Конечно огласи за вработување на државната avrm.gov.mk

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
site na drzavna cicka pa posle visnata i bile cickite na drzaata, neli vrabotuvanjeto bilo ostaveno na privatniot sektor spored glupacive od vmro bas grujo lupna demek u desnica taka bilo a od druga strana najveci rabotodaec e drzaata kleta.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Уште едно прашање да поставам, пошто на другите теми не добив одговор. Ќе правам трансфер од една во друга фирма (од приватна во државна) во првава стекнав право на одмор, неколку дена ми остануваат неискористени. Е сега, дали тие ќе можам да ги користам на новото место? И ако не можам тие, дали повторно ќе важи правилото дека првите шест месеци не може да се оди на одмор?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Уште едно прашање да поставам, пошто на другите теми не добив одговор. Ќе правам трансфер од една во друга фирма (од приватна во државна) во првава стекнав право на одмор, неколку дена ми остануваат неискористени. Е сега, дали тие ќе можам да ги користам на новото место? И ако не можам тие, дали повторно ќе важи правилото дека првите шест месеци не може да се оди на одмор?
Ако си невработен макар и еден ден, ќе не можеш да искористиш одмор првите шест месеци, и одморот од претходната работа ти пропаѓа. Ако немаш прекин на работа, важи спротивното. Ова важи за работа во приватни фирми. За во државна - знам едно дете кога отишол прв ден на работа му рекле да иде дома да седи до крај на месец бидејќи немало кај да го сместат во канцеларија, плата секако ќе земал. Плус секој паузите им се по три саати и секој втор ден не идат на работа ради болест.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.630
Поени од реакции
33.184
Уште едно прашање да поставам, пошто на другите теми не добив одговор. Ќе правам трансфер од една во друга фирма (од приватна во државна) во првава стекнав право на одмор, неколку дена ми остануваат неискористени. Е сега, дали тие ќе можам да ги користам на новото место? И ако не можам тие, дали повторно ќе важи правилото дека првите шест месеци не може да се оди на одмор?
И немој некогаш да си се пожалил дека новата работа ти е тешка. Ми се повраќа од таквите: седат во канцеларија (и тоа едвај по 4 саати дневно), им носат кафенце до пред нос (уште да им го истурат в уста фали), земаат државна плата (обично во износ многу над просечната македонска), пушат по две кутии цигари (по секоја втора примена странка, одат на пуш-пауза) и што вели Srcee - ко ќе им текне не идат на работа оти некоја бубамара ги згазнала на нога па ги боли ногата... И СЕ ЖАЛАТ ДЕКА ИМ БИЛО ТЕШКО. Е не можам! :sick::sick::sick:
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
57
Поени од реакции
27
Баш ме интересира дали некој ќе се пофали дека нашол работа од овие огласи на аврм!!!??? Дајте надеж барем еден нека кажи, јас поштено си аплицирав, ме викнаа на интервју и ме избраа за работа :):D хахаха
Научна фантастика сето е само една обична фарса. или можеби ќе ме демантира некој за радост на невработените. дај боже ....али тешко многу
--- надополнето: 1 февруари 2014 во 01:18 ---
Еве што имаат да кажата експертите, истражувачите за младите
http://dnevnik.mk/?ItemID=BF4477CFB48F6A4AA684213039D6E154
Ете кај бил проблемот пак се младите криви, не дека до нешто друго е како на пример државата или политичарите туку до младите биле ногу пасивни. А нека направат истражување колку има што прифаќаат да работат под нивото на нивното образование колку да се дојде до некој денар, за никакви услови па тогаш да видат каде е проблемот, ама кога некои се прават слепи џабе објаснување.
 
Член од
5 септември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
16
Аврм ти е тешка Фарса...Само погледнете во огласите на повеќе од пола нема оставени ни број, ни e-mail за праќање апликации, што значи дека луѓето се веќе најдени или веќе работат, но мора да пуштат официјален оглас преку Аврм....
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
значи да има на Олимпијада дисциплина во плукање,Македонците убедливо први на секое натпреварување !

пријатно сум изненаден што конечно некој се нафатил да ја среди работава,ги пратам огласите секој ден,не дека е нешто посебно,но лично очекувам да се зголеми бројот на огласите во иднина и човек да може а си го најде работното место.

од мене чиста 10ка
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 14:46 ---
.и пак ќе им се најде некој недоквакан што ќе прифати да работи за таа сума.
новите инвеститори (дрекслермајер,џонсон,кромберт:..........) исклучиво бараат работници за тој минималец од 8100 МКД со уверување дека ако вас не ви се доволни или непотребни има на многу на кои им се и те како потребни - е па види ти демек германецот знае дека овде живееме на леб и вода и спиеме во картони,па 8100 ни се и многу не знаеме како да ги потрошиме

нашите менаџери ни ја ебаа м****** :tapp:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
новите инвеститори (дрекслермајер,џонсон,кромберт:..........) исклучиво бараат работници за тој минималец од 8100 МКД со уверување дека ако вас не ви се доволни или непотребни има на многу на кои им се и те како потребни - е па види ти демек германецот знае дека овде живееме на леб и вода и спиеме во картони,па 8100 ни се и многу не знаеме како да ги потрошиме

нашите менаџери ни ја ебаа м****** :tapp:
не е друже до германецот.....македонецот од своите си пати
еве читни, најтазе постирано во подфорум -Право;)

A jas naprimer na poinakov nacin bi ja stisnal administracijata. Ko so sum rekol nekolku pati,rabotnoto mesto na brat ti (i ostanatite iljadnici gabolebari) na sekoi 2-3 godini da se dade na licitacija. Rabotnoto mesto go dobiva toj sto e spremen da raboti za najniska plata otkoga se razbira ke pobedi na licitiranjeto odozgora nadolu, znaci se pocnue od nekoja si referenta plata 30.000 i se licitira nadolu. Ako nema kandidati(ova samo u snu neli) ke se licitira nagore. Cista pazarna ekonomija, pa neli sme vo kapitalizam,komunizmot odamna se resivme da go napustime.
btw ako go sutnat brat ti moze da si go stegne gazot i da gi zasuka rakavite po Skopskite gradilista ili da si fati genem kako i site drugi sto krpat od danas za sutra. Da ne ima plava krv clucajno pa da e imun na ova ili so.
Eve jas se kladam deka odma ke se najde nekoj spremen da go zameni brat ti vo lezenjeto za 8000 denari. Znaci za vise od upola pomalku. Aj da ne bideme cicii da kazeme za 10.000 plata ke se istepaat koj poprvo da go smeni.
за разлика од дотичниов кој се залага за уште пониски плати на неговиот народ , имаше Кампања во Швајцарија за „повисоки“ плати на македонските текстилци
http://forum.kajgana.com/threads/Кампања-во-Швајцарија-за-„повисоки“-плати-на-македонските-текстилци.62563/
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
не е друже до германецот.....македонецот од своите си пати
еве читни, најтазе постирано во подфорум -Право;)



за разлика од дотичниов кој се залага за уште пониски плати на неговиот народ , имаше Кампања во Швајцарија за „повисоки“ плати на македонските текстилци
http://forum.kajgana.com/threads/Кампања-во-Швајцарија-за-„повисоки“-плати-на-македонските-текстилци.62563/

Администрација има просечна плата 24к. Приватни фирми дупло помалку. Затоа после на Макеоднците им се работи во државно. Може идејава со намалување на плати на valvoline и не е толку лоша. Не сум економист, не се разбирам многу од тие работи, меѓутоа според мене треба или да се намали бројот на вработени во државна администрација или да им се намалат платите. Можеби тоа ќе го придвижи и приватниот сектор.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
^
се’ додека сметате дека 24.000 денари се WOW пари немојте да се чудите кога на некои им нудат 8-10 000 плата .
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
^
се’ додека сметате дека 24.000 денари се WOW пари немојте да се чудите кога на некои им нудат 8-10 000 плата .
Администрација треба да се намали. Еден од начините е да се намалат платите за луѓето да идат во приватен сектор, кај што би требало платите да се поголеми. Ако администрација зема 20к плата, а приватен сектор 35к,логично е дека добар дел од луѓето ќе се префрлат да работат во приватни фирми. Моментално таков е случајот со дел од програмерите. Оние кои ги бива не идат да работат во државно па бити.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom