Кајганџии во Италија

  • Креатор на темата Mussolini
  • Време на започнување

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
на италијаните само да им зборуваш па дури и глупости и одма ќе те засакат, само многу зборење нонстоп,не е важно што само да е течно и брзо и да трае шо е можно повеке и гледање в очи и блалала ,тралала , нема ќутење ако си во италија ,ќе те рачунат за манијак, у германија е доблест да си тивок ама у италија не ,
многу интересен народ се , да им го опнам
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Како е во Италија?
Може да се направи некоја пара или...
Momentalno nisto ne moze da se napravi a kamo li pari , toa go znam zasto tatkomi devet meseci e bez rabota i e prijaven vo biro kade ima pravo 9 meseci da ima primanja od drzavata vo prosek okolu 900 evra , taka da tesko mnogu e da se napravi pari so rabota
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Momentalno nisto ne moze da se napravi a kamo li pari , toa go znam zasto tatkomi devet meseci e bez rabota i e prijaven vo biro kade ima pravo 9 meseci da ima primanja od drzavata vo prosek okolu 900 evra , taka da tesko mnogu e da se napravi pari so rabota
Ај бе не лажи....сите велите дека е лошо, а никој не се враќате во Маќедонија...
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
132
Поени од реакции
85
Momentalno nisto ne moze da se napravi a kamo li pari , toa go znam zasto tatkomi devet meseci e bez rabota i e prijaven vo biro kade ima pravo 9 meseci da ima primanja od drzavata vo prosek okolu 900 evra , taka da tesko mnogu e da se napravi pari so rabota
Дојди во Македонија подобро е , струјата и парното се поевтини отколку во Италија.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Според мене, животот во Италија е убав, нормално доколку човек има работа... И треба да се пратат трендовите, да бараш работа сега во градежништво е исто како да си пукаш во нога... Пазарот за недвижнини е одвај жив... И ако имаш работа е убаво за живот ама печалба каква што ние ја знаеме пред 20-30 години нема... Еве една проста пресметка што им ја правам на сите луѓе кои ме замараат со тоа дека нема пари во Италија и дека поубаво би било во Македонија... за да биде попросто ќе земеме човек што заработува 1000 евра во Италија и човек што заработуба 10.000 денари во Македонија (сметам дека имаат иста професија)... значи македонската плата е 10х (игнорирајќи ги валутите)
1) млеко во ит=0.5
млеко во мк=0.5 х 10=5 (ама знаеме дека не е 5 денари туку е 40 денари)
леб во ит=3-4 евра кг леб (30-40 денари кг леб во мк, отприлика е толку, во мк не е лебот по кг, мислам дека беше некаде околку 700-800 гр ако се сеќевам добро)
кафе во ит= 1 евро
кафе во мк= 1 х 10 = 10 денари????
вода во ит= 0.2 (1.5 л)
вода во мк= 0.2 х 10 = 2 денари????
стан во ит=600
стан во мк=600 х 10= 6000 (фамилијарни станови се тука некаде, и затоа не се залажувајте кога ќе ви речат киријата е повисока)
И се друго останато, сите производи (брашно, шеќер, паста, сокови, облека, струја, вода)... Оваа пресметка не е коректна, но е многу едноставна за да се разберат некои работи... И го знам оној смешен муабет дека ние сме побогати од нив зошто ние имаме куќи а тие немаат и плаќаат кирија... кај нас имаме малку кираџии освен во Скопје, но Италијанците викаат "куќата од моите родители", "куќата од мојата баба", а ние викаме нашата куќа - 6 генерации внатре и сите се сакаме :D
И многу се самокритични Италијаните, никогаш нема да најдеш Италијанец кој е задоволен од економијата во државата (и пред кризата се жалеа)... Едно утро, одев накај центар и еден средновечен човек, му го ставил весникот ("La Repubblica") в уста на кучето и се шета по улица и вика "републиката ни е во устата на кучињата", луѓе застануваа да му честитаат за храброста, никој не му се спротистави, сите се смешкаа... Не можам да го замислам истото и кај нас...
Се извинувам за долгиот пост :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Кој тоа мисли дека во Мк се живеело подобро од Италија??:facepalm:
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Дојди во Македонија подобро е , струјата и парното се поевтини отколку во Италија.
so e najtragicno veke sum vo makedonija i pocnav na fakultet a ona skopjeno site pari mi gi sobra :S:S lele kafe nema da se napijam 80 denari aeee :D
--- надополнето: 21 септември 2012 во 18:54 ---
Ај бе не лажи....сите велите дека е лошо, а никој не се враќате во Маќедонија...
ama jas sum tuka, jas voopsto ne odev vo italija osven preku leto na odmor znaci tatko mi tamu raboti ,preku leto cela familija odeme a na zima raboti on a vo odmorot idi vo mk , a ovaa godina voopsto ne e otiden vo it mu stigaat pari veke devet meseci zatoa sto e prijaven vo biro. I da se razbereme ne vikam deka vo it e poloso od mk no problem e so nema momentalno rabota a koga bi imal apsolutno ne vikam deka tuka e podobro .
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Може да ми каже некој дали има резултати од ланскиот попис во Италија. Ме интересира колку Македонци не има.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Интересни работи што ги прочитав денес за Италија.



Од 1901 до1915 од Италија емигрирале скоро 8,8 милиони Италијанци.Од 1865 до 1985 емигрирале од Италија вкупно 29 милиони Италијани.Во светот има 80 милиони Италијани.
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
кога сум сам
сонувам на хоризонтот
и зборовите не успеваат
да, знам дека не постои светлина
во една соба каде што сонцето е отсутно
ако ти не си со мене
на прозорците ќе го покажам
на сите моето срце
што гори и те зароби во мене
тоа е светлината што се гледа од улицата

ќе одам со тебе
земји што никогаш не сум ги видел
и посетил со тебе
сега, да, ќе ги доживеам
ќе одам со тебе
На бродови преку морињата
кои, знам,
Не, не постојат повеќе
цо тебе ,ќе ги доживеам

Кога си далеку
Сонувам на хоризонтот
И зборовите немат смисол
И да, знам
Дека си со мене
ти, моја месечино, си тука со мене
ти мое сонце, си тука со мене

ќе одам со тебе
земји што никогаш не сум ги видел
и посетил со тебе
сега, да, ќе ги доживеам
ќе одам со тебе
на бродови преку морињата
кои, знам,
не, не постојат повеќе
со тебе ,ќе ги доживеам повторно
со тебе ќе тргнам,
со тебе.........
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Што значи Supervenies?
Или поточно Dolus Supervenies?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom