Ефтина работна сила, деградирање на трудот и феноменот "познат работодавач"

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
ЗОШТО СЕ ВОВЕДЕ МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 8500 ДЕНАРИ ? ВЛАДАТА ГО КРШИ ЗАКОНОТ ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА И ОД ОВА САКАШ ПРАВНА ДРЖАВА АБЕ НЕ БИВА ДО КОГА ВАКА?
каков закон се крши бре !?

Лицата ќе бидат практиканти на платена обука. Не вработени лица. Законот за минимална плата важи за работници не за практиканти.

п.с. 8.050 денари е минималната плата.
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
50
Малку оффтопик.
Ме интересира дали некој знае дали фирмата треба да плати нешто на државата како давачи социјално, пензиско итн за работникот.
Поентата ми е тетка ми има фирма а брат ми е невработен и да го пријави за практикант дечкото да си земе 5000 денари. Се разбира нема да го тера да работи. Дали знеа некој како може да ја заебеме државата?
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
39
Поени од реакции
13
каков закон се крши бре !?

Лицата ќе бидат практиканти на платена обука. Не вработени лица. Законот за минимална плата важи за работници не за практиканти.

п.с. 8.050 денари е минималната плата.
платената обука колку е без пари а и без осигурување а? А АКО СЕ ПОВРЕДИ ПРИ РАБОТА ТОГАШ КОЈ КЕ ОДГОВАРА АКО НЕ Е ОСИГУРАН
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Малку оффтопик.
Ме интересира дали некој знае дали фирмата треба да плати нешто на државата како давачи социјално, пензиско итн за работникот.
Поентата ми е тетка ми има фирма а брат ми е невработен и да го пријави за практикант дечкото да си земе 5000 денари. Се разбира нема да го тера да работи. Дали знеа некој како може да ја заебеме државата?
Да да, јако ќе ја заебе кога ќе и плаќа персонален данок :D
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
платената обука колку е без пари а и без осигурување а? А АКО СЕ ПОВРЕДИ ПРИ РАБОТА ТОГАШ КОЈ КЕ ОДГОВАРА АКО НЕ Е ОСИГУРАН
Двете обуки ќе траат три месеци за кој период практикантите ќе добиваат по 5.000 денари месечно, а невработените лица кои ќе се обучуваат кај познат работодавач по 4.400 денари. Покрај паричниот надомест, ќе се плаќа и персонален данок и осигурување во случај на повреда.
!?

или не си видел што си цитирал... :cautious:
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
А има ли некаков закон за практиканство?
Според мене реално е, секој нов кој нема работен стаж а притоа сака да работи во некоја фирма, фирмата најпрво да го прими и да му понуди обука 2-3 месеци, па потоа да го вработи како редовен.
Јас го поздравувам потегот и сметам дека е добро фирмите да примаат практиканти но подоцна и да ги вработуваат, и да им дадат убава плата, не само за џабе да идат на пракса.
Значи нешто јас давам нешто и фирмата нека даде.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
ЗОШТО СЕ ВОВЕДЕ МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 8500 ДЕНАРИ ? ВЛАДАТА ГО КРШИ ЗАКОНОТ ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА И ОД ОВА САКАШ ПРАВНА ДРЖАВА АБЕ НЕ БИВА ДО КОГА ВАКА?
Минималната плата ќе важи од 2015 година
 
?

..........

Гостин
Ова евтин популизам, луге од завод за вработување ке бидат селективно одбрани во селектирани фирми, ке седат дома а ке земат пари од државата и се разбира ке гласат на избори...
Втора категорија, луге пријавени во завод за вработување добиват понуда за работа во х фирма како практиканти, истите ке бидат обврзани да работат како практиканти за 66 евра месечна плата, а ке работат од до во полн работен однос....и волкот сит и офците на број, купен мир и тишина...абе германија не ни е рамна...:cool:
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
50
А има ли некаков закон за практиканство?
Според мене реално е, секој нов кој нема работен стаж а притоа сака да работи во некоја фирма, фирмата најпрво да го прими и да му понуди обука 2-3 месеци, па потоа да го вработи како редовен.
Јас го поздравувам потегот и сметам дека е добро фирмите да примаат практиканти но подоцна и да ги вработуваат, и да им дадат убава плата, не само за џабе да идат на пракса.
Значи нешто јас давам нешто и фирмата нека даде.
Имаше ваков проект на општина Карпош пред 6 години. Работев во фирма како практикант и после 4 месеци ми понудија работа иако фирмата не беше обврзана да го направи тоа. А сега се обврзани 50% од практикантите да ги примат на работа. Мислам дека тогаш немаше ни осигурување на работа ни бутур. Плус проектов е 3 месеци а не 4 како тогаш.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
што поздравуваш leandra- тоа што ќе добиваат колку за „хранарина„ ?:eek:
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 16:19 ---

не е деградирање на трудот- туку деградирање на личноста
Ова е практиканство за луѓе без работно искуство. Наместо завршениве да седат дома ќе идат да видат што е тоа реален сектор. Ако се покажат некои може и ќе ги задржат, ако не ќе знае како да се понаша со менаџер и колеги. Значи практиканство, не вработување. А од факс право на работа мало морген, само ако чичо е владика. Во наше време не ни имаше ваква опција, па без пари одевме. Овде пат и храна е покриено. Доста е. Кога ќе се вработи ќе бара колку што треба, без искуство нека молчи и нека учи. Факс и работа светлосни години разлика.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Малку оффтопик.
Ме интересира дали некој знае дали фирмата треба да плати нешто на државата како давачи социјално, пензиско итн за работникот.
Поентата ми е тетка ми има фирма а брат ми е невработен и да го пријави за практикант дечкото да си земе 5000 денари. Се разбира нема да го тера да работи. Дали знеа некој како може да ја заебеме државата?
Ќе ја зефркните плаќачи и по 5000 денари минимално неа и 8000 да поминат на сметка кај вработениот во наредниот период од година дена после истекувањето на тие 3 месеци. Инаку сте се запрашале како стапките на невработеност по телевизии трубат дека пред десет години биле 40% а сега 20 % ? Е па бацина од вакви проекти се сосила намалени покреј другите мини финти со фрезирање бројки од завод за статистика. И фино лепо за нецела година имате кампања каде од сабајле до вечер ќе трубат дека вработиле толку и толку дека напрајле ова напрајле она и проста македонска раја ќе си поверува како по обичај...

Барали сте гледајте...

мене неможе да ме праќаат ама баш никаде
можеби јас би можел некого да испратам:icon_mrgr: - само тоа не е муабетов на темава
Да бе тебе за практикант ќе те земат во евн или телеком да испрактикуваш како се седи во фотељите по канцеларии... практиканти по болниции, по текстилни фабрики, по останати прозиводни фабрики, по металски и градежни фирми, за монтери по евн/есм... за тоа е проектов, за фирми каде што со работата ќе придонесуваат во производство или трговија , за папирологија нема практиканти, таму местата се фатени од внуците на владиката...
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
ЗОШТО СЕ ВОВЕДЕ МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 8500 ДЕНАРИ ? ВЛАДАТА ГО КРШИ ЗАКОНОТ ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА И ОД ОВА САКАШ ПРАВНА ДРЖАВА АБЕ НЕ БИВА ДО КОГА ВАКА?
Не е плата ова? ти не си вработен туку одиш на пракса, ни потпишуваш договор за вработување ни ништо, тие што ке одат нека бидат среќни и со 5000 оти за пракса никој не дава пари, јас сеа летото ако одам во Полиција од факултет на пракса, ќе ми даде мене некој 5000? НЕ, ќе бидам буреконосач ама тоа е пракса а не работа и ти даваат тие 5000 како патни трошоци, хранарина ова она, а не е плата....минимум плата е 8500 а минимум праксирање е 0 денари....затоа пак ке речам не се бунете оти за пракса даваат пари оти треба да биди само пракса, некој те учи тебе, што попотака може да резултира со решение за работа.....е дури тогаш треба да си ги бараш правата од 8500 ден плата, оти тогаш си вработен а сега не.


Се на се, редно беше некој да им даде по некој денар на граѓаните - што е за поздрав - браво, преку кур ми дојдоа споменици и споменици веќе :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Има пракса по средните училишта шо е ова сега?
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 20:02 ---
Магарето го изеде волкот ете тоа е.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Ова е потег да ги отераме у три лепе пи*ке материне, 5000 денари или 4400 денари леле кое искористување .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom