Дежурна Ординација! #2

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ај да прашам, знае ли некој која е процедурата за странски државјанин да се провери кај нас во болница? Пример, да провери крвна слика?

И уште нешто, ситни, црвени точки распространети на раце и гради? Гуглав малку, наидов на име „петехии“, ама ова не ми изгледа како такво. Недостаток на некој витамин можеби?
Зависи од која држава е и какво осигурување има. Во принцип, некои држави имаат склучено договор со Македонија со кој се третираат како македонски осигуреници, но за тоа е потребно да има таков формулар заверен во матичната држава.
Доколку нема такво осигурување, ќе мора да плати. Дури и да има патничко, тоа функционира на принцип на рефундирање, значи пак ќе мора да плати, па после да бара да му ги вратат парите од осигурителната компанија.
Ваква беше процедурата порано, сега треба да се провери во некоја од болниците.
Тие ситни црвени точки можно е да се петехии. Петехиите се прснати ситни крвни садови на површината на кожата. Дали се како да е испрскана кожата со нешто, само како боја, или имаат и некаква текстура (издигнати, вдлабнати, рапави)?
 
A

AnFem

Гостин
Зависи од која држава е и какво осигурување има. Во принцип, некои држави имаат склучено договор со Македонија со кој се третираат како македонски осигуреници, но за тоа е потребно да има таков формулар заверен во матичната држава.
Доколку нема такво осигурување, ќе мора да плати. Дури и да има патничко, тоа функционира на принцип на рефундирање, значи пак ќе мора да плати, па после да бара да му ги вратат парите од осигурителната компанија.
Ваква беше процедурата порано, сега треба да се провери во некоја од болниците.
Тие ситни црвени точки можно е да се петехии. Петехиите се прснати ситни крвни садови на површината на кожата. Дали се како да е испрскана кожата со нешто, само како боја, или имаат и некаква текстура (издигнати, вдлабнати, рапави)?
Фала многу!
Не, како да е испрскана, никакви подигнувања, вдлабнатини...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Фала многу!
Не, како да е испрскана, никакви подигнувања, вдлабнатини...
Изгуглај petechiae и види дали личат на некоја од сликите (иако најчесто се прикажани екстремни случаи). И, дали чешаат промените или само стојат? Вака може да бидат милион работи, сепак најдобро е консултација со дерматолог.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Не.. ми рекоа дека е од грлото... еве сега се стабилизира грлото ама ушиве не се смирија.. :(
Oди на микробиологија, не си играј играчки. Нека ти земат брис и да не му ја мислиш
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
Тетка ми денес ми се пожали дека на задниот дел на главата, позади увото и искочиле некои тврди "топчиња" со мал оток помеѓу нив, дали знае некој за што се работи
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Тетка ми денес ми се пожали дека на задниот дел на главата, позади увото и искочиле некои тврди "топчиња" со мал оток помеѓу нив, дали знае некој за што се работи
И на мене ми излегуваат такви,тоа мислам дека се гнојни ќеси ништо не им прават само некогаш од навика ги масирам и после ги снемува па има период кога пак се појават! не е ништо страшно ...
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Многу ке ми помогне ако има некој дежурен! Чувствувам болки во левата рака, чудни, имав тахикардија и сега ме претиска нешто на гради... Одвртно! Помош!
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Ај ако може мала помош...

Вчера на одбојка скокнав и паднав - слетав на земја искривувајќи го левото стапало...Професорот ми рече дека сум ги истегнал лигаментите, а не дека зглобот сум го поместил или сл. Сеа глеам помодрен ми е левиот крај од левото стапало. Можам да го мрдам едвај и тоа големиот прст по малце, али да стојам на него нема шанси
Ми рече дома само со лед на ногата и да одмарам...
Неможам да одам, едвај гегам додуше неможам ни тоа, само ако сакам до веце да идам подрипнувам на една нога :D

Има ли нешто што можам да направам дома?(у смисла лед да продолжувам да ставам, ТОПЛА ВОДА мајка ми ми препорача со сол да ми стави на ногата) бидејќи неможам да одам на лекар (немаме кола, такси скапо) а и плус додека се симнам у зградава која нема лифт има да си ја поебам ногата уште повеќе...
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Многу ке ми помогне ако има некој дежурен! Чувствувам болки во левата рака, чудни, имав тахикардија и сега ме претиска нешто на гради... Одвртно! Помош!
Тоа се симптоми на висок крвен притисок...стисканје во левата раменица-рака плус тахикардијата....
--- надополнето: 10 април 2012 во 12:24 ---
Ај ако може мала помош...

Вчера на одбојка скокнав и паднав - слетав на земја искривувајќи го левото стапало...Професорот ми рече дека сум ги истегнал лигаментите, а не дека зглобот сум го поместил или сл. Сеа глеам помодрен ми е левиот крај од левото стапало. Можам да го мрдам едвај и тоа големиот прст по малце, али да стојам на него нема шанси
Ми рече дома само со лед на ногата и да одмарам...
Неможам да одам, едвај гегам додуше неможам ни тоа, само ако сакам до веце да идам подрипнувам на една нога :D

Има ли нешто што можам да направам дома?(у смисла лед да продолжувам да ставам, ТОПЛА ВОДА мајка ми ми препорача со сол да ми стави на ногата) бидејќи неможам да одам на лекар (немаме кола, такси скапо) а и плус додека се симнам у зградава која нема лифт има да си ја поебам ногата уште повеќе...
Земи стаклено шише и врти го на земја знаеш стави ногата и масирај си ја...така на мене м исе опрај и ми помина еднаш ко го изместував стапалото,но мор аи на лекар да одиш!
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Тоа се симптоми на висок крвен притисок...стисканје во левата раменица-рака плус тахикардијата....
--- надополнето: 10 април 2012 во 12:24 ---

Земи стаклено шише и врти го на земја знаеш стави ногата и масирај си ја...така на мене м исе опрај и ми помина еднаш ко го изместував стапалото,но мор аи на лекар да одиш!
На лекар коа ќе ми биде подобро, пошо сеа до веце едвај идам :D
Најкриво ми е тоа што у четврток овој закажав за лична да идам да се сликам, ќе мора да презакажам :mad:
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
462
Поени од реакции
381
Ај ако може мала помош...

Вчера на одбојка скокнав и паднав - слетав на земја искривувајќи го левото стапало...Професорот ми рече дека сум ги истегнал лигаментите, а не дека зглобот сум го поместил или сл. Сеа глеам помодрен ми е левиот крај од левото стапало. Можам да го мрдам едвај и тоа големиот прст по малце, али да стојам на него нема шанси
Ми рече дома само со лед на ногата и да одмарам...
Неможам да одам, едвај гегам додуше неможам ни тоа, само ако сакам до веце да идам подрипнувам на една нога :D

Има ли нешто што можам да направам дома?(у смисла лед да продолжувам да ставам, ТОПЛА ВОДА мајка ми ми препорача со сол да ми стави на ногата) бидејќи неможам да одам на лекар (немаме кола, такси скапо) а и плус додека се симнам у зградава која нема лифт има да си ја поебам ногата уште повеќе...
Користи ја R.I.C.E програмата е многу ефективна.
- Прво и основно одмарај,потоа на секој 2 часа ставај мраз на ногата и држи го 15-20 минути, потоа стегни ја ногата со завој за да се спречи понатамошно отекување и за крај држи ја ногата подигната околу 30/40 сантима во лежечка положба(стави кебе или перница под неа) следи ја програмата од 2 до 4 дена.

ако треба да стоиш на неа тогаш направи како во видеово т.е залепи трака на ногата, ова ке ти помогне да стоиш со намалена болка.

откако ќе ти спласне отокот и помине болката почни да правиш вежби за истегнување еве неколку:

пс. топло не ставај во никој случај, а вежбата со шишето можеш да ја правиш по завршувањето на R.I.C.E
 
C

cige

Гостин
Пред една недела се бричев и се исеков на вратот. И сега корузот наместо да ми се намалува, се повеќе и повеќе ми се зголемува. Чаре?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Ај ако може мала помош...

Вчера на одбојка скокнав и паднав - слетав на земја искривувајќи го левото стапало...Професорот ми рече дека сум ги истегнал лигаментите, а не дека зглобот сум го поместил или сл. Сеа глеам помодрен ми е левиот крај од левото стапало. Можам да го мрдам едвај и тоа големиот прст по малце, али да стојам на него нема шанси
Ми рече дома само со лед на ногата и да одмарам...
Неможам да одам, едвај гегам додуше неможам ни тоа, само ако сакам до веце да идам подрипнувам на една нога :D

Има ли нешто што можам да направам дома?(у смисла лед да продолжувам да ставам, ТОПЛА ВОДА мајка ми ми препорача со сол да ми стави на ногата) бидејќи неможам да одам на лекар (немаме кола, такси скапо) а и плус додека се симнам у зградава која нема лифт има да си ја поебам ногата уште повеќе...
најдобро што побрзо да посетиш ортопед кој ќе ја дијагностицира повредата,најверојатно ќе ти стават гипс или лонгета и обавезно мирување околу 2 недели

ниедна повреда не смее да биде потценета,зошто може да има лоши последици ако се работи за нешто посериозно

мраз обавезно само гледај да не се преладиш и крената нагоре ногата
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
најдобро што побрзо да посетиш ортопед кој ќе ја дијагностицира повредата,најверојатно ќе ти стават гипс или лонгета и обавезно мирување околу 2 недели

ниедна повреда не смее да биде потценета,зошто може да има лоши последици ако се работи за нешто посериозно

мраз обавезно само гледај да не се преладиш и крената нагоре ногата

Еве сега ми е добро ногата...Отоците се намалија и веќе не е модра ко што беше...Можам да идам полесно (но сепак не толку брзо и добро) и утре ќе идам на доктор :D
фала на сите ваши совети!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
во систина магнетна правев али ете не ми текна за биопсија да прашам, пошо е изгор. Фала еј;)
Се чека ред,колку се плаќа,сакам да правам на белите дробови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom