Крива Паланка

S

Sagan

Гостин
kalash напиша:
1. ..kako da gi opravduvas albancite,a toa me LUTI mnogu:lut:,jas bev vo vojnata,imam izgubeno drugari,koj bea so mene,na taa tema sum mnogu osetliv.

2. ... zosto mislis taka,mi rece ,
zatoa sto vie Makedoncite odamna ja zaboravivte smislata za vasata nacija ,za vaseto postoenje.za Makedonija, a toa skapo ke ve kosta.
Sto mislis ti dali bil vo pravo ?

3. Imas li predstava sto ke se sluci so zapadna makedonija,ako kosovo dobie nezavisnost,sto i kako togas ke mislat tvoite drugari albanci.

4. Mnogu mi se dopagja ona tvoeto "DA MOZE SEKOJ DA GI OSTVARUVA SVOITE POTREBI,DOKOLKU NE SE STETNI ZA DRZAVATA".
Zosto si tolku rezerviran,pa ako imas tolku dobro mislenje za albancite,zosto tie bi i stetele na drzavata,neli analogno,ne bi mozele makedoncite da i stetat na drzavata bar ne poveke od albancite.

5. ...mi preci sto vo dogledno vrame kako sto trgnalo,najverovatno ke se uci Albanski vo ucelistata kako 2 jazik, e toa drugar mnogu mi preci .
Ako si ti taka ramnodusen sekoja cest
1. Јас не оправдувам никого! Никоја војна не може да се оправда. Само сакам да кажам дека она што ни се случи можеше да се избегне да имаше на раководните места некои попаметни кои ќе знаат вистински да се справат со ситуацијата, а не да прават филмови и да подлегнуваат на странски наредби и команди. И да немаше кукавици како оние кои истите ги пратија на Меѓународен суд тие кои се обидуваа да ја спасат Македонија. Со една реченица, ако сакаш да тераме по твое, ај ќе го обвиниме Киро што не отвори коридор за Албанците додека можеше! (Мислам дека ќе не бришат, забегавме со темата)...Самите сме си криви. Не не бидува ни дваесетина илјади километри квадратни да контролираме, бати државата, бати... Да постапува Македонската полиција како онаа во САД, неќе дојдевме до тоа дереџе тогаш. А ние, ај со убаво кон душманот, демек човекови прави, слободи... И уште еднаш, јавна порака до сите: ОСТАВЕТЕ ГИ МЛАДИТЕ НАСТРАНА ОД ЗАГОРЕНИТЕ ПОЛИТИЧКИ КАШИ КОИ СИ ГИ ГОТВИТЕ, АКО НЕ САКАТЕ НА МАКЕДОНИЈА ДА И СЕ СЛУЧИ 2001 ПОВТОРНО (Kalash, ова не беше за тебе).

2. Македонија и македонската нација, длабоко сум уверен, воопшто не ја изгубила смислата за своето постоење. Тоа не смееме да си го дозволиме, освен ако сакаме Делчев да не колне од гробот. Смислата на нашето, македонско постоење, е да се исправи една дамнешна неправда:Да му се дозволи на овој народ, кој секогаш бил понижуван и негиран, да се нарече Македонец и да си говори македонски, без да се плаши дека заради тоа ќе оди во апсаана, затвор или на Голи Оток.
-----------------
Плус тоа, подобрувањето на квалитетот на животот на секој што живее тука, тоа е вистинската причина за опстојувањето на државава и на народов.

3. Е третово прашање да го поставиш до надлежните, кога тоа ќе се обележи северната граница на делот кон Косово? Ако се слчи обележувањето, западниот дел од Македонија ќе си остане таму каде што е. Бидејќи, секој атак врз него, ќе повлече меѓународни интервенции, а тоа нема да биде баш добро за тие кои ќе го предизвикаат.

4. Не сум резервиран, само сакав да кажам, како што има криминалци меѓу нив, има и меѓу нас. Зборував општо, а не на релација Македонци-Албанци.

5. Една поговорка вели: Колку јазика знаеш, за толку луѓе вредиш. Една друга пак: Половина си победник ако го разбираш јазикот на противникот. Избери си една.
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
STO DA TI KAZAM,PRAV SI OD TVOJA GLEDNA TOCKA,ILI STRANA KAKO SAKAS,PROSTO RECENO IMAME RAZLICNI VIDUVANJA ZA NESTATA, I TOA E TOA,KAKO STO TI REKOV PRED NEKOE VREME NI TI MENE, A NI JAS TEBE NE MOZAM DA TE RAZUBEDUVAM ILI UBEDUVAM.
NO SEPAK TOA E DOBRO,INAKU AKO SITE SME ISTI NEMA DA IMA SMISLA,NEMA DA E INTERESNO,
ZATOA VELAM PRAV SI,
SEPAK NA KRAJ NEKOJ TREBA DA PORUSTI ?!?.

[Напомена од FortunE: те замолив да не пишуваш со големи букви]
 
S

Sagan

Гостин
Просто се прашувам...Абе има ли Паланчани на форумов? Дај пишете како е у Паланка, што има ново... Уметнете некоја фотка, да видиме тука како си поминувате у овие пролетни денови... Уф, у П.М., ме фаќа саклет, ми се оди дома...
 
Член од
16 април 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
AБE ГУСАР МНОГУ ПОЗДРАВ ДО ТЕБЕ И ДО ТАА ТВОЈА ПАЛАНКУ :)).НЕ СУМ БИЛА АМА САКАМ ДА ДОЈДАМ И ДА ЈА ВИДАМ,ПА ТЕК ТОГАШ КЕ ТИ ГО КАЖАМ МОЕТО МИСЛЕЊЕ.ЧАО ОД КАТЕ
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
rambo напиша:
prekrasen grad nesto slicno kako probistip samo palanka e nesto pozaostanat grad ali ke gi bide
Pozdrav do Rambo star sampion od Probistip. Iance palanka e super mesto osobeno selata super se za izleti i sl a narod kako narod.


Rambo pozdravi gi Mac i LAdic ke ideme li pa na kamp u crn Vrv
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
kate81 напиша:
AБE ГУСАР МНОГУ ПОЗДРАВ ДО ТЕБЕ И ДО ТАА ТВОЈА ПАЛАНКУ :)).НЕ СУМ БИЛА АМА САКАМ ДА ДОЈДАМ И ДА ЈА ВИДАМ,ПА ТЕК ТОГАШ КЕ ТИ ГО КАЖАМ МОЕТО МИСЛЕЊЕ.ЧАО ОД КАТЕ
Е ајде ма Кате, доаѓај више//
А , уствари, знаемо ли се или не...??
Гусар
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
asterix_m напиша:
Pozdrav do Rambo star sampion od Probistip. Iance palanka e super mesto osobeno selata super se za izleti i sl a narod kako narod.


Rambo pozdravi gi Mac i LAdic ke ideme li pa na kamp u crn Vrv
што ги поздравуеш овие комунисти ???
:)))
Ај, ај
 
S

Sagan

Гостин
Нова дискотека во Гиновци!

Петок вечер, 23:30.
Влегуваме со друштвото во ’’Центар’’. Нема жива душа. Тезгата ја презеле некои дечки од 16-17 години, и појат ли ’’појат’’!?
Е мајката, што ќе да е работата?
По две три минутки, дознавме дека во Гиновци се отворало нова дискотека. Ајде со колата до таму, и за 15 минутки, ете не пред неа. И што да видиш? Пола Палнка и цел свет од Ранковце нагоре и Т’лминци надоле, се’ се собрало тука.
Дискотекичката релативно мала, ама со добра атмосфера. Неколкуте рефлектори и ласери во боја, даваат некаква живост во целата таа збиеност и ’’гужва’’. Без разлика на се, убаво си поминавме.

Сабота вечер, 23:20.
Толпи луѓе излегуваат одеднаш на улиците и се упатуваат во два различни правци. Едните со коли и такси брзаат кон манастирот, а другите, со побавен чекор се движат кон Црквена маала.
Па да, нели беше Велигден. Сите го очекуваа одбележувањето на празникот во спомен на Христовото воскресение.
Со другарите и девојките влеговме во малата градска црквичка Св. Димитриј, се пробивме некако до аголот каде се продаваат свеќите, си купивме кој по една кој по три, пет, и кога излезе попот од олтарот, со запалени свеќи во рака, ги повика верниците со зборовите: ’’Примите светлост Христова’’. Еден по еден, постарите ги палеа своите свеќи од попот, а ние младите, машко од женско и обратно. Потоа, како што е ред, се обиколуваше црквата три пати (што го симболизира бдеењето над мртвото тело Христово пред воскреснувањето), и точно на полноќ црковните ѕвона со пет минутно биење, ја објавија радосната вест. Потоа се причестуваа оние кои постеле 40 дена (јас некако успеав да постам само 6 дена), по што сите итаа да побараат девојка или машко да им ја изгаси свеќата. Оние кои живеат во близина на црквата, запалената свеќа ја носеа до своите домови, каде од таа свеќа се палат други свеќи кои горат цела ноќ.

Е, потоа, тоа е друга приказна. Играње и пеење во диско до рани зори... А ние, кои не се изморивме и од тоа, решивме да се ’’омрсиме’’. Па нели, постите завршија.

Ете така си го поминав овој викенд во мојата родна Крива Паланка.
 
Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
isto i kriva palanka,abe so e rabota...toa kako grad na duhovi...kriva palanka,kratovo,probistip,sv.nikole....kako mozete da gi kazete tie mesta deka se gradovi? bez navreda ama taka si e
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
A idete vo Carli-Stil be palancani???
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Tarzan напиша:
isto i kriva palanka,abe so e rabota...toa kako grad na duhovi...kriva palanka,kratovo,probistip,sv.nikole....kako mozete da gi kazete tie mesta deka se gradovi? bez navreda ama taka si e
gi kazuvame kako gradovi zatoa sto spagaat vo gradovi i najubavi ni se :)
 
S

Sagan

Гостин
VMRO напиша:
A idete vo Carli-Stil be palancani???
Чарли-Стил беше и помина за Паланчаните! Не дека не е добро таму, ама нема никаква содржина за забава на младите. Еве, претходниот петок беше Каролина гостинка, нешто поинтересно што се случува по два-три месеци од претходниот настап на Дуле и Коки. Со еден збор- нема што да се бара таму. Инцидентните журки од месец на месец не ја прават шемата.

Инаку и во новото диско не е којзнае што. Сега во петок имаше стриптиз и како и секогаш, немаше воздух за дишење, а не пак место за да се влезе.Претеруваат и тоа Паланчаните малку, како никогаш да не виделе голо женско тело!!!
 
S

Sagan

Гостин
Tarzan напиша:
isto i kriva palanka,abe so e rabota...toa kako grad na duhovi...kriva palanka,kratovo,probistip,sv.nikole....kako mozete da gi kazete tie mesta deka se gradovi? bez navreda ama taka si e


Штета. А мене баш ми личеше на убаво мало градче :)
 
Член од
5 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ja sum od Kriva Palanka,no momentalno ne sum doma vekje 6 meseci.Sakam da gi pozdravam site palancani na Kajgana forumot.Za mojot grad ke kazam deka e dosta specificen(vo pozitivna smisla),sekoj koj bil barem malku ke znae na sto mislam(a mislam na letnoto setanje niz edinstvenata,se nadevam popravena ulica,polniot park,veseli lugje,poznatiot manastir i preubavata priroda i sekako uste mnogu drugi sitni raboti koi ostavaat dobar vpecatok na site koi barem na kratko go posetile).Od druga strana ke bidam objektiven i ke se obidam da napisam uste nekolku zbora(no bez sminka) za gradot.Zivotot vo gratcevo vo poslednite 7-8 godini e tezok,lugjeto se bez rabota(licno jas poteknuvam od siromasna familija,blagodarenie na toa sto dobiv stipendija uspeav del od obrazovanieto da go zavrsam vo Holandija,pri sto imav moznost da gi posetam skoro site evropski metropoli,od Svedska do Spanija) i na kraj pak bi sakal da se vratam doma,na bilo koj nacin da doprinesam da imame ubavo i moderno gradce,so ubavi,srekni,bogati gragjani i na site sto ke ne posetat da im ponudime nezaboraven prestoj.
Na palancanite sto diskutirale pred mene sakam da im kazam da zaboravat na minatoto,da ne se prepukuvaat i da se trudat site zaedno,so edno evropsko odnesuvanje(cesno odnesuvanje) da napravime od gratceto ubavo mesto za ziveenje kade sekoj ke saka da se vrati,kaj i da e vo svetot ko mene.
Sega ke kazam zbor dva za nokniot zivot.....Ne e tolku loso,kafici ima(okolu 15,moze i gresam),ima dve diskoteki,so relativno dobar kapacitet za gradot.Devojki ima,maski ima,site ubavi,koj bil znae.Nesto poseriozno ne se desava sekoj vikend ali mislam deka mladite znaat kako da si pominat kvalitetno vreme(mada e teska siromastija).
Vo globala mojot komentar za gradot e pozitiven,za kraj bi rekol deka Kriva Palanka bez razlika dali se raboti za denski ili nokjen zivot si ima nekoj smek(barem za mene) i ne bi menuval edno izleguvanje doma za 100 izleguvanja tuka vo Amsterdam!!!

Pozdrav do site palancani i drzete se zaedno!Voedno i otvorena pokana za site koj ne bile(a i onie sto vekje bile "pak") da ne posetite,ke bideme dobri domakjini i ke ve ispratime so dobri vpecatoci.

Golem pozdrav do site ,pak ke pisam na forumov naskoro!!
 
Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
The Real Highlander напиша:


Штета. А мене баш ми личеше на убаво мало градче :)
A so ti lades li se nogu na smetka na "gradovite" ili pa na moja smetka? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom