Конечно огласи за вработување на државната avrm.gov.mk

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Site sto rabotat u administracija da bog da crknat, najgolem rabotodavac e drzavata a cepaat demagogija deka spored desnica (znaat oni sto e desnica),vrabotuvanjeto e ostaveno na privaten sektor, od drzavata ne barajte samo oni baraat za da ima sto da jadat govedata u administracija,a neame ni proizvodstvo ustvari sto ke proizveduvame toa sto u svetot veke postoi plus kapitalizmot e takov ne mu gajl;e za celinata nego samo da uvezuvaat ova vazi za skapanava zemja.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
а па ова кога ќе го видам Работник за едноставни работи нераспределен на друго место:facepalm:
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Каква педерска работа направија овие од Аврм, праќаат е-маил во петок за обука да се јавиш во понеделник. Нема оставено никаков контакт број.... Само пишува ако не се јавиш ќе те избришат од евиденција на невработени.... :confused: Ова е невиден скандал!
Срамота! ц-ц-ц :mad:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Срамота! ц-ц-ц :mad:
И замисли обуката била како се пишува CV. :rolleyes:
Значи ако не отидеш да те обучат да пишуваш цв те бришат пошто не знаеш да пишуваш цв-а.
Е така бришат невработени на подли финти мме.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
И замисли обуката била како се пишува CV. :rolleyes:
Значи ако не отидеш да те обучат да пишуваш цв те бришат пошто не знаеш да пишуваш цв-а.
Е така бришат невработени на подли финти мме.
Ах бе леле леле, ама ко е глуп народ шо не се буни, туку шо да праат сите, одвај време и пари имаат да врзат крај со крај, ќе ти мислат на бунтови, протести...абе лекот за ова е масовно иселување, да не може веќе да се полни буџетот, да нема кој да плаќа сметки и да видиме после за кој кур ќе работат 200 и кусур илјади администрација шо сега џаболебарат за 20 000+ плата а јас овде 6 дена работам неделно за минималец.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Можеби ќе се освести народот во 2015 кога ќе има за враќање мислам дека беа 600 милиони евра кредити(читав пред некој ден една колумна), кога ќе рипнат даноците и сметките, кога ќе почнат да измислуваат нови давачки, до тогаш слепците ќе се радуваат на разни будалаштини како Субрата и на празни/лажни ветувања дека сме идеална земја и дека ни е одлично во секој поглед.
А за иселување точно но што ако ни за тоа веќе немаме финансии ни да отпочнеме процедура, задолжени на секоја страна, продаваш од дома се што стигнеш за да исплатиш сметки(зборам за себе а ги има сигурно истите како мене). Нема ни каде веќе да бараш пошто секој гледа дали ќе имаш шанси да му вратиш воопшто, страв им е на луѓето и да даваат на заем. И тие што започнаа процедури за пасоши се во неизвесност, па камо ли јас да заглавам со пример 500тина евра и да нема надеж дека ќе мрднам од овдека.
Нема веќе ни Ирак, ни Авганистан сето тоа завршува наскоро, не примаат, бркаат, братучед ми вика од 13000 останале само 3000 работници.
Да се вратам на темава, не гледам аир од ова агенција, односно не сум ни видел веќе 12 години со активно пријавување.
Еден месец работев за 8050, пола работно време осигурано, пола се пазиш да не наебеш од инспекција и заебав, тотално неисплатливо, а ќе кажеш 3-4км ти е од домот, ама стави математика превоз, храна, како да не седиш дома. Слична таква фирма има 4 вработени и сите земаат преку 13000, ти работиш со уште еден и бара од тебе да ја вршиш работата како за двајца, тоест ние двајцата да работиме како за четворица.
8050 ли се пари бе, порано (мислам на пред едно 7-8 години) работев на црно па земав од 9-13000ден, па се живееше некако, се беше поефтино и гориво и храна и се, сега со 8050 ли ќе основаш семејство, немаш за себе, камо ли за други, 32 години начукаш и немаш ништо ни пари ни свое семејство, катастрофа. Наместо тие пари(12-13000) да ги ставеа како минималец, па ресто нека ти даваат на рака, не е проблем, а они спуштија на најмизерно и се гордеат со таа одлука, бог да чува.

Имаше некој бесплатен курс за јава веб и графички дизајнер лани, двајца се пријавиле од Куманово и како што ми кажаа од Бирото мнооогу научиле.
Во ред, но обуките биле во Скопје, 2-3 месеци да идеш во Скопје ти требаат пари и за тоа. Ќе звучам неблагодарно ќе кажат па ти сакаш ли дома, ама што ако немаш никакви финансии или ќе имаш колку во својот град да имаш обука е сосема друго отколку да патуваш секој ден во Скопје.
Малку ли школи имаме за странски јазици и за разни програми во градовите, бар да инвестираа во нас да посетуваме бесплатни курсеви по англиски и по некои битни програми, тогаш ќе кажам имаме ќар од државата, вака ништо. Се фрлија/испраа тон пари со глупави проекти, истите да ги инвестираа во нешто попаметно и да видеше народот барем некое фајде.
 
Последно уредено:

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
"Обуките" на агенцијата се лук и вода, буквално.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Страницава веќе 2 дена не мрда, има нови огласи, ама не работи ни пребарување по градови, ни по страници воопшто.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Барајте си го чарето настрана момци, се виде кај нас како е. 500 години под турско сме издржале па не ова сега....а после избори очекувајте уште неколку типови на давачки....парите освен од народот нема од каде да се земат.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
знае ли некој каде се објавени огласите за овие раководни лица шо трубат на тв?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
знае ли некој каде се објавени огласите за овие раководни лица шо трубат на тв?
Aбе трубат ама изгледа све е под рука за лепачи на плакати да запослат
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.481
Поени од реакции
68.976
И замисли обуката била како се пишува CV. :rolleyes:
Значи ако не отидеш да те обучат да пишуваш цв те бришат пошто не знаеш да пишуваш цв-а.
Е така бришат невработени на подли финти мме.
И мене ми пратиле порака и меил за истава работа :pos:
Едвај чекам да отидам наредна недела за да ме научат како да пишувам CV :vozbud:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
И мене ми пратиле порака и меил за истава работа :pos:
Едвај чекам да отидам наредна недела за да ме научат како да пишувам CV :vozbud:
Како у клуб на алкохоличари ќе бидете.:vozbud: Секој ќе си кажува колку цв-ја пратил колку пати аплицирал и го викнале на разговор, се додека не и заврши времето на службеничката и да каже крај. Кој се потпишал на ливчето дека бил присутен нема да биде избришан од листа на невработени.:confused:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Можеби ќе се освести народот во 2015 кога ќе има за враќање мислам дека беа 600 милиони евра кредити(читав пред некој ден една колумна), кога ќе рипнат даноците и сметките, кога ќе почнат да измислуваат нови давачки, до тогаш слепците ќе се радуваат на разни будалаштини како Субрата и на празни/лажни ветувања дека сме идеална земја и дека ни е одлично во секој поглед.
Па, планираат да издадат нова обврзница догодина, на износ кој сигурно пола ќе го кажат во јавноста. За да не се секираме, не дека јавните финансии ни се отидени во пропаст.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Ај тука да прашам па се надевам дека некој ке ми одговори, ќе почнам да работам па треба да ме пријават, но досега се немам пријавувано и студент сум значи во завод не фигурирам никако, за да ме пријават дали треба прво да одам да се пријавам како невработен ? зашто за тоа ми треба диплома од средно а ја студент сум па на факс ми е ффс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom