Крива Паланка

S

Sagan

Гостин
Poznati faci od Kriva Palanaka

Dali ste znaele deka:
1. Aktuelnata ministerka za pravda, Meri Mladenovska poteknuva od Kriva Palanka?
2. Aktuelniot pratenik vo sobranieto na Republikata, Tito Petkovski, poteknuva od Kriva Palanka.


Faci poznati vo gradot.
1. Nema koj ne go znae Koki berbero.

2. Kostovski Rade, rezbar:



Sveti Joakim Osogovski 55 cm​


Kentaur (strelec)(40 cm x 30 cm)​



Raspetie Hristovo 40 cm

Sveti Jovan Preteca(45 cm x 35 cm)


Hristos voskrese 55 cm​



50 cm x 30 cm)​


Hipokrat (65 cm x 45 cm)​


(65 cm x 40 cm)​


Svecarnik 40cm​


(40 cm x 30 cm)




Cvetovi (40 cm x 30 cm)​


http://www.undp.org.mk/itc-kp/rezbarstvo-2.htm
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
The Real Highlander напиша:
Taka e draga ragazzo.
Nemoj ich da se nervirash i da go slushash. Chovekot si leci nekoi kompleksi, demek site gradovi mu se arni, ete, Palanka e katastrofa.
Koga ke se stopat toa mrazovite i ke dojde prolet, obavezno da ni dojdesh na poseta, da se proshetame po kejot na Kriva Reka, do manastirot, pa da iskochime vo charshija, do nekoe kafule, do novoto disko.... da se uverish oti ne e kako shto veli onoj.... kako mu beshe imeto...???
So zadovolstvo no pod uslov jas da imam cest da te prosetam niz ubavinite na Pespa :)
 
S

Sagan

Гостин
ragazza напиша:
So zadovolstvo no pod uslov jas da imam cest da te prosetam niz ubavinite na Pespa :)
Apsolutno!!!!
I taka nemam odeno vo Resen, tuku samo pominato po patot kon Ohrid. Zabelezhav deka ezeroto e prekrasno, a planinite mnogu ubavi. Sigurno i narodot e dobar. Za zal vo gradot nemam odeno i neznam kako e. Postovite za Resen sodrzhat epten negativni raboti. Daj smeni neshto.:wub:
 
S

Sagan

Гостин
Poznati mesta niz Palanechko, I del


"SV. JOAKIM OSOGOVSKI"​

Na oddale~enost od pet kilometri od gradotKriva Palankasmesten na padinite na Osogovskite Planini se nao|a manastirot "Sv. Joakim Osogovski". Odej}i po krivulestiot pat, koj vodi do manastirot ne mo`ete, a da ne se voodu{evite koga pred vas }e se pojavi manastirskiot kompleks, koj skrien vo gustoto zelenilo pretstavuva prijatno mesto za odmor i po~inka. Skrien vo pregratkite na majkata priroda, manastirot nudi bla`eno ~uvstvo na duhoven mir i spokojstvo. Vo toj prostor daleku od gradskata vreva mo`ete samo da u`ivate vo ~istiot planinski vozduh i da po~uvstvuvate kako nekoja natprirodna sila zra~i od nemite gradbi i ve vra}a vo minatoto, toga{ koga na tie prostori `iveel pustinikot Joakim.
"SV. JOAKIM OSOGOVSKI" NIZ VEKOVITE
Od istoriski izvori doznavame deka manastirot bil podignat u{te vo edinaesettiot vek, vo vremeto koga `iveel Joakom Osogovski. Denes, od prvobitniot manastir ne se nao|aat nikakvi tragi, a na istoto mesto e podignat manastir so manastirska crkva od ponovo vreme. Vo `itieto na Joakim Osogovski se veli deka za vreme na vladeeweto na vizantiskiot imperator Manojlo Komnen nekoj sve{tenik Teodor od s. Osmir Dol Ov~epolsko, ostanuvaj}i vdovec, se zamona{il i osnoval manastir vo neposredna blizina na dene{niot manastir "Sv. Joakim Osogovski", posvetuvaj}i go na Joakima. Manastirot go nosel imeto Sarandapor, koe go dobil po imeto na mesnosta kade {to e graden manastirot.
Vo istoriskite hroniki manastirot za prvpat se spomenuva vo vrska so posetata na bugarskiot car Kalojan (1196-1207), dodeka vo Karlova~kiot letopis od 1503 godina se veli deka go podignal srpskiot kral Milutin. Verojatno se misli pove}e na nekoja popravka, otkolku na negovo podigawe. Za manastirot se vrzani i dve zna~ajni poseti od visoki dostoinstvenici i toa vo1330 godina koga do{ol Stefan De~anski da se pomoli za pobeda vo borbite {to gi vodel kaj Velbu`d (]ustendil) so bugarskiot car Manoilo [i{man i posetata na turskiot sultan Mehmed
II vo 1463 godina, koga go napu{til Velbu`di i se nao|al na pat za osvojuvawe na Bosna.
Vo tekot na svoeto opstojuvawe poto~no vo petnaesettiot vek monasite bile prinudeni da odat duri do Dubrovnik da baraat materijalna pomo{ od Dubrova~kata Republika za odr`uvawe na manastirot, koj bil osiroma{en. Ve}e eden vek podocna vo 1586 godina, manastirot silno nastradal vo zemjotres i }ustendilskiot mitropolit Visarion re{il da odi po pomo{ duri vo Moskva. Po obnovuvaweto, odnosno kon sredinata na sedumnaesettiot vek (1643 god.) manastirot se nao|a vo svojot rascut, a za toa svedo~i i faktot koga vo 1686 godina arhiepiskopot Arsenie
III od Veles, do{ol vo manastirot, bil voshiten od bogatstvoto i ubavinata na manastirot, gi zapi{al site predmeti i gi prokolnal site onie {to }e posegnat po negoviot imot. Me|utoa periodot na cuteweto na manastirot ne trael pove}e od eden vek taka {to toj sosema zapustel kon sredinata na osumnaesettiot vek, a za negovata obnova pravele pre~ki i turskite vlasti. Vo devetnaesetiot vek crkvata e `ivopisana, a vo toj period obnovena e i starata manastirska ednokupolna crkva "Sv. Bogorodica", podignata verojatno vo XVI-XVII vek.
Dene{nata soborna crkva, {to e so dvanaeset kupoli, od koi pet pogolemi i sedum mali, podignata e vo 1847/51 godina od esnafite na Kriva Palanka i minimalna pomo{ na okolnite sela. Manastirskite konaci i golemata trpezarija, kako i drugite pomo{ni zgradi, govorat za intenzivniot mona{ki `ivot vo periodot na turskoto ropstvo, a denes tie slu`at za prestoj na patnicite namernici, koi doa|aat da se odmorat i da se voshituvaat na prekrasnite ubavini na manastirot.
GOLEMIOT SOBOR NA 28 AVGUST
Sekoja godina na ovoj den kon manastirot "Sv. Joakim Osogovski" se sleva reka lu|e, koi go slavat i veli~at spomenot na pustono`itelot Joakim, za koj se veruva deka gi lekuva bolnite i du{ite na onie {to so vera mu pristapuvaat. Na toj den, 28 avgust Golema Bogorodica, utroto se slu`i crkovna slu`ba, a vo docnite ve~erni ~asovi se sobira narod re~isi od site krai{ta na Makedonija da zapali sve}a za zdravje i vo ~est na Svetecot
 
Член од
24 јануари 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
Good work, The Real Highlander.
Бев Паланка летово и супер си поминав.
Манастирот ви е супер. Бевме два дена со друштво и си поминавме ептен незаборавно. Девојките ги остаивме Струга да не се огрешиме во свето место :)))
Градо малку да си го потсредите и добри сте.
Морам да признаам дека прајте добра забава по кафиќите, само по тоа дискотеката ептен цурите ви се срамат да играат. Ќе да треба пак да дојдиме да ги опуштиме :)))))))))
 
S

Sagan

Гостин
ШОП- Широко Образована Персона






The Miyak ethnic group

The Brsyak ethnic group The South Macedonian ethnic group The Struma-Mesta ethnic group The Macedonian Shopska ethnic group Upper Vardar Ethnic Group

http://www.soros.org.mk/konkurs/018/SOPSKI-e.HTM



Costume for religious observance, village Krkle, Kriva Palanka region

Female costumes, village Krkle, Kriva Palanka region

THE SHOPSKI REGION
SHOPSKO MACEDONIAN ETHNIC ENTIRETY
The Shopska ethnic entirety spreads through the northeastern part of Macedonia and part of southeastern Serbia and western Bulgaria. It is special, as the population of this region has preserved many archaic features in the material and spiritual culture as well as in their costumes.
In the Macedonian part of the Shopska region the main characteristic of these costumes is the special design of the clothes, simple and patterned fabrics, fewer ornamentations and jewelry. These main characteristics have been maintained for many years in the isolated mountain areas of this region almost authentic to the traditional ancient Slavonic and ancient Balkan clothing as well as Turkish – oriental cultural elements. Unfavorable communications and disadvantageous connections between particular areas in this part of Macedonia caused only minor insignificant migration of the population which contributed to the authenticity of the costumes up to the middle of this century.
In the group of Shopski costumes are the Eastern part of Slavishte, the villages along the River Durachka, the regions Pianets, Radovishki Shopluk and Maleshevo.



 
S

Sagan

Гостин
Ајде бе луѓе, пишете нешто, сте биле ли во Паланка, сакате ли да дојдете... Ајде Паланчани, ако ве има на форумов, кажете им на другите како си поминувате во градот, што се десило ново...

Ја еве на пример, бе у Паланка оваа недела и си помина ептен убаво. Времето се погоди, така да не беше многу ладно, у споредба со другите днови. Сабота вечер имаше добра журка у новото диско, блгарката Кати пееше само за Паланчани. Иначе и у Центар беше добро, али кт не е Веско пејач, не е многу добро. У Дон пак беше гужва, зашто- не знам!?!?
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
The Real Highlander напиша:
Alooooo!!!
Chitaj me dobro i ke vidish deka realno ja opishuvam Palanka.
Ne li e realno za tebe shto velam deka pola Palanka zhivee od granica, deka firmite ni se zatvoreni, Toranica pred raspagjanje, vrabotenite od Karposh- tehnoloshki vishok!!!
Da ne ti prechi shto imam staveno dobri fotki koi gi istaknuvaat i ubavite strani na mojot grad?
I bez lutka, ama da se site Palanchani kako tebe, dosega Palanka stvarno ke beshe srpska ili bugarska.
No Palanchanite sekogash, i vi tursko, i vo srpsko i vo bugarsko vreme, znaele da ja pokazhat svojata hrabrost vo odbranata ne samo na gradotm tuku i poshiroko, na Balkanskiot, Sremskiot i drugi frontovi!
Ako si stvarno od Palanka, shto ne mi se verue, sigurno znaesh za spomenikot na padnatite Palanchani vo odbrana od bugarskiot okupator. Znaesh li kolkav bil nivniot broj?
A za toa shto velish deka Palanchani se meshavina od srbi, bugari i shto ushte ne, da ti kazham deka ich ne e tochno. Dijalektot epten se razlikuva i od bugarskiot i od srpskiot jazik. Za razlika od nekoi drugi makedonski gradovi koi se naogjaatm kako shto velish ti, na tromegjie, mozham slobodno da se pofalam deka zboruvame eden od dijalektite koj e najblizok do standardniot makedonski jazik!
Za toa deka bile ozboruvachi, licemerni....
Takvite gi ima vo sekoj grad. Ako tvojata pobliska okolina e takva, ne znachi deka cel grad e takov.

pozdrav i za tebe,
ne mozev da ti odgovoram porano,no podobro pokasno tuku nikogas neli ,



VIDI DRUGAR NE E LOSO STO SI STAVIL SLIKI ,I STO I DA SI REKOL DEKA PALANKA SPORED TEBI E TAKVA I VAKVA,I NA KRAJOT .....,
DALI SUM OD PALANKA SE PRASUVAS ,I TOA KAKO SUM OD PALANKA,DRUGAR MOZE TE LUTU TOA STO
SUM GO NAPISAL ZA PALANKA ,NO SEPAK NA KRAJOT TREBA DA BIDEME ISKRENI,
JAS SE SOGLASUVAM DEKA POLA GRAD ZIVEE OD GRANICATA,PRAV SI ,
NO DALI NEKOGAS SE IMAS PRASANO STO SE MINUVA ,SO POMOS NA "TORBARITE" CIGARI ,ALKOHOL,TOA NE E INTERESNO, POMISLI SI SAMO SHTO SE SE VNESUVA ZA 300d VO NASATA DRZAVA .
NO TOA E SIROKA TEMA, MOZE ZA NIJANSA JAS ZNAM MALKU POVEKE OD TEBE ZOSTO SUM VO TOJ BIZNIS , NO TOA E STO E .
KOGA SME KAJ ,SPOMENIKOT I KAJ TOA KOLKU PALANCANITE BILI NA OVOJ ILI NA ONOJ FRONT,ZNAM BIL I DEDO MI,SAKAM DIREKNO DA TE PRASAM,KOLKU BEA NA NASIOT FRONT,KOGA NI BESE NAJVAZNO,MAKEDONIJA NE E NI SRPSKA NI BUGARSKA,TAA E NASA NA MAKEDONCITE,PORANO SE BORELE ZA SFRJ,A SEGA KOGA Albancite SASKAA DA NI JA ZEMAT,KOLKU BEA ZASTAPENI ?
SPOMENIKOT PRED POLICIJATA SVEDOCI ZA PADNATITE PALANCANI VO OVAA VOJNA,TIE MI BEA DRUGARI,SEKOJA CEST,BEA DOBRI DRUGARI ,NO NE ZABORAVAJ DRUGAR DEKA TIE BEA POLICAJCI NA SLUZBA,TIE SAKAA NESAKAA MORAA DA BIDAT TAMU.
KAZI MI KOGA TOLKU SI ZAPOZNAT SO KOLKU DOBROVOLCI ,KAJ I DA BILE ,(VOJSKA,LAVOVI,REZERVISTI VO POLICIJA..ITN,)BEVME ZASTAPENI NIE ,VO SPOREDBA SO DRUGITE GRADOVI OD MAKEDONIJA,KOJ SE NA TROMEGJE,A ZBORUVAAT POLOSO MAKEDONSKI OD NAS SPORED TEBE,
DALI ZNAES KOLKU BEA ZASTAPENI STRUMICANITE ...KAJ NIV IMA BUGARSKA STRUJA 85%ONI ZBORUVAAT 80% BUGARSKI,DALI TOA STO NASIOT GOVOR E POCIST OD NIVNIOT,NAS PALANCANITE NE PRAVI POGOLEMI MAKEDONCI OD NIV,I KAZI MI TI KOLKU BEA ONI ZASTAPENI VO VOJNATA A KOLKU NIE,I ITN ITN,KE CEKAM DA MI ODGOVORIS !
VIDI JAS NE SAKAM DA TE RAZUBEDUVAM DEKA TI GRESIS,KAKO STO NI TI NE MOZES DA ME RAZUBEDUS MENE,I JAS I TI IMAME ARGUMENTI ZA KOJ DRZIME,
I JAS MOZAM DA KAZAM DEKA PALANKA E SUPER,DEKA IMA OVA I ONA,NO DRUGAR MENE TOA NE ME PRAVI SREKEN,STO TI REKOV ZA GRANICATA,JAS ZNAM STO ZNACI TAA GRANICA ZA GRADOT,MOJOT PROFIT 80% E OD GRANICA,NO TOA E TOA,NE MI SE DOPAGA STO SE STOI POZADI SE TOA,NO JAS GO KAZUVAM ,KAJ SE NAOGAS TI TUKA ???

ZNAM JAS DEKA IMA GRADOT UBAVINI,I DOBRI LUGJE,NE TREBA DA MI KAZES TI,NO POMISLI SI, NELI NA KRAJOT TREBA DA BIDEME I REALNI .
:je:
 
S

Sagan

Гостин
kalash напиша:
JAS SE SOGLASUVAM DEKA POLA GRAD ZIVEE OD GRANICATA,PRAV SI ,
NO DALI NEKOGAS SE IMAS PRASANO STO SE MINUVA ,SO POMOS NA "TORBARITE" CIGARI ,ALKOHOL,TOA NE E INTERESNO, POMISLI SI SAMO SHTO SE SE VNESUVA ZA 300d VO NASATA DRZAVA .
KOGA SME KAJ ,SPOMENIKOT I KAJ TOA KOLKU PALANCANITE BILI NA OVOJ ILI NA ONOJ FRONT,ZNAM BIL I DEDO MI,SAKAM DIREKNO DA TE PRASAM,KOLKU BEA NA NASIOT FRONT,KOGA NI BESE NAJVAZNO,MAKEDONIJA NE E NI SRPSKA NI BUGARSKA,TAA E NASA NA MAKEDONCITE,PORANO SE BORELE ZA SFRJ,A SEGA KOGA Albancite SASKAA DA NI JA ZEMAT,KOLKU BEA ZASTAPENI ?
SPOMENIKOT PRED POLICIJATA SVEDOCI ZA PADNATITE PALANCANI VO OVAA VOJNA,TIE MI BEA DRUGARI,SEKOJA CEST,BEA DOBRI DRUGARI ,NO NE ZABORAVAJ DRUGAR DEKA TIE BEA POLICAJCI NA SLUZBA,TIE SAKAA NESAKAA MORAA DA BIDAT TAMU.
KAZI MI KOGA TOLKU SI ZAPOZNAT SO KOLKU DOBROVOLCI ,KAJ I DA BILE ,(VOJSKA,LAVOVI,REZERVISTI VO POLICIJA..ITN,)BEVME ZASTAPENI NIE ,VO SPOREDBA SO DRUGITE GRADOVI OD MAKEDONIJA,KOJ SE NA TROMEGJE,A ZBORUVAAT POLOSO MAKEDONSKI OD NAS SPORED TEBE,
DALI ZNAES KOLKU BEA ZASTAPENI STRUMICANITE ...KAJ NIV IMA BUGARSKA STRUJA 85%ONI ZBORUVAAT 80% BUGARSKI,DALI TOA STO NASIOT GOVOR E POCIST OD NIVNIOT,NAS PALANCANITE NE PRAVI POGOLEMI MAKEDONCI OD NIV,I KAZI MI TI KOLKU BEA ONI ZASTAPENI VO VOJNATA A KOLKU NIE,I ITN ITN,KE CEKAM DA MI ODGOVORIS !

I JAS MOZAM DA KAZAM DEKA PALANKA E SUPER,DEKA IMA OVA I ONA,NO DRUGAR MENE TOA NE ME PRAVI SREKEN...ZNAM JAS DEKA IMA GRADOT UBAVINI,I DOBRI LUGJE,NE TREBA DA MI KAZES TI,NO POMISLI SI, NELI NA KRAJOT TREBA DA BIDEME I REALNI .
:je:
Поздрав до тебе, Kalash.Искрено, жалам што во Паланка се уште има песимисти. Добро, не те познавам, не те знам кој си, може навистина животот и не ти е баш песна.Меѓутоа, она што сакам да направам со колумните, секако не е да соберам се најцрно за МОЈОТ град, и во стилот на закоравен песимист да тврдам дека сите градови на светот се убави, а ете мојот не ваља. Проблемот кај нас Паланчаните е, што секогаш чекаме некој друг да дојде и да ни ги реши проблемите. Од жалење и самосожалување не бидува ништо. Ако навистина сметаш дека е толку лошо тука, зошто не си ја побарал среќата на друго место?Она за границата... Она што се внесува преку ,,торбарите,, како што велиш ти, е ништо во сооднос со она што се внесува со шлепери чии сопственици имаат ,,врски,, со некој од министрите! Знам јас што може да се внесе пешки или со афтомобил. Колку да се земе некој денар за леб.За струмичани незнам колку биле бранители, ама со сигурност знам дека од цела Македонија, бранителите од источниот дел беа најбројни. Ај да не речам, ама ќе речам, дека додека Тетовци бегаа од Тетово, Паланчани беа тие кои одеа кон Тетово да го бранат!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Убаво си дискутирате, но една молба до kalash. Следниот пат те молам исклучи CapsLock, можеме да читаме и ако се нормални буквите:)
Фала.
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
The Real Highlander напиша:
Поздрав до тебе, Kalash.Искрено, жалам што во Паланка се уште има песимисти. Добро, не те познавам, не те знам кој си, може навистина животот и не ти е баш песна.Меѓутоа, она што сакам да направам со колумните, секако не е да соберам се најцрно за МОЈОТ град, и во стилот на закоравен песимист да тврдам дека сите градови на светот се убави, а ете мојот не ваља. Проблемот кај нас Паланчаните е, што секогаш чекаме некој друг да дојде и да ни ги реши проблемите. Од жалење и самосожалување не бидува ништо. Ако навистина сметаш дека е толку лошо тука, зошто не си ја побарал среќата на друго место?Она за границата... Она што се внесува преку ,,торбарите,, како што велиш ти, е ништо во сооднос со она што се внесува со шлепери чии сопственици имаат ,,врски,, со некој од министрите! Знам јас што може да се внесе пешки или со афтомобил. Колку да се земе некој денар за леб.За струмичани незнам колку биле бранители, ама со сигурност знам дека од цела Македонија, бранителите од источниот дел беа најбројни. Ај да не речам, ама ќе речам, дека додека Тетовци бегаа од Тетово, Паланчани беа тие кои одеа кон Тетово да го бранат!

Blagodaram za odgovorot,da ti kazam iskreno ne go ocekuvav ova,ocekuvav nesto po konkretno,no kako i da e toa e toa,
Imame razlicni gledista za zivotot vo Palanka jas i ti drugar.
Zivotot mi bil i mnogu podobar,ako si malce postar znaes kako se ziveese porano vo Palanka,a u posipoko vo Makedonijava nasa.
Jas sum malce postar,bar taka mislam i ja gleam taa razlika.
Jas pretezno ziveeam vo skopje,podolgo vreme,dovadjam vo palanka sekoja nedela nekogas i pocesto,gore dolu biznisot mi e vrzan so granicata.
Znam deka znaes ili pretpostavuvas sto se minuva preku granicata,so pomos na torbarite,no toa e toa spored tebe za parce leb,taka i se soglasuvam so toa,tie luge od toranica ,karpos ....itn itn ,morat od nesto da ziveat,+vo palanka i nema shto mnogu da se raboti.
Samo pomisli si kaj se i koj od toa profitira,i kako ni se vtaka toa na nas,na dolgorocno.
Vidi da ne sporime sega,ni jas i ni ti ne mozeme da ja ispravime rabotata,jas imam napraveno malce nesto za toa,neznam kolku ti imas storeno,posreduvav vo nekolku donacii za
Palanka,toa bea donacii za ucilista,nesto za bolnicana,i da ti kazam kolku se razocarav koga polovina od toa ne stigna kaj sto bese nameneto,i sto da ti kazam poveke,ne deka vo skopje ili nekade na drugo mesto ne e taka ,toa e naseto sekojdnevie,no drugar,mojot revolt e vo toa sto ,toa go napravija vidni nasi ligje,koj imaat,koj tie raboti i ne im trebaa mnogu,a bea nameneti tami kaj sto bea najpotrebni.
No drugar,pofalba za tebe i za site nasi sogragani,sto se trudat da ja pretstavat Palanka vo dobro svetlo,lugjeto od strana ke dobijat dobra slika za nas i nasiot grad,javno davam pofalba za toa sekoja cest .
No drugar sto e so nas Palancanite ? sto e so nas sto sme malce poveke upateni vo nasite raboti.
Pak ke ti recam,Palanka ima i dobri strani,i dobri lugue, jas imam nesto napraveno za nas i nasiot grad,so samoit fakt deka mu rekov na gusar deka moze i podobro,toa e Palanka no dali e samo toa vo toa svetlo ? Toa go prasav nego a za toa sporam i so tebe jas prosto so drugi zborovi prasav ,ej luge toa e dobro no da ne fali nekoj mal del,samo mal,na krajot i ti i jas i gusar sme od toj del pa kolku bil los ili dobar ,toa postoi .
Neli na krajot treba da bideme i malce realni.
I jas sum zakoraven pesimist,spored tebe,e togas kazi mi sto si ti ?
Za strumicani,za vojnata nema da sporime,kazi mi dali bese vo vojnata ?

Toa e drugar,pak ke ti kazam ne sakam da sporime zosto ova ke otide do nedogled,imame razlicni stavovi i gledista,ni jas tebe a ni ti mene nema da me razubedis,zatoa jas kako postar,bar taka mislam deka sum postar,denovive stom dojdam vo palanka ke te cestam kafe vo galerija ili kaj sakas,i vetuvam deka koga ke ni ja napravat glavnata ulica,na dolgo i suroko ka ja falam Palanka deka ke imame naj nova i ubava glavna ulica ,vo Makedonija i posiroko,zosto taka i ke bide.
:pishtoldz
 
S

Sagan

Гостин
kalash напиша:
1.Zivotot mi bil i mnogu podobar,ako si malce postar znaes kako se ziveese porano vo Palanka,a u posipoko vo Makedonijava nasa.
Jas sum malce postar,bar taka mislam i ja gleam taa razlika.

2.Vidi da ne sporime sega,ni jas i ni ti ne mozeme da ja ispravime rabotata,jas imam napraveno malce nesto za toa,neznam kolku ti imas storeno,posreduvav vo nekolku donacii za Palanka,toa bea donacii za ucilista,nesto za bolnicana,i da ti kazam kolku se razocarav koga polovina od toa ne stigna kaj sto bese nameneto... mojot revolt e vo toa sto ,toa go napravija vidni nasi ligje,koj imaat,koj tie raboti i ne im trebaa mnogu,a bea nameneti tami kaj sto bea najpotrebni.

3.Neli na krajot treba da bideme i malce realni.
I jas sum zakoraven pesimist,spored tebe,e togas kazi mi sto si ti ?
Za strumicani,za vojnata nema da sporime,kazi mi dali bese vo vojnata ?

4...i vetuvam deka koga ke ni ja napravat glavnata ulica,na dolgo i suroko ka ja falam Palanka deka ke imame naj nova i ubava glavna ulica ,vo Makedonija i posiroko,zosto taka i ke bide.
:pishtoldz
1. Напротив, јас сум од онаа помладата генерација, така да не знам како живееле постарите тогаш, но постојано ми се наметнува некој заклучок дека баш поради тоа што нашите стари живееле толку добро (од руските кредити кои Тито ни ги остави ние да ги враќаме), сега ние мора да мачиме мака во оваа продолжена транзиција да ги враќаме. Па кажи ми ти како можеле никој ништо да не работи (рака на срце, со ретки исклучоци) а да имаат сите?

2. Ивица, брат, ти си???

3. Ајде вака. Јас, како што реков, сум од помладите, така да не можев да учествувам во настаните од 2001. И искрено да ти кажам, откако сум во Скопје веќе подолго време, стекнав и голем број на другари Албанци. Од секојдневните контакти со нив, заклучив дека не е проблемот ни во нас, младите Македонци, ни во нив. Ние, како малди, како иднина на оваа држава, треба да градиме колку толку, порелаксирани односи. Не се младите Албанци виновни што државата дозволила странски елементи да навлезат на наша територија и да им ги полнат главите со некакви идеи за голема Албанија. Не. Нив такво нешто не им треба. Тоа е некоја нереална замисла на Косоварите, кои преку војна сакаат да си одржуваат криминалните активности на ниво. Оние кои беа вмешани во тоа, видовме што им направи државата. Ги казни ептен строго- ги бутна во пратеничка фотеља! Јас сум поради тие таквите, а не против оние како моите другари, кои не сакаат ништо повеќе од она што сакам јас: да се чувствувам убаво во мојата земја, да имам пријатен, исполнет живот, да сакам и да бидам сакан. Не ни требаат стереотипите на нашите постари, кои кога ќе пуштам МТВ втора програма, веднаш рикаат да сменам, демек ќе ги касне некој преку екранот. Доста ни беше од такви глупости. Доаѓаат нови времиња каде вредностите се менуваат. Верувам во Македонија каде секој ќе може да си ги остварува своите потреби, доколку тие не се штетни за државата. Зарем ти пречи тоа што некој си бара да зборува на јазик кој му е мајчин? Ти, кога би живеел во Пиринска Македонија, не ли би сакал да ги имаш истите права како Албанците сега во Македонија?
На крај, кога ќе влеземе во ЕУ, тоа нема ни да биде важно, кој од која нација е и сл. Цела Европа ќе биде една држава.:je:

4. Е тука ти честитам. (освен ако не сакаше да бидеш саркастичен)
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
The Real Highlander напиша:
1. Напротив, јас сум од онаа помладата генерација, така да не знам како живееле постарите тогаш, но постојано ми се наметнува некој заклучок дека баш поради тоа што нашите стари живееле толку добро (од руските кредити кои Тито ни ги остави ние да ги враќаме), сега ние мора да мачиме мака во оваа продолжена транзиција да ги враќаме. Па кажи ми ти како можеле никој ништо да не работи (рака на срце, со ретки исклучоци) а да имаат сите?

2. Ивица, брат, ти си???

3. Ајде вака. Јас, како што реков, сум од помладите, така да не можев да учествувам во настаните од 2001. И искрено да ти кажам, откако сум во Скопје веќе подолго време, стекнав и голем број на другари Албанци. Од секојдневните контакти со нив, заклучив дека не е проблемот ни во нас, младите Македонци, ни во нив. Ние, како малди, како иднина на оваа држава, треба да градиме колку толку, порелаксирани односи. Не се младите Албанци виновни што државата дозволила странски елементи да навлезат на наша територија и да им ги полнат главите со некакви идеи за голема Албанија. Не. Нив такво нешто не им треба. Тоа е некоја нереална замисла на Косоварите, кои преку војна сакаат да си одржуваат криминалните активности на ниво. Оние кои беа вмешани во тоа, видовме што им направи државата. Ги казни ептен строго- ги бутна во пратеничка фотеља! Јас сум поради тие таквите, а не против оние како моите другари, кои не сакаат ништо повеќе од она што сакам јас: да се чувствувам убаво во мојата земја, да имам пријатен, исполнет живот, да сакам и да бидам сакан. Не ни требаат стереотипите на нашите постари, кои кога ќе пуштам МТВ втора програма, веднаш рикаат да сменам, демек ќе ги касне некој преку екранот. Доста ни беше од такви глупости. Доаѓаат нови времиња каде вредностите се менуваат. Верувам во Македонија каде секој ќе може да си ги остварува своите потреби, доколку тие не се штетни за државата. Зарем ти пречи тоа што некој си бара да зборува на јазик кој му е мајчин? Ти, кога би живеел во Пиринска Македонија, не ли би сакал да ги имаш истите права како Албанците сега во Македонија?
На крај, кога ќе влеземе во ЕУ, тоа нема ни да биде важно, кој од која нација е и сл. Цела Европа ќе биде една држава.:je:

4. Е тука ти честитам. (освен ако не сакаше да бидеш саркастичен)


Sega te razbiram,vidi ni jas ne sum mnogu od postarata generacija,ne sum od 45ta,imav cuvstvo deka si pomlad,no sepak ocekuvav deka imas okolu 24-26 god,ne velam deka si mlad i zelen,i deka ti ne gi razbiras rabotite,a jas pak malce postar,se znam.
Ne drugar ne go velam toa,ne te ni potcenuvam, no te molam za vojnata da ne sporime,vaka za moment pocuvstvuvav,kako da gi opravduvas albancite,a toa me LUTI mnogu:lut:,jas bev vo vojnata,imam izgubeno drugari,koj bea so mene,na taa tema sum mnogu osetliv.
Stranski faktor gi buckase albancite za Golema Albanija,drugar ti si vo golema zabluda,taa idea za golema albanija e stara najmalce najmalce,50god,togas bil tito,koj stranski faktor,koj gluposti.:lud:
Daj te molam pomisli si malce,vrati se malce nazad ,ne e tolku daleku,koj kosovari ja napravija vojnata zaradi kriminalot,od kaj ti e toa ???
Tvoite drugari albanci na sakaat golema albanija,a moite sakaat,ti rekov i jas imam drugari albanci,koga zavrsi vojnata,se sretnavme slucajno vo Skopje,porano imase relativna blizina megju nas,no sega se bese izmeneto,pievme kafe,razgovaravme onaka od nemaj kade,zaradi starite vraminja i togas eden mi rece,znaes li drugar,zosto ja izgubivte vojnata vie Makedoncite,
Fakt e deka ja izgubivme,neli,jas go prasav zosto mislis taka,mi rece ,
zatoa sto vie Makedoncite odamna ja zaboravivte smislata za vasata nacija ,za vaseto postoenje.za Makedonija, a toa skapo ke ve kosta.
Sto mislis ti dali bil vo pravo ?
Samo sakam da ti dadam e sovet,ti pomisli si ne sakam da sporime pak .
Imas li predstava sto ke se sluci so zapadna makedonija,ako kosovo dobie nezavisnost,sto i kako togas ke mislat tvoite drugari albanci.
Sigurno so niv imas zboreno za vojnata,neka ti kazat sto, kolku i zosto imaat udel vo vojnata,koj aktinno koj pasivno,normalno nikoj nema da ti kaze koj kakov udel imal,no gledajki te vaka inteligenten,i bistar,mislam deka ke procenis ti,dali sakaat bas sozivot so nas,da bidat srekni itn itv,
Mnogu mi se dopagja ona tvoeto "DA MOZE SEKOJ DA GI OSTVARUVA SVOITE POTREBI,DOKOLKU NE SE STETNI ZA DRZAVATA".
Zosto si tolku rezerviran,pa ako imas tolku dobro mislenje za albancite,zosto tie bi i stetele na drzavata,neli analogno,ne bi mozele makedoncite da i stetat na drzavata bar ne poveke od albancite.
Ne drugar ne mi preci da zboriva sekoj na svojot majcin jazik,no da go nametne na drug narod toa mnogu mi preci,i mi preci sto vo dogledno vrame kako sto trgnalo,najverovatno ke se uci Albanski vo ucelistata kako 2 jazik, e toa drugar mnogu mi preci .
Ako si ti taka ramnodusen sekoja cest.

I bidi siguren deka makedoncite vo Pirinska makedonija,ke bidat mnogu mnogu,srekni da dobijat prava kako albancite kaj nas samo 3%,ne poveke ke bidat presrekni.
A za evropa koga ke vlezeme,sekako deka ke e se podrugo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom