Конечно огласи за вработување на државната avrm.gov.mk

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Ај тука да прашам па се надевам дека некој ке ми одговори, ќе почнам да работам па треба да ме пријават, но досега се немам пријавувано и студент сум значи во завод не фигурирам никако, за да ме пријават дали треба прво да одам да се пријавам како невработен ? зашто за тоа ми треба диплома од средно а ја студент сум па на факс ми е ффс.
Ke si ja zemes diplomata od faks, na nekolku dena, ke se prijavis vo zavod za vrabotuvanje, moras toa pred da te prijavi rabotodavecot i ke ja vratis diplomata pak nazad na faks. Ne bi trebalo da ti pravat problem na studentski za toa, mozno e samo da ti naplatat nesto za podiganje na dokumentite.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
едно прашање ... ако некој е вработен со одредена диплома и во меѓувреме стекне поголема диплома, ама за работното место не е потребна ... дали треба со поголемата диплома да се пријави во бирото или едноставно да си ја чува, за ако најде посоодветна работа за таа диплома ...?[DOUBLEPOST=1408749475][/DOUBLEPOST]едно прашање ... ако некој е вработен со одредена диплома и во меѓувреме стекне поголема диплома, ама за работното место не е потребна ... дали треба со поголемата диплома да се пријави во бирото или едноставно да си ја чува, за ако најде посоодветна работа за таа диплома ...?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
@гринго Ако си во работен однос нема зошто да се пријавуваш во Агенција за вработување со "поголемата" диплома. Работодавецот ако сака, но не мора, миже да те пријави. Обично не пријавуваат, со диплома ид средно е заснован работниот однос.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
@гринго Ако си во работен однос нема зошто да се пријавуваш во Агенција за вработување со "поголемата" диплома. Работодавецот ако сака, но не мора, миже да те пријави. Обично не пријавуваат, со диплома ид средно е заснован работниот однос.
Ама може, ако сака, да појде во Агенцијата и да направи апдејт на неговите податоци таму. Не му менува ништо - се додека е во работен однос, АВРМ секако не му бара работа (не дека ако не е во работен однос они ќе се затрчаат да му најдат, туку нејсе, говориме чисто теоретски), ама ете, ако му е за лична сатисфакција или за недај боже, ако се случи да го одјават од ова работно место, да не трча тогаш да ја носи дипломата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Читам до 5 септември имало оглас за 100 беспатни ит обуки објавен на страната на страната на агенцијата за вработување, проверив но не најдов.
И ова ли е мачкање очи пред јавонста како Сивус со огласот за 400 програмери :D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Читам до 5 септември имало оглас за 100 беспатни ит обуки објавен на страната на страната на агенцијата за вработување, проверив но не најдов.
И ова ли е мачкање очи пред јавонста како Сивус со огласот за 400 програмери :D
Tраел три дена коку да ги пријават претходно вработените
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Читам до 5 септември имало оглас за 100 беспатни ит обуки објавен на страната на страната на агенцијата за вработување, проверив но не најдов.
И ова ли е мачкање очи пред јавонста како Сивус со огласот за 400 програмери :D
http://kurir.mk/makedonija/vesti/169468-Besplatni-obuki-za-nevraboteni-za-napredni-IT-vestini
 
G

Gricko_

Гостин
Порано имаше по струка да провериш колку невработени има. Дали сум заборавил, дали не знам што, сеа не можам да се снајдам. Може некој да ме упати како се глеаше тоа?
 
Член од
9 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
80
Закаснил некој 1 ден со пријавување во Завод? Го избришале одма, или поднел молба?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Закаснил некој 1 ден со пријавување во Завод? Го избришале одма, или поднел молба?
Оние кои се активни можат да доцнат до 1 месец, оние кои се пасивни не смеат ни еден ден да доцнат, така кажаа вработените таму. Јас сум во активни и секогаш одам подоцна некој ден.
 
Член од
9 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
80
Оние кои се активни можат да доцнат до 1 месец, оние кои се пасивни не смеат ни еден ден да доцнат, така кажаа вработените таму. Јас сум во активни и секогаш одам подоцна некој ден.
И јас сум во активни. Добро е, ми олесна малце. Кај идеш, право на шалтер или? Јас слушнав дека молба треба да се поднесе..
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Заборавив да кажам, не ме избришале досега, само прокоментирав за доцнењето кој какво право има.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Закаснил некој 1 ден со пријавување во Завод? Го избришале одма, или поднел молба?
Тамн работа за 1 ден да биршат, ама и тоа не е чудно да се деси како што тргнале.
Инаку имам прашано дали мора на денот да се пријавувам и вработениот таму ми кажа не мора точно на денот, може и 2-3 дена после тоа и не ми спомна за никакви молби и глупости. И не ми спомна ништо и за тоа дека активните баратели можат да доцнат и до еден месец, ама можеби толку и знаеше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom