Кајганџии во Италија

  • Креатор на темата Mussolini
  • Време на започнување
M

Mussolini

Гостин
Ciao кајганџии! Темата ја отварам да за да се видеме кои сме корисниците на кајгана шо живеат во Италија. Тука би можеле да споделуваме искуства околу бирократијата за вадење на сертификати, модули и сл. документи. Сакам да кажам, кои документи се потребни за да се добие некој сертификат, модул и некој друг сличен документ. Колку за почеток, јас живеам во Piacenza. Има некој од корисниците шо е од тај град? :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Е зар малце македонци ги има у Пјаченца..секој трет е таму ако не се лажам.
 
M

Mussolini

Гостин
Е зар малце македонци ги има у Пјаченца..секој трет е таму ако не се лажам.
Јас ке ти потврдам. Не се лажеш... Ама колку сите тие ги има на форумов? Тоа ми е прашањето а запознавањето, цел...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ciao кајганџии! Темата ја отварам да за да се видеме кои сме корисниците на кајгана шо живеат во Италија. Тука би можеле да споделуваме искуства околу бирократијата за вадење на сертификати, модули и сл. документи. Сакам да кажам, кои документи се потребни за да се добие некој сертификат, модул и некој друг сличен документ. Колку за почеток, јас живеам во Piacenza. Има некој од корисниците шо е од тај град? :)
Ciao Провенцано. Темава иде во друг подфорум, убаво наменет за вакви работи. Македонска Дијаспора. :)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Ја често сум во Канели. 90% од фамилијата ми живее таму. Ај за некој месец кога ќе отидам ке пишам пак на темава.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Е зар малце македонци ги има у Пјаченца..секој трет е таму ако не се лажам.
Јас имам слушнато дека тој град Македонците од Ит го викале Струмиченца.:)
 
M

Mussolini

Гостин
Ми мириса на кајгана собиранка у Италија. :D
само ко би знајала колку сакам... :P
Ви завидувам :(
не разбирам зш завидуваш...?
Јас имам слушнато дека тој град Македонците од Ит го викале Струмиченца.:)
Потврдувам :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
само ко би знајала колку сакам... :P

не разбирам зш завидуваш...?

Потврдувам :D
Се би дала да живеам во Италија. Ајде млада сум можеби последните години ќе ги дишам во таа прекрасна земја, со прекрасни луѓе ах :love:
Кој знае колку ви е убаво и за око и за душа. :)
 
M

Mussolini

Гостин
Се би дала да живеам во Италија. Ајде млада сум можеби последните години ќе ги дишам во таа прекрасна земја, со прекрасни луѓе ах :love:
Кој знае колку ви е убаво и за око и за душа. :)
зависи на шо целеш ама сепак, да... не можам да се поплачам... за видуване има шо да се виде ама луѓето и не се баш така како шо ги замислуваш... посебно не тука и Piacenza... zenderski за таа страна как се фиорентинците?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
зависи на шо целеш ама сепак, да... не можам да се поплачам... за видуване има шо да се виде ама луѓето и не се баш така како шо ги замислуваш... посебно не тука и Piacenza... zenderski за таа страна как се фиорентинците?
По што се разликуваат од оние што живеат во Рим? :)
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Се потпишувам на листата :)


сертификат и модул :D и јас имам навика да ги македонизирам именкиве :) според мене, поправилно би било
certificato - потврда, уверение
modulo - формулар, образец :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom