Дежурна Ординација! #2

Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Луѓе,притисок иам а сум млад,140/90 и никако не спаѓа.Дали е од тоа што се хранев цела зима со лоша исхрана не вежбав се здебелив и имам вишок килограми,на кои почнав да работам сега и додека не ги симнам не се смирувам...
На интернист несакам да одам додека не ослабам и додека не се прилагодам на здравата исхрана,да видам дали ќе има подобрувања,ако нема подобрувања е тогаш ќе одам...вие што мислите?? солта целосно ја исфрлив,но во салати такви работи користам од таа наша сол со калиум за лица со крвен притисок,мрсното го отфрлив веќе и јадам повеќе здрава храна протеини и јагелхидрати...
И јас го имав истиот проблем ,никогаш не сум внимавал на исхраната таков ми е метаболизмот јадам се а пак сум у нормала.
Зборот ми беше за притисокот и мојот беше таков може и сеуште е, не сум проверил али ко појдов на лекар лекарот ми рече нема место за паника неко луге едноставно се навикнуват со таков притсок и си живеат нормално, да за нас е нормално али за некој не е, како што има и луге кои шивеат со низок крвен притисок.
Ова ми го кажа лекар али ти препорачувам да посетиш и ти па сигурно он најдобро ке ти каже.
Поз и секое добро;)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво

Денес на школо имаше еден период кога ми чукаше срцето многу брзо, мислев дека ќе ми излезеше ( а немав некаква физичка активност или некое возбудување, значи најнормален ден на школо ).
Е сега откако се вратив дома многу се чувствувам заморен, срцето ми чука толку слабо што едвај го осеќам дека чука кога ќе ја ставам раката на градите.

Некое ваше мислење или совет, што би можело да биде ?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
И јас го имав истиот проблем ,никогаш не сум внимавал на исхраната таков ми е метаболизмот јадам се а пак сум у нормала.
Зборот ми беше за притисокот и мојот беше таков може и сеуште е, не сум проверил али ко појдов на лекар лекарот ми рече нема место за паника неко луге едноставно се навикнуват со таков притсок и си живеат нормално, да за нас е нормално али за некој не е, како што има и луге кои шивеат со низок крвен притисок.
Ова ми го кажа лекар али ти препорачувам да посетиш и ти па сигурно он најдобро ке ти каже.
Поз и секое добро;)
незнам баш,да не те загрижувам но професорката по Биологија рече дека се што е над 120/80 посебно кај млади лица како јас например што тогаш ми беше 140/90 тоа е притисок на хипертензија и рече дека мора со терапија да се лекува,зашо тие со висок притисок помалку и живеат и шансите за срцев или мозочен удар им се повеќе наклонети затоа што со старерењето притисокот се повишува така да ако сега ми е 140/90 за 20 год ќе ми биде 160/110,али сега јас ќе пробам со здрава исхрана и се надевам дека све ќе се среди ако не одам на интернист.А и незнам како може кој е тој доктор да ти го каже тоа дека со висок притисок си навикнал да живееш,со низок е нормално да се живее мајка ми имала дури и 80 со 50 притисок.Високиот притисок треба да се лекува...и тоа најверојатно е доживотно :/
--- надополнето: 4 април 2012 во 20:58 ---
Здраво

Денес на школо имаше еден период кога ми чукаше срцето многу брзо, мислев дека ќе ми излезеше ( а немав некаква физичка активност или некое возбудување, значи најнормален ден на школо ).
Е сега откако се вратив дома многу се чувствувам заморен, срцето ми чука толку слабо што едвај го осеќам дека чука кога ќе ја ставам раката на градите.

Некое ваше мислење или совет, што би можело да биде ?
Притисокот ти се покачил,ако си јадел нешто мрсно или ако си бил во стресна ситуација би било добро да го измериш а сега наеднаш опаднал и поспано ќе се осеќаш!
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
пред 20 минути се враќам од тренинг и ме нападнаа 2 кучиња јас бев на точак, при бегањето едното куче на левата нога ме потфати за тренерките, на ногата немам никакви убоди од заб или крв, дали има потреба од превенција или не?
патем со раката ги проверував тренерките и немаше ни дупка а на раката имам една раничка, дали и во тој случај можело да се пренесе нешто од таму каде што кучето ја потфати тренерката?
поздрав, ве молам за побрз одговор
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.370
Поени од реакции
7.458
пред 20 минути се враќам од тренинг и ме нападнаа 2 кучиња јас бев на точак, при бегањето едното куче на левата нога ме потфати за тренерките, на ногата немам никакви убоди од заб или крв, дали има потреба од превенција или не?
патем со раката ги проверував тренерките и немаше ни дупка а на раката имам една раничка, дали и во тој случај можело да се пренесе нешто од таму каде што кучето ја потфати тренерката?
поздрав, ве молам за побрз одговор
шансите да се пренесе нешто се 1% , ама сепак треба и кучето да е заразено, ако раничката на раката е сосирена за време на контактот и тој еден процент паѓа у вода
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
шансите да се пренесе нешто се 1% , ама сепак треба и кучето да е заразено, ако раничката на раката е сосирена за време на контактот и тој еден процент паѓа у вода
раничката на раката ми е од пред неколку дена, ама оти со нож се исеков така како отворена е ама не тече крв од неа, ставив ракија дома сеа не ме пече мислам дека нема да има ништо
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.370
Поени од реакции
7.458
Здраво

Денес на школо имаше еден период кога ми чукаше срцето многу брзо, мислев дека ќе ми излезеше ( а немав некаква физичка активност или некое возбудување, значи најнормален ден на школо ).
Е сега откако се вратив дома многу се чувствувам заморен, срцето ми чука толку слабо што едвај го осеќам дека чука кога ќе ја ставам раката на градите.

Некое ваше мислење или совет, што би можело да биде ?
Проверувај си го пуслот ако не моеш да го осетиш кога ти чука и измери колку удари во минута има, кај возрасни од 60-100 удари се смета за океј


Еве ти и слика како се мери пулс.

Штом не си го осеќал како ти чука кога ќе ја стаеш раката на градите,најверојатно се смирила фрекфенцијата на работата на срцето и немаш никаква основа за паника.
--- надополнето: 5 април 2012 во 02:15 ---
раничката на раката ми е од пред неколку дена, ама оти со нож се исеков така како отворена е ама не тече крв од неа, ставив ракија дома сеа не ме пече мислам дека нема да има ништо
Уживај бе, не се замарај со глупости ;)
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Проверувај си го пуслот ако не моеш да го осетиш кога ти чука и измери колку удари во минута има, кај возрасни од 60-100 удари се смета за океј


Еве ти и слика како се мери пулс.

Штом не си го осеќал како ти чука кога ќе ја стаеш раката на градите,најверојатно се смирила фрекфенцијата на работата на срцето и немаш никаква основа за паника.
--- надополнето: 5 април 2012 во 02:15 ---

Уживај бе, не се замарај со глупости ;)
за да се пренесе нешто мора да има некоја подлабока рана макар и со крв малце да е, а кај мене немам ништо ни панталоните не се пробиени :D малце сум паничар во овој поглед :D
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
за да се пренесе нешто мора да има некоја подлабока рана макар и со крв малце да е, а кај мене немам ништо ни панталоните не се пробиени :D малце сум паничар во овој поглед :D
Абе јас сум имал и подлабока рана дури од која имам и поголем белег па дома прво со сапун и вода па со ракија па со јод,но коа кажав дека ме каснало куче дома веднаш ме однесоа на амболанта веднаш тетанус ли нз како е викаше и ме премија таму со специјална течност оти рекоа дека штом ме нападнало кучето(а тогаш трчав) значи штом е без причина има беснило. ;)
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
абе бев јас на лекар, ме глеа ми вика немаш ништо ни белег од заб ништо нема, тоа кучето ми ги гризнало панталоните и ме допрело. иначе и јас се избањав па ракија ставив на ногата ниту ме печеше некаде ништо немаше, иначе ова ми се случи во аеродром кај седмица сендвичарата до контејнерите стоеа две кучиња и една жена, во возење ми се сипаа. едвај им киднав до вучко ме бркаа...
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
абе бев јас на лекар, ме глеа ми вика немаш ништо ни белег од заб ништо нема, тоа кучето ми ги гризнало панталоните и ме допрело. иначе и јас се избањав па ракија ставив на ногата ниту ме печеше некаде ништо немаше, иначе ова ми се случи во аеродром кај седмица сендвичарата до контејнерите стоеа две кучиња и една жена, во возење ми се сипаа. едвај им киднав до вучко ме бркаа...
Ша шо се секираш ондак ништо озбилно ;)
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Мојот проблем е што ја више не можам нормално да функционирам од моиве уши.. чешање ненормално и пропратна болка кога се обидувам да ги исчистам или кога ставам капки (препишани ми се од доктор, не ги зимам на своја рака)... да сум особа што не ги чисти ушите да разберам.. ама јас секој ден ги чистам и ова да ми се деси... стварно не ми е јасно. Бев на лекар и ми рекоа дека ми се чисти.. а кога ги чистев со восок испаднаа ... чудесии.. али ни тоа не помогна.... привремено беше. Така да ако некој имал сличен проблем или знае нешто што е ефикасно... ќе ви бидам благодарна.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Мојот проблем е што ја више не можам нормално да функционирам од моиве уши.. чешање ненормално и пропратна болка кога се обидувам да ги исчистам или кога ставам капки (препишани ми се од доктор, не ги зимам на своја рака)... да сум особа што не ги чисти ушите да разберам.. ама јас секој ден ги чистам и ова да ми се деси... стварно не ми е јасно. Бев на лекар и ми рекоа дека ми се чисти.. а кога ги чистев со восок испаднаа ... чудесии.. али ни тоа не помогна.... привремено беше. Така да ако некој имал сличен проблем или знае нешто што е ефикасно... ќе ви бидам благодарна.
Ти проверија да не е некоја бактерија?
 
A

AnFem

Гостин
Ај да прашам, знае ли некој која е процедурата за странски државјанин да се провери кај нас во болница? Пример, да провери крвна слика?

И уште нешто, ситни, црвени точки распространети на раце и гради? Гуглав малку, наидов на име „петехии“, ама ова не ми изгледа како такво. Недостаток на некој витамин можеби?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom