Комплименти

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Како вие ги примате комплиментите?
Како ги давате, кога, има ли посебни ситуации или треба да бидат спонтани?
Дали понекогаш имате чувство дека ги добивате онака само колку да се „добие„ нешто од вас, средство за манипулација?
Имате ли некаков став или теорија по ова прашање?
ги примам на чуден начин слично како и тебе..ке почнам да се преиспитувам од каде ова сега..ама сепак ке бидам учтива и ке кажам фала:pipi:комплиментите обично ги давам спонтано кога ке почуствувам дека треба да дадам на некоја личност..и секако дека има некои луѓе кои ги користат комплиментите за да манипулираат добијат или извлечат нешто од вас што е мн лошо за популацијава..али таков е светот во кој живееме..и најчесто само за тоа се зборува за жал:nesum:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Како вие ги примате комплиментите?
Како ги давате, кога, има ли посебни ситуации или треба да бидат спонтани?
Дали понекогаш имате чувство дека ги добивате онака само колку да се „добие„ нешто од вас, средство за манипулација?
Имате ли некаков став или теорија по ова прашање
-Комплименти би рекла дека не знам да примам. Понекогаш заборавам и фала да кажам, некултурно од моја страна.
-Ги давам најчесто спонтано и секогаш ги мислам не ми прави логика да кажам нешто со некаква скриена подла цел-ниско ми е тоа.
-Неискрени комлименти (комлименти кои имаат ,,задна намера,,) можам да препознам (или барем така си мислам).
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Комплименти давам само кога мислам дека е тоа потребно и кога мислам дека нема погрешно да ме сватат. Комплиментите ги примам најнормално и можам да почуствувам дали се тие искрени или не.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Некогаш некој комплимент кога не очекувам знае и да ме збуни.Но се заблагодарувам.Ако мислам и чувствувам дека треба да дадам комплимент давам,ако не не давам.Некогаш и кога треба не давам.Луѓето се трудат на секаков начин да дојдат до тоа што го сакаат и за нив неколку лажни комплименти ако дадат не значи ништо.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Комплименти прифаќам и давам. Секогаш сум искрена, па очекувам и другите да се искрени кон мене.Комлименти кои се со скриена намера навистина ме навредуваат. Ако било кој бара нешто од мене слободно нека каже.
 

5ko

Член од
20 октомври 2007
Мислења
122
Поени од реакции
3
Сеогаш вистината во очи па дали тоа ќе излезе комплимент или критика не размислувам во моментот, но тоа мислам дека ми е мана би сакал да ја променам затоа што светот е многу нашминкан.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
па ги примам често...........кога како понекогаш ми се одбивни понекогаш ми е мило што ги слушам....но сето тоа зависи од кого ги примам и дали се искрени........................секако убаво е кога ќе слушнеш некоја пофалба и нешто убаво за себе од другите....тоа влијае и на самодовербата па так атреба да знаеме дека како што нас ни доаѓаат добро дека треба така и на др да им ги делиме но секако да бидат искрени.............јас на пример преферирам да си молчам отколку да кажам нешто што не мислам....па и ако не ми се свиѓа нешто ќе го заблажам коментарот да не авучи лошонамерно хехехх
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ги примам многу нормално, јас уствари не ни размислувам за тоа дали е комплимент или не, едноставно ако ми кажат нешто убаво ќе кажам фала и толку, не го зимам здраво за готово или нешто слично... Нормално, сакам да добивам комплименти (не многу, еден е сосем доволен, после веќе ми станува непријатно) ама не ми значат нешто ептен многу, мислам, некој ако ми каже нешто убаво нема баш да ме добие на тој начин, ќе треба многу повеќе да се потруди :)
Истото и за давање комплименти, не размислувам, едноставно го кажувам, нема специјално или посебно време или место... Го мислам, го кажувам, крај :)
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
нит давам нит примам...лажни се улижувачки со задна намера.....
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Давам комплименти,а кога примам најчесто се засрамувам.:smir:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
ако ми се свиѓа личноста... бомбардирам со искрени комплименти..
 
D

dh00|

Гостин
не сакам ни да давам комплименти, ниту па да примам...:nenene:
 
А

Александра Д.

Гостин
Примам комплименти, но не како нешто посебно или не знам којзнае колку голема работа. Многу е важно од начинот да искажувањето на истите. Давам комплименти спонтано, едноставно ги кажувам во муабетот.
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
не сакам кога некој дава комплименти од умилкување, тоа не е начин да оставиш добар впечаток па макар и не ти се свиѓала личноста ни малку..секој добро знае кога некој некој му дава комплимент од срце а таквите ги прифаќам топло, не сакам комплименти што се вика ради реда..ако не му се допаѓам некому слободно нека ми го кажи никој не е совршен а баш по пријатно ќе се чувствувам доколку тоа ми го каже вистински,..
или црно или бело друго нема..:)
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Зависи од кого е комплиментот ама го повеќето случаи I'm flattered:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom