Конечно огласи за вработување на државната avrm.gov.mk

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Оние кои се активни можат да доцнат до 1 месец, оние кои се пасивни не смеат ни еден ден да доцнат, така кажаа вработените таму. Јас сум во активни и секогаш одам подоцна некој ден.
Не знам ова кој ти го кажал, баш активните можат многу полесно да ги избришат. Еден другар како пасивно пријавен не се имаше пријавено година и кусур, уште го имаа во систем.
Мојата дешавка беше, што закаснив 3 дена и ме избришаа, поднесов молба која јасно беше дека е залудна, еве вчера ми стигна писмо дека е отфрлена и неоснована. Месец дена подоцна на еден другар му се случи истото.
Така да овие ако имаат можност по 1 саат каснење би ве тргнале од список, за грујо и остала багра после да кења дека е зголемен бројот на вработени.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Кога се пријавував пред месец дена, тој вработениот ми кажа дека сум морала да се појавувам каде и да ми пишеле. Ми стигна порака прееска дека ме покануваат (а присуство задолжително пишале!) на саем за вработување во Струмица. Јас секако не планирам да се кренам до таму, а и невработена сум, дотолку не ја мислат дека јас неам пари за бус? :D
Последици некакви?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Кога се пријавував пред месец дена, тој вработениот ми кажа дека сум морала да се појавувам каде и да ми пишеле. Ми стигна порака прееска дека ме покануваат (а присуство задолжително пишале!) на саем за вработување во Струмица. Јас секако не планирам да се кренам до таму, а и невработена сум, дотолку не ја мислат дека јас неам пари за бус? :D
Последици некакви?
Ќе те избришат ако не отидеш.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ќе те избришат ако не отидеш.
Ај да ме избришат зашто сум им одбила некоја конкретна работа, али ова е ебавање во здрав памет.
Стварно се отидени. Како и да е, нека повелат.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ај да ме избришат зашто сум им одбила некоја конкретна работа, али ова е ебавање во здрав памет.
Стварно се отидени. Како и да е, нека повелат.
Пред 7-8 месеци викаа на групно советување како да направиш cv, нормално кој не е присутен го бришат од невработени....
Ова е со цел за да се префрлиш во неактивни или да бидеш избришан 1 година само за да се покажат помали бројки на невработени лица.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Сериозни ли сте со ова бришење за непојавување на саеми и советувања? На некој лично му се има случено или онака муабети се?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Пред 7-8 месеци викаа на групно советување како да направиш cv, нормално кој не е присутен го бришат од невработени....
Ова е со цел за да се префрлиш во неактивни или да бидеш избришан 1 година само за да се покажат помали бројки на невработени лица.
Јасно ми е зошто прават тоа што прават, само што е многу мизерно. Јас не знам CV да си стокмам, а сум завршила факултет, или да се маткам по саеми по други градови каде што апсолутно ништо немаш корист, абе помош што нудат, си ебале матер.
Ова со CV тебе ти се има случено, па знаеш за сигурно дека те бришат?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Јасно ми е зошто прават тоа што прават, само што е многу мизерно. Јас не знам CV да си стокмам, а сум завршила факултет, или да се маткам по саеми по други градови каде што апсолутно ништо немаш корист, абе помош што нудат, си ебале матер.
Ова со CV тебе ти се има случено, па знаеш за сигурно дека те бришат?
На мој пријател му се случи. Не отиде, добил на смс дека за 2 дена треба да оди задолжително во завод, не отишол и кога требало да се пријави му кажале дека е избишан и дека може после 1 година повторно да се пријави.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ме интересира за саемиве, треба ли од дома да понесам CV пишувано на компјутер/рачно или таму ќе го пишувам?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Ме интересира за саемиве, треба ли од дома да понесам CV пишувано на компјутер/рачно или таму ќе го пишувам?
Најчесто на сите штандови ќе ти кажат дека најдобро е да им пратиш CV по мејл.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Аха, а читаат ли таму по списоци кој дошол, кој не? Ќе одам, но не знам што да правам со CV, немој да бараат таму а да не понесам и како треба да изгледа?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Аха, а читаат ли таму по списоци кој дошол, кој не? Ќе одам, но не знам што да правам со CV, немој да бараат таму а да не понесам и како треба да изгледа?
За какви саеми прашуваш? Отворени саеми каде фирми ја презентираат својата дејност и наводно имаат отворени работни места за аплицирање? На каков список да те читаат тука, идеш се распрашуваш земаш мејл и праќаш CV. Нема списоци. Или на некои други типови на саеми мислиш?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
Јас колку што знам нема врска ако не идеш на саем, дека ќе те избришат, мислам дека го мешате пријавувањето во агенцијата и идењето на саем за вработување.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Зборам за овие саеми за вработување кои ги организира АВРМ по сите градови.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Зборам за овие саеми за вработување кои ги организира АВРМ по сите градови.
Ако не ти се оди, не мораш.
Јас пред некое време не бев, па пред некој ден бев фино лепо си се пријавив за овој месец и никој ништо не ми кажа, за тоа не те бришат, веројатно само ако задоцниш со пријавување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom