Космос, Хаос, Слобода...

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Никој ништо не прифатил, ни животов ни правилава според кои сме принудени да играме, ниту законите на природата кои не ограничуваат, ништо. Од смртта не можеш да се ослободиш ниту пак можеш да го надминеш стравот од истата. Лаже тој што вели дека не се плаши да умре.

Туку забегавме од темата.
Jaс сум еден од тие што не се плаши,зошто да се плашам од нешто што е нормално ? се плашиш ли ти да растеш и живееш ? не.. смртта е нормален процес на животот.Неколку пати ме делеле секунди од неа,никогаш не се исплашив и останав прибран :) не ми прави разлика тоа што ќе умрам не сега туку за 10 минути,не денеска туку утре.. :)
 
M

Muranyi

Гостин
Jaс сум еден од тие што не се плаши,зошто да се плашам од нешто што е нормално ? се плашиш ли ти да растеш и живееш ? не.. смртта е нормален процес на животот.Неколку пати ме делеле секунди од неа,никогаш не се исплашив и останав прибран :) не ми прави разлика тоа што ќе умрам не сега туку за 10 минути,не денеска туку утре.. :)
Добро, јас тебе одамна те проценив дека сакаш да се претставиш како таков, демек како бивши припадник на Легијата на странците, човек кој убил,кој се сретнал со смртта бла бла,небитно. Но, сам се залажуваш дека не се плашиш од смртта, иако, да, таа е природен феномен и составен дел од животот. Ова твоето, е по малку, неискрено во најмала рака.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Добро, јас тебе одамна те проценив дека сакаш да се претставиш како таков, демек како бивши припадник на Легијата на странците, човек кој убил,кој се сретнал со смртаа бла бла,небитно. Но, сам се залажуваш дека не се плашиш од смртта, иако, да, таа е природен феномен и составен дел од животот. Ова твоето, е по малку, неискрено во најмала рака.
Не се е баш Легија но блиску си.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Но тебе те создала природата, самото твое битие е дел од тие законистости во универзумот или природното. Тоа значи дека со твоето раѓање си го прифатил концептот на смртта на некој начин. Ако земеме дека единствената работа во која никој неможе да се сомнева и е неминовна е смртта. За да се ослободиме од смртта треба да не се плашиме од истата. Ако концептот на самата смрт не не плаши тогаш слободата е во наши раце. Доколку секоја една одлука или избор ја ставиш на мерило со другиот избор кој го имаш и ги соочиш со смртта верувам дека исходот на одлуките секогаш ќе биде во твоја/наша полза.

Сосем неточно. Јас не сум бил свесен за време на моето зачнување, ниту сум бил способен да го дебатирам ова прашање кога сум бил роден. Како е склучен договор, ако не под присила? Ниту пак спомнав страв. Ја зборам за бесмисленоста која што смртта ти ја накалемува. Каде е слободата да одберам што сакам, кога сакам?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Слобода....
Во Википедија напишале ваква дефиниција за Слобода:
Слободата отсекогаш во суштина се состоела од правото да го избереш она што сакаш да го избереш бидејќи така си одлучил да избереш, неприсилен, немалтретиран, непроголтан од масивен бирократски систем; како и од правото да пружиш отпор, да бидеш непопуларен, да застанеш зад своите уверувања само затоа што се твои уверувања. Така изгледа вистинската слобода, и без неа не може да има ниту слобода од било каков вид, ниту пак илузија на слобода.” (Исаија Берлин, Слобода и нејзиното предавство)
http://mk.wikipedia.org/wiki/Слобода
Ова дефиниција мене ми асоцираше на случувањата околу Топлификација.
Јас никако не сакам да се греам со Топлификација, а Јавната власт со целиот бирократски апарат, подржана и од позиција и од опозиција,што се вели : со војска, морнарица и полиција, со сите сили, со право и со неправо запнала да се грееме со Топлификација. Се помочаа и на Устав и на закони, само Топлификација или „смрт“
Но друго ми е зборот.
Ова што власта го прави е еден вид ограничување на Слободата.
Но постојат и природни ограничувања.
На пример јас не можам да живеам 300 години, не можам ниту да летам, ниту да пливам под вода подолго од неколку минути, и тн
Првото е ограничување кое го наметнува општеството, а вторите се ограничувања од природата
Мислам дека само ограничувањата кои ги наметнува општеството се ограничувања на кои можеме да влијаеме
Какво е Вашето мислење? Дали постојат ограничувања на Слободата кои не потекнуваат од општеството на кои можеме да вијаеме?
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Слобода....
Во Википедија напишале ваква дефиниција за Слобода:
Слободата отсекогаш во суштина се состоела од правото да го избереш она што сакаш да го избереш бидејќи така си одлучил да избереш, неприсилен, немалтретиран, непроголтан од масивен бирократскисистем; како и од правото да пружиш отпор, да бидеш непопуларен, да застанеш зад своите уверувања само затоа што се твои уверувања. Така изгледа вистинската слобода, и без неа не може да има ниту слобода од било каков вид, ниту пак илузија на слобода.” (Исаија Берлин, Слобода и нејзиното предавство)
http://mk.wikipedia.org/wiki/Слобода
Ова дефиниција мене ми асоцираше на случувањата околу Топлификација.
Јас никако не сакам да се греам со Топлификација, а Јавната власт со целиот бирократски апарат, подржана и од позиција и од опозиција,што се вели : со војска, морнарица и полиција, со сите сили, со право и со неправо запнала да се грееме со Топлификација. Се помочаа и на Устав и на закони, само Топлификација или „смрт“
Но друго ми е зборот.
Ова што власта го прави е еден вид ограничување на Слободата.
Но постојат и природни ограничувања.
На пример јас не можам да живеам 300 години, не можам ниту да летам, ниту да пливам под вода подолго од неколку минути, и тн
Првото е ограничување кое го наметнува општеството, а вторите се ограничувања од природата
Мислам дека само ограничувањата кои ги наметнува општеството се ограничувања на кои можеме да влијаеме
Какво е Вашето мислење? Дали постојат ограничувања на Слободата кои не потекнуваат од општеството на кои можеме да вијаеме?
Ограничувањата што ги поставува природата ми се прифатливи и природни,меѓутоа ограничувањата што ги поставува општеството се тешки и неприфатливи поради тоа што не се природни туку се наметнати.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Слобода....
Во Википедија напишале ваква дефиниција за Слобода:
Слободата отсекогаш во суштина се состоела од правото да го избереш она што сакаш да го избереш бидејќи така си одлучил да избереш, неприсилен, немалтретиран, непроголтан од масивен бирократскисистем; како и од правото да пружиш отпор, да бидеш непопуларен, да застанеш зад своите уверувања само затоа што се твои уверувања. Така изгледа вистинската слобода, и без неа не може да има ниту слобода од било каков вид, ниту пак илузија на слобода.” (Исаија Берлин, Слобода и нејзиното предавство)
http://mk.wikipedia.org/wiki/Слобода
Ова дефиниција мене ми асоцираше на случувањата околу Топлификација.
Јас никако не сакам да се греам со Топлификација, а Јавната власт со целиот бирократски апарат, подржана и од позиција и од опозиција,што се вели : со војска, морнарица и полиција, со сите сили, со право и со неправо запнала да се грееме со Топлификација. Се помочаа и на Устав и на закони, само Топлификација или „смрт“
Но друго ми е зборот.
Ова што власта го прави е еден вид ограничување на Слободата.
Но постојат и природни ограничувања.
На пример јас не можам да живеам 300 години, не можам ниту да летам, ниту да пливам под вода подолго од неколку минути, и тн
Првото е ограничување кое го наметнува општеството, а вторите се ограничувања од природата
Мислам дека само ограничувањата кои ги наметнува општеството се ограничувања на кои можеме да влијаеме
Какво е Вашето мислење? Дали постојат ограничувања на Слободата кои не потекнуваат од општеството на кои можеме да вијаеме?
Да ги поврзеш природа и ограничување во иста реченица е погрешно. Аналогно на семоќноста на Бог....во која он прави камен доволно тежок за да не може да го подигне :)
Ова другово со општеството и ограничувањето.....во последно време разгледувам една можност неприродното да биде единствен извор на ограничувањата. Нешто како нефер игра, некој како да користи читови цело време :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што подразбираш под "неприродно"? Зарем постои такво нешто?
Black magic....од типот на enochian magic, goetia и слични други срања. Можеби има и бела магија во сите овие пракси, ама не верувам дека воопшто би имало корист од неа, освен да биде користена како контра мерка против црната :)
Мислам дека имам доволно собрано лични докази, ако ништо друго да се посомневам во оваа работа. Има некој скептик во мене, кој што по дефолт некако ги отфрла овие можности....ќе мора да се проанализира со отворен ум целава оваа работа хахахахх.....до кај стигнавме со слободава.
 
M

Muranyi

Гостин
Black magic....од типот на enochian magic, goetia и слични други срања. Можеби има и бела магија во сите овие пракси, ама не верувам дека воопшто би имало корист од неа, освен да биде користена како контра мерка против црната :)
Мислам дека имам доволно собрано лични докази, ако ништо друго да се посомневам во оваа работа. Има некој скептик во мене, кој што по дефолт некако ги отфрла овие можности....ќе мора да се проанализира со отворен ум целава оваа работа хахахахх.....до кај стигнавме со слободава.
Сепак, нели сето тоа произлегува од природата?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сепак, нели сето тоа произлегува од природата?
Па зависи како е дефиниран зборот природа, јас го кажав тоа во контекст на вообичаеното појмање на зборот. Така да на пример дух или демон би било неприродна појава. Не е толку битно, може да го кажеш како сакаш....секогаш постои ова главење во термини.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Nikoj ne e sloboden, posto sloboden ustvari znaci semoken, ako pod sloboda se podrazbira izbor od iznudeni opcii togas ima sloboda da birame od dva zla za koe pak pojakiot motiv ke ne determinira.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Да ги поврзеш природа и ограничување во иста реченица е погрешно. Аналогно на семоќноста на Бог....во која он прави камен доволно тежок за да не може да го подигне :)
Ова другово со општеството и ограничувањето.....во последно време разгледувам една можност неприродното да биде единствен извор на ограничувањата. Нешто како нефер игра, некој како да користи читови цело време :D
Те молам да образложиш поопширно. Не ми е јасно. Или дај пример.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Какво е Вашето мислење? Дали постојат ограничувања на Слободата кои не потекнуваат од општеството на кои можеме да вијаеме?
Можеме да влијаеме.....
И јас ја правам паралелата со времево во кое живееме, можеби најцрното што го видела оваа земја од средниот век наваму.....како срушена Германија после 1945, како Јапонија после Хирошима и Нагасаки...

Сега ти сега си контрибутор во туѓ космос....ние, сме...ги градиме грдите куќи, џипови, летувања, зимувања на една ситно „избрано“ малцинство....работиме за нивно удобство, слобода и космос....слично како што се распоредени работите секаде во вселената океани од црна материја и распрскани „мали“ ѕвезди - уредувањата на меѓучовечките односи се еквивалент, со тоа што двигателите се од поинаков карактер. Твоето (не го земам ова како лично) „удобство“, твојата слобода ја поистоветуваш се некои твои 50-100 квадратни метри интимен простор и 3-5 км јавен простор - просторот во кој си „сигурен“, те познаваат продавачите на тезга, комшиите, твоите роднини знаат каде живееш.....тоа преминува во комформизам, задоволување со ситни, основни работи - нешто што е тотално непознато надвор од планетава - кога ѕвездата ќе го потроши своето гориво колабира до одредена точка, а потоа експлодира и уништува, проголтува се во својата околина, тоа е својство само за егоистички луѓе, луѓе кои не веруваат во ништо конкретно, во некаква иднина, туку во божества, светци и слични утешителни измишљотини.....прашањето е кога, како ќе го прекинеме нашево колабирање и ние ќе експлодираме и дали ќе експлодираме воопшто?

Од ѕвездата останува, ѕвезден материјал, прашина - материјал за понатаму да се оформи некоја нова.....нашиот човечки страв е дека мораме да си ги изживееме тие скапани (со космички димензии смешно кратки) 50, 60, 70 години, па макар и во нечовечки услови. Дека со истрпување на ова гадно време ќе им овозможиме на следните генерации да им биде подобро утре. Ништо не не спречува, буквално, ментално и физички сме силни да ги тргнеме тие репресии од нас (грабежи од ЕВН, топлификации, паркинзи....), ама не го праиме тоа - само заради тој комформизам....доживување на слободата како нешто подарено од некого (некакви си врски со некакви измислени богови, сили, љубови и слични замаености) не носи до ова ниско дереџе, самопонижување - се додека си се ставаме самите како единка над се и не се бавиме со општествено добро ќе има ваков распоред на силите и ваков концепт на космос кој не ни е во прилог. Само со нов хаос ќе си ги вратиме работите наназад, протест, реакција, одговор...нов хаос, конструктивен хаос...

Јас го гледам главниот проблем во преценувањето на залогот кој го даваме - точно тоа е нашето образование, нашето се' што сме го работеле цел живот, нашите домови.....ама ќе си дојдеме во состојба да ги немаме и тие - што би рекло дека е многу подобро во борба да се загубат, отколку „на спиење“...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom