Калиопи

Член од
16 декември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Ја слушам изминативе неколку месеци дотичната госпоѓа како наголемо наоколу се кити со ликот и делото на Тоше па посветува песни и албуми и што ли уште не,па се прашувам драга моја Калиопи па каде беше 2003г. кога ти побараа да напишеш песна за твојот ангел за евровизија али ТИ тогаш беше првата револтирана и збесната и беше една од ретките кои фрлаа дрвја и камења што одбрале еден пејач а не им дозволиле на останатите да си го искажат она што го имале припремено за евросонг.Па зошто тогаш не се сети да му напишеш песна и Ти и твојот продуцент т.н композитор,али во тоа време бевте бесни од гнев и љубомора па сега кога го нема желиш му речи али премногу касно се сеќаваш да му кажеш додуша ти ова го правиш да се себе промовираш,премногу касно се сеќаваш на некои работи.Стварно не знам зошто мораш да го користиш неговото име за себепромоција зашто навистина имаш ти свои музички вредности и капацитети кој воопшто не се за потценување така да таа глума воопшто не ти е потребна.Ја имаше таа можност да му напишеш песна али ти тогаш не сакаше или ти беше повредена твојата суета или пак сакаше на колена да те молам оти на конкурс не си сакала да се пријавиш ти било понижување.Поради сето ова што го правиш само ја намалуваш својата вредност ништо повеќе а и многу луѓе те прочитаа одамна.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Ја слушам изминативе неколку месеци дотичната госпоѓа како наголемо наоколу се кити со ликот и делото на Тоше па посветува песни и албуми и што ли уште не,па се прашувам драга моја Калиопи па каде беше 2003г. кога ти побараа да напишеш песна за твојот ангел за евровизија али ТИ тогаш беше првата револтирана и збесната и беше една од ретките кои фрлаа дрвја и камења што одбрале еден пејач а не им дозволиле на останатите да си го искажат она што го имале припремено за евросонг.Па зошто тогаш не се сети да му напишеш песна и Ти и твојот продуцент т.н композитор,али во тоа време бевте бесни од гнев и љубомора па сега кога го нема желиш му речи али премногу касно се сеќаваш да му кажеш додуша ти ова го правиш да се себе промовираш,премногу касно се сеќаваш на некои работи.Стварно не знам зошто мораш да го користиш неговото име за себепромоција зашто навистина имаш ти свои музички вредности и капацитети кој воопшто не се за потценување така да таа глума воопшто не ти е потребна.Ја имаше таа можност да му напишеш песна али ти тогаш не сакаше или ти беше повредена твојата суета или пак сакаше на колена да те молам оти на конкурс не си сакала да се пријавиш ти било понижување.Поради сето ова што го правиш само ја намалуваш својата вредност ништо повеќе а и многу луѓе те прочитаа одамна.
Bravo, bravo 1000 pati bravo za komentarot ko jas da sum go napisala .Jas mislam deka taa bese mnogu ljubomorna na Tose i Karolina .Ne mozam da go zaboravam deka taa se bunese sto Tose ke pee edinstven na Evrosong 2004 a nema da ima festival,a i se sekavam deka koga bese izbrana pejacka na godinata Karolina a taa bese izbrana vo kategorijata koncert na godinata, taa sarkasticno i cinicno rece ne moze pejacka na godinata da nema koncert na godinata i i ja predade nagradata.Ne znam sto ocekuvase taa koga se vrati od Svajcarija deka ke postavime crven tepih za nea ,muzikata bila pred nea ke bide i posle nea.Inaku mislam deka e fantasticna pejacka,prvo domasno CD mi e od nea Ako denot mi e nok koj mislam deka i e najdobriot album,megutoa nejziniot karakter nemozam da go istrpam premnogu se prenemaga.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Во некој весник за новиот албум ја прашаа Калиопи Зошто песните од албумот ги нема на македонскиот јазик, а оваа едноставно си одговори: Од истата причина што тие и тие (не знам точно кои) песни не биле преведени на српски. :tapp:

Инаку, може има некој глас, но нејзиното иритантно дерење одвреме на време ме нервира. Сепак мислам дека Тоше и Каролина (дури и Елена) имаат постигнато многу повеќе од неа.

А омилени песни од Калиопи ми се само Обои ме и Не ми го земај времето.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ne ja slusham...ama...ICH..

Ama mozam da kazam deka ima najdobri vokalni sposobnosti u Makedonija momentalno.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Има некои хитчиња што ги сакам, ама не ја следам толку :wink:
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Калиопи е комплетен музичар. Компонира, пишува текстови, има феноменален глас и згора над се ЗНАЕ како да ги отпее песните. Нејзините текстови неможе секој да ги сфати и да ги доживее...
Јас лично многу ја почитувам... и ги сакам нејзините песни...:smir:
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Во некој весник за новиот албум ја прашаа Калиопи Зошто песните од албумот ги нема на македонскиот јазик, а оваа едноставно си одговори: Од истата причина што тие и тие (не знам точно кои) песни не биле преведени на српски. :tapp:

Инаку, може има некој глас, но нејзиното иритантно дерење одвреме на време ме нервира. Сепак мислам дека Тоше и Каролина (дури и Елена) имаат постигнато многу повеќе од неа.

А омилени песни од Калиопи ми се само Обои ме и Не ми го земај времето.
Тоше е еден од единствените пејачи, Каролина е така така, има некои добри песни ама некои и се тотален промашај а малце и она ми арогантна, ама
Елена??????????:kesa:
Подобра е од Калиопи??????????:kesa:
Добро, за кого како!

Ја слушам изминативе неколку месеци дотичната госпоѓа како наголемо наоколу се кити со ликот и делото на Тоше па посветува песни и албуми и што ли уште не,па се прашувам драга моја Калиопи па каде беше 2003г. кога ти побараа да напишеш песна за твојот ангел за евровизија али ТИ тогаш беше првата револтирана и збесната и беше една од ретките кои фрлаа дрвја и камења што одбрале еден пејач а не им дозволиле на останатите да си го искажат она што го имале припремено за евросонг.Па зошто тогаш не се сети да му напишеш песна и Ти и твојот продуцент т.н композитор,али во тоа време бевте бесни од гнев и љубомора па сега кога го нема желиш му речи али премногу касно се сеќаваш да му кажеш додуша ти ова го правиш да се себе промовираш,премногу касно се сеќаваш на некои работи.Стварно не знам зошто мораш да го користиш неговото име за себепромоција зашто навистина имаш ти свои музички вредности и капацитети кој воопшто не се за потценување така да таа глума воопшто не ти е потребна.Ја имаше таа можност да му напишеш песна али ти тогаш не сакаше или ти беше повредена твојата суета или пак сакаше на колена да те молам оти на конкурс не си сакала да се пријавиш ти било понижување.Поради сето ова што го правиш само ја намалуваш својата вредност ништо повеќе а и многу луѓе те прочитаа одамна.
Да не ја праша ти дали сакала или несакала да му напише?
Многу луѓе напишаа песни за Тоше откога почина, тоа е затоа што го почитуваат, а не да се себепромовираат.
Тоше и Калиопи отсекогаш беа во добри односи јас колку што знам!
И немора секоја ѕвезда Македоска да ја споредуваме со Тоше, неможе тој е единствен, како и многу други во историјата на музиката.
А исто така сакав да ти кажам дека Калиопи беше и пред Тоше пејачка и за време кога тој пееше и сега е така да не гледам зашто би му љубоморела!
 
Член од
8 август 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
Sama... nokva patuvam
I nikoj ne me zapira
Jas nemam kogo da go budam
Osven sonot na mojva pernica.

Ko zvezdi osameni isprateni negde na pat
I nikoj od nas nikoj ne moze da gi vidi
Kako ptici bezkrilni noseni so vetrovi bez glas
Jas bi se vratila za da ti kazam:

Samo si ti mesecina
Od ova nebo sto me pokriva
Samo ti... I nikoj drug
Ne me prati vo dalecina.

Sama... nokva patuvam
I nikoj ne me zapira
Jas nemam kogo da go budam
Osven sonot na mojva pernica.

Kako zvezdi osameni isprateni negde na pat
I nikoj od nas nikoj ne moze da gi vidi
Kako ptici bezkrilni noseni so vetrovi bez glas
Jas bi se vratila za da ti kazam:

Samo si ti mesecina
Od ova nebo sto me pokriva
Samo ti... I nikoj drug
Ne me prati vo dalecina.

Za eden zdiv, Za eden son...
Za mene malku e potrebno
Placeme vo sebe, a jas ne mozam bez tebe...

Kako zvezdi osameni isprateni negde na pat
I nikoj od nas nikoj ne moze da gi vidi
Kako ptici bezkrilni noseni so vetrovi bez glas
Jas bi se vratila za da ti kazam:

Samo si ti mesecina
Od ova nebo sto me pokriva
Samo ti... I nikoj drug
Ne me prati vo dalecina.

Za eden zdiv, Za eden son...
Za mene malku e potrebno
Placeme vo sebe, a jas ne mozam bez tebe...

Samo si ti mesecina
Od ova nebo sto me pokriva
Samo ti... I nikoj drug
Ne me prati vo dalecina.

Za eden zdiv, Za eden son...
Za mene malku e potrebno
Placeme vo sebe, a jas ne mozam bez tebe...

A jas ne mozam bes tebe.​
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Ајде обожаватели на Калиопи, кажете дали некои ке одите на концертот?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
па како ќе се наполни поинаку Метрполис арена
немаме сеуште способни да ја наполнат само од продажба
па затоа ги делат гратис картите
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
406
Поени од реакции
8
Најтрагично е што пак Метрополис Арената нема да е полна:pos2::pos2:.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Концерт на Калиопи 14.2.2009-Метрополис арена!

Долго очекуваниот концерт на македонската дива Калиопи Букле помина одлично.Прекрасна атмосфера,одлично озвучување и секако феноменалниот глас на Калиопи оставија главен белег на вечерта..Во речиси полна Метрополис арена многу бројните обожаватели на Калиопи уживаа во едни од најголемите хитови.Калиопи со еден збор блескаше.Бато,Тоа сум јас, Не ми го земај времето, Најмила, Лео...се само дел од многубројните песни што ги испеа, а за сето време ја имаше помошта од нејзината верна публика.
Концертот започна малку и неочекувано.Калиопи испеа четири песни а дури потоа почна да комуницира со публиката.Исто така неочекувано беше и присуството на само еден гостин.И тоа Наум Петрески.Намерно или не, многумина гостувањето на Наум го протолкуваа како нивна добра промоција пред настапот на Скопскиот фестивал.На крајот Калиопи беше вратена двапати на бис.Многумина коментираа за лошото сценарио , односно редоследот на изведување на песните, а забелешка и за стајлингот, кој беше само за во театар.
Се на се концертот помина одлично.Концертот на Калиопи на вистинско место и во вистинско време беше одличен подарок за љубителите на добрата македонска музика.А секако и одличен подарок за денот на вљубените.Да се надеваме дека во иднина ке бидеме сведоци на уште многу вакви па дури и подобри, но и побројни концерти.Браво Калиопи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom