Кајганџии во Италија

  • Креатор на темата Mussolini
  • Време на започнување
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
inace ti deka zivees u it? :)

jas gi makedonizirav za da ne izleze mn "de videjte me" ako gi napisaah na italjanski mada za nekoi zborovi mn e polesno da gi kazuvam na it otkolku na mk.. :D
Во последниве 6 години живеам во Удине... прекрасен град, центарот на фриулианската култура... сеуште непреплавен со странци, многу малку македонци :) многу е јако тоа кога зборуваш со македонци, им се обраќаш по дифолт на македонски но обавезно користиш италијански зборови (sconto, questura, permesso само неколку примери)... запознав едно дете тука што после неколку години не знаеше дека questura e исто што и полиција :D
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 16:41 ---
Ottimo :)))))

Јас бев еден период во Болоња одамна, што знам, супер град ми изгледаше, луѓето ок, само што е повеќе студентски град тоа, па може затоа си се осеќав ко дома и си го усовршив јазикот плус:D Која милина е што нема женски род, а не мисли се кое е што е :cuc:
Извини што ти влетувам во разговор, но како мислиш нема женски род?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во последниве 6 години живеам во Удине... прекрасен град, центарот на фриулианската култура... сеуште непреплавен со странци, многу малку македонци :) многу е јако тоа кога зборуваш со македонци, им се обраќаш по дифолт на македонски но обавезно користиш италијански зборови (sconto, questura, permesso само неколку примери)... запознав едно дете тука што после неколку години не знаеше дека questura e исто што и полиција :D
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 16:41 ---


Извини што ти влетувам во разговор, но како мислиш нема женски род?
Среден де, грешка моја, зборев на тел додека куцав :)
 
M

Mussolini

Гостин
Не сум во Италија ама да се надоврзам на дискусијава:)
Стварно ли се вакви зборлести Италијаните?
Дека ке најдеш некои шо зборуваат како навиени, да ама дека баш се сите такви како на видеово, дефинитвно НЕ :)
Ottimo :)))))

Јас бев еден период во Болоња одамна, што знам, супер град ми изгледаше, луѓето ок, само што е повеќе студентски град тоа, па може затоа си се осеќав ко дома и си го усовршив јазикот плус:D Која милина е што нема женски род, а не мисли се кое е што е :cuc:
да не мислеше случајно на среден род...? оти само среден род не постои во ИТ јазик...
Знам дека северот е богат,југот сиромашен.Ич не се сакаат меѓусебе.Па партијата Liga Nord се залага за отцепување на северна Италија.
Инаку го зборувам солидно и италијанскиот јазик,сум бил и неколку пати Италија,ама тоа што се зборува на југот во никој случај не е италијански. :)
Да дека Lega Nord се залага за такво нешто ама дека ке се случи такво отцепување, сигурно нема да се случи во скоро време... брат не заебавај... посебно тој наполетанскиот дијалект ми е толку милозвучен шо да знам да го говорам, се ке говорам само на тој дијалект... и да: можам да се пофалам дека разбирам нешто ама само ако говорат бавно... :гик:
иначе ај еден позз за тебе ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да, се корегирав погоре :)
 
M

Mussolini

Гостин
Во последниве 6 години живеам во Удине... прекрасен град, центарот на фриулианската култура... сеуште непреплавен со странци, многу малку македонци :) многу е јако тоа кога зборуваш со македонци, им се обраќаш по дифолт на македонски но обавезно користиш италијански зборови (sconto, questura, permesso само неколку примери)... запознав едно дете тука што после неколку години не знаеше дека questura e исто што и полиција :D
Buono a sapersi оти имало кајганџии и у Удине :D најмногу ми е ко си одам за Македонија. Оти тука сум навикнат да мешам македоски и италјански и знам оти тие македонци шо се пред мене сепак ке ме разберат ама ко сум у Македонија, говорам полека за да не ми излета некој збот на ит ама понекојпат и тава се случува...
македонец ли е детто шо не знаеше оти questura = полиција? ак работе само со македонци не ме чуде... :)


Ги повикувам у дискусијата да се вклучат и тие шо се студенти на Италјанскиот факултет у Скопје у по можност да се разменат и напишат мислења на италјански... не верувам дека добиеме опомена шо не пишуваме на македонски или англиски. нели Acid? :свиркам:
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Наполетански е најубавиот јазик на цел свет... Гледајте го "Benvenuti al Sud" многу добар италијански филм, на комичен начин прикажува како луѓето од север гледаат на тие од југ, и руши некои стереотипи....
 
M

Mussolini

Гостин
Наполетански е најубавиот јазик на цел свет... Гледајте го "Benvenuti al Sud" многу добар италијански филм, на комичен начин прикажува како луѓето од север гледаат на тие од југ, и руши некои стереотипи....
не некои ами сите... e poi, l'hai visto Benvenuti al Nord? :D
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Првиот дел го иам гледано.Овој со Север не го иам гледано.:)
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Buongiorno ragazzi, tutto bene? :D
хаха Џену ,влезе у ит. филмче:D

Иначе криво ми е што немам некој роднина па да дојдам у Италија да поседам некој месец башка и да го усовршам јазикот.
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
сум бил на југот доле,на тој островот , на С буквата , многу убаво, ако е сиромаштија ,а и не е баш толку како некогаш ,бев околу 6 месеци кај домаќини домородци, на брегот беше градчето.... Sciacca, многу убав карневал имат ама не го заварив , пицата се печи во фурна на маслинови трупци , убаво вино , и женските се убави иако има и многу грди и дебели,мене многу ме сакаа ови вториве....
мојот домакин беше малце пацо (не малце туку скроз),сакал остовот да го отцепи од северот ,и он да бил il presidente,
морето е супер и топло дури и во октомври,
наполи ми се свига и би сакал да го посетам .
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Ciao ragazzi, come state?
Планирам некаде октомври да ја посетам Италија, Милано поточно. Еу пасош во џеб, јазик на ниво на комуникација во џеб(давам напори да биде на подобро ниво) , работно искуство во туризам хотелиерство и угостителство во џеб , некоја паричка за 2-3 месеци трошоци во џеб. Уште малку среќа за да се најде работа и сонот да живеам во Италија ќе биде во џеб :rolleyes: A presto , saluti
 

Kajgana Shop

На врв Bottom