Кајганџии во Италија

  • Креатор на темата Mussolini
  • Време на започнување
Член од
31 јули 2011
Мислења
936
Поени од реакции
741
Бев во Ница Монферато месец и пол лани,и еден месец годинава...лани на шетање,годинава на работа.Фасциниран сум од начинот на живеење,колку проклето е сличен со нашиов.Дошлаците Италјанци,ако можам така да ги наречам,работаат по 12 сати,ручет,право в кревет,за да се одморени наредниот ден.Додека правите италјанци,ако не испијат 3 пива во бар после работа,излезеч на вечера ,јадет паста и испиет бело вино,не се живи,ако требит наредниот ден да се будет во 4 сабајле.Работев со тројца сицилијанци,и им реков дека јајме ,пиеме и се смејме исто ко нив...едино пцуеме појке од нив :).Ко мало градче,се заситив и од гледка ,и од то шо имаше таму...ама пак,Италија си е Италија.Башка шо Македонци имат на секој ќош :)....Но сум запрепастен од Милано,Фиренца....и северот,накај Австрија,поготово Болцано....Дека сакам пак да одам....сакам..дека ќе одам,ќе одам....CAZZO GUARDI,E? :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Што значи Supervenies?
Или поточно Dolus Supervenies?
Superveniens? Dolus Superveniens е латински израз, што значи кајганџиите во Италија не можат да ти помогнат :) претпоставувам ти треба за некое право :) преведено на италијански значи dolo susseguente, на македонски би требало да е последователна измама, превара, прекршок (правната терминологија на македонски малку ја знам). Се надевам ќе ти помогне ова :)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Pazi se od dzepcii vo Milano, pogotovo od tie crncite na plostadot kaj Duomo. Demek da ti stavat alka na raka ke ti go soberat saatot neosetno :eek:
Арно велиш.. додуша сам нема да шетам, со пријателот кој е италијанец , ваљда и он ќе ме советува успат .. фала ти . Инаку најмногу ми е страв на Сан Сиро/Меаца стадионот да не ми дрпнат нешто , ако ме седнат на "зелена маса" ми нема спас :ROFLMAO:
--- надополнето: 28 ноември 2012 во 02:23 ---
Pazi se od dzepcii vo Milano, pogotovo od tie crncite na plostadot kaj Duomo. Demek da ti stavat alka na raka ke ti go soberat saatot neosetno :eek:
Btw , препорачај некое интересно место што ти оставило впечаток најмногу.. да не е само дуомо,пјаца мјаца.. некој убав парк пример.. или музеј некој ако си посетила,"Museo della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci" јас ова се острам да го посетам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Арно велиш.. додуша сам нема да шетам, со пријателот кој е италијанец , ваљда и он ќе ме советува успат .. фала ти . Инаку најмногу ми е страв на Сан Сиро/Меаца стадионот да не ми дрпнат нешто , ако ме седнат на "зелена маса" ми нема спас :ROFLMAO:
--- надополнето: 28 ноември 2012 во 02:23 ---

Btw , препорачај некое интересно место што ти оставило впечаток најмногу.. да не е само дуомо,пјаца мјаца.. некој убав парк пример.. или музеј некој ако си посетила,"Museo della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci" јас ова се острам да го посетам.
Kasno e sea, ama utre imas cel spisok :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Нова донација од виничките фамилии во Италија

27.11.2012 0 Коментари
Училишни клупи, столчиња и велосипеди е донацијата за општина Виница од македонското здружение во областа Алто Атиџе во Италија.

- Пред една година од Алто Атиџе, Северна Италија, обезбедивме возило за прва помош за Здравствен дом Виница, сега ова е втора донација од нашите кои работат таму, а во таа област има преку 50 винички фамилии. Донацијата ќе ја намениме за подрачните училишта, а велосипедите ќе ги ги донираме на ученици од социјално загрозени фамилии на хуманитарната акција “Ден на тркалца“, истакна градоначалникот Емил Дончев кој вчера ја прими донацијата.
Како што истакнаа претставниците од македонското здружение во Италија, нивната организација допрва зема замав и планираат нејзино проширување низ цела Италија каде има македонски семејства, а најавија уште донации за општина Вини
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ciao. xD
Ako može edno info od nekoj od vas vo Italija, koj e najdobar internet oglasnik za vozila? Sličen na mobile.de vo germanija? Autoscout24 go znam.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Арно велиш.. додуша сам нема да шетам, со пријателот кој е италијанец , ваљда и он ќе ме советува успат .. фала ти . Инаку најмногу ми е страв на Сан Сиро/Меаца стадионот да не ми дрпнат нешто , ако ме седнат на "зелена маса" ми нема спас :ROFLMAO:
--- надополнето: 28 ноември 2012 во 02:23 ---

Btw , препорачај некое интересно место што ти оставило впечаток најмногу.. да не е само дуомо,пјаца мјаца.. некој убав парк пример.. или музеј некој ако си посетила,"Museo della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci" јас ова се острам да го посетам.
Абе оди види ја во Милано „Тајната вечера“ во црквата, мислам дека беше во св.Marija...можеби ќе се просветлиш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom