИВА ПАЛАНКА
Број на жители: 20820
Површина: 480,81 km2
Густина на население: 43,30 жители/km2
Број на населени места: 34
Населени места: градот Крива Паланка и селата: Б'с, Баштево, Борово, Варовиште, Габар, Голема Црцорија, Градец, Длабочица, Добровница, Дренак, Дрење, Дурачка Река, Жидилово, Киселица, Конопница, Костур, Кошари, Кркља, Крстов Дол, Лозаново, Луке, Мала Црцорија, Мартиница, Метежево, Мождивњак, Нерав, Огут, Осиче, Подржи Коњ, Станци, Т'лминци, Трново и Узем
Градоначалник: Драги Трајчевски
Претседавач: Свето Ангеловски
Членови на совет: 19
Адреса: ул. Маршал Тито бр. 175 1330 Крива Паланка
Телефон: 031 375-035
Факс: 031 375-536
Web страна: http://www.krivapalanka.gov.mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom